Úterý 03. prosince 2024 18:22
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

NYT: Akciový trh v USA se zmenšuje, dopad pociťují všichni

07.08.2018 07:41  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Akciový trh v USA se zmenšuje. Děje se to tak pomalu, že to možná většina lidí ani nepostřehla, ale změna je nepochybná. Trh je v porovnání s vrcholem v polovině 90. let poloviční a proti roku 1976 je menší o 25 procent. Napsal to list The New York Times (NYT).

"To je znepokojivé z hlediska ekonomiky, inovací a transparentnosti," řekl profesor univerzity v Ohiu René Stulz, který psal zprávu pro Národní úřad pro ekonomický výzkum. "Když říkám zmenšuje, používám definici: snížení počtu obchodovaných společností na burzách ve Spojených státech." V polovině 90. let tam figurovalo přes 8000 firem. Do roku 2016 jich podle dat analytiků Chicagské univerzity bylo už jen 3627.

Protože populace v USA se od roku 1976 zvýšila o téměř 50 procent, pokles je v přepočtu na obyvatele ještě vyšší. V roce 1975 připadlo na každý milion lidí 23 veřejně obchodovaných společností, v roce 2016 ale už pouze 11.

Procentní pokles firem zapsaných na burze tak Spojené státy staví těsně nad Venezuelu. "Vzhledem k velikosti Spojených států, jejich hospodářskému rozvoji, finančnímu rozvoji a respektu k právům akcionářů by člověk spíš očekával vzestup," řekl Stulz. Ve svém novém materiálu s názvem "Zmenšující se vesmír veřejných podniků: fakta, příčiny a důsledky" Stulz zmapoval akademický výzkum na toto téma. V rozhovoru uvedl, že náhodný pozorovatel nemusí zcela pochopit důsledky změn, ke kterým došlo.

Nejde jen o to, že se snižuje počet veřejných firem. Zisky na celém trhu jsou nyní rozděleny mezi méně vítězů. A jelikož kapitálově náročné společnosti byly nahrazeny těmi, jejichž hodnota je do značné míry odvozena od duševního vlastnictví, trh je méně transparentní... se znepokojivými důsledky.

Společnosti na dnešním trhu jsou v průměru mnohem větší než před deseti lety. Nové firmy v silné růstové fázi je těžší najít. V roce 1975 mělo 61,5 procenta veřejně obchodovaných firem aktiva - při úpravě o inflaci k roku 2015 - méně než 100 milionů dolarů. V roce 2015 bylo takových firem už jen 22,6 procenta.

"Vzhledem k tomu už nemůže široká veřejnost investovat do diverzifikovaného portfolia skutečně malých, veřejně obchodovaných společností způsobem, jakým to mohla dělat před několika desetiletími," konstatoval Stulz.

Zisky se stále více soustřeďují v rukou hrstky gigantů (v čele s Applem), kteří dominují trhu. Pro mnohem větší skupinu menších firem jsou zisky často nedosažitelné. Například v roce 2015 šly veškeré burzovní zisky do kapes 200 nejvýdělečnějších společností. Ostatních 3281 firem vykázalo ztrátu.

Teoreticky máte jako akcionář nárok na část budoucích výnosů společnosti, což je i jeden z hlavních argumentů pro nákup akcií. Realita je však jiná. Kromě těch prvních 200 společností zbytek trhu jako celek peníze nevydělává, ale ztrácí.

Spíše než z fyzické výroby dnes hodnota firem pochází z duševního, nehmotného vlastnictví, což účetní rozvahy nemusejí ukázat. Bez dobré znalosti firmy je pak těžké její přednosti náležitě docenit a pro řadu podniků je pak obtížné získat finanční prostředky. To může vysvětlit, proč je dnes méně primárních emisí akcií a proč velké firmy pohlcují menší. Informovaní investoři mají přístup k inovativním mladým firmám, které se na burzu nemusejí nikdy dostat. Současně s tím se zužuje nabídka pro běžné investory.

Existuje ale širší problém. O fungování veřejných společností toho moc nevíme, víme o nich ale mnohem víc než o soukromých firmách, které o sobě nemusejí zveřejňovat tolik informací. V demokracii, kde korporace mají obrovský vliv, stojí za to se tím znepokojovat, píše list.

Zdroj: Reuters, ČTK, NYT

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Nůžky mezi USA a eurozónou se rozevírají
    V pátek jsme byli svědky výborných dat ze Spojených států, po kterých si dolar vůči euru připsal slušných 90...
  • Nvidia by se mohla stát prvním výrobcem čipů s tržní hodnotou bilion dolarů
    Americká společnost Nvidia by se mohla stát prvním výrobcem čipů s tržní hodnotou bilion dolarů (22 bilionů Kč). Firma zveřejnila skvělý výhled a její akcie dnes přidávají zhruba 25 procent. Podle agentury Reuters trhy zatím nedocenily potenciál, jaký má pro podnik umělá inteligence.
  • Nvidia ukončuje aktivity v Rusku, zaměstnancům nabídl práci v jiných zemích
    Výrobce čipů Nvidia ukončuje veškeré své aktivity v Rusku. Svým tamním zaměstnancům poskytl možnost pokračovat v práci v jiných zemích. S odvoláním na oznámení společnosti o tom informovala agentura Reuters.
  • Nvidia výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, konkrétně o 769 procent
    Americký výrobce čipů Nvidia ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk na 12,29 miliardy USD (287,3 miliardy Kč) z 1,41 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Hlavním důvodem byl zájem o čipy pro umělou inteligenci (AI). Tržby se zvýšily o 265 procent na 22,1 miliardy USD, oznámila firma ve své středeční výsledkové zprávě.
  • Nvidia vystřídala Apple na pozici druhé nejhodnotnější firmy světa
    Tržní hodnota amerického výrobce čipů Nvidia včera poprvé překročila tři biliony dolarů (zhruba 68 bilionů Kč). Společnost Nvidia tak podle agentury Reuters předstihla americkou technologickou firmu Apple a stala se druhým nejhodnotnějším podnikem na světě. Jedničkou zůstává americký softwarový gigant Microsoft.
  • Nynějším krizím chybí panika na trzích
    Finanční otřesy a krize, které nyní postihují tři země na třech různých kontinentech, provází nápadná nepřítomnost paniky na finančních trzích. Hrozba odchodu Řecka z eurozóny, těžký pád čínských akcií z rekordních maxim a možnost bankrotu Portorika, který by byl největší v americké historii, na trzích nevyvolala takřka žádné projevy nákazy. To se diametrálně liší od situace na světových trzích po vypuknutí krize amerického hypotečního trhu v roce 2008 a řecké dluhové krize od roku 2010. Napsal to list The Wall Street Journal.
  • Nynější postoj Číny vůči Rusku ovlivní její světové postavení, řekla Yellenová
    Postoj Číny vůči Rusku za současných okolností ohrožuje její hlubší zapojení do světové ekonomiky, řekla včera americká ministryně financí Janet Yellenová a vyzvala Peking, aby pomohl co nejrychleji ukončit konflikt na Ukrajině. Varovala rovněž, že všichni, kdo budou podrývat západní sankce vůči Moskvě, budou čelit ekonomickým následkům.
  • Nynější summit se blíží rekordnímu jednání z roku 2000
    - Nynější summit EU, který dnes pokračuje už čtvrtým dnem, je nejdelší vrcholnou unijní schůzkou po 20 letech, ač byl původně plánován jen na dva dny. Delší byl pouze jednací maratón na summitu EU v Nice v prosinci 2000.
  • NYSE se vrátila k plánu vyřazení akcií tří čínských telekomů
    Newyorská akciová burza (NYSE) příští týden přece jen vyřadí z obchodování akcie čínských telekomunikačních společností China Mobile, China Telecom a China Unicom. Oznámila to dnes burza. Znovu tak změnila svůj postoj k těmto třem podnikům, které jsou největšími telekomunikačními operátory v Číně, píše agentura Reuters.
  • NYSE spustila index sledující investice miliardářů
    Newyorská burza NYSE tento týden ve spolupráci se společností iBillionaire spustila nový index, který sleduje vývoj akciových podílů významných investorů. Index iBillionaire tak umožňuje nechat se inspirovat investičními kroky známých miliardářů, například Warrena Buffetta, napsala agentura AFP.
  • NYT: Investoři prodávali akcie po brífincích Bílého domu
    Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.
  • NYT: Mnohé západní firmy rok po invazi nemohou, anebo nechtějí opustit Rusko
    McDonald's po 32 letech odstranil své zlaté oblouky. Ropný gigant BP se začal zbavovat obřích ruských investic. Francouzská automobilka Renault prodala své továrny za symbolický jeden rubl. Loňská invaze na Ukrajinu spustila vlnu slibů západních společností o tom, že se z Ruska rychle stáhnou. Stovky firem z Evropy a Spojených států ale v zemi dál podnikají, navzdory sankcím a výzvám k bojkotu, upozorňuje deník The New York Times (NYT).
  • NYT: Newyorská prokuratura stupňuje zkoumání Trumpových financí
    Zástupci manhattanské prokuratury v posledních týdnech vyslechli několik lidí pracujících pro banku a pojišťovací makléře amerického prezidenta Donalda Trumpa. Deníku The New York Times (NYT) to řekly nejmenované osoby obeznámené s vývojem. List píše o výrazné eskalaci vyšetřování, které hlava státu "nemůže zastavit".
  • NYT: Obchod Amazon hodlá zrušit 10.000 pracovních míst
    Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit kolem 10.000 pracovních míst, což by představovalo největší propouštění v historii tohoto podniku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom včera informoval deník The New York Times (NYT). Amazon po celém světě zaměstnává přes 1,5 milionu lidí. Působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí.
  • NYT: Od Trumpa se odklání i Deutsche Bank, jeho úvěrový partner
    Od amerického prezidenta Donalda Trumpa se po nepokojích v Kapitolu z minulého týdne odklání i největší německá bankovní společnost Deutsche Bank, která je Trumpovým hlavním úvěrovým partnerem. S odkazem na své zdroje to napsal list The New York Times (NYT), podle něhož prezidentova společnost The Trump Organisation čelí po středečních událostech řadě problémů, z nichž by se podle NYT již nemusela plně zotavit. Zprávy stran rozvázání spolupráce banky s Trumpem zatím nekomentovala ani instituce, ani prezident.
  • NYT: Srílanská ekonomika padla na samé dno, prezident je pod tlakem
    Dluhová krize zasahuje do života obyvatel Srí Lanky, kde jsou jídlo a benzín momentálně buď nedostupné, nebo příliš drahé. Proti prezidentovi proslulému krutostí se vzdouvá vlna protestů, píše americký deník The New York Times.
  • NYT: Trumpovo obejití Kongresu vyvolalo zmatek a kritiku
    Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal prezident Donald Trump, vyvolaly vlnu kritiky od opozičních demokratů a nejasnosti ohledně toho, zda se jim skutečně podaří naplnit svůj účel, napsal list The New York Times (NYT). Otázkou také stále zůstává legalita Trumpových příkazů, které vydal poté, co se republikáni a demokraté v Kongresu po dlouhých vyjednáváních nedohodli na podobě dalšího záchranného balíku.
  • NYT: Trump pravděpodobně vyhraje
    „Dnes večer poprvé považujeme Trumpa za pravděpodobného vítěze prezidentských voleb,“ napsal americký deník The New York Times. Uvedl to s tím, že Trump má náskok ve třech klíčových státech: Pensylvánii, Michiganu a Winsconsinu. „Aby Harrisová zvítězila, musela by ovládnout všechny tři,“ míní deník.
  • NYT: Twitter zvažuje prodej některých uživatelských jmen, aby zvýšil tržby
    Společnost Twitter zvažuje, že kvůli zvýšení tržeb prodá některá uživatelská jména. Informoval o tom včera list The New York Times (NYT) s odvoláním na obeznámené zdroje. Zaměstnanci podle nich tuto možnost probírají nejméně od loňského prosince, softwaroví inženýři debatují o jejich možném prodeji formou internetových aukcí. Není však jasné, zda se tento projekt uskuteční a také zda se plán týká všech uživatelských jmen, nebo pouze nějaké části z nich, dodaly zdroje NYT.
  • NZD/CAD na supportu rostoucího trojúhelníku poblíž klíčové rezistence
    Měnový pár NZD/CAD na 1hodinovém grafu aktuálně testuje support malého rostoucího trojúhelníku poblíž klíčové rezistence kolem hladiny 0,8245. Dočkáme se tedy odrazu od supportu a prolomení vyznačené rezistence směrem vzhůru nebo naopak dojde k průrazu zmiňovaného supportu trojúhelníku a poklesu zpět k nižším hodnotám?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
CapXmaster srovnani