Obavy trhů z rychlého růstu cen, na který by musel Fed reagovat brzkým zvyšováním úrokových sazeb, tak pomalu vyprchává, byť stále visí otazník nad dopadem posledního březnového balíku, který znovu přisype stamiliardy dolarů do rostoucí americké ekonomiky. Letošní inflace tak bude tažená vzhůru loňskou nízkou srovnávací základnou, některými nabídkovými šoky jako je i např. uzavření suezského průplavu a vyššími cenami ropy. Tyto faktory jsou ale přechodné a neměly by znamenat utaženější měnovou politiku. Párty tak může pokračovat.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Ropa se skutečně drží až překvapivě vysoko s ohledem na lockdowny v Evropě a mizivé mezinárodní cestování. Důvodem číslo jedna jsou zajisté škrty skupiny OPEC+, které stále drží dodávky na trh o několik milionů barelů denně pod jejich kapacitami. Nálada udržovat tento kurz i nadále však pomalu vyprchává. Země jako Rusko nebo Kazachstán budou chtít zvýšit svou těžbu a nedávat tak americkým břidlicovým těžařům možnost vrátit se na trh v plné síle. Kombinace slabší poptávky, rostoucí nabídky a silného amerického dolaru by tak měla držet ropu WTI pod 60 USD za barel.
Vývoj ceny ropy WTI v USD za barel (denní graf – D1):
Akciím vidina nulových úrokových sazeb a nových bilionů proudících do ekonomiky vyhovuje. Index S&P 500 se tak drží poblíž historických maxim jen lehce pod hranicí 4000 bodů s tím, jak i tradiční průmyslové obory se nyní vezou na optimistické vlně. Část z přímých peněz pro domácnosti z Bidenova balíčku také zajisté skončila nebo teprve skončí nákupem akcií.
Sentiment zůstává optimistický, byť se pro investory začínají objevovat některá rizika, především pak plány Bidenova kabinetu na zvýšení korporátní daně z 21 na 28 % a realizování zelené agendy, která nebývá korporátním ziskům příliš nakloněna.
Minulý týden index S&P 500 oslavil první jubileum nového býčího trhu, během kterého již připsal téměř 100 % zisků. Potenciál pro další růst však zůstává omezený.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Na měnovém poli zůstávají rizikové měny v útlumu. Jejich vratké pozici nepřidala ani překvapivá výměna guvernéra turecké centrální banky, ani pokračování holubičích výroků z Polska. Kvůli rostoucím výnosům amerických dluhopisů však potřebují měny emerging markets vyšší úrokové sazby, aby se vyhnuly dalšímu oslabení. Ruský rubl a brazilský real vypadají v tomto ohledu atraktivně, protože jejich centrální banky se k aktuální situaci staví zodpovědně a již nabízejí trhu vyšší úroky.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg