Sobota 21. prosince 2024 19:27
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Dukascopy new

Rozbřesk: Víkendový krach jednání EU není překvapením, Merkelová a Macron mají trpělivosti dost

20.07.2020 09:12  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Krach jednání o záchranném fondu EU asi dnes pošle trhy dolů, je to však tak velké překvapení? Po pravdě ne. Návrh, který dostaly národní delegace na stůl je totiž v mnoha ohledech revoluční…za prvé, objem společně rozdělovaných prostředků se oproti minulé finanční perspektivě více než zdvojnásobil - celkový objem peněz v následujících sedmi letech má překonat včetně prostředků ve víceletém finančním rámci 2 biliony eur ( skoro 17% HDP). To už není jen “plácnutí do vody”, ale balík objemem srovnatelný nebo v jistých aspektech dokonce převyšující fiskální reakci Spojených států. A právě velikost fondu byla největším kamenem úrazu v průběhu víkendových jednání.

A nejde jen o objem. Evropská unie se poprvé chystá výrazně vystoupit mimo své tradiční výdajové politiky - zemědělská politika a podpora chudších regionů. Je to poprvé, co se připravuje společný “anti-cyklický” balík na podporu ekonomiky zotavující se z recese. Navíc se výměnou za společné peníze nebudou vyžadovat žádná domácí úspoprná opatření. Spořivější členské státy jsou tedy v celku přirozeně opatrnější a chtějí radši menší fond, který nebude rozdělovat “nevratné granty”, ale raději “vratné” půjčky. To by omezilo nárůst společného zadlužení - Komise by si totiž na nové výdaje sama půjčovala na trzích. Spořivé země by tajé rádi viděli jasněji definované podmínky, za kterých členské země mohou mimořádné prostředky dostat- ať už se jedná o strukturální reformy nebo dodržování základních práv EU.

Tím, že se debata o záchranném fondu navíc míchá s debatou o víceletém finančním rámci je střet zájmů ještě komplikovanější. Střední a východní Evropa včetně Česka si chce pohlídat, aby na “novém” rozdělování prostředků nebyly bity. Nechtějí tedy, aby na úkor COVID pomoci byly škrtány prostředky na tradiční politiky (zejména pomoc chudým regionům) a současně je jim trnem v oku rozdělování “nových prostředků” na základě před-covidovského výkonu ekonomiky.

Angela Merkelová a Emanual Macron jako hlavní advokáti “velkého záchranného balíku” (přirozeně podporovaného Itálií a Španělskem) si bezesporu uvědomovali, že jednání budou složitá a odpor na některých frontách silný. Víkend však ukázel, že mají zatím dost trpělivosti a nechtějí jít do “kompromisu” za každou cenu. Věří, že odpor menších členských států jednoduše časem poleví...

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna pokračuje v líném letním obchodování a příliš nesleduje pohyby na globálních trzích. Krach jednání EU nad záchranným fondem je sice lehce negativní zprávou, měnový pár by se měl však i v následujících seancích pohybovat v pásmu 26,50-26,80 EUR/CZK.

Zahraniční forex

Víkendové setkání lídrů EU, které má vyřešit to jak unie fiskálně odpoví na korona-krizi se ukazuje být pro eurodolar velmi důležitým mezníkem. Přes víkend z Bruselu sice přicházely pesimistické zprávy o možné nedodě, avšak sotva dnes po ránu agentury reportovaný naději na konsensus, tak eurodolar poskočil o půl figury vzhůru. Jednat se tedy bude o evropském fiskálním balíku i dnes takže eurodolar bude na zprávy tohoto typu citlivý. Samozřejmě, že eventuální dohoda nad vznikem balíku v řadu stovek miliard eur (licituje se o tom zda to bude 700 či 750 mld.) by dosavadní zisky eura minimálně na čas zacementovala.

Ropa

Ropný trh zůstává ponořen do prázdninové nálady, které dominuje minimální volatilita. Od počátku července tak severomořská ropa Brent okupuje úroveň 43 dolarů za barel a zcela netečně tak reaguje například na rostoucí počet nově nakažených koronavirem ve Spojených státech, což s největší pravděpodobností přibrzdí svižné oživení ropné poptávky. Naopak, trh se v tuto chvíli může opřít o nabídkovou stranu, respektive disciplinovaný přístup států OPEC+ k omezování produkce, které citelně pomáhá vyrovnávat tržní bilanci.

Tento týden se ponese ve znamení tradičních fundamentální statistik. V úterý bude pozornost upřena na statistiky k zásobám od Amerického petrolejářského institutu, předskokana středečních oficiálních čísel od EIA. V pátek pak týden zakončí aktivita amerických producentů, kteří v posledním týdnu opět snižili celkový počet aktivních vrtných souprav.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: V centru pozornosti opět inflace. Koruna po ČNB a ECB ztrácí
    Týden centrálních bank mají trhy za sebou, nicméně stále ještě vstřebávají překvapení, o které se po dlouhé době postarala ECB. Ukázalo se totiž, že stále rostoucí inflace už nemusí být z jejího pohledu až tak dílčím problémem, který společná centrální banka může dál přecházet slovy o dočasnosti, a že se doba vyšších úrokových sazeb nachýlila i v eurozóně. Trhy si poselství ECB jasně přebraly a začaly kalkulovat s růstem sazeb ještě v letošním roce. Naproti tomu na českém trhu došlo k pravému opaku.
  • Rozbřesk: V Česku stále zaparkován větší objem zahraničního kapitálu… vadí někomu vysoké devizové rezervy?
    Poslední čísla za českou platební bilanci ukázala, že ani v průběhu června, kdy byla koruna pod nejvyšším tlakem, od nás neodteklo větší množství krátkodobějšího zahraničního kapitálu. I když se koruna v posledních týdnech stabilizovala, zůstává, vzhledem k větší porci zahraničního kapitálu v českém finančním systému i přetrvávajícímu vysokému zajištění exportérů, prozatím zranitelná vůči jakýmkoliv novým poryvům na rozvíjejících se trzích.
  • Rozbřesk: Velká Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra zůstává ve střehu
    Brexit se stal skutečností. Včera britská premiérka Mayová odeslala oficiální dopis, kterým žádá o aktivování článku 50. Lisabonské smlouvy, jenž aktivuje dvouletý proces k opuštění Evropské unie.
  • Rozbřesk: Velká očekávání firem i spotřebitelů
    Končí třetí měsíc, před námi je mimochodem druhé zasedání bankovní rady ČNB, a doposud zveřejněná data z české ekonomiky stále ukazují, že její výkon zůstává i nadále velmi solidní. Ať už jde o produkční statistiky za leden, nové zakázky nebo o tzv. měkká data z firem i od spotřebitelů. Právě ta byla na pořadu dne včera, kdy se znovu ukázalo, jak silná zůstávají očekávání od dalších měsíců, a to jak na straně podniků, tak domácností.
  • Rozbřesk: Velké trable slabého zlotého
    Polský zlotý je slabý a to tak, že velmi. Zlotý nejenže trvale znehodnocuje proti hlavní měnám jako jsou euro a dolar, ale ztrácí i proti svým regionálním konkurentům. Proti koruně je například polská měna na nejslabších úrovních za posledních deset let. Jak k tomu došlo, když polská ekonomika je fundamentálně zdravá, a navíc si průběžně užívá štědrého finančního polštáře v podobě dotací z fondů EU?
  • Rozbřesk: Velké trable slabého zlotého
    Polský zlotý je slabý a to tak, že velmi. Zlotý nejenže trvale znehodnocuje proti hlavní měnám jako jsou euro a dolar,...
  • Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
    Unijní ekonomika byla sice v důsledků uplatňovaných lockdownů ještě v prvním čtvrtletí v recesi, ale už tehdy se začaly projevovat první známky oživení a také inflace. Průmyslová výroba, která ještě v únoru meziměsíčně poklesla o jedno procento, se v březnu opět zvýšila, a to díky výrobě spotřebního zboží i komponent pro další výrobu.
  • Rozbřesk: V Chorvatsku bude od ledna 2023 fungovat euro
    Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
  • Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
    Česká koruna se s vidinou tvrdého omezení ekonomického života dostala pod tlak, překročila zpátky úroveň 26,00 EUR/CZK a dál slábne. Na vině je v posledních týdnech výrazně horší průběh pandemie v Česku než ve většině ostatních evropských zemích a narážení zdravotního systému na své limity, které pravděpodobně povede k omezení pohybu mezi okresy a sadě tvrdších vládních nařízení.
  • Rozbřesk: Vidina vakcíny přebíjí vše a akcie stoupají k novým maximům
    Vakcína jako by na trzích opět byla schopna sebrat všechnu pozornost. Nehledě na zaseknutá jednání ohledně brexitu a neschopnost řady ekonomik rozvolňovat po druhé vlně “bezpečně” proti-pandemická opatření (Izrael, Francie) si akcie razí cestu k novým maximům. Vidina “konečného řešení” pandemie je pro trhy jednoduše příliš lákavá a skrze vakcínu se tak dívají do roku 2021 převážně optimisticky.
  • Rozbřesk: Vítězství hnutí ANO v českých volbách trhy nevyvedlo z míry
    Výrazné zisky hnutí ANO trestně stíhaného Andreje Babiše a ztráty “tradičních” demokratických stran zatím trhy podle očekávání příliš nevyvedly z míry. Necítí totiž žádné “bezprostřední” nebezpečí. Jinak by tomu podle nás bylo v případě, kdy by se ANO nedokázalo s demokratickými stranami nalevo (Piráti, ČSSD, KDU-ČSL) nebo napravo (ODS, TOP 09, Starostové) vůbec dohodnout a reálně by hrozila koalice Andreje Babiše s nacionalistickou SPD nebo KSČM.
  • Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
    Česká koruna jako by v posledních týdnech ztratila na své atraktivitě a svezla se s vlnou výprodejů na rozvíjejících se trzích. Existují dobré důvody, které korunu mohou v nejbližších měsících brzdit v rozletu a vést k testování 26,00 EUR/CZK. Věříme ovšem, že její ztráty budou ve finále dočasné a za rok bude koruna oproti dnešním úrovním viditelně silnější (pod 25,00).
  • Rozbřesk: Vláda projedná nasazení přísnějších opatření, libra ve vleku jednání o brexitu
    Vláda dnes projedná přechod do čtvrtého stupně proti pandemických opatření PES. Nutno dodat, že se značným zpožděním. Skóre varovného systému se pohybuje ve čtvrtém stupni již týden a dále narůstá, a to zejména díky vyššímu reprodukčnímu číslu i nárůstu denních přírůstků nakažených.
  • Rozbřesk: Vláda se shodla na růstu platů, porostou opět rychleji než v soukromé sféře
    Vláda se shodla na tom, že platy zaměstnanců ve veřejné sféře porostou příští rok o osm procent. Všechny profese sice nedostanou stejně, půjde však o další rok v řadě, kdy státní zaměstnanci v průměru dostanou přidáno pravděpodobně více než soukromý sektor. I tak zatím nedochází k nijak dramatickému rozevírání nůžek mezi veřejnou a soukromou sférou - tedy k ničemu, co bychom již neznali. V tuto chvíli je mediánová mzda v soukromém sektoru lehce nad 27 tisíci korun, zatímco ve veřejném sektoru lehce nad 30 tisíc, tedy přibližně o 13 % více.
  • Rozbřesk: Vláda zastropovala ceny energií pro maloodběratele
    Česká vláda včera večer zveřejnila základní parametry zastropování cen energií pro maloodběratele, tedy domácnosti a živnostníky. Zvolená cenová úroveň je 6 Kč/kWh za silovou elektřinu a 3 Kč/kWh u plynu, obojí včetně DPH. Ekvivalentní velkoobchodní / burzovní cena elektřiny (bez DPH) je tedy kolem 200 EUR/MWh (pro lepší představu - o něco výše, než byla pro odběratele v režimu DPI spotová cena vloni v říjnu). Ceny by se měly snížit již od listopadu a měly by platit i v příštím roce. Nové zákony (které budou schváleny) nicméně umožní vládě s cenovým stropem hýbat dle aktuální tržní situace.
  • Rozbřesk: Vláda zpřísňuje opatření, koruna však zůstává v klidu a vyhlíží ČNB
    Kvůli zhoršující se pandemické situaci vláda opět zpřísňuje opatření. Se zpožděním, ale přece reaguje na zhoršující se skóre proti pandemického systému PES. Po dvou týdnech opět zavřou restaurace, hotely a penziony, bazény, vnitřní sportoviště, galerie a knihovny. Zůstanou ovšem otevřeny obchody.
  • Rozbřesk: Vládní daňový balíček míří mimo cíl aneb proč se vyhnout “loss carryback”
    Vláda tento týden přijala daňový balíček, který má bohužel řadu mezer. Pomoc v první fázi krize by měla být dočasná a měla by současně řešit výpadky hotovosti ve firmách a stimulovat udržení zaměstnanosti. A to nejlépe skrze všeobecně dostupné nástroje - krize postihuje podniky napříč celou ekonomikou.
  • Rozbřesk: Vlažný restart ekonomiky
    Jako nepříliš svižný restart lze zhodnotit výsledky z české ekonomiky za květen, které byly zveřejněny včera. Průmysl si sice připsal oproti nejhoršímu měsíci roku – dubnu – necelých 14 %, avšak v meziročním vyjádření stále ztrácel téměř 26 %. Ještě hůře na tom byl automobilový průmysl, jehož produkce v době, kdy se rozjížděla výroba všech tří automobilek, byla ve srovnání s loňském květnem zhruba poloviční. A přibližně o polovinu nižší byly i nové zakázky pro tento u nás nejvýznamnější průmysl. A právě nové objednávky v tuto chvíli představují největší riziko pro průmysl jako takový, protože poté, co dokončí ty stávající, bude stát před otázkou, co dál.
  • Rozbřesk: Vlna optimismu pomalu a jistě opadá... i v ČR
    Další studená sprcha v řadě. Tak by se daly jednoduše popsat výsledky lednových indexů nákupních manažerů (PMI) v Německu a vlastně i v celé eurozóně. PMI v průmyslu je na čtyřletém minimu a na začátku roku se již dokonce dostal pod hranici 50, což neznamená nic jiného, než že firmy předpokládají zpomalování výroby. Zhoršování nálad v tomto případě není výsledkem nějakých neuchopitelných obav z budoucnosti, ale je odrazem výrazného poklesu nových zakázek německého průmyslu, zvlášť toho automobilového. Ten se musí vypořádávat nejenom s poklesem poptávky v Evropě a Číně, ale zároveň se připravovat na brexit a ještě se přizpůsobovat novým „zeleným“ požadavkům, které navíc nejsou pro nejbližší léta posledními. V asi nejméně vhodnou dobu vznikl mix negativních faktorů, které se nemohou nepodepsat na náladách, ale i na reálných číslech z ekonomiky. Za celou eurozónu se PMI sice pod hranici 50 ještě nedostal, ale už k ní nemá daleko (50,4).
  • Rozbřesk: Vlna optimismu ve firmách v eurozóně i v ČR neopadá
    Ještě před tím, než dnes bude zveřejněn populární německý ukazatel nálady Ifo, stojí za to podívat se na včerejší předběžné výsledky indexů nákupních manažerů (PMI) v eurozóně. Celkové indexy dopadly o něco hůře než minule, ale stále se nacházejí na velmi vysokých úrovních. Proto jejich dvouměsíční minima není třeba nijak přeceňovat. A to zvlášť, když PMI v průmyslu dosáhl díky rychlému růstu nových zakázek nejvyšší hodnoty za posledních více než šest a půl roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank