Neděle 22. prosince 2024 05:14
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Ranní nadhoz - PMI napoví, jak si stojí průmysl

24.03.2020 11:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


27.73

USD/CZK

25.62

EUR/USD

 

1.083

USD/PLN

4.233

Ropa Brent

USD/barel

28.04

Zlato

USD/unce

1567

Aktualizováno

8:44

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Americká centrální banka včera oznámila další opatření na podporu ekonomiky. V případě potřeby nakoupí neomezené množství státních dluhopisů a hypotečních cenných papírů. Fed se tedy rozhodl vrhnout na trh tolik prostředků, aby bylo zajištěno jeho hladké fungování. Nové opatření by mělo doplnit předchozí kroky americké centrální banky a zajistit dostatek likvidity na úvěrovém a mezibankovním trhu. Akcie na tuto zprávu reagovaly chvilkovým růstem, záhy však začaly opět klesat.

Včera publikovaný indikátor spotřebitelského sentimentu v eurozóně za měsíc březen propadl o 5 bodů a dosáhl hodnoty -11,6. Dostal se tak po šesti letech opět pod svůj dlouhodobý průměr. Nutno ovšem zmínit, že sběr dat byl v důsledku epidemie Covid19 ve většině zemí ukončen ještě před zavedením opatření omezujících pohyb osob, ukazatel tak plně neodráží aktuální stav a lze očekávat jeho další pokles.
 
Koruna začala nový týden dalšími ztrátami, když investoři pokračují v přesunu svých aktiv do bezpečných přístavů. Během včerejšího obchodování ztratila zhruba dvě procenta a kurz se dostal až na dohled úrovně EUR/CZK 27,8. Na slabší úrovně se posunuly i ostatní měny regionu, jejich oslabení však nebylo tak výrazné. Vlivem slabé poptávky se cena ropy nadále pohybuje na nízkých úrovních poblíž 28 USD/barel.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes bude publikována celá sada indexů PMI z výrobního sektoru za březen. Pro nás bude nejvíce relevantní PMI z Německa a eurozóny, zveřejněn bude i ukazatel ve Spojených státech. Přestože indexy v minulých měsících postupně nacházely pevnou půdu pod nohama, epidemie koronaviru vše změnila a pro březen se očekává značný pokles zhruba o deset bodů. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:30

SRN

PMI z výroby (březen, v b.)

40.0

40.0

48.0

 

 

 

 

10:00

EA

PMI z výroby (březen, v b.)

40.0

39.0

49.2

 

 

 

 

14:45

USA

PMI z výroby (březen, v b.)

-

42.5

50.7

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:  

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ST: USA objednávky
ČT: ČR ČNB, EUR zápis ze zasedání ECB
PÁ: USA PCE deflátor, spotřebitelský důvěra Michigan

Autor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz - nezaměstnanost za březen může překvapit
    České maloobchodní tržby bez prodejů automobilů v únoru meziročně vzrostly o 7,4 %. Celkové tržby včetně aut se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 3,6 %. Po očištění o sezónní faktory tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně stagnovaly. Již některé předstihové indikátory ovšem ukazují, že dopady epidemie koronaviru na aktivitu ve službách a maloobchodě jsou přímo katastrofální. To však uvidíme až na datech z následujících měsíců. Celkový pokles maloobchodních prodejů v letošním roce pak bude záviset především na tom, jak dlouho budou platit mimořádná restriktivní omezení.
  • Ranní nadhoz - nízké ceny surovin a materiálů zpomalují inflaci
    Tržby ve službách se v prvním čtvrtletí reálně snížily o 4,3 % (po očištění o kalendářní vlivy). Data potvrdila, že terciární sektor byl karanténními opatřeními proti šíření Covid-19 znatelně zasažen. Nejvýraznější propad zaznamenala letecká doprava, cestovní kanceláře, ubytování (o více než čtvrtinu) a pohostinství (o více než desetinu). Jen mírné poklesy zaznamenaly činnosti v oblasti nemovitostí nebo vědecké a technické služby. Zveřejněná data zhruba potvrzují náš odhad poklesu HDP v prvním čtvrtletí (-2,7 % mezikvartálně).
  • Ranní nadhoz - nižší napětí ve světovém obchodě zlepšuje sentiment
    Listopadový Sentix indikátor podnikatelského sentimentu v eurozóně pozitivně překvapil, když si polepšil z -16,8 bodu na -4,5. V rámci ukazatele se zlepšily zejména vyhlídky na nejbližších šest měsíců (z -18 bodů až na -3,5). Za posunem stojí příznivější geopolitická situace, tedy odvrácení nebezpečí neřízeného brexitu a zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou.
  • Ranní nadhoz - novela zákona o ČNB prošla sněmovnou
    Česká míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na hodnotě 3,0 %, což je výsledek nacházející se hluboko pod naším i tržními odhady (3,6 %). Již v březnu vešly v platnost vládní restriktivní opatření a očekávalo se, že firmy v existenčních problémech, se začnou zbavovat svých zaměstnanců. Propouštění ovšem nenastalo v takové míře, jak se obecně očekávalo. Lze tak předpokládat, že míra nezaměstnanosti v následujících měsících půjde nahoru.
  • Ranní nadhoz - obchodní dohoda USA-Čína letos nejspíš nebude
    Podle včera zveřejněných zpráv to vypadá, že Spojené státy a Čína nejspíš nedokončí slibovanou první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Rozhovory mezi oběma velmocemi se opět komplikují. Čína požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním svých požadavků. Ke zklidnění situace nepřispívají ani nepokoje v Hongkongu a americké protesty proti omezování lidských práv. Vlivem těchto zpráv došlo k dalším poklesům na amerických akciových trzích, dolar včera během odpoledne ztratil 0,2 % a vrátil se až k úrovni EUR/USD 1,108. Na druhé straně se zvýšila poptávka po dluhopisech americké vlády.
  • Ranní nadhoz - Očekávaný růst průmyslové výroby v eurozóně
    Z Německa včera přišly další dobré zprávy, když tamní ZEW index očekávání namísto předpokládaného mírného poklesu poskočil vzhůru. Po červencových 59,3 bodech jsme se tak dočkali hodnoty 71,5, což je nejlepší skóre od roku 2004. Mezi německými investory tak evidentně zavládlo přesvědčení, že jejich zemi na půlročním horizontu čeká razantní ekonomické zotavení. Opačný průběh pak mělo zveřejnění druhé složky ZEW indexu, tedy hodnocení aktuální situace. Zde se namísto zlepšení dostavil další propad a index tak zůstává na bídných -81,3, tedy poblíž historického minima.
  • Ranní nadhoz - Očekává se růst ekonomické důvěry v eurozóně
    Ekonomika USA ve druhém čtvrtletí poklesla v anualizovaném mezikvartálním vyjádření o -31,7 %, namísto původně avizovaných -32,9 %. Pokles byl znatelný prakticky ve všech oblastech. Soukromé investice ubraly 46,2 %, spotřeba 34,1 % a export 63,2 %. Fiskální záchranné balíčky se pozitivně odrazily ve vládní spotřebě, která nakonec vykázala +2,8 %.
  • Ranní nadhoz - oživování v průmyslu je jen pozvolné
    Koruna včera dopoledne ztratila několik haléřů a kurz se dostal mírně nad EUR/CZK 26,7. Po obědě však své ztráty dohnala a vrátila se zpět na hodnoty EUR/CZK 26,65. Poblíž této hladiny kurz osciluje již od počátku června. Polský zlotý i maďarský forint včera spíše mírně ztrácely.
  • Ranní nadhoz - platební bilance skončí v červených číslech
    Průmyslová výroba v 19 zemích evropské měnové unie v dubnu meziměsíčně spadla o 17,1 %, což znamenalo meziroční sešup o 28,0 %. Obě tyto hodnoty představují nejhlubší poklesy od zahájení sběru dat v roce 1991. Výsledky byly jen mírně lepší, než kolik činila tržní očekávání. Pokud vezmeme v úvahu, že koronavirová epidemie zasáhla ještě mnohem výrazněji sektor služeb, nevypadají vyhlídky evropského hospodářství pro druhé čtvrtletí příliš růžově.
  • Ranní nadhoz - PMI indexy ukáží červnu další zlepšení
    Ceny v produkčním sektoru u našich západních sousedů prohloubily v květnu svůj pokles na -2,2 %, y-o-y. Kromě cen energií, které meziročně odepsaly téměř 8 %, se na tom podílely i ceny základního zboží. V posledních měsících pak výrazně zvolňuje inflace u zboží na krátkodobou spotřebu.
  • Ranní nadhoz - PMI naznačí další zlepšení
    Podle týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v týdnu končícím 19. červencem evidováno 1,42 milionu nezaměstnaných, což bylo o 116 tisíc více než předchozí týden. Došlo tak k obratu klesajícího trendu, což zřejmě souvisí s vyššími počty nově nakažených osob a narušením plynulosti probíhajícího hospodářského oživení. Počet pokračujících žádostí se však během minulého týdne snížil o více než milion a dosáhl hodnoty 16,2 milionu.
  • Ranní nadhoz - PMI naznačí dopad epidemie na ekonomiku
    ČSÚ zpřesnil odhad HDP za čtvrté čtvrtletí. Podle něho český produkt meziročně přidal 2,0 %, což představuje zpomalení o 0,5 p.b. oproti Q3. Mezikvartální dynamika byla revizí zlepšena na 0,5 %. Vlivem upravených dat z Q4 tak dosáhl růst HDP v celém loňském roce 2,5 % (oproti 2,4 % z předchozího vydání). Dynamika HDP bude v letošním roce výrazně ovlivněna dopady epidemie koronaviru. V našem základním scénáři, kdy předpokládáme trvání restriktivních opatření do poloviny dubna, by pokles HDP mohl dosáhnout 5-6 %.
  • Ranní nadhoz - PMI naznačily odražení ode dna
    Německý kompozitní index nákupních manažerů se v květnu zvedl na 31,4 bodu z historického minima, kterého dosáhl v dubnu (17,4 bodu). Podobně si vedl indikátor PMI za celou eurozónu, když celkově poskočil z dubnových 13,6 až na 30,5 bodu. Na posunu obou ukazatelů se podílel zejména sektor služeb, zatímco zlepšení výrobního PMI bylo jen v řádu několika bodů.
  • Ranní nadhoz - PMI potvrdí pozvolný nárůst sentimentu
    Ceny výrobců v eurozóně v květnu meziměsíčně poklesly o 0,6 %, což odpovídá -5,0 % meziročně. Trh se zápornou cenovou dynamikou počítal, ačkoliv sázel na o něco menší propad. I nadále se jedná do značné míry o důsledek nízkých cen energií, které jsou poháněny levnou ropou.
  • Ranní nadhoz - PMI z Německa a eurozóny ve středu pozornosti
    V pondělí začneme týden dvojicí českých statistik. Běžný účet platební bilance v posledních měsících pozitivně překvapuje. Oproti loňským prvním devíti měsícům roku je letošní přebytek za stejné období vyšší o více než 43 mld. Kč. Pomáhá mu lepší bilance obchodu se zbožím a službami i nižší odliv dividend. Závěrečné měsíce roku by tento nastolený trend neměly výrazně změnit. I pro říjen tedy očekáváme podstatně lepší výsledek běžného účtu oproti předchozím letům na úrovni 17,5 mld. Kč.
  • Ranní nadhoz - PMI z Německa, eurozóny i USA ve středu dnešní pozornosti
    Evropská centrální banka zveřejnila zápis z posledního měnověpolitického zasedání z konce ledna. Ze zápisu vyplývá, že si bankéři ve Frankfurtu byli vědomi zlepšování vyhlídek evropské ekonomiky, hlavně vzhledem ke klesajícímu geopolitickému napětí. Budoucí rizika, jako jsou americká cla na evropský dovoz automobilů, problémy německého průmyslu či koronavirus ovšem nepodceňují.
  • Ranní nadhoz - Počet nezaměstnaných v USA podle odhadů poklesnul
    Včera dopoledne byly zveřejněné finální údaje o dynamice spotřebitelských cen v eurozóně. Překvapení se nedostavilo a v souladu s tržním očekáváním ceny oproti červenci minulého roku vzrostly o 0,4 %. V meziměsíčním srovnání byl zaznamenán mírně vyšší pokles (-0,4 %), než bylo očekáváno (-0,3 %).
  • Ranní nadhoz - produkce německého průmyslu se zvedla
    Včera zveřejněné listopadové německé tovární objednávky znamenaly zklamání, když meziměsíčně odepsaly 1,3 %, což znamenalo prohloubení meziročního poklesu na 6,5 %. %. Trh přitom očekával mírný meziměsíční nárůst v řádu desetinek procenta. Naopak dnes ráno zveřejněná německá průmyslová produkce za listopad skončila nad očekáváním. Meziměsíčně si připsala 1,1 %, což znamenalo zmírnění meziročního poklesu na -2,6 %. Směrem nahoru byly revidovány i hodnoty za říjen. Publikované údaje jsou sice v rozporu, nicméně předpokládáme, že ekonomická situace by se měla pozvolna lepšit, což naznačuje řada předstihových indikátorů.
  • Ranní nadhoz - průmysl by měl zaznamenat mírný pokles, zahraniční obchod si udrží přebytek
    Ve čtvrtek započne vyjednávání mezi americkými a čínskými zástupci o nové obchodní dohodě, již nyní se však vicepremiér pro ekonomické záležitosti Liu He nechal slyšet, že témat, o kterých je Čína ochotna se bavit, značně ubylo. Odmítá například rozsáhlou úpravu čínské průmyslové politiky a dotací.
  • Ranní nadhoz - průmyslový PMI se mírně zvedne
    Nový rok začne tuzemskou statistikou PMI ve výrobě, která by si podle našeho odhadu měla za prosinec nepatrně polepšit na 43,6 bodu. Konsenzus trhu je ještě o desetinu bodu optimističtější. Index nákupních manažerů však nadále zůstává hluboko v pásmu kontrakce, kde se pohybuje už od počátku loňského roku. Nicméně v případě německého PMI byly hodnoty z listopadu a prosince oproti předešlým měsícům lepší, což by se s určitým zpožděním mohlo projevit i na datech z tuzemska.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster