Neděle 22. prosince 2024 02:07
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner

Je teď dobrá doba investovat do nemovitostí? Jejich cena poroste, zakolísání však vyloučit nelze

04.10.2020 07:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nemovitosti jsou stále i nyní, v době koronavirové krize, dobrou investicí. Zvláště ty v příhodných lokalitách typu širšího centra velkých měst. Dobrou investici momentálně mohou představovat i chaty či chalupy v atraktivních venkovských oblastech. Propad cen nemovitostí sice nelze vyloučit, ale po odeznění koronavirové krize dojde ke zotavení a během několika let budou ceny realit výše než před úderem viru. Kdo tedy do nemovitostí investuje s investičním horizontem pěti a více let, ten zpravidla slušně vydělá. 

Chybou není ani to, pořizovat nyní nemovitost na hypotéku. Hypotéky jsou teď nejlevnější za poslední tři roky. Z dlouhodobé perspektivy jsou dokonce extrémně levné. Navíc žádný dramatický nárůst úroků nehrozí v základním scénáři ani po odeznění koronavirové krize. Je pravda, že existuje i scénář méně pravděpodobný, inflační, kdy by došlo k citelnému nárůstu úrokových sazeb z titulu snahy o zkrocení inflace. Nemovitosti však představují poměrně dobrou pojistku proti inflaci. Takže investice do nich, i na hypotéku, stojí za zvážení i z hlediska těch, kteří věří, že na rozdíl od vývoje po minulé krizi bude vývoj po té nynější charakterizovat vysoká inflace.     

Zásadní otázkou tedy je, v jakém kraji nemovitost pořídit, Praha je dost drahá, navíc v metropoli našinec konkuruje ve své poptávce po realitách intenzivněji než jinde zahraničním investorům a spekulantům, kteří ceny ženou ještě výš. Opravdu výhodný nákup lze snáze najít spíše v některém z krajských měst než v bedlivě sledované Praze, kde už je navíc výnosnost realit stlačena. I když i v krajských městech šly ceny v poslední době citelně nahoru, mnohde ještě výrazněji než v Praze.  

Při vlastním pořizování nemovitosti by kupující měl dát pozor na vše, zároveň si ale nenechat uniknout opravdu výhodnou koupi jen proto, že něco nebude ideální. Nemovitost v dobré lokalitě a za dobrou cenu by si neměl zošklivit jenom proto, že má staré stoupačky, které budou brzy potřebovat vyměnit. Je tedy ideální, pokud kupující zná každý detail pořizované nemovitosti, samozřejmě včetně právních náležitostí, jako jsou v případě chat či chalup třeba přístupové cesty, různá břemena apod. Čím lépe si bude všech pro a proti vědom, tím lépe je bude umět převést do finančního vyjádření a posoudit, zda a na kolik se nemovitost vyplatí.   

V Praze před koronavirovou nemovitosti vynášely průměrně 4 až 5 procent ročně. V krajských městech třeba až 7 procent. Krize tyto výnosy nepochybně ohrožuje. Nicméně po krizi se výnosy navrátí na své předkrizové úrovně či do jejich blízkosti.  

Hitem poslední doby jsou ovšem chalupy či rekreační apartmány. Ty lze rovněž dobře pronajímat. V současnosti se nepochybně jedná o určitou módní vlnu, kterou zvýraznila koronavirová krize. Tato vlna může zase opadnout, což by se projevilo poklesem cen. Větší jistotu jakožto investice zkrátka stále poskytuje nemovitost v centru většího města než chalupa nebo rekreační apartmán.    

Kdo nemá na nemovitost ani ve městě, ani na venkově, nebo ji nyní pořizovat prostě nechce, může přesto na pravděpodobném dalším růstu realit vydělat. Existuje totiž více druhů nemovitostních fondů. Do nich lze investovat už třeba od pětistovky nahoru. Lze vybrat ty fondy, jejichž byznys z koronavirové krize profituje. To jsou například fondy zaměřující se na nemovitosti logistického rázu. Investice do nemovitostního fondu by dnes měla být zastoupena v každém rozumně složeném portfoliu. Klíčové je složení nemovitostí v portofoliu fondu, resp. to, zda a jak jsou druhově namíchány. Tedy to, v jaké míře jsou zastoupeny rezidenční reality, v jaké logistické, kancelářské, maloobchodní či jiné. Před úderem koronaviru dosahoval rozumně konzervativní nemovitostní fond výnosu 4 až 5 procent ročně. V krizi se výnosy dostanou pod tlak, ale ve většině případů se po ní opět navrátí na původní úroveň.  

Kromě fondů lze investovat také třeba do dluhopisů developerských společnosti. Zde je třeba být obzvláště na pozoru. Dluhopis musí varovat zejména příliš vysokým výnosem. Investor by měl na výši úroku hledět nejen jako na vyčíslení, kolik mu investice vynese, ale také a zejména jako na vyjádření rizikovosti takové investice. Jestliže naprosto bezpečný úrok v ekonomice je v současnosti někde v rozmezí od nuly do jedné, je zřejmé, že jakýkoli úrok, který je vyšší než jednoprocentní, vyjadřuje, že nejde o zcela bezpečnou investici. V dnešním světě však bohužel nelze dosáhnout slušného výnosu bez podstoupení rizika. Není však třeba vystavovat se hned riziku enormnímu, které v současnosti vyjadřuje jakýkoli dvouciferný úrok.      

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jestřábí rozhodnutí se rovná medvědímu sentimentu
    Už v analýze eura jsem upozornil, že Evropská centrální banka se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pro někoho to možná bylo překvapením, ale stojí za zmínku, že možnost dalšího zpřísnění měnové politiky v září nikdo zcela nevyloučil. Byla zde jen možnost, že si banka dá pauzu. Několik členů Rady guvernérů začalo před dvěma měsíci diskutovat o možnosti pauzy, což vyvolalo mnoho spekulací o konci zpřísňování. Jak jsme se však dozvěděli, ti politici, kteří podpořili zvýšení sazeb, byli během hlasování v menšině. Během tiskové konference to oznámila prezidentka ECP Christine Lagardeová.
  • Jestřábi z Fedu chtějí konec QE, ale Powell se k nim nepřidal. Trhy to ocenily
    Pro evropské trhy byla většina dnešní seance nemastná, neslaná, ale odpoledne je už živěji a Amerika nastoupila pozitivním směrem. Pozornost na sebe strhává zejména plejáda komentářů z americké centrální banky, jimž nakonec - jak jinak - vévodí pozice předsedy Powella. Jestřábi dnes byli velmi aktivní, ale šéf Fedu se k nim nepřidal, zůstal u své obvyklé rétoriky a otupil tím obavy z rychlejšího utahování politiky.
  • Je stříbro „novým Bitcoinem”?
    Drahé kovy pokračují v pondělí v růstu. Zlato se dostalo na historicky nejvyšší úrovně (nad cenu z roku 2011 na úrovni 1912 dolarů). Nicméně ještě vyšší výkonnost předvádí v poslední době stříbro. Dnes roste o 6 %, za poslední týden přidalo 21 % a za měsíc je výše už o 36 %. Ruku v ruce s posilováním drahých kovů klesá americký dolar. Obchodníci očekávají zachování uvolněné měnové politiky na středečním zasedání FOMC (středa, 20:00).
  • Ještě bezpečnější transakce. Mastercard nasazuje umělou inteligenci pro nejvyšší ochranu spotřebitelů
    Ochrana a bezpečnost spotřebitelů i celé platební sítě bude ještě vyšší. Technologická a platební společnost Mastercard k tomu nasazuje prostředky generativní umělé inteligence (AI). Nová technologie Decision Intelligence Pro pracuje v reálném čase a zvyšuje úspěšnost detekce podvodů v některých případech až o 300 procent. Přestože je úroveň zabezpečení bezhotovostních transakcí už dnes na špičkové úrovni, podvodníci se stále častěji snaží obrátit moderní technologie proti bankám a jejich klientům.
  • Ještě horší, než se čekalo. Maloobchod se propadl nejvíce od začátku milénia, zvláště plakali prodejci oděvů, dařilo se prodeji potravin či zdravotnických pomůcek a také e-shopům
    Tuzemský maloobchod vykázal v březnu svůj nejhlubší meziroční propad minimálně od začátku tohoto tisíciletí, tedy za celé období od ledna 2001. Platí to jak pro maloobchod bez zahrnutí motoristického segmentu, tak pro ten, který jej zahrnuje. Propad je přitom v obou případech ještě hlubší, než s jakým analytici počítali. A opravdu to nebyly nikterak pozitivní předpoklady. V případě maloobchodu bez zahrnutí motoristického segmentu čekali analytici ve střední hodnotě svých odhadů dle Bloombergu pokles o 7,1 procenta, zatímco ve skutečnosti propad činí 8,9 procenta. V případě maloobchodu se zahrnutím motoristického segmentu zase počítali s poklesem čítajícím dvanáct procent, ve skutečnost propad činí 15,5 procenta.
  • Ještě horší, než se čekalo. Německo opět snižuje svůj odhad letošního ekonomického růstu, pro příští rok se spoléhá na Čínu
    Německá vláda dnes dle očekávání snížila svůj odhad růstu nejsilnější evropské ekonomiky. Německé hospodářství podle ní letos poroste pouze tempem 0,5 procenta. Jedná se o další citelné snížení odhadu růstu. V lednu německé ministerstvo hospodářství redukovalo svůj odhadu růstu ekonomiky v roce 2019 z podzimní úrovně 1,8 procenta na rovné procento. Rok starý odhad pak dokonce počítal s letošním růstem ve výši 2,1 procenta. Nyní tedy následuje další, již několikáté snížení odhadu.
  • Ještě horší, než se čekalo: únorové hospodaření vlády dopadá nejhůře v historii, Maláčová přitom žádá vyšší nemocenskou. Schodek bude letos zřejmě hlubší než loni, hlubší než 400 miliard
    Únorové plnění státního rozpočtu vykazuje schodek 86,1 miliardy korun a je tedy ještě horší, než se čekalo. Jedná se o nejhorší únorový výsledek v historii ČR. Dosud byl nejhorším únorovým výsledkem ten loňský, ještě předpandemický, kdy schodek činil 27,4 miliardy korun. Třetím nejhorším únorovým výsledkem je ten z roku 2011, kdy deficit po dvou měsících roku činil 22,8 miliardy korun. Tehdy se tuzemské veřejné financi ovšem stále potýkaly s dopady globální finanční krize, resp. probíhající evropské dluhové krize.
  • Ještě jednou se vyspíme a rozhodnutí Fedu o sazbách bude konečně tady!
    Už zítra proběhne jedno z nejvíce očekávaných zasedání americké centrální banky (Fed) v historii. Poprvé od roku 2006 ...
  • Ještě jste se nezaregistrovali do investiční soutěže s BOSSA?
    Tento týden byla zahájena investiční soutěž, která dosud nemá v České republice obdoby! To, že čeští investoři soutěže milují, se potvrdilo již v prvních soutěžních dnech.
  • Ještě výraznější propad české ekonomiky
    Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu poklesla mezikvartálně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské hospodářství se nachází v útlumu především ve spojitosti s nízkou spotřebou domácností. Oživení ve druhé polovině roku, které bylo napříč trhem očekáváno, nepřichází.
  • Je technologie 3D tisku konečně připravena růst?
    3D tisk, nazývaný také aditivní výroba, existuje už od konce 80. let a má za sebou už několik nepodařených startů. Mezi nejvíce medializované patří ten kolem roku 2013, kdy si průmyslové podniky i investoři mysleli, že brzy bude 3D tiskárna v každé domácnosti. Vývoj se ale vydal jiným směrem a odvětví si nakonec uvědomilo, že jeho budoucností je tzv. aditivní výroba lepších komponent pro průmyslové využití. Vzhledem ke standardizaci probíhající v posledních letech, k dostupnosti materiálů a k nižším nákladům předpovídají některé výzkumné agentury, že nyní přichází desetiletí rychlého růstu.
  • Je ten správný čas na nákup akcií AMZN?
    Spotřebitelé se před pandemií koronaviru stále více obraceli k elektronickému obchodování, avšak v roce 2021, kdy globální trh vzrostl na více než 4,9 bilionu dolarů, se tento trend ještě zvýšil. Zhruba stejně prudce rostly i světové výdaje na cloudovou infrastrukturu, které budou nejspíše pokračovat vzhledem k tomu, jak se bude zvyšovat míra akceptace a poptávka po datech.
  • Je tento dividendový král s výnosem 5,2 % poblíž 52týdenního minima vhodný ke koupi?
    Společnost 3M je obrovský konglomerát nabízející více než 60 000 průmyslových a spotřebních výrobků, například lepicí páska Scotch, poznámkové bloky Post-it a spoustu dalšího. Široká nabídka společnosti pomáhá delší dobou s podporou stabilního růstu dividend.
  • Je ‘the Merge’ propadákem?
    Hlavní kryptoměny, jako je bitcoin a ether, se minulý týden ocitly na nových minimech, když výprodeje řady významných aktiv, od zlata po akcie, tlačily dolů i trh s kryptoměnami.
  • Je to, co vidíme na trzích, nejlepší ukázkou jejich dlouhodobého zdraví?
    Trhy zaznamenaly v uplynulých dnech pokles. Mějme v tom ale jasno – v dlouhém období tohle není zvláštní zpráva. Přesto ve světě, kde je koncept "korekcí" téměř neznámý a kde byly akciové trhy po určitou dobu brány jako pokračující sázka na jistotu, je tato obyčejná komplikace velmi bolestivá. Nicméně to, co jsme viděli, je možná nejlepší ukázka skutečného zdraví na trzích za dlouhou dobu, píše James Bateman, Multi Asset CIO (investiční ředitel) ve společnosti Fidelity International.
  • JE TO HORŠÍ NEŽ JSME ČEKALI 😨 Indikátory recese sílí a trhy čeká velký propad 🔴 Technologické akcie
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Je to oficiální, kult akcií (ne)umírá
    “Kult akcií? je mrtev je sice chytlavý titulek, ale to je asi tak všechno. Podle článku CNBC, drží britské penzijní fondy poprvé od 50.let více dluhopisů než akcií. Pro některé je toto potvrzením, že investice generující pravidelné pasivní výnosy začínají investoři preferovat. Ale mně na minulosti nezáleží, jde mi o budoucnost.
  • Je to oficiální: Rusko je po 104 letech v bankrotu vůči zahraničí. Poškození věřitelé Ruska se chtějí „zahojit“ ze zmrazeného majetku ruských oligarchů nebo ze zmrazených peněz ruské centrální banky
    Světově významná ratingová agentura Moody’s v noci na dnešek středoevropského času potvrdila, že Rusko se ocitlo v platební neschopnosti – tedy v bankrotu – vůči svým zahraničním věřitelům. Rusko se v platební neschopnosti ocitlo už včera, ta však nebyla oficiálně vyhlášena. Nyní ji tedy oficiálně vyhlásila právě zmíněná ratingová agentura Moody’s.
  • Je trh se zlatem překoupený?
    Ceny zlata by mohly tento týden stoupat, protože mezi retailovými investory, kteří se chtějí ochránit před velkou bankovní krizí podobnou té z roku 2008, sílí býčí sentiment. Analytici z Wall Street nicméně zaujímají v krátkodobém horizontu konzervativnější postoj.
  • Je umělá inteligence novou kryptoměnou?
    Horečka kolem umělé inteligence udělala z této technologie miláčka, protože kapitál proudí do firem zabývajících se umělou inteligencí, což posouvá kryptoměny dále do země nikoho, protože o bývalého favorita spekulativního prostředí se nyní zajímá méně lidí. Navzdory kontrastnímu stupni současného uznání existují mezi umělou inteligencí a kryptoměnami nápadné podobnosti. Mají-li se tyto podobnosti naplno projevit, pak umělá inteligence nebude ušetřena bublin.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex