Pondělí 04. listopadu 2024 23:32
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Nastroje

Británii po deseti letech hrozí recese, libře pak historický propad na úroveň dolaru

09.08.2019 14:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Britská ekonomika se ve druhém letošním čtvrtletí nečekaně propadla, poprvé za více než šest let. Mezikvartální pokles činí 0,2 procenta. Naposledy se v rámci čtvrtletí ostrovní hospodářství propadlo v posledním čtvrtletí roku 2012, kdy však ještě Evropou otřásala tehdejší dluhová krize, následek světové finanční krize.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě hodnotě svých odhadů předpokládali, že britská ekonomika bude mezičtvrtletně stagnovat. Optimističtější v porovnání s realitou byli i v odhadu meziročního růstu ostrovní ekonomiky. Čekali expanzi 1,4 procenta, ale skutečností je za v druhém čtvrtletí růst pouze 1,2 procenta.   

Slabší než očekávaný výkon britské ekonomiky stahuje její měnu, libru, zase o něco blíže k historické paritě s dolarem. Od počátku sedmdesátých let byl vzájemný kurs obou měn úrovni jedna ku jedné nejblíže koncem února 1985, kdy bylo za jednu libru možné pořídit jen zhruba 1,05 dolaru. Nyní kurs činí 1,2 dolary za libru. Ještě v létě 2008 přitom libra stála více než dva dolary. Parita s dolarem by pravděpodobně nastala poté, co by Británie letos v říjnu vystoupila z Evropské unie bez dohody. Je možné, že na paritu britská měna poklesne už před vystoupením, pokud bude trh dostatečně silně přesvědčen o tom, že jiná varianta než „tvrdý brexit“ neexistuje.

Britská libra oslabuje i vůči české koruně. V letošním roce zatím vůči české měně ztrácí zhruba 2,5 procenta. Ze světově významných měn proti české koruně letos více oslabuje už jen koruna švédská.

Propad britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí je důsledkem několika příčin. Bezprostředně plyne z toho, že firmy se zbavovaly zásob, které nashromáždily v očekávání vystoupení Británie z EU, které se původně mělo odehrát 29. března. Stav zásob od dubna do června poklesl o 4,4 miliardy liber. Snížení stavu zásob je však přechodným vlivem. Ze zásob žádná ekonomika věčně fungovat nemůže.

V nečekaně slabém čísle se zrcadlí ale i závažnější příčiny, jež zdaleka nejsou jen přechodného rázu, jako je trvající obecná nejistota spjatá s brexitem a opětovně rostoucí pravděpodobnost jeho tvrdé varianty a rovněž obava z globálního ekonomického zpomalení, způsobeného v prvé řadě obchodní válkou Spojených států a Číny. Z těchto důvodů strádá například britský průmysl.

V probíhajícím třetím čtvrtletí by ostrovní ekonomika měla mírně růst. Premiér Boris Johnson se však netají tím, že je ochoten akceptovat tvrdý brexit. To bude investory dále zneklidňovat. V krajním případě tak nelze vyloučit, že by britská ekonomika vykázala propad právě i v období od července do září, což by značilo její zabřednutí do recese. Naposledy se v recesi ocitala před více než deseti lety, v první polovině roku 2009. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Británie prochází nejhorší krizí za několik staletí, říká exšéf její centrální banky
    Mervyn King, jenž do roku 2013 vedl Bank of England, tedy britskou centrální banku, míní, že Británie je na tom z ústavního a politického hlediska nejhůře za několika staletí. Podle jeho včerejších slov, pronesených na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu, však zároveň nehrozí „rozlití“ související ekonomické krize do světa, a to zjevně ani v případě, že současný britský ústavní a politický chaos završí takzvaný tvrdý brexit, tedy brexit bez dohody.
  • Británie prochází těžkým obdobím
    Jaké závěry můžeme vyvodit nyní, když skončil další týden na devizovém trhu? Bohužel není mnoho závěrů, protože tento týden nebylo mnoho zpráv nebo ekonomických zpráv, zejména ve Spojeném království. Vlnové analýzy eura a libry se od sebe začínají rozcházet a trh neprojevuje touhu být aktivní. První rozdíl vynikne hned: euro pokračuje v razantnějším růstu, což brání rozvoji i té nejmenší klesající trendové části. V posledních týdnech se britská libra "splaskla" a je větší pravděpodobnost, že tento trend bude pokračovat. Druhým rozdílem je, že pro britskou libru již vývoj korekční sekce mohl začít, zatímco u eura je tato možnost zcela vyloučena.
  • Británie představila deklaraci, jež má podpořit snahu o zajištění bezpečnosti AI
    Británie dnes představila deklaraci, která má podpořit globální snahu o zajištění bezpečnosti umělé inteligence (AI). Na dokumentu se podle Londýna shodli účastníci konference o bezpečnosti AI v Bletchley Parku, a sice Evropská unie a 28 jednotlivých zemí, včetně Spojených států a Číny. Umělá inteligence má podle deklarace "potenciál transformovat a posílit blahobyt lidstva, mír a prosperitu" a měla by být rozvíjena bezpečným způsobem.
  • Británie představila nový rozpočet, analýza GBP/USD
    Britský ministr financí George Osborne dnes zveřejnil nový rozpočet. Dle jeho odhadu by měl rozpočtový deficit do...
  • Británie vyhostí ruské diplomaty, akcie ale zůstávají v klidu. BTC se kvůli Googlu propadl pod 9 tis. USD
    Po včerejší nervózní seanci se dnes situace na trzích uklidňuje, i když o politické napětí ani tentokrát nouze rozhodně není. V médiích se přetřásá znovu Rusko a jeho vztahy s Velkou Británií. Ta rozhodla o vyloučení 23 ruských diplomatů poté, co byl podle Britských zpravodajských agentur velmi pravděpodobně právě na příkaz Ruska otráven nervovým plynem dvojitý ruský agent Sergei Skripal se svou dcerou. Na zprávy o vyhoštění ruských diplomatů dnes ale zatím reaguje hlavně rubl a ruské akcie, zatímco indexy v eurozóně i v Británii zůstávají v klidu a dokonce mírně rostou.
  • Británie zavádí mimořádnou daň na energetické firmy, pomůže domácnostem
    Británie zavede mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností, oznámil dnes v parlamentu ministr financí Rishi Sunak. Sektor teď podle něj dosahuje velmi vysokých zisků kvůli prudkému růstu cen surovin na světových trzích, který je částečně způsoben válkou na Ukrajině. Získané peníze vláda poskytne nejchudším domácnostem formou jednorázového příspěvku, informovala BBC.
  • Británie zlepšila svůj výhled na domácí ekonomiku, eurozóna zklamala
    Počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti překonal očekávání, když klesl o 7 300 v minulém měsíci. Dne&s...
  • Británie žije fotbalem a frustrací ze zvládání pandemie
    Velká Británie nyní žije fotbalem a měla by hostit semifinále i finále Mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2020. Jak se však ukazuje, fotbalový svátek je jen slabou náplastí na upadající ekonomiku. Země, která se před pěti lety v referendu rozloučila s Evropskou unií a v současné době je půl roku po brexitu, stále ještě nepocítila plné dopady odluky od EU. Ty byly přehlušeny pandemií a frustrací obyvatelstva z toho, jak se vláda vypořádává s Covid-19. „Ekonomický dopad pandemie je tak velký, že je velmi obtížné určit dopad brexitu," říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko, který je globálním lídrem v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik.
  • Británii hrozí třetí recese za čtyři roky
    Britský hrubý domácí produkt se v posledním kvartále 2012 podle předběžných údajů propadl o 0,3 procenta. Nedokáz...
  • Británií otřásla vražda Jo Coxové, analýza EUR/USD
    Evropské burzy v pátek dopoledne rostou za podpory oživeného bankovního sektoru, čímž se vzpamatovaly z těžkých ztrát v předchozích seancích. Obchodníci částečně přisuzují zisky i dočasnému přerušení kampaně před referendem o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Bankovní sektor je negativně zasažen referendem o Brexitu, protože opuštění Británie Evropské unie by pro oba tábory znamenalo prodloužené období nízkých úrokových sazeb.
  • Británii trápí inflace, německý index ZEW příjemně překvapil
    Inflace ve Velké Británii dosáhla v únoru 9měsíčního maxima a znovu se tak otevřel prostor pro diskusi, zda je do...
  • Britániu po referende zachránilo to, že nemá euro
    Opäť tu máme pekný príklad na to, že prečo je voľne plávajúca mena dôležitá. Poskytla ho Briátnia, ktorá v piatok zverejnila podrobné čísla HDP za tretí kvartál. Ten už bol poreferendový a tieto čísla vrhajú viac svetla na to, čo sa po rozhodnutí britov opustiť EÚ v britskej ekonomike udialo. V treťom kvartáli aj napriek niektorým katastrofickým varovaniam rástla britská ekonomika oproti predošlým trom mesiacom o 0,5%. To je viac ako o koľko rástla eurozóna, ktorej sa britské referendum týkalo podstatne menej.
  • Briti plánujú rozpad eura
    Jack Straw, bývalý minister zahraničia UK, povedal, že "rýchly koniec" jednotnej meny je lepší ako "pomalá smrť". Na svojom mimoriadnom stretnutí poslanci zo všetkých strán požadovali, aby Británia ostala bokom od nového záchranného plánu pre Grécko a tlačila na krajinu, aby opustila Eurozónu.
  • British Airways hrozí pokuta za únik dat klientů
    Letecká společnost British Airways zřejmě obdrží obří pokutu za únik dat svých klientů, které neochránila před hackery. Britský úřad pro ochranu osobních údajů čeká na odvolání.
  • BRITISH POUND GOT TO THE MAXIMUM VALUES OF MANY YEARS
    British pound?s rate is steadily growing during the Tuesday session as opposed to the US dollar?s rate. Pound has grow...
  • BRITISH POUND?S RATE IS GROWING DUE TO THE INCREASE OF THE INDUSTRIAL MANUFACTURING
    Pound is traded upwards on Tuesday and has already gained ~0.75%. GBPUSD stays above 1.67300. A rapid growth was cause...
  • Briti ztrácejí důvěru v domácí ekonomiku, analýza EUR/GBP
    Britská spotřebitelská morálka klesla v únoru na nejnižší hodnotu za poslední rok. Institut GFK přišel s výsledkem, že jeho indikátor spadl ze 4 bodů...
  • Britové jsou méně zoufalí z ekonomických vyhlídek
    Britská libra prodlužuje svůj pokles vůči americkému dolaru, ale dnešní výhledová data od Gfk ukazují na oživení důvěry britských domácností již čtvrtý měsíc v řadě, a to i při dvouciferné inflaci.
  • Britové míří do dalšího lockdownu
    Dnes se dozvíme konečný stav českých státních financí za rok 2020. Jejich deficit dosáhl již v listopadu zhruba 340 mld. Kč a podle předběžných indikací, které médiím poskytla ministryně financí, mezitím narostl o dalších přibližně 30 až 40 mld. Loňský rok tak přinese nejvyšší schodek rozpočtu v české historii, ovšem tento primát mu nemusí dlouho vydržet. Vzhledem k nedávno schválenému daňovému balíčku i pokračujícím restriktivním opatřením a s nimi spojeným kompenzacím bude rozpočet hned v příštím roce zřejmě opět atakovat podobné úrovně.
  • Britové začínají jako první očkovat proti koronaviru. Vývoj ekonomiky USA je dobrý, říká Powell
    Tento týden dorazily dobré fundamentální zprávy z Číny, když čínský statistický úřad zveřejnil, že aktivita v tamních továrnách v listopadu vzrostla nejvíce za tři roky. Zpracovatelský sektor se dokonce již nachází nad úrovní před příchodem coronaviru. Index nákupních manažerů (PMI) tedy v listopadu vzrostl z říjnových 51,4 bodu na 52,1 bodu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI