Obamova vláda chce, aby škrty byly bolestné
Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy zřejmě instruuje své úředníky, aby nemírnili dopady automatických výdajových škrtů, které vstoupily v platnost na konci minulého týdne. Bílý dům z politických důvodů chce, aby škrty byly tak bolestné a ničivé, jak Obama a členové jeho vlády hrozili. Podle zprávy listu The Washington Times to plyne z interního emailu, který z Washingtonu dostal jeden ze zaměstnanců ministerstva zemědělství.
Vedoucí regionálního odboru zdravotní inspekce zvířat a rostlin (APHIS) Charles Brown se nadřízených zeptal, zda může ve své oblasti rozprostřít škrty tak, aby minimalizoval jejich dopad. Dostalo se mu odpovědi, že nemá dělat nic, co by zmenšilo dopady, před nimiž Obamova administrativa Kongres a veřejnost varovala.
"Kongresu a všem ostatním jsme dali na vědomí, že 'APHIS zruší pomoc producentům ve 24 státech při vyrovnávání se se škodami, které volná příroda působí na odvětví akvakultury, pokud státy neposkytnou finance ke krytí těchto nákladů'. Naším názorem tedy je, že, ať rozvrhnete škrty jakkoli, nesmí to být v rozporu s tím, jaké dopady škrtů jsme předpověděli," píše se v odpovědi washingtonského ústředí inspekce.
Ministr zemědělství Thomas Vilsack se kvůli emailu ocitl v Kongresu pod palbou otázek. Bránil se tím, že o příslušné instrukci nic neví a že jeho ministerstvo se snaží ve škrtech o flexibilitu. "Pokud budeme mít možnost, budeme se snažit zajistit, aby se sekvestr prováděl nejrovnějším a nejméně škodlivým způsobem," řekl Vilsack.
Takzvaný sekvestr neboli automatické výdajové škrty, které mají snížit celkové federální výdaje o zhruba dvě procenta a zasáhnout celou státní správu, plynou z dohody z léta 2011 o snižování rozpočtového deficitu a měly být nástrojem k tomu, aby se Bílý dům dohodl s Kongresem na racionálním způsobu omezení výdajů. Obama však žádný jiný způsob redukce výdajů nenavrhl a místo toho přišel s požadavkem nahradit sekvestr balíkem obsahujícím další zvýšení daní. To je ale pro republikány, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, zcela nepřijatelné, zejména poté, co na počátku roku přijali zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy a dalších daní.
Podle některých pozorovatelů, například analýzy listu Washington Post, Obama hraje sekvestrem a dalšími kroky dalekosáhlou politickou hru, jejímž cílem je zvrátit příští rok poměry v Kongresu, získat demokratům zpět většinu ve sněmovně a dovršit prosazení levicového "progresivistického" programu. Podle komentáře The Wall Street Journal to vysvětluje Obamovy nynější kroky, kdy nepřijatelnými požadavky sabotuje rozpočtovou dohodu, ale i například imigrační reformu.
Vláda ve dnech před zahájením škrtů varovala před možnými dlouhými frontami na letištích v důsledku omezení počtů bezpečnostního personálu, před nedostatkem masa kvůli zpomalení činnosti úřadu pro kontrolu bezpečnosti potravin či před propouštěním ve školách a před zastavením údržby národních parků. Jako provokaci republikáni vnímali už únorové oznámení ministerstva obrany o odkladu vyslání letadlové lodi Harry S. Truman do Perského zálivu a rozhodnutí o propuštění 5000 nelegálních imigrantů ze zadržovacích táborů, což všechno vláda zdůvodnila škrty.
Vláda se už pokouší demonstrovat "ničivé" dopady škrtů, které předpovídala, zatím se jí to ale příliš nedaří. Ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová v pondělí prohlásila, že důsledkem omezení výdajů jsou již dlouhé fronty před bezpečnostními kontrolami na některých velkých letištích jako v Chicagu, Los Angeles a Atlantě. Všechna zmíněná letiště na to ale oznámila, že žádné nadprůměrné fronty se u nich neobjevily.
Zdroj: Reuters, ČTK, Washington Times, APHIS, Washington Post, The Wall Street Journal
Čtěte více
-
Obama představil návrh příštího rozpočtu
Americký prezident Barack Obama včera představil návrh rozpočtu pro příští fiskální rok, který navzdory... -
Obama představí nového šéfa Fedu v příštích měsících
Americký prezident Barack Obama zúžil svůj výběr příštího šéfa amerického centrální banky (Fed) na... -
Obama: Řecká krize je pro Evropu starost
Řecká finanční krize představuje pro Evropu "značnou starost", uvedl včera americký prezident Barack... -
Obama se kvůli rozpočtové krizi sejde s lídry Kongresu
Americký prezident Barack Obama se ještě dnes sejde s představiteli Kongresu, aby s nimi jednal... -
Obama: Spory v Kongresu zpomalily růst
Škody napáchané na americkém hospodářství vinou sporů v Kongresu ohledně takzvaného dluhového... -
Obama telefonoval kvůli vývoji řecké krize
Prezident Spojených států Barack Obama včera hovořil telefonicky o vývoji řecké krize s německou... -
Obama vyzval ke zvýšení stropu zadlužení
Americký prezident Barack Obama včera vyzval Kongres, aby zvýšil strop pro zadlužení země... -
Obama vyzval Kongres k odblokování výdajů
Americký prezident Barack Obama včera večer vyzval republikány ovládanou Sněmovnu reprezentantů... -
Obama vyzval k pružnému kurzu jüanu
Americký prezident Barack Obama vyzval svůj čínský protějšek, aby učinil kroky k zavedení pružnějšího... -
Obama zatím odmítá jednat o rozpočtu
Americký prezident Barack Obama odmítá jednat s poslanci o rozpočtových problémech, dokud Kongres... -
Obamovy regulace zatěžují ekonomiku USA
Americká federální vláda vydala v loňském roce rekordní množství regulačních pravidel a prezident Barack Obama... -
Obavy kvůli Číně tlačí vzhůru cenu zlata
Zlato po propadu světových akcií zdražuje. Jeho cena se dnes poprvé po devíti týdnech vyhoupla nad 1100 dolarů... -
Obavy o čínský realitní sektor nepolevují, splátku neuhradila další firma
Obavy o čínský realitní sektor nepolevují. Po firmě China Evergrande neuhradila splátku investorům i realitní firma Kaisa. Obchodování s jejími akciemi na burze v Hongkongu tak bylo dnes pozastaveno, oznámil bez bližších podrobností provozovatel burzy. Ve čtvrtek tam akcie firmy odepsaly 15 procent a dostaly se na rekordní minimum. -
Obavy o Čínu oslabují komoditní měny
Obavy z útlumu čínské ekonomiky a z vývoje na Ukrajině dnes oslabovaly rizikovější měny zemí, které jsou velkými vývozci surovin, což je například Austrálie, Chile nebo Jihoafrická republika. Posiloval naproti tomu japonský jen a švýcarský frank, tedy měny, které se v nejistých dobách považují za bezpečné útočiště. -
Obavy o ekonomiku stáhly ceny ropy na dvouměsíční minima
Ceny ropy během dnešního obchodování sestoupily až na dvouměsíční minima kvůli obavám z negativního vlivu zpomalování růstu světové ekonomiky na poptávku. K poklesu cen ropy přispívají rovněž známky nadbytečných dodávek suroviny na trh, napsala agentura Reuters. -
Obavy o Evropu sílí, kanadský dolar sestoupil
Kanadský dolar včera klesal (USD/CAD rostl), když pozitivní údaje z trhu s bydlením zastínily obavy z krize Evropské unie. -
Obavy z brexitu tlačí dolů výnosy u dluhopisů
Výnos desetiletých dluhopisů německé vlády se dnes propadl na nové rekordní minimum pod minus 0,2 procenta... -
Obavy z brexitu zvyšují zájem o japonský jen
Japonský jen dnes na forexových trzích pokračuje v růstu. K euru a britské libře se dostal na nejvyšší hodnotu za... -
Obavy z další krize pomáhají dolaru
Dominantou úterního obchodování bylo pokračující zhoršování situace v Eurozóně. -
Obavy z globálního ekonomického zpomalení oslabily asijské burzy
Obavy z globálního ekonomického zpomalení oslabily asijské akciové burzy. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 dnes vykázal nejprudší jednodenní propad za tři měsíce, když odepsal 3,01 procenta na 20.977,11 bodu. Nyní je nejníže od poloviny února. Výprodej v Asii navazuje na páteční prudké globální oslabení akciových trhů vyvolané nepříznivými ekonomickými statistikami, vývojem výnosové křivky amerických dluhopisů a opatrností americké centrální banky (Fed), která letos neplánuje zvedat základní úrokovou sazbu.