Úterý 03. prosince 2024 18:07
reklama
RebelsFunding
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Evropa oficiálně vykročila směrem k digitální měnové budoucnosti

22.07.2021 12:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zahájení spolupráce Evropské centrální banky s Centrální bankou ve Španělsku nyní znamená první krok k oficiální regulaci trhu s kryptoměnami v Evropě. Nad vznikem legislativně-regulačního rámce pro kryptoměnová aktiva a jejich poskytovatele v celé EU přemítají evropské regulatorní orgány od roku 2018. Původně bylo zavedení jednotného licenčního režimu pro všechny členské státy EU plánováno na rok 2024.

Evropská centrální banka pověřila Španělskou národní banku a místního regulátora trhu s cennými papíry CNMW (Comisión nacional del Mercado de Valores), aby dohlížely nad trhem s kryptoaktivy. V praxi to znamená pilotní projekt implementace panevropské regulace MiCA (Markets in Crypto-Assets), který by měl zajistit licenční systém pro firmy podnikající v krypto odvětví. Měl by být spuštěn už koncem roku 2021 nebo začátkem roku příštího.

Dle vyjádření oficiálního webu Evropské komise[1] ukládá nové nařízení vznik standardizovaného souboru pravidel, a to do konce letošního roku. Pravidla budou emitentům či platformám obchodujícím kryptoměny předepisovat jednak založení ústředí na území EU, jednak povinnost vlastnit povolení od příslušného kontrolního orgánu.

Pro celý trh s kryptoměnovými aktivy je to skutečně významná událost. Dlouhodobé úsilí regulatorních orgánů vytvořit v Evropě dohled nad fungováním kryptoměnových aktiv
a blockchainu jsou neomylnou známkou toho, že se z kryptoaktiv stává rovnocenný hráč, respektovaný nejvýše postavenými evropskými finančními institucemi. Navázání spolupráce Evropské centrální banky se Španělskou centrální bankou navíc oficiálně přiblížilo vznik digitálního eura
,“ komentuje situaci Václav Holler, CEO společnosti CRYFIN. 

Nové nařízení o trzích s kryptoaktivy se vztahuje na společnosti vydávající kryptoměny, poskytující služby související s kryptoměnami či provozující digitální peněženky
a kryptoměnové burzy. Nařízení bude podporovat inovace a zároveň chránit spotřebitele a integritu jednotlivých kryptoburz.

Na základě Směrnice o trzích s finančními nástroji doposud podléhala kryptoaktiva kvalifikovaná jako finanční instrumenty právním předpisům EU o trhu s cennými papíry. Nová regulace je potřeba, protože kryptoměny, jakožto programovatelné peníze, mohou plnit i roli komodit nebo platidel. Navíc je potřeba je regulovat v kontextu technologií distribuované účetní knihy (DLT), které se používají i mimo sféru kryptoměn. Blockchain je totiž pouze specifickým typem DLT. 

Pro kryptoaktiva, která nejsou kvalifikována jako finanční nástroje – utility tokeny nebo platební tokeny, navrhla Evropská komise specifický rámec, který nahradí veškerá v současnosti platná pravidla na úrovni jednotlivých členských států i na úrovni EU, která v současnosti upravují vydávání, obchodování a držení tohoto typu kryptoaktiv.

Španělský pilotní režim se nevztahuje na tzv. CBDCs (Central Bank Digital Currency), centrálními bankami vydávané digitální měny. Evropská centrální banka ale pokračuje
i na této frontě. V tomto měsíci přešel vývoj digitálního eura z fáze diskuze do fáze prošetřování, kde se bude ECB vypořádávat s potenciálními problémy v oblastech bezpečnosti, ochrany dat a dostupnosti. Ta bude trvat 2 roky. Pak už by nic nemělo bránit jeho implementaci.



[1] https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/regulatory-framework-blockchain

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropa nemá kam dávat plyn. Sklady jsou plné, ceny klesly, tankery čekají na vyložení a ceny rostou
    Evropa spěchala s dovozem LNG z celého světa, aby naplnila zásobníky, a to díky úspěšnému předkládání nabídek na náklad a také neobvykle teplému počasí. Ceny plynu také výrazně klesly a nedosahují ani třetiny svých letních maxim.
  • Evropané mění po pandemii nákupní rytmus, ukazuje aktuální studie Mastercard
    Rok 2024 přináší výrazné změny ve spotřebitelských zvyklostech Evropanů, jak ukazuje nejnovější studie Institutu ekonomických studií společnosti Mastercard. V restauracích večeří až o desítky minut dříve a nákupy potravin a péči o sebe sama přesouvají na pracovní dny, aby víkendy mohli věnovat zážitkům a času s blízkými.
  • Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu
    Zatímco včera ještě evropské akcie negativnímu tlaku odolaly, dnes už nikoli. Hlavní indexy následují Ameriku směrem dolů a za všechny - Stoxx Europe 600 je -1,6 procenta. Dál nahoru se vydávají výnosy dluhopisů, přičemž změna oproti včerejšku je zatím mírná. Eurodolar se po poklesu stabilizuje u 1,2080, ropa koriguje zisky a níž se obchoduje také měď.
  • Evropa nesdílí radost z NAFTy a s obavami sleduje Turecko. Koruna lehce slábne
    Poté, co Mexiko s USA upravily dohodu NAFTA, se čeká na Kanadu. A zprávy jsou nadějné: Do tohoto pátku by údajně mohla být dohoda oznámena. Finanční trhy drží tato naděje v dobré náladě, která pomohla opět vzhůru zejména americkým akciím. Naproti tomu velký optimismus nepanuje kolem čínsko-amerických obchodních sporů, takže Asie na tom tak dobře není. Čínské akcie dnes propadly.
  • Evropa neudržela své zisky, ale daří se komoditním titulům
    Evropské akciové trhy zůstávají na stejné hladině, indexy neudržely své zisky, jakmile Wall Street zaznamenala přibližně jednoprocentní růst. Pozitivní vývoj ale pokračuje u ropy a cena se neustále zvyšuje aktuálně na hodnotu 45,10 USD za barel. Podobně je na tom i euro, které se opět dostává na nejvyšší hodnoty letošního roku. Euro roste vůči dolaru o 0,4 % na 1,142 EUR/USD. Daří se zejména komoditním titulům a zpevňují o 1,9 % především díky růstu ceny železné rudy. Ta se zvyšuje několik dní po sobě v řadě. Anglo American posiluje o 4,2 %, Rio Tinto o 3,2 % a Glencore a Antofagasta o 3 %.
  • Evropa neudržela úvodní zisky, dluhopisům se ale daří
    Evropským akciím se povedl začátek, ale pak už je to horší. Hlavní indexy odevzdaly zisky a ponořily se více či méně do červeného. CAC 40 ztrácí půlprocento, zatímco DAX , FTSE 100 či AEX registrují pouze mírné ztráty. Americké futures se naopak obchodují v plusu a prozatím naznačují korekci negativního včerejška.
  • Evropa neudržela úvodní zisky, převažuje vyčkávání
    Po včerejší zelené seanci na Wall Street si také Evropa vzala inspiraci a otevřela do plusu. Zisky však nevydržely a následuje posun lehce do červeného. Podle očekávání jsme před rozhodnutím Fedu přešli k opatrnému obchodování beze směru. Trhy se momentálně nemají o co opřít a těžko hledají motivaci k větším akcím.
  • Evropa obrací nahoru, ropa roste před rozhodnutím OPEC
    Po včerejším slabém výkonu míří evropské akciové trhy strmě nahoru. Zisky nabírají hned od začátku obchodování a DAX nebo FTSE 100 si už připisují přes procento. Lehce pozadu zůstává CAC 40 či nizozemský AEX. Výnosy dluhopisů drobně stoupají.
  • Evropa očekává blížící se volby v USA 
    Do voleb v USA zbývá méně, než jeden týden a každému je jasné, že v případě výhry Joe Bidena dojde ke změně vnitrostátní i zahraniční politiky Spojených států. Právě zahraniční politika byla za mandátu Donalda Trumpa velmi aktivní a kromě Číny bude zajímat výsledek také Evropu. Výhra Joe Bidena by byla pro EU příjemnou změnou k lepšímu. Trump však týden před volbami získává náskok v dosud nerozhodných státech, což může konečný výsledek otočit v jeho prospěch.
  • Evropa odepisuje zisky, pražský index prozatím odolává
    Evropské akciové indexy dnes odepsaly část svých zisků. Pokles o 1,65 % dnes zaznamenal Euro Stoxx 50 (EU50). Německý blue chip index DAX (DE30) uzavřel o 1,59 % níže na 13 188 bodech. Index pražské burzy PX (CZKCASH) skončil i přes tlak vyvolaný negativními zprávami o americké inflaci v zisku 1,41 % a úterní seanci uzavřel na 1241,11 bodech.
  • Evropa opatrná, Americe v úvodu pomůže včerejšek
    Dneškem se po svátku vrátí do hry americké trhy a zdá se, že se na nich aspoň částečně odrazí včerejší pozitivní vývoj v Evropě - futures jsou v plusu. Evropské akcie mezitím začaly další den nevýrazně a konsolidují se při drobných změnách zdejších hlavních indexů.
  • Evropa opatrně pozitivní, data překvapila směrem nahoru
    V Evropě po rozpačitém úvodu začal převládat růst a hlavní akciové indexy se nacházejí většinou pár desetin procenta v plusu. Amerika však naznačuje spíše korekci pátečního rychlého růstu. Mezitím na dluhopisových trzích vidíme nárůst výnosů, a to na obou stranách Atlantiku. Eurodolar se po poklesu stabilizuje u 0,9935. Koruna k euru zůstává u 24,50.
  • Evropa opět v zelených číslech, ČEZ smazal včerejší ztráty
    Většina evropských indexů se vrátila na zelenou vlnu. Zatímco si francouzský CAC40 (FRA40) připsal 0,76% zisk, německý DAX (DE30) získal pouze 0,20 % a uzavřel na 17 767 bodech. Podobně vzrostl i britský FTSE100 (UK100), který pozitivně reagoval na rezignaci premiérky Liz Trussové, který svůj úřad vykonávala pouhých 6 týdnů. Index pražské burzy PX (CZKCASH) si pak připsal 2,29 % a uzavřel na 1 164,38 bodech.
  • Evropa optimistická, Amerika opatrná. Euro před klíčovými informacemi drží zisky
    Páteční obchodování přináší evropským akciím zisky. DAX podpořený silným růstem Deutsche Bank přidává už mírně, ale slušně se vytáhly ostatní indexy. Evropa tentokrát překonává Ameriku, kterou brzdí v rozletu pokles technologického sektoru. Hlavní index S&P500 roste o 0,2 procenta. Americké dluhopisy nepatrně ustupují, zatímco v případě evropských vidíme smíšený vývoj při většinou drobných změnách výnosů. Zlato se drží lehce nad 1400 dolary a za dnešek mírně roste.
  • Evropa podle ruského Gazpromu nemá dost plynu a může čelit potížím
    Evropa nemá dostatek zemního plynu a může čelit problémům. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský plynárenský gigant Gazprom. Velkoobchodní ceny plynu v Evropě se přitom v posledních dnech díky teplému počasí a růstu dodávek z Norska snižují a zásobníky plynu v Evropské unii jsou téměř plné.
  • Evropa po dobrém startu brzdí, koruna drží zisky
    Přestože včerejší obchodování na Wall Street nakonec dopadlo lehce negativně, Evropa se v úvodu opět vydala růstovým směrem. Jenže i tentokrát začíná během dopoledne výkonnostně kolísat. Mezi hlavními akciovými indexy zaostává AEX s mírným poklesem, zatímco CAC 40 je o 0,6 pct výš a DAX s FTSE 100 si připisují 0,4 pct.
  • Evropa pod tlakem Bidenových daní, dopad mírní slušná data
    Včerejšek byl na trzích nakonec ještě více v režii amerického prezidenta, než to vypadalo po přihlášení se k ambicióznějšímu plánu na redukci CO2. Na trhy dolehl záměr zvednout zdanění kapitálových výnosů pro bohaté skoro dvojnásobně a k tomu lehce zvednout nejvyšší příjmovou sazbu. Zatímco více bývá citován záměr zvedat korporátní daně, i tyto mohou fakticky trh ovlivnit. Jednak motivují některé investory zamknout výnosy ještě při platnosti staré úpravy, ale také dlouhodobě stáhnou z trhu peníze. Kromě přechodného zhoupnutí cen tedy může být následná trajektorie posazena o trochu níž.
  • Evropa po Fedu otevřela poklesem, největší zátěží jsou technologie. Pražskou burzu před strmějším propadem chrání ČEZ
    Evropské trhy otevírají poklesem, když investoři vyhodnocují výsledky včerejšího zasedání Fedu. Americká centrální banka Fed včera zvýšila sazby o 75 bazických bodů při nejsilnějším zvýšení sazeb od roku 1994. Německý index DAX klesá přibližně o 2 %, a tak prohlubuje své týdenní ztráty již na bezmála 4 %. Z makroekonomického pohledu dnes bude zajímavé zasedání britské centrální banky, kde se očekává zvýšení její základní sazby o 0,25 % na 1,25 %. Nečekaný krok jsme zaznamenali u švýcarské centrální banky, která zvýšila svou sazbu o půl procentního bodu na -0,25 %.
  • Evropa pokračuje opatrně nahoru, pozornost míří na trh práce i ECB
    Po včerejším růstu dnes začaly evropské akciové indexy opatrněji. Své drobné zisky však dopoledne přece jen navýšily a DAX nebo CAC 40 si připisují 0,2 pct. AEX a FTSE 100 se nacházejí aspoň lehce nad nulou. Zatímco poslední data naznačila, že Fed nedostává nové důvody spěchat s útlumem QE, vypadá to, že mezi investory přece jen roste opatrnost před zítřejšími daty. Ta ukáží "oficiální" kondici trhu práce, od níž se pak bude odvíjet hodnocení oživení i přístup k budoucí měnové politice.
  • Evropa pokračuje radovat investoři pozitivní statistikou.
    V pondělí akciový trh USA uzavřel obchodní seanci mírním růstem hlavních indexů. Během obchodní seanci S&P500 povedlo ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje