Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:02
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap trade smarter

Co nás čeká v roce 2019: Ocitneme se na prahu nové ekonomické reality

14.12.2018 15:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Už za chvíli opět začne období, kdy zpomalíme tempo a podíváme se zpětně na uplynulé měsíce. Nyní je proto čas na revizi a zhodnocení situace. Charakteristickými rysy tohoto roku byly: konec synchronizovaného celosvětového růstu, nárůst populismu v západním světě a volatilní finanční trhy.

Krátkodobé zisky jsou často příčinou dlouhodobých problémů

Masivními fiskálními pobídkami a deregulací finančního odvětví se americké vládě sice podařilo nastartovat růst HDP a mezd na více než tři procenta.  Avšak zadělala si tím na některé problémy. Narůstající deficit vlády Donalda Trumpa se blíží jednomu bilionu dolarů. V období silného ekonomického růstu je to bezprecedentní úroveň. Dochází k tomu navíc v době zvyšování finančních rizik, zejména v oblasti amerických korporátních dluhopisů.

To v nás vzbuzuje obavy, že konec ekonomického cyklu bude velmi komplikovaný. Hlavním rizikem je to, že USA nebudou schopny implementovat proticyklickou fiskální politiku ve chvíli, kdy to bude nejvíce zapotřebí.

Obchodní válka je o průlomových technologiích

Vláda Donalda Trumpa se zaměřovala dosud prioritně na deficit zahraničního obchodu, ale během uplynulých měsíců upozorňuje i na práva duševního vlastnictví a průlomové technologie. Spojené státy chtějí v první řadě zabránit tomu, aby se Čína stala lídrem v oblasti moderních technologií. Následující bitva ve válce mezi USA a Čínou se tak odehraje na poli technologie 5G. Naznačuje to například nedávné zatčení šéfky firmy Huawei.

Síť 5G je zcela novou infrastrukturou, která slibuje rychlejší propustnost a vyšší hustotu konektivity zařízení, ať už mezi účastníky navzájem nebo mezi člověkem a technologií, nebo mezi jednotlivými zařízeními navzájem. Síť 5G se tak stane průlomovou infrastrukturou, která umožní intenzivnější komunikaci. Vysvětluje to, proč se americká vláda snaží omezit přístup čínských firem na trh.

Zlato získává pozornosti jako strategické aktivum

Více než 20 zemí světa od začátku minulého roku nakupuje zlato. K něčemu takového dochází poprvé za několik dekád. Polsko například nedávno koupilo 13 tun zlata poprvé za posledních 25 let.

Návrat žlutého kovu jako strategicky důležitého aktiva může být vysvětlen několika důvody. Země se jednak snaží získat politickou nezávislost. Jde tedy o de-dolarizace ve snaze snížit rizika plynoucí z amerického vládního deficitu. Zlato navíc slouží i jako hlavní aktivum diverzifikace v období vyšších globálních rizik.

Co nás čeká?

Při pohledu do budoucna jsme přesvědčeni, že vstupujeme do nového cyklu, který se bude vyznačovat slabším růstem, vyššími politickými riziky spojenými například s volbami do evropského parlamentu, dále více roztříštěným světem a pomalým dobíhání USA Čínou. Při výhledu na příští rok vidíme tři důležitá témata, které bude zásadní sledovat:

1. Úloha Číny bude při globálním ekonomickém růstu klíčová

Čínské pobídky reprezentují 34 procent globálního růstu. Je to zhruba úroveň odpovídající příspěvku USA a eurozóny dohromady. Čína navíc tvoří zhruba 70 procent průmyslového růstu Asie. Země je největším importérem až v padesáti zemích světa. Pozornost investorů by se proto měla stále více napřímit na čínské ekonomické a monetární stimuly.

Od května tohoto roku uvolňuje Čína svou monetární politiku a zvyšuje nabídku úvěrů. Dosud se zdálo, že tyto stimuly přicházejí příliš pozdě a jsou málo zásadní, ale může se to změnit už v prvním čtvrtletí příštího roku. Očekáváme, že čínská vláda oznámí balíček opatření zaměřených na otevření ekonomiky, včetně snížení cel a nových rozpočtových podpůrných nástrojů.

2. Všechno se točí okolo likvidit

Jelikož se zatím hýbeme ve světě pod nadvládou amerického dolaru, jeho likvidita je klíčovým faktorem pro růst globální ekonomiky a finančních trhů. Od března letošního roku hodnota našeho ukazatele likvidity prudce klesá. Znamená to horší finanční podmínky, vyšší náklady na financování v dolarech a riziko dalších výprodejů na trzích.

Do velké míry to vysvětluje turbulence na rozvíjejících se trzích, ke kterým došlo na jaře a v létě tohoto roku. Očekáváme, že likvidita bude klesat i v příštím roce, což způsobí pokles tempa globálního ekonomického růstu a náročnější prostředí pro investory. Problémy to bude dělat zejména těm investorům, kteří nejsou zvyklí na vyšší úrokové sazby.

3. Příští rok bude zkouškou pro akcie

Do cen akcií je už dnes promítnuto množství negativních událostí. Od ledna proto klesl ukazatel P/E amerického trhu postupně až na 15,4, což je mnohem zdravější hodnota. Od říjnové korekce je navíc index S & P500 méně závislý na výkonech akcií skupiny FAANGM.

Přesto je ještě na trhu množství nejistoty. Ta se týká například budoucího zvyšování sazeb, nebo budoucího růstu zisků, který se pravděpodobně dostane z dvouciferných hodnot možná až na šest procent. Na obzoru je v porovnání s minulým rokem a zejména první polovinou tohoto roku, méně faktorů, které by mohly potáhnout trh směrem nahoru. Tržní prostředí bude mnohem náročnější a více volatilnější, než doposud.

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co nás čeká v obchodním dnu 29.3.2018
    Čtvrtek začne s klíčovými údaji ze Spojeného království týkající se indexu cen domácností v celorepublikovém sektoru, který má podle prognózy růst o 2,3%.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 30.4.2018
    Pondělní kalendář obsahuje detailně sledovanou zprávu z USA o osobních příjmech a výdajích za měsíc březen, která zahrnuje údaje o inflaci výdajů na osobní spotřebu - preferovanou inflační měrou Federálního rezervního systému - 14:30 SEČ
  • Co nás čeká v obchodním dnu 3.4.2018
    Čína v pondělí oznámila zvýšení sazeb u některých dovážených výrobků z USA až o 25% a to samozřejmě jako reakci na ame...
  • Co nás čeká v obchodním dnu 3.5.2018
    Evropská data začínají v 10:00 se zprávou o nezaměstnanosti ve Španělsku. Podle průměru odhadů analytiků se očekává, že počet nezaměstnaných osob klesne v dubnu o 100 200.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 4.4.2018
    Finální makroekonomická produkce PMI v eurozóně v březnu poklesla na 8měsíční nízkou úroveň, což potvrdilo předběžné údaje. V předchozím měsíci PMI zaznamenala úroveň 58,6.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 5.4.2018
    Obchodní den začíná v 8:00, kdy Německo zveřejní svou poslední zprávu o objednávkách z výroby. Měsíční čtení se očekává růst o 1,5% po poklesu téměř o 4% v předchozím měsíci.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 6.4.2018
    V posledním pracovním dnu budou oči investorů změřeny na USA. Americké ministerstvo práce uvolní zprávu o NFP za měsíc březen v pátek v 14:30 SEČ.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 7.5.2018
    Navzdory nižším než očekávaným počtem přidaných pracovních míst v USA podle doložky NFP dolar dosáhl téměř 4 měsíčního vývoje oproti ostatním hlavním měnám, přičemž americký dolarový index (USDX) obchodoval se ziskem 0,19%.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 9.4.2018
    Navzdory poklesu ve třech ze čtyř zasedání během zkráceného týdne, evropské trhy přinesly dobré zisky, zejména ve srovnání s trhy po celém světě. Německý DAX se mírně zlepšil, když v týdnu vzrostl o 1,2%. Většina tržních akcí v Evropě byla celosvětově v obavách obchodní války mezi USA a Čínou.
  • Co nás čeká v obchodním dnu 9.5.2018
    Ve Spojených státech se ve středu chystá zveřejnění Indexu cen výrobců (PPI) a údaje o velkoobchodu. Za duben se očekává nárůst o 0,2%. Předpokládá se, že ceny zboží se sníží o 0,1% a ceny služeb by měly vzrůst o 0,3%.
  • Co nás ještě čeká do konce týdne?
    Pondělí, úterý a středa nám utkvěly v paměti jen díky pár událostem. Ačkoli, abych byl přesnější, tyto dny nestály za zapamatování kvůli ničemu konkrétnímu, ale mohly by stát. Projevy Christine Lagarde a Philipa Lanea nepřinesly žádné nové informace. Projevy Madise Müllera a Piera Cipolloneho pouze potvrdily záměr Evropské centrální banky zahájit proces snižování sazeb v dohledné době, konkrétně v červnu. Na základě toho nemělo zpravodajské pozadí na vývoj eura vliv. Účastníci trhu v první polovině týdne mírně tlačili nástroj vzhůru, což je typická korekční vlna v rámci vlny většího rozsahu.
  • Co nás v příštím roce čeká na trzích?
    Rok 2016 je již téměř za námi a není tak od věci podívat se, co nás z investičního hlediska čeká v roce příštím. Podle aktuálních odhadů stratégů největších investičních bank na světě by měly akciové trhy v roce 2017 dále posílit, sic s nižší intenzitou oproti tomu, co jsme viděli letos. Americký index S&P 500 by si měl připsat 3,5 % a zakončit tak na 2 340 bodech, přičemž u německého indexu DAX je očekáván růst o zhruba 1 % na 11 500 bodů. Oproti letošnímu posílení o 10,6 %, resp. 6,7 % by tak mělo jít o výkonnostně slabší rok. Čeká nás ale velké množství významných kurzotvorných událostí, které mohou těmito odhady citelně otřást.
  • Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání
    Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří, v tomto měsíci až desetiprocentní, způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně. Na co dalšího je letos třeba se v ekonomické a finanční oblasti připravit. Zde osmero hlavních změn a očekávání roku 2022, níže jsou pak představeny blíže.
  • Co naznačují výnosy ročních a desetiletých dluhopisů?
    Ačkoli trh stále vypadá spokojeně, riziko recese roste každým dnem. Stačí se podívat na křivku výnosů amerických dluhopisů.
  • Co německá recese znamená pro Česko?
    Německo v posledních týdnech není úplně zdrojem optimismu. HDP za první kvartál byl poměrně výrazně revidován směrem dolů z 0,1 % na -0,3 % (mezikvartálně). A současně s tím klíčový index německé podnikatelské nálady IFO (také dobrý “předskokan” české ekonomiky) skončil výrazně za očekáváním trhů - nálada se zhoršila jak v průmyslu, tak ve stavebnictví a maloobchodu.
  • ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
    Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD (224,9 miliardy Kč) amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice posune ConocoPhillips mezi největší těžaře v Permské pánvi, jedné z nejvýznamnějších oblastí těžby ropy v USA. Sloučená společnost také bude nevětším nezávislým těžařem ropy a plynu v zemi s těžbou více než 1,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, oznámily dnes firmy.
  • Conseq dokončil další úspěšnou veřejnou emisi dluhopisů. Emitentem se poprvé stala česká firma CONTEG Group a.s.
    Conseq Investment Management dokončil úspěšně proces přípravy a následného nabízení dluhopisů společnosti CONTEG Group a.s. Již od začátku roku 2021 probíhala diskuse a upřesňování podmínek dluhopisové emise, kde Conseq Investment Management vystupuje jako lead manažer, výhradní distributor a administrátor emise. Prvním upisovacím datem bylo 23.4.2021 v rámci neveřejné nabídky, velmi brzy poté emitent obdržel schválení prospektu od ČNB i pro veřejné nabízení. Celkový upsaný objem dluhopisů dosáhl 220 mil. CZK nominální hodnoty. Jejich splatnost je pět let a investorům nabízejí fixní výnos 5,25 % p.a.
  • CONSEQ nabízí možnost investovat do fondů AXA
    Conseq Investment Management nově nabízí možnost investovat do všech fondů obhospodařovaných investiční společností skupiny AXA Česká republika a Slovensko. Investovat do nich lze formou jednorázových či pravidelných investic podle standardních pravidel produktu Conseq Classic Invest, určeného pro privátní investory.
  • Conseq realitní koupil Břeclav Park
    Otevřený podílový fond Conseq Realitní koupil k 10. 10. 2022 další významnou komerční nemovitost, Břeclav Park.
  • Conseq se stal depozitářem
    Česká národní banka zapsala společnost Conseq Investment Management, a. s., do seznamu depozitářů investičního fondu. V České republice je Conseq sedmou společností s povolením k této činnosti, zároveň však prvním nebankovním obchodníkem s cennými papíry, který může vykonávat činnost depozitáře jak pro standardní fondy, tak pro speciální fondy i fondy kvalifikovaných investorů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy