Sobota 23. listopadu 2024 08:57
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Nastroje

Čína ustupuje od stimulů. Etapa globální paniky je za námi

24.04.2019 18:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V nejbližší době budeme pravděpodobně svědky významné změny trendu na finančních trzích. Ačkoliv je dnes volatilita extrémně nízká, myslíme si, že trhy byly uměle umírněné. Dnes proto nejsou připraveny na změnu makro politiky, ke které dochází v Číně.

Čínský prezident mění svou politiku z ekonomické podpory zpět ke strukturálním reformám.

Růst čínských akcií ochabne, americký dolar bude růst, podobně jako výnosy amerických dluhopisů. Portál sinocism.com uvedl: "Zasedání čínského Politbyra v pátek signalizuje změnu krátkodobé ekonomické politiky Číny a zároveň zvýšení úsilí v oblasti propagandy. Zní to jako odkaz ve smyslu: teď, když jsme stabilizovali situaci, vracíme se zpět k zaměření na strukturální reformy na úkor pobídek.“ Budeme si muset počkat, jak reálně se tato změna projeví na čínské ekonomice.

Období globální paniky je za námi

Na globální úrovni vidíme výrazný posun od stimulů zaměřených na odvrácení paniky. Čína, jako nejdůležitější lídr v globální politice, to jen potvrzuje. Čínský prezident Si Ťin-pching se zdá být spokojený s progresí a efektem stimulů, takže nyní posouvá politiku směrem k falešné konsolidaci. Znamená to odklon od stimulů k autopilotu. Shoduje se to se signálním vývojem akciových trhů v Číně a USA. I tento fakt nás nutí vyčkávat a zamyslet se.

Od posledního čtvrtletí minulého roku jsme investovali v očekávání růstu čínských trhů. Nyní se posouváme k neutrální pozici. Během léta uvidíme pravděpodobně jen minimální nárůst. Změnu by mohlo vyvolat pouze vyřešení otázky obchodní dohody mezi USA a Čínou, což by mohlo přinést zisk u všech dosud nakoupených rizikově zaměřených pozic ve prospěch Číny.

Očekáváme, že v červenci a srpnu, kdy současná změna politiky Číny vstoupí v platnost, stoupnou výnosy na dluhopisech a klesne dostupnost úvěrů. Už dnes vidíme, že výnosy desetiletých vládních dluhopisů Číny stouply v dubnu o 30 bazických bodů. Efekty pobídek tedy už mizí. Na základě těchto faktů máme obavy ze současné extrémně nízké volatility. Může jít o falešný signál.

Naše závěry:

  • Redukce expozice vůči Číně.
  • Očekávání posílení amerického dolaru a růstu výnosů amerických dluhopisů.
  • Růst akciového trhu se v létě, kdy se projeví změna politiky, zastaví.
  • Následující měsíce můžeme nazvat falešnou stabilizací, která se může projevit stagflací. To může být spouštěčem nástrojů Moderní monetární teorie včetně rozpočtových výdajů a daňových škrtů, které budou mít za úkol nahradit neúčinnou politiku nulových sazeb ECB.
  • Volatilita pravděpodobně opět stoupne. Důvodem bude silnější dolar, méně likvidity a vyšší ceny energií.

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína slibuje ,,konkrétní kroky" na pomoc EU s jejími dluhovými problémy
    EUR v Asii posiluje poté, co opět otestovalo 200denní pohyblivý průměrKomentáře k dění na trhu:EU...
  • Čína slibuje silný obrat kormidla směrem k tržní ekonomice
    Trhy budou hrát v čínské ekonomice „rozhodující“ roli, zaznělo dnes překvapivě otevřeně z Pekingu na závěr čtyřdenního...
  • Čína snižuje sazby i povinné rezervy, akcie navazují na včerejší ECB rally.
    Už jsme si mysleli, že nás v pátek odpoledne čeká doznívání ECB rally a následně poklidný víkend, ovšem dorazila neček...
  • Čína tlačí ceny komodit vzhůru, kvůli Kimovi i prostředí
    Čína se pomalu stává jednou z hlavních světových sil, které usilují o ochranu životního prostředí. Investice do náročnějších postupů výroby šetrnějších k přírodě ale tlačí vzhůru ceny komodit. A na rostoucí ceně komodit se podílí i zvýšená poptávka po nich, ke které vede současná asijská nervozita ze silných vyjádření mezi USA a Severní Koreou.
  • Čína tlačí na Fialovu vládu, aby se vyslovila proti clům EU na čínská elektroauta
    Čína žádá českou vládu, aby pomohla urovnat roztržku týkající se cel na její elektroauta. Fakticky ji tedy evidentně tlačí k tomu, aby se vyslovila proti clům či alespoň pro jejich zmírnění.
  • Čína trhá zlaté rekordy
    Krishan Gopaul, hlavní analytik evropských, blízkovýchodních a asijských trhů, v jednom komentáři na Twitteru uvedl, že čínská centrální banka minulý měsíc nakoupila 15 tun zlata; stalo se tak po nákupu 32 tun zlata v prosinci a 30 tun v listopadu.
  • Čína trhům ulevila, ale jenom nakrátko; analýza EUR/USD, měnový index USD, USD/CHF
    Čínská centrální banka (PBOC) v úterý snížila úrokové sazby a současně podruhé během dvou měsíců uvolnila i povin...
  • Čína údajně vytváří dva fondy pro investici 300 mld. USD v Evropě a USA
    Čínská centrální banka plánuje v rámci snahy o zvýšení výnosů z devizových rezer...
  • ČÍNA UKAZUJE SVOJI MOC
    Americký dolar pokračuje v poklesu vůči většině měn. Index dolaru, DXY, který je srovnáván ve vztahu k osta...
  • Čína určuje pravidla trhu s ropou
    Všechny cesty na ropném trhu nyní vedou do Pekingu. Čína bude podle IEA hlavním důvodem růstu celosvětové poptávky na rekordní úroveň 101,7 milionu barelů denně. Čína bude i nadále diktovat pravidla hry poté, co začátkem února vstoupí v platnost embargo EU na ruskou motorovou naftu a cenový strop pro ropné produkty. Bude chtít zvýšit vlastní exporty, nebo je omezit, aby ochránila domácí trh? Osud ropy Brent bude záviset na odpovědích na tyto otázky.
  • Čína utahuje covidové šrouby a otestuje důvěru v oživení
    Během pátku se na trhy vrátí američtí hráči, ale obchodování v zámoří bude pouze na půl dne a mezi svátkem a víkendem se dá znovu čekat slabá aktivita. Sentiment zůstává relativně dobrý, ale obchodování je už při nejlepším smíšené. Evropské akciové indexy stejně jako americké futures vykazují malé změny oběma směry. Dluhopisy v USA jsou celkem stabilní, evropské papíry redukují poslední posílení z minulých dní. Eurodolar se drží lehce nad 1,0400.
  • Čína utažením regulace pokazila start do nového týdne
    Rozjezd finančních trhů do nového týdne pokazily nové zprávy z Číny. Opět jde o regulaci a její utahování, které by tentokrát mělo dolehnout nejvíce na sektor realit a vzdělávání. I tentokrát se trhy z nových zpráv otřepou, ale série utahování regulačních šroubů v Číně spolu s postupem amerických úřadů vůči čínským firmám se už staly systémovým rizikem, které bude udržovat určitý diskont na valuacích čínských akcií.
  • Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami
    Evropské obchodování se do nového týdne rozjíždí převážně v negativním duchu. Hlavní akciové trhy citelně klesají, jádrové dluhopisy se naopak těží lehce zvýšenému zájmu, periferie je na tom smíšeně. Eurodolar zhruba drží pozice, když se mu nakonec nepodařilo podstatným způsobem korigovat ztráty utrpěné po ECB. Nyní se obchoduje na 1,1585. Britská libra ráno ztrácí, japonský jen nenachází směr. Na dalších trzích sledujeme mírný růst cen zlata a naopak propad cen ropy.
  • Čína váhá s dalším jednáním se Spojenými státy
    Americké akcie včera zkorigovaly část ztrát z předchozích dnů. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,8 %, S&P 500 vzrostl o 0,9 % a technologický Nasdaq přidal 1,0 %. Optimismus na trhy přivál Donald Trump, který zmírnil svoji ostrou rétoriku ohledně obchodní politiky, když oznámil záměř, že pozdrží zavedení dovozních cel na auta o šest měsíců. Dařilo se tak všem sektorům. Přes jedno procento si polepšili těžaři a zpracovatelé komodit, finanční domy nebo prodejci spotřebního zboží.
  • Čína varovala USA před důsledky vměšování se do vnitřních záležitostí, trh mírně ztrácí
    Přestože se včerejší seance na trzích vydařila, dnešní ráno je opět spíše lehce nervózní. Mohou za to hlavně zprávy z Číny, kde tamní ministr zahraničních věcí vydal prohlášení, ve kterém varoval USA před vážnými (blíže nespecifikovanými) následky toho, pokud se budou vměšovat do citlivých vnitřních otázek celistvosti Číny. Narážel tím na včerejší rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, která schválila návrh zákona, podle kterého mají USA na roční bázi přezkoumávat, zda je Hong Kong dostatečně autonomní a pole toho následně posuzovat jeho speciální obchodní status, který má s USA uzavřený.
  • Čína ve hře o globální fragmentaci
    Článek se zabývá čínskou strategií, která usiluje o vytváření aliancí a bloků a zároveň se snaží o globalizaci, aby si zajistila přístup na trhy a ke zdrojům. Čína se aktivně snaží uzavírat dvoustranné dohody a regionální ekosystémy, aby rozšířila svou sféru vlivu a pojistila si své postavení.
  • Čína velmi těžce restartuje ekonomiku
    Čína se zvolna snaží opět nastartovat ekonomiku. Miliony lidí se ale bojí utrácet nebo vůbec nechtějí vycházet ven. Uzavřené továrny a obchody jsou v zemi od ledna.
  • Čína verzus GrExit. Kde hledat větší riziko pro trhy?
    Trochu perspektivy k porovnání témat GrExitu a paniky na čínském akciovém trhu. Když v letech 2010 - 2012 hrozilo, že Řecko zbankrotuje...
  • Čína vítá podporu, Japonsko zklamala ekonomika. Evropa v lehce pozitivní náladě
    Vstup do nového týdne se povedl čínskému trhu. Pozitivně je vnímáno stále zpomalující rozšiřování nákazy koronavirem a investory naladily i zprávy z čínské vlády, která plánuje začít s cíleným snížením daní či poplatků v zájmu podpory ekonomiky. Naproti tomu restriktivní opatření v nejpostiženější provincii Hubei se dál utáhly.
  • Čína v jednání s USA prozatím pokračovat nehodlá
    Spor mezi USA a Čínou zůstává i nadále v centru všeho dění. Nejnověji si pozornost médií v této otázce získalo vyjádření Čínské strany, která nehodlá pokračovat v jednáních, a to minimálně do doby, než USA přestanou vyhrožovat dalším navyšováním cel v případě, že jednání nedopadnou podle představ Spojených států. Tato zpráva dnes ráno zvýšila rizikovou averzi na trzích a dostala pod tlak čínské akciové indexy, které tak nedokázaly zareagovat na včerejší růst na Wall Street. Vzhledem k tomu, že podle Stevena Mnuchina USA nemá naplánována žádná další jednání s Čínou, zdá se, že obě země za pár týdnů skutečně pocítí plný dopad nedávno zavedených cel.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024