EURUSD
Měnový pár EURUSD se nachází z širším pásmu oblasti konsolidace. Přičemž momentálně testuje důležitý support dolní hrany konsolidace, který byl již několikrát testovaný a vzhledem k silnějšímu americkému dolaru se zdá, že pomalu ztrácí na síle. Zelenými obdélníky jsou vyznačeny menší oblasti konsolidace, ze kterých trh téměř vždy udělal razantní pohyb a krátkodobější trend. Zajímavá je úroveň 1.22795, která tvořila horní hranu první oblasti konsolidace, ze které začal růstový trend, zároveň úroveň zafungovala jako support při formování druhé oblasti konsolidace, kterou měl trh také problémy překonat a opět při pohybu nahoru ještě otestoval úroveň pin barem (modrý obdélník). V poslední řadě zafungovala úroveň jako support a utvořila se kolem něj další krátkodobá úroveň konsolidace, ze které nyní vyrazil trh směrem dolů a testuje již zmíněny support 1.22173. V posledních dvou týdnech postrádáme na EURUSD aktivnější kupce a převahuje mají hlavně prodávající. Může za to silnější americký dolar i nedostatek fundamentů z eurozóny. Budoucí vývoj je poměrně nejistý a to jak kvůli budoucímu vývoji na americkém dolaru, tak z technického hlediska, kde je trh nadále u silného supportu. Při případném odrazu by při převaze prodejců mohl trh reagovat na poslední zelený obdélníček konsolidace a poslat trh pod širší oblast konsolidace. Pokud by následoval průraz, bude důležité, jak trh bude reagovat na úroveň 1.20656, kde byly velmi aktivní kupující a budou chtít uhájit své pozice.
Graf: Technická analýza pro trh EURUSD
GBPUSD
Vzhledem k vývoji měnové páru GBPUSD v minulém týdnu, kde jsme byly svědky obchodování ve velice úzkém rozpětí, se dá očekávat trochu trendovější týden. Již během včerejší seance překonal trh GBPUSD rozpětí z minulého týdne (190 pipů) a lze identifikovat i díky dvou velkým červeným svíčkám (modrá bublina) převahu prodejců. Ty jsou zřetelné i z dlouhodobějšího rámce jelikož trh respektuje klesající trendovou linii a tvoří nadále nižší high. V klesajícím trendu je trh GBPUSD již šestým týdnem a dokonce utváří formaci klesajícího trojúhelníku. Libra již dříve smazala ztráty, které nabrala po brexitu a nespekuloval bych na průraz supportu 1.37957 už jen proto, že spíše očekávám aktivitu kupujících, kteří budou chtít obhájit své pozice na libře. Zleva první bublina upozorňuje na velmi razantní kupující, kteří vytáhli cenu až na historicky nejvyšší úrovně od roku 2016. Tomu předcházela krátkodobá oblast konsolidace, kde se akumulovali s největší pravděpodobnosti long objednávky a právě na úrovni 1.35815 očekávám aktivitu kupujících, pokud by se trh rozhodl prorazit úroveň supportu klesajícího trojúhelníku. Samozřejmě vývoj na libře bude také záležet na průběhu jednání ohledně přechodného období po brexitu, během jejich zprávy je libra velmi volatilní.
Graf: Technická analýza pro trh GBPUSD
USDJPY
Na trhu USDJPY lze hovořit a jasně silnější japonské měně. Ta posiluje již od začátku ledna, kdy ji nedříve pomohl slábnoucí americký dolar, ale i přesto nedokázal dlouho překonat úroveň supportu 108.435. Po několikanásobném testování trh razantně prorazil zmíněný support a modrým obdélníkem je vyznačený razantní nástup iniciativních prodejců. Ty však i vinou silnějšího dolaru minulý týden nedokázali udržet své pozice a kupující odmítli nižší ceny a začali likvidovat své ztráty. Na půl cesty začali být aktivní opět prodejci a postupně utvořili symetrický trojúhelník, naznačující rovnováhu na trhu. Dlouhodobě je trh USDJPY v klesajícím trendovém kanálu a vyhledával bych spíše shortové obchody. O převaze prodejců může napovědět i včerejší pin bar a odmítnutí horní hrany symetrického trojúhelníku. Technicky bude zajímavé sledovat případný průraz trojúhelníku a zavření nad nebo pod hranou trojúhelníku. Fundamentálně je však situace trochu složitější. Japonské exporty trápí silnější jen a několik politiků se ho již snažilo svými komentáři oslabit. Zároveň silný jen nijak nepomáhá japonské centrální bance v jejich inflačním výhledu, kde zůstává inflace nadále velmi nízká. Prostor pro pokles by tedy na trhu USDJPY stále byl a napovídá tomu i technická situace, fundamentální však hovoří o něčem jiném. Pokud by kupující vytlačili cenu výše, bude důležité, jak zareagují na rezistenci 108.435.
Graf: Technická analýza pro trh USDJPY
DAX
Akciový index DAX se zatím stále vzpamatovává z výprodeje na akciových trzích. Avšak technicky je z grafu zřetelné, že býci začali být poměrně aktivní a snaží se hájit své pozice a využít mentality „buy the dip“. Modrými obdélníky jsou na grafu vyznačeny aktivity ať už reakčních, nebo iniciativních kupujících. Zleva lze vidět 2 menší obdélníky, kde kupující reagovali reakčně, odmítli tedy razantně nižší ceny a následoval krátkodobý rostoucí trend. Poslední a největší obdélník ukazuje na iniciativní kupující, kteří také poměrně razantně vytlačili cenu nad úroveň konsolidace, kde trh strávil jeden a půl týdne. Poté se dostal trh do oblasti gapů, kde nebylo kvůli razantnímu výprodeji přítomno mnoho obchodníků. Dosavadní růstový trend však zpomalil včerejší projev ředitele FEDU pana Powella, který poslal výše desetileté americké výnosy, a ty způsobili menší korekci na akciových trzích. Trh se však zastavil a udělal pullback nákupní signál, na úrovni předchozí oblasti konsolidace (25338). Dnes byla také zveřejněna data z německého trhu práce, který zůstává nadále velmi stabilní. Z výše uvedených faktů lze tedy na trh DAX vidět spíše nákupní náhled s možnou zastávkou až na úrovni 26019, kde začali být velmi aktivní prodejci před již zmíněným výprodejem.
Graf: Technická analýza pro trh akciového indexu DAX
Ropa
Ropa WTI se pomalu vzpamatovává z výprodeje, který zapříčinila rekordní těžba v USA. Vzpamatovává se právě díky pozitivním fundamentům ohledně klesajících zásobách ropy v USA a několika nahodilým zprávám ohledně dalšího snížení produkce ze Saudské Arábie. Pouze z těchto informací je zřejmé, že ropa se vyvíjí především na základě fundamentálních zpráv. To však neznamená, že nereaguje na úrovně z technické analýzy. Poslední dva týdny dokázala ropa uzavřít v zelených číslech, to společně s přihlédnutím na dlouhodobý rostoucí trend udává spíše longový náhled. Zleva lze na grafu vidět nejdříve razantní odmítnutí nižších cen reakčními kupujícími (modrá bublina), poté otestování úrovně odmítnuté reakčními kupujícími a nástup iniciativních kupujících (druhá modrá bublina). Poté několik pin barů, tedy aktivita reakčních kupujících a poté opět vyznačen nástup iniciativních kupujících. To vše nám hovoří z technického hlediska pro růst ropy a hledání longových obchodů. Nyní ropa testuje dolní hranu rostoucího trendového kanálu, a pokud by se jí podařilo na 4H grafu uzavřít pod, otevírá se prostor pro její pokles. Pouze však krátkodobý a důležitý bude skrytý support 61.54, který je tak trochu schovaný, ale jedná se zároveň o konec prvních iniciativních nákupů a začátek druhých iniciativních nákupů. Zároveň byla jíž několikrát cena testována z druhé strany a poslední iniciativní kupující ji naprosto ignorovali.
Graf: Technická analýza pro trh Ropy WTI
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA