Řecko je v eurozóně 15 let
Hlavní události v Řecku od jeho vstupu do eurozóny před 15 lety, 1. ledna 2001:
1. ledna 2001 - Řecko se stalo členem eurozóny (u moci byla tehdy socialistická strana Pasok premiéra Kostase Simitise); eury se v zemi začalo platit v lednu 2002 a řecká drachma přestala být oficiálním platidlem od března 2002.
Listopad 2004 - Nová vláda v čele s šéfem konzervativní Nové demokracie (ND) Kostasem Karamanlisem, vzešlá z březnových voleb, i EU potvrdily, že Řecko se do eurozóny dostalo díky statistickým podvodům předchozí socialistické vlády. Skutečné deficity rozpočtu byly vyšší.
16. září 2007 - V předčasných parlamentních volbách zvítězila ND premiéra Karamanlise, jenž volby sám požadoval kvůli posílení mandátu vlády pro ekonomické reformy; stal se opět premiérem.
20. března 2008 - Parlament těsně schválil důchodovou reformu; o den dříve se konala generální stávka, jedna z mnoha, jimiž Řekové v posledních letech odmítali úsporná opatření.
6. prosince 2008 - Incident teenagerů s policií v Aténách, jenž skončil smrtí mladíka, zažehl několikadenní protesty v řadě měst.
4. října 2009 - Předčasné volby, jimiž chtěl Karamanlis opět posílit mandát vlády pro reformy, vyhráli socialisté, jejichž šéf Jorgos Papandreu se stal premiérem.
20. října2009 - Den po získání důvěry parlamentu oznámila Papandreova vláda, že schodek státního rozpočtu za rok 2009 dosáhne téměř 12,5 procenta HDP. Ratingové agentury v reakci na to snížily Řecku hodnocení.
2. května 2010 - Schválena tříletá pomoc Řecku 110 miliard eur: od eurozóny 80 miliard eur, zbytek od MMF; první sanace země eurozóny jejími členy.
21. července 2011 - Mimořádný summit eurozóny schválil druhý záchranný balík pro Řecko, původně v objemu 109 miliard eur; v říjnu byla na dalším summitu částka upravena na 130 miliard.
31. října 2011 - Oznámení premiéra Papandrea vypsat o pomoci od eurozóny referendum vyvolalo šok. Vláda s opozicí posléze dohodly předčasné volby; 10. listopadu stanul v čele přechodné vlády ekonom a bývalý guvernér centrální banky Lukas Papadimos.
21. února 2012 - Ministři financí eurozóny schválili druhý balík pomoci pro Řecko (130 miliard eur) s platností do konce roku 2014 (později prodloužena do 30. června 2015).
6. května 2012 - Předčasné parlamentní volby vyhrála ND, ale jen s 18,8 procenta hlasů; druhá skončila Koalice radikální levice (SYRIZA; 16,8 procenta) a třetí PASOK (13,2 procenta). Žádný z lídrů těchto stran však nedokázal sestavit vládu.
17. června 2012 - Konaly se další předčasné volby; opět zvítězila ND před stranou SYRIZA. Tři dny nato jmenoval prezident Karolos Papulias premiérem šéfa ND Samarase.
10. listopadu 2013 - Vláda přežila v parlamentu hlasování o nedůvěře, k němuž vyzvala SYRIZA poté, co policie vyklidila budovu státní televize a rozhlasu, od června drženou zaměstnanci této rozpuštěné organizace.
10. dubna 2014 - Řecko se po čtyřech letech úspěšně vrátilo na dluhopisové trhy.
29. prosince 2014 - Parlament ani napotřetí nedokázal zvolit prezidenta; byly proto vyhlášeny předčasné parlamentní volby.
25. ledna 2015 - Předčasné volby vyhrála opoziční levicová SYRIZA, jejíž šéf Alexis Tsipras se den nato stal premiérem.
20. února 2015 - Řecko se dohodlo s eurozónou na prodloužení platnosti druhého záchranného programu do 30. června.
30. června 2015 - Vypršela lhůta pro splacení 1,2 miliardy SDR (účetní jednotka MMF - zvláštní práva čerpání) MMF i pro druhý záchranný program.
5. července 2015 - Řekové v referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření; proti se vyslovilo 61,31 procenta hlasujících; účast činila 62,5 procenta.
18. července 2015 - Přísahu složili noví členové vlády, jimiž Tsipras nahradil rebelující politiky ze své strany, kteří o dva dny dříve v parlamentu odmítli první balík reforem.
20. července 2015 - Řecko poslalo 6,25 miliardy eur ECB a MMF. Po třech týdnech se otevřely banky, výběry z účtů ale zůstaly omezené; akciový trh zůstal zavřený. Začalo platit zvýšení DPH mj. pro energie, potraviny, dopravu, veřejné stravování.
14. srpna 2015 - Parlament schválil dohodu o třetím záchranném programu ve výši až 86 miliard eur; týž den ji schválili i ministři financí eurozóny.
28. srpna 2015 - Přísahu složila prozatímní vláda premiérky Vasiliki Thanosové.
20. září 2015 - Řečtí voliči v předčasných parlamentních volbách vrátili k moci levicovou stranu SYRIZA, která získala 35,5 procenta hlasů, mnohem více, než odhadovaly předvolební průzkumy. Přísahu vláda staronového premiéra Tsiprase složila 23. září.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Řecko je na cestě k udržitelnému zotavení
Řada úsporných opatření, které Řecko přijalo v rámci svého záchranného plánu, položila základy pro udržitelné zotavení této země. Řekl to dnes evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Řecko dnes oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů. -
Řecko je podle Tsiprase blízko dohodě
Řecko je blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu pro tuto... -
Řecko je pro finanční šéfy firem rizikovější než Sýrie
Řecko považují finanční šéfové světových firem nyní za rizikovější pro investice než například Sýrii, kterou zmítá občanská válka. Velká obezřetnost panuje kvůli dluhové krizi i vůči další zemím jižní Evropy. Plyne z ankety globální konzultační společnosti BDO mezi tisícovkou finančních ředitelů středních firem, které mají v plánu investovat v zahraničí. -
Řecko je prý blízko k dohodě o získání další pomoci
Řecko je blízko k dohodě s mezinárodními věřiteli, která této silně zadlužené zemi otevře cestu k dalším penězům... -
Řecko je prý na cestě k dohodě s věřiteli
Řecko je na cestě k dokončení návrhu dohody s mezinárodními věřiteli o novém záchranném programu do úterý. První část peněz z programu by tak Atény mohly získat do 20. srpna, kdy musejí splatit 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený s telefonickou konferencí finančních představitelů Evropské unie, která se konala v pátek večer. -
Řecko je prý na cestě k obnově
Řecko je po letech ekonomického propadu na cestě k obnově, je však třeba nepolevovat, především se strukturálními... -
Řecko je prý ochotno pokročit v privatizaci
Řecko je ochotno rychle dokončit dohodu za 1,2 miliardy eur, na jejímž základě má německá společnost... -
Řecko je prý s reformami na správné cestě
Řecko je s ekonomickými reformami na správné cestě a má šanci zdárně uzavřít záchranný program, který skončí v srpnu příštího roku. V Aténách to dnes řekl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Zdůraznil ale, že krizí zasažená země je v kritické fázi a je potřeba, aby v reformách nepolevovala. Řecko se po tříleté pauze nyní vrací na trh dluhopisů. -
Řecko je prý svolné ke kompromisu
Řecko je kvůli dohodě s mezinárodními věřiteli ochotno udělat kompromis, který by byl přijatelný pro obě... -
Řecko je prý v konečné fázi jednání s věřiteli
Řecká vláda je v konečné fázi jednání o dohodě s mezinárodními věřiteli, která má Řecku výměnou za... -
Řecko je výsledkem jednání Euroskupiny zděšeno
Řecko je zděšeno výsledkem jednání ministrů financí eurozóny, kteří se opět nedokázali shodnout... -
Řecko již potřetí překonalo rozpočtový cíl
Řecko loni už potřetí za sebou překonalo rozpočtový cíl stanovený věřiteli, bez započtení obsluhy dluhu činil tento takzvaný primární přebytek čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na základě předběžných odhadů to dnes uvedl řecký statistický úřad. Věřitelé Aténám na rok 2017 uložili cíl dosáhnout přebytku 1,75 procenta výkonu ekonomiky. -
Řecko jmenovalo nového zástupce u MMF
Řecká vláda jmenovala svým zástupcem u Mezinárodního měnového fondu (MMF) ekonoma a... -
Řecko klesá nejpomaleji od roku 2008
Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala nejpomalejším tempem od konce roku 2008 - hrubý domácí... -
Řecko komplikuje dohodu s věřiteli
Řecká vláda dnes definitivně odmítla pokračovat v technických rozhovorech se zástupci mezinárodních... -
Řecko konzultuje návrh reforem s partnery
Řecká vláda intenzivně připravuje seznam reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení úvěrového... -
Řecko kvůli krizi muselo dovézt miliardy bankovek
Řecká centrální banka musela od počátku dluhové krize dovézt z jiných centrálních bank miliardy... -
Řecko láká velké investory, slibuje nezvýšení daně
Řecko láká velké investory nabídkou, že jim více než deset let nezvýší daně. Země téměř sedm let bojuje... -
Řecko letos a příští rok splní rozpočtové cíle
Řecko v letošním i příštím roce splní plán snižování rozpočtových deficitů. Pro další dva roky ale bude potřebovat... -
Řecko letos čeká oživení ekonomiky
Řecká vláda letos očekává obnovení hospodářského růstu, hrubý domácí produkt (HDP) by se měl zvýšit...