Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:33
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap forex

Ropa může stát až 100 dolarů za barel. Mrazy v USA ji citelně zdražují, na zdražení benzínu a nafty se musí připravit i čeští řidiči

25.02.2021 09:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pohonné hmoty v ČR pokračují ve svém letošním zdražování. Zároveň se dále rozevírají cenové nůžky mezi benzínem a naftou. Řidiči vozů na benzínový pohon tak jsou v rostoucí míře znevýhodněni v porovnání s těmi, kteří svůj automobil napájejí motorovou naftou.    

Od začátku letošního roku totiž benzín, konkrétně Natural 95, zdražil z úrovně 27,95 koruny za litr, což byla jeho průměrná cena k 1. lednu 2021, na včerejší průměrnou cenu 28,98 koruny za litr. Tedy o 83 haléřů na litr. Za poslední týden přidal 20 haléřů. Přitom cena nafty byla včera o jen o 36 haléřů dražší než letos na Nový rok. Včera činila 27,84 koruny za litr, zatímco 1. ledna stála 27,48.     

Cena benzínu je tak nyní nejvyšší za celé období od druhé poloviny loňského března. Rozdíl v ceně obou druhů pohonných hmot – ony cenové nůžky – představuje korunu a čtrnáct haléřů, což je nejvíce od začátku října 2017. Rozevírání cenových nůžek mezi benzínem a naftou je způsobeno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně právě z motorové nafty o jednu korunu na litr, k němuž došlo letos k 1. lednu.   

Snížení daně z nafty tak v jejím případě tlumí projev růstu cen ropy na světových trzích, zatímco v případě benzínu tomu tak není. Ropa Brent se včera a dnes poprvé po více než roce obchoduje za cenu přesahující 67 dolarů za barel. To je tedy maximum za celé období od ještě od času před propuknutím koronavirové pandemie.     

Za letošní rok ropa Brent zdražila již o takřka 30 procent. Za měsíc únor pak o více než dvacet procent. Toto zdražení ještě tuzemské čerpací stanice do cen pohonných hmot zcela nepromítly, neboť své ceny nastavují se zhruba čtrnáctidenním zpožděním za vývojem cen ropy. Čeští řidiči proto musí s růstem cen benzínu i nafty počítat také v příštím týdnu. Benzín zdraží o zhruba dvacet haléřů a bude tak po bezmála roce překračovat cenovou úroveň 29 korun za litr, zatímco nafta podraží přibližně o patnáct haléřů na průměrnou cenu nad 28 korunami za litr. 

Bezprostředním důvodem nynějšího růstu cen ropy jsou sněhové bouře a tuhé mrazy v USA, které zvláště citelně zasáhly stát Texas. Způsobují výpadky v dodávkách elektřiny, takže tamní rafinérie utlumují svoji činnost. Záležitost začíná mít celosvětový dopad, protože už i globální trh zaznamenává omezení nabídky ropy, které samozřejmě vytváří tlak na její cenový růst.      

Dopad amerických mrazů tak umocňuje tlak na růst cen ropy způsobovaný již delší dobu tím, že Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, pro měsíce únor a březen jednostranně škrtla podstatnou část své těžby. Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem navíc očekávají, že trh s ropou bude letos v deficitu, který by měl být nejhlubší v květnu, kdy bude odpovídat dvěma milionům barelů denně. Ropy se tedy nebude na trhu snadno dostávat, což právě vede a ještě povede k tlaku na její cenový růst.  

K tomu bude sílit poptávka po ropě, což růst jen podpoří. Ropa by se podle některých smělých odhadů mohla ještě letos prodávat až za cenu 100 dolarů za barel. Důležitým stimulem pro posílení poptávky je kromě postupující vakcinace populace zejména ekonomicky vyspělých zemí také chystaný balík ekonomických opatření nového amerického prezidenta Joea Bidena.   

Koruna vůči dolaru bude i nadále udržovat svoji poměrně silnou úroveň, nejsilnější od jara 2018, což bude působit proti ještě výraznějšímu zdražování pohonných hmot. Aktuálně se jeden dolar prodává za méně 21,40 koruny, takže česká měna udržuje svoji letošní úroveň, nejsilnější úroveň od května 2018. Její citelné posilování ze sklonku minulého roku však ustalo, takže již netlumí efekt zmíněného zdražování ropy na světových trzích. 

Ceny pohonných hmot v příštích týdnech zdraží nejen v ČR, ale i dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku. V Maďarsku je cenově srovnatelný. V Rakousku, ve Slovinsku, na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v Bulharsku. V Rumunsku a v Polsku je její cena srovnatelná s tou v ČR, což je zvláště v případě Rumunska značně nezvyklé. Rumuni měli tradičně citelně nižší cenu nafta, ale zmíněné snížení spotřební daně v ČR toto mění. Na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa má namířeno k největšímu měsíčnímu nárůstu ceny
    Ropa zdárně směřuje k největšímu měsíčnímu nárůstu ceny za posledních 12 měsíců. Mimo jiné se jedná o reakci na klesající produkci ve Spojených státech, která po sedmi týdnech po sobě jdoucí stagnace v současné době dosahuje nejnižší úrovně od října 2014. Ropa v New Yorku si v tomto měsíci prozatím připsala 21%. Míří tak za třetím meziměsíčním nárůstem v řadě a současně se blíží největšímu měsíčnímu posílení od dubna 2015. Dle středečních údajů Energy Information Administration provázel produkci ropy v USA pokles sedmým týdnem v řadě. A zatímco od doby letošního lednového maxima klesla průměrná denní produkce ropy ve státech o 300 tisíc barelů, zásoby černého zlata vzrostly tamtéž na historických 540,6 miliónů barelů, čímž o 100 miliónů barelů přesahují hodnotu pětiletého průměru.
  • Ropa maže dřívější zisky
    Ropa zakončuje týden volatilní seancí. V reakci na letecké údery USA a Spojeného království na vojenské cíle spojené s Íránem podporovanými Hútíi v Jemenu dnes ceny vzrostly a obchodovaly se až o 3 % výše. Jednalo se o první přímý útok koaličních sil pod vedením USA na cíle Hútíů uvnitř Jemenu a vyvolal obavy z další eskalace situace na Blízkém východě s rizikem narušení dodávek ropy. Americké a britské úřady uvedly, že údery byly odvetou za útoky na obchodní lodě v Rudém moři a jejich cílem bylo odradit Hútíje od dalších útoků na světový obchod. Hútíové však již prohlásili, že budou pokračovat v útocích na "lodě napojené na Izrael" a budou rovněž podnikat odvetné akce proti zájmům USA a Spojeného království v regionu.
  • Ropa maže počáteční zisky 🔔
    Ceny ropy smazávají počáteční zisky tažené geopolitickou prémií související s eskalací napětí v Rudém moři. Zdá se, že hlavními tahouny poklesu jsou slabší makroekonomická data z americké ekonomiky a měkčí čínský PMI, signalizující potenciálně nižší globální poptávku.
  • ⛽ ROPA maže zisky z obav OPEC+
    Ceny ropy dnes odpoledne zasáhly poté, co se v médiích objevily zprávy naznačující možnost odložení dalšího zasedání. Bylo konstatováno, že rozhovory mezi členy OPEC+ o úrovních produkce jsou obtížné a že další odložení schůzky při přehodnocení současné politiky zůstává možností. Ropa prudce klesla o 1 % a Brent (OIL) testoval 80 dolarů za barel.
  • Ropa minulý týden zdražila nejvíce v historii, pohonné hmoty v ČR však dále prudce zlevňují. Trh s ropou je křeči, na které královsky vydělávají majitelé tankerů, českým benzínkám hrozí krach
    Ceny pohonných hmot v ČR dále citelně klesají. Včera benzín zlevnil v porovnání s pátkem průměrně o více než dvacet haléřů na 27,44 koruny, nafta pak zlevnila o patnáct haléřů na litr a vychází na 27,61 koruny. Benzín je nejlevnější od dubna 2016, nafta pak od srpna 2016.
  • Ropa mírně roste po prodloužení škrtů OPEC+ 📈
    Ropné futures dnes zaznamenávají mírný nárůst po včerejším oznámení producentů OPEC+ o prodloužení omezení těžby do konce druhého čtvrtletí roku. Zdá se, že trh s takovým rozhodnutím alespoň částečně počítal. Brent a WTI dnes mírně posilují, zhruba o 0,4 %, ale po delší konsolidaci se ceny pomalu vyšplhaly na mnohaměsíční maxima. Podle analytiků ANZ mohou určité známky napjatých dodávek na fyzickém trhu podpořit ropu, ale zdá se, že nárůsty jsou způsobeny pokračujícím škrtáním ve spojení s napjatou situací na Blízkém východě, která se (zatím) zdá být zůstat v mezích, které by trh považoval za stav nouze.
  • Ropa míří k druhému týdennímu nárůstu ceny v řadě
    Pokračující snižování produkce ve Spojených státech, která klesla na nejnižší úroveň od září 2014 a požáry v Kana...
  • Ropa míří k již čtvrtému týdennímu růstu 
    Ropa zaznamenala mírný týdenní přírůstek, neboť optimismus týkající se výhledu poptávky zakryl obavy ze zpřísněné měnové politiky a hospodářského zpomalení, které společně rozvířily širší finanční trhy.
  • Ropa míří vzhůru a akciím radost neudělá. Koruna slábne
    Pátek je na finančních trzích o trochu klidnější než čtvrtek rozvířený inflačními čísly. Dnes dochází ke konsolidaci dluhopisových výnosů pár bodů pod včerejšími hodnotami, eurodolar se usazuje kolem 1,1400 a o něco menší volatilitu vidíme i na akcích.
  • Ropa může dosáhnout 150 dolarů, prudký nárust by mohl gradovat strach z inflace
    Christopher Wood ze společnosti Jefferies tvrdí, že ceny ropy by díky světové závislosti na fosilních palivech mohly dosáhnout 150 dolarů
  • Ropa na burze v New Yorku mírně oslabuje druhým dnem v řadě
    Druhým dnem provází dnes na burze Nymex pokles nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Mimo jiné se jedná o reakci na rostoucí export černého zlata z Iráku, který se v průběhu dubna přiblížil rekordnímu maximu. Denní produkce vzrostla v průběhu dubna na 4,31 miliónů barelů, mimo jiné také díky navýšení těžby na ropných polích na jihu země provozovaných společnostmi British Petrol a Lukoil. Celková produkce ropy v rámci organizace OPEC v dubnu přidala 484 tisíc barelů na 33,217 miliónů, nejvyšší úroveň od roku 1989.
  • Ropa na cestě k uzavření druhého týdne ve ztrátě
    Poprvé od dubna míří Ropa uzavřít svůj druhý po sobě jdoucí týden ve ztrátě, kdy se její cena propadla v důsledku omezení, které uzavřely vlády pro omezení pandemie koronavirů.
  • Ropa nadále klesá
    Ropa klesá již čtvrtý obchodní den v řadě, protože obchodníci tento týden čekají na odložené zasedání OPEC+. Globální benchmark, ropa Brent, klesla na 80 USD za barel po 2,3% poklesu za poslední tři seance, zatímco West Texas Intermediate (WTI) se pohybuje kolem 75 USD. Ceny ropy klesly spolu s akciovým trhem na začátku tohoto týdne poté, co data ukázala, že příjmy čínských průmyslových společností rostly v říjnu mnohem pomaleji, než se očekávalo. To zdůrazňuje rizika pro růst největšího světového dovozce ropy.
  • Ropa nadále sází na další úpravy pozic
    Ropný trh i nadále stoupá v reakci na dohodu Opecu a zemí mimo Opec o snížení produkce z minulého týdne. Kombinace trhu, který se do rovnováhy vrátil dřív, než se čekalo, a lepších technických vyhlídek, způsobila, že poptávka roste i čtvrtý den.
  • Ropa nad úrovní 90 dolarů, když Izrael útočí na Hizballáh v Libanonu
    Kontrakty na ropu (brent) dnes posilují o téměř 4,2 % a cena se před víkendem přiblížila důležité psychologické úrovni 90 dolarů za barel, čímž smazala velkou část reakce směrem dolů, kterou vyvolaly obavy o globální poptávku (a také nižší spotřeba a rostoucí zásoby benzinu v USA).
  • Ropa na dvoutýdenním maximu
    Říjnový futures kontrakt ropy WTI klesá 0,6 % d/d na 95,2. Cena ropy v posledních týdnech posílila na 14denní maximu...
  • Ropa na historických maximech
    Akciové trhy spíše konsolidují a hledají další směr. Intradenní seance jsou ale poměrně divoké a volatilní a na trzích je cítit stále převládající nejistota ohledně obchodních vztahů mezi USA a jejími partnery.
  • Ropa na hraně 5ti-měsíční podpory
    Dubnový futures kontrakt ropy WTI klesá 0,6 % d/d na 49,1, na hraně 5ti-měsíční podpory 48,5. Trh dnes zabsorbuje m...
  • ⛽ Ropa na konci týdne klesá o 2 %
    Ropa WTI a Brent dnes klesly o více než 2 % a přerušily tak třídenní růstovou sérii. Navzdory tomu je pravděpodobné, že tento týden uzavře se silným ziskem, což bude již třetí týden v řadě. Ropa se při pohledu na výhled posledních měsíců poměrně výrazně odrazila ode dna.
  • Ropa na konci týdne maže zisky, protože Rusko opět uvolňuje kohouty
    Během páteční seance se cena ropy snížila o více než 2 %, protože do zemí jižní Evropy již má opět proudit ruská ropa. Írán dále uvedl, že v případě přijetí záruk je ochoten přijmout jadernou dohodu zprostředkovanou Evropskou unií. Včerejší zprávy IEA a OPEC přinesly smíšený pohled na budoucí poptávku po ropě. Nicméně čísla z USA ukazují, že poptávka není tak slabá, jak se původně očekávalo. Nicméně tento týden by měla ropa zakončit s asi 5% ziskem v porovnání s lednovým minimem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani