Neděle 17. listopadu 2024 15:17
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap krypto
reklama
SAB Finance

Akcie už zase rostou. Trhy sázejí na to, že Trump chce z obchodní války vycouvat

09.01.2019 11:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Asijské akcie během dnešního obchodování vystoupaly na maxima za celé období posledních více než tří týdnů. Světové akcie – nejen ty asijské – v posledních dnech ženou vzhůru dva důvody. Prvním je opatrnější přístup ke zvyšování úrokových sazeb v USA, který už minulý týden signalizoval šéf americké centrální banky Jerome Powell. Druhým pak nejnovější vývoj v jednáních mezi USA a Čínou o možné deeskalaci napětí ve vzájemných obchodních vztazích.

Americká administrativa je ve věci celní války s Čínou rozdělena na dva tábory. První tábor, kolem ministra financí Stevena Mnuchina, si jednoznačně přeje deeskalaci napětí. Argumentační municí, na niž prezident Donald Trump nepochybně slyší, jsou tomuto táboru prosincové prudké propady amerických burz. Ty se například v případě společnosti Apple protáhly do nového roku. Ikonický výrobce iPhonů se minulý týden propadl nejvýrazněji za šest let. Trump, chce-li být v roce 2020 znovuzvolen, nemůže vývoj akciových trhů v USA ignorovat. Ze dvou důvodů. Za prvé, růst burz s oblibou prodává jako úspěch své hospodářské politiky. Pokles burz je proto logicky vodou na mlýn jeho politickým sokům. Zadruhé, podstatná část americké veřejnosti, včetně Trumpových voličů, má rozsáhlý majetek v akciích, třeba prostřednictvím penzijních fondů. Při poklesu burz tedy chudnou, což je může odradit od podpory „Trumpovy linie“ a zejména od jeho zvolení prezidentem v roce 2020.

Druhým táborem v rámci americké administrativy jsou „jestřábi“, lidé jako Trumpův obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Ten už v roce 1998 varoval před naivitou představy, že intenzivnější obchod s Čínou sám o sobě povede k její „nápravě“ třeba v oblasti lidských práv. Prý jde o přání, jež je otcem myšlenky. „Obchod nemůže sám o sobě uhasit oheň mezinárodní rivality. Ve skutečnosti právě prosperita často přispívá k rozdmýchání konfliktu,“ hlásal tehdy také. Od námluv s říší středu důrazně varoval. Dnes Lighthizerova slova znějí takřka prorocky. Čína má k opravdové pluralitní demokracii zřejmě dále než třeba před osmi či i šesti lety. Zejména od svého vstupu do Světové obchodní organizace v roce 2001 přitom Ameriku soustavně ekonomicky dotahuje. Něco srovnatelného se po druhé světové válce dařilo již jen Japonsku. I u toho tehdy Lighthizer byl: z pozice náměstka obchodního zmocněnce v 80. letech pomáhal dojednat limity japonského průmyslového vývozu do USA. Možná sází na to, že Čína dopadne jako Japonsko a postupně upadne do jakési stagnace či jen klopotného růstu. Pomoci by mohlo demografické stárnutí, jež zemi čeká. Bude ještě závažnější než to japonské. A možná by mohlo pomoci také jeho vlastní působení v nynější roli. Zrovna Lighthizer tedy není tím, kdo Trumpa od další eskalace obchodní války odradí, možná spíše naopak.

Trhy nyní zjevně sází na to, že Trumpův zájem na znovuzovolení bude silnější a že tedy dopřeje sluchu spíše Mnuchinovi a spol. než „jestřábům“ Lighthizerova typu. I pokud by se tak Trump zachoval, a jal se z celní války vycouvat, bude muset docílit ještě jednoho. Totiž toho, aby vycouval bez ztráty tváře. Tudíž tak, aby si to podstatná část jeho voličů nevyložila jako slabošství nebo jako ústup vynucený prozřením, že obchodní války opravdu není snadné vyhrávat. Trump, jak známo, při zahájení obchodní války s Čínou právě toto prohlásil: je snadné v ní zvítězit.

Pokud bude chtít Trump z obchodní války vycouvat, jistě to bude chtít udělat bez ztráty tváře. A jediný, kdo mu to může umožnit, je Peking. Čínský kormidelník Si Ťin-pching by takové situace jistě využil. Protože je však tím jediným, kdo Trumpovi vycouvání bez ztráty tváře může realisticky umožnit, nebylo by to pro Washington levné. Což může být pro změnu argumentační municí jestřábům, jako je Lighthizer. Ti budou Trumpa od vycouvání zrazovat. S poukazem na to, že reputační, ale i přímo ekonomické, a dokonce geopolitické náklady takového kroku jsou v této fázi již značné. A také s poukazem  na to, že je třeba vytrvat. (Čímž tedy ovšem přiznají, že obchodní válku vážně není snadné vyhrát.) Budou poukazovat i na to, že čínská ekonomika a čínské burzy se propadají také – a více než americké. Právě i kvůli započaté obchodní válce. To je pravda…

 …jenže… Čínský prezident Si je autokrat, od loňského roku vlastně s doživotním mandátem. Naproti tomu Trumpovi zbývají ve stávajícím volebním období dva roky ve funkci. Proto si nemůže dovolit nechat „svoji“ ekonomiku a „své“ burzy krvácet tak dlouho a tak těžce jako Si Ťin-pching.

 To by mohlo být nakonec opravdu rozhodující. Uvažme též, že demokraté v USA nejsou ve věci cel a obchodního vztahu k Číně o nic smířlivější než republikáni a Trump. Možná jsou v některých ohledech i ještě ráznější. Což indikuje, že Trumpův potenciální nástupce v Bílém domě by ve vztahu k Číně stejně šel do značné míry v jeho šlépějích. Pro Číňany to otevírá jedinečné „okno příležitosti“ dosáhnout právě nyní – kdy se Trump postupně ocitá pod silným tlakem – nejlepšího možného „dealu“. Budou tedy „hodní“, leccos zřejmě slíbí. A kdo ví, třeba se do nich Trump nakonec i „zamiluje“, jako loni do vůdce KLDR Kim Čong-una.

Zkrátka a dobře, pravděpodobnost deeskalace napětí nyní lehce převažuje, tak v poměru 60:40. Růst burz není úplně neopodstatněný.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie Upstart klesli napriek lepším štvrťročným výsledkom
    Akcie Upstart (UPST.US) sa počas dnešnej seansy prepadli o viac ako 60 % napriek lepším štvrťročným výsledkom, než sa očakávalo. Výpredaj bol vyvolaný slabými vyhliadkami výnosov pre rok 2022, ktoré boli znížené na 1,25 miliardy USD z 1,4 miliardy USD.
  • Akcie Upstart prudce rostou díky silným výsledkům ve 3. čtvrtletí a efektivitě řízené umělou inteligencí
    Akcie Upstart Holdings (UPST.US) za posledních šest měsíců vzrostly o 181 %, což je způsobeno silnými výsledky ve 3. čtvrtletí a příznivými podmínkami díky snížení sazeb Fedu. Platforma na půjčky poháněná AI překonala očekávání trhu s meziročním růstem tržeb o 20 %, poháněným nárůstem objemu půjček a vyšší mírou konverze. Ve 3. čtvrtletí proběhlo 188 000 půjčkových transakcí, přičemž došlo k 46% sekvenčnímu růstu v auto půjčkách a významnému růstu v oblasti HELOC. Navíc Upstart dosáhl pozitivního upraveného EBITDA ve výši 1,4 milionu USD, což překonalo predikci ztráty.
  • Akcie US Bancorp před seancí na Wall Street klesly o 5 %.
    Akcie U.S. Bancorp (USB.US) ztrácejí téměř 5,2 % před otevřením Wall Street po zveřejnění výsledků za Q1 2024. Přestože klíčová opatření, jako je EPS a výnosy, byly zhruba v souladu s očekáváním, prognózy pro druhé čtvrtletí a celý rok 2024 byly revidovány směrem dolů.
  • Akcie U.S. Steel klesají poté, co Trump oznámil, že nedovolí Nippon Steel koupit společnost
    Akcie U.S. Steel ztrácejí 2 % poté, co Donald Trump oznámil, že by zastavil převzetí společnosti Nippon Steel, pokud vyhraje volby, a že k tomu nedojde, dokud nebude uveden do úřadu prezidenta.
  • Akcie U.S. Steel vzrostly o 6 % po zlepšení doporučení Credit Suisse
    Akcie společnosti U.S. Steel Corp (X.US) dnes rostou o více než 6 %, přestože si trh prochází širším výprodejem. Reagují na zlepšení doporučení banky Credit Suisse na "outperform" z "underperform". Ke zlepšení doporučení vedly hlavně rostoucí ceny oceli. Credit Suisse očekává, že akcie U.S. Steel vzrostou v ročním výhledu o 42 % z pondělního závěru.
  • Akcie: Úterní obchodování na Wall Street
    Úterní obchodování na Wall Street probíhalo v rozporuplném duchu, kdy ze startu ztrácely indexy poměrně výrazně, aby nakonec skončily v blízkosti pondělního závěru. Z indexů velké trojky na Wall Street si připsal největší denní změnu technologický Nasdaq Composite, který se vyšplhal z úvodní více jak 1% ztráty na -0,3 %. Daleko klidnější odpoledne evidoval průmyslový Dow Jones Industrial Average, který byl tažen americkými bankami i společnostmi z energetického sektoru a nakonec přidal 0,04 %. Banka Goldman Sachs po výsledcích za 3Q23 umazala více jak 1 %. Bank of America zakončila obchodní den takřka v 2% zisku. Větší sešup zaznamenala Nvidia, která umazala téměř 5 %, ale i jiní hráči, jako kupříkladu AMD, které zaostalo za včerejší cenou o více jak 1 %.
  • Akcie: Úvod týždňa v duchu jarnej únavy na akciových trhoch
    Úvod týždňa pre akciové trhy v Európe znamenal pokojnejšie obchodovanie. ...
  • Akcie uzavírají týden se ztrátami
    Závěr týdne se akciovým trhům nepovedl. Na ranní výprodeje v asijsko-pacifickém regionu navázaly i evropské a americké trhy. Index Stoxx 600 v závěru seance klesá o 0,4 %. Zklamáním byly pro investory dopoledne zveřejněné předstihové ukazatele PMI, které zaostaly za očekáváním jak ve výrobním sektoru, tak i ve sféře služeb. Podobně dopadly i údaje za Spojené státy. Na druhou stranu americké maloobchodní tržby za listopad překonaly odhady analytiků a nahoru byly revidovány i údaje za předchozí měsíc. I tak ale americký index S&P 500 ztrácí tři čtvrtě procenta. Při pohledu na celý týden evropský Stoxx 600 zaznamenává zisk ve výši 0,8 %. Jeho americký konkurent se nachází v blízkosti závěrečné hodnoty předchozího týdne.
  • Akcie už netáhnou. Zájem o ně je v USA nejnižší od roku 2013 a výrazně nižší než před finanční krizí
    Akcie už nejsou sexy. Americká společnost Gallup dělá pravidelný investiční průzkum mezi obyvateli Spojených států, ve...
  • Akcie: Už zase nafukujeme bubliny?
    V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy počítaly s tím, že americké sazby zůstanou delší dobu zvýšené. V květnu se ale všeobecný postoj k těmto akciím znovu změnil – předpokládaná poptávka po produktech Nvidie přesvědčila trhy, že bude boom umělé inteligence i americké ekonomiky pokračovat, a probudila v investorech zvířecího ducha.
  • Akcie vadnou, euro si však odpoledne drží zisky
    Pozitivní úvod do dnešního obchodování se později na evropských akciích změnil v přešlapování kolem pátečních úrovní. Hlavní indexy jsou na tom nyní smíšeně při malých změnách, poté co dění dopoledne "zpestřil" výpadek Euronextu na několik hodin. Wall Street se nyní nachází těsně v červeném, kde ji drží hlavně komunikační sektor.
  • Akcie v Americe ztrácejí, euro klesá. Kupují se dluhopisy
    Vypadá to, že si evropské a americké akciové trhy dnes tak trochu prohodily role. Zatímco Evropa se drží většinou růstu, který táhne především Německo, tak v zámoří je vývoj negativní. S&P 500 ztrácí 0,7 pct a trhy aktuálně míří více do minusu. Pražské burze pomohl k 0,7pct zisku hlavně Avast.
  • Akcie v Asii vykazují převážně pokles na 1,6 %
    Akcie v Asii vykazují převážně pokles na 1,6 %. Čínské indexy Shanghai Composite a Shenzhen Composite klesly o 0,35 % a 0,25 %, zatímco japonský Nikkei 225 klesl o něco více, o 0,63 %. Nejvíce klesl hongkongský index Hang Seng – o 1,52 %. Pouze dva indexy vykazují růst: australský S & P / ASX 200 vzrostl o 0,6 % a korejský KOSPI – 1,01 %.
  • Akcie v Číně rostou, tak proč se starat o vývoj ekonomiky, že?
    O rozdílném vývoji cen finančních aktiv a reálné ekonomiky byly už v minulých letech napsány stohy papíru. Jen obtížně...
  • Akcie versus dluhopisy – Jak to bude dál?
    Globálním finančním trhům se zatím v letošní roce, celkem vzato, daří na výbornou. Naprostá většina investorů si připisuje zisky. Především je v letošním roce zajímavý fakt, že akciím se z celkového globálního pohledu daří téměř stejně jako dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World si ke dnešnímu dni připisuje zhodnocení 9 %, zatímco globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připisuje zisk 8 %.
  • Akcie ve světě klesají v reakci na historické zhoršení ratingu USA. Přední američtí experti mají zhoršení ratingu za absurdní
    Akciové trhy ve světě klesají v reakci na zhoršení ratingu bonity dluhu Spojených států. K němu se včera historicky poprvé uchýlila ratingová agentura Fitch – jedna ze tří světově nejvýznamnějších. Během dnešního obchodního dne lze předpokládat, že oslabí také aktiva vnímaná jako rizikovější, což by znamenalo oslabení české koruny a růst úroků na dluhopisech české vlády.
  • Akcie ve šlépějích minulého týdne
    Začátek týdne plynule navázal na závěr toho uplynulého. Na monitorech akciových obchodníků je patrná pouze červená barva. Evropský index Stoxx 600 padá o 1,3 %, když k poklesu přispívají všechny hlavní sektory. Nejvíce se na propadu podílejí prodejci zbytného spotřebního zboží, jejichž akcie padají o 2,3 %.
  • Akcie v EU kvůli brexitu klesají, španělské po volbách zpevňují
    Evropské akcie zahájily týden poklesem, za kterým nadále stojí nervozita po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Ztrácejí hlavně akcie bank a touroperátorů. Výrazně ale zpevňují akcie ve Španělsku, kterým k růstu pomáhá výsledek parlamentních voleb.
  • Akcie v Evropě i v USA mírně ztrácí, dominantním tématem ale zůstává vývoj na japonské měně
    Japonský jen a zase japonský jen. Téma dnešní seance je jasné a od začátku tohoto týdne se vlastně ještě ani nezměnilo...
  • Akcie v Evropě klesají na pozadí slabých údajů z USA
    Hlavní evropské ukazatele v pátek klesají na pozadí trvale rostoucích ztrát na akciových trzích v USA. V době psaní tohoto článku tak index FTSE 100 ztratil 0,76 % a klesl na 7 607,5 b., CAC 40 se snížil o 1,14 % a obchodoval se na úrovni 7 019,5 b. a DAX klesl o 0,96 % a pohyboval se v blízkosti 15 343 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
Forex brokeři
Kawase
Finexo
Broker EX-CAP
reklama
Purple ebook obchodování ropy