Němečtí vývozci čekají letos pokles tržeb o 2,7 procenta
Zhruba 80 procent německých podniků, které obchodují se zahraničním, očekává v letošním roce pokles tržeb o 2,7 procenta. Uvedl to dnes Spolkový svaz velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb (BGA). Dalším rizikem pro německou ekonomiku jsou cla slíbená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která podle něj podpoří výrobu ve Spojených státech.
"Výhled na rok 2025 je chmurný," uvedl prezident BGA Dirk Jandura. "Malé a střední podniky ztratily důvěru v politiku," dodal.
Německo a EU podle něj budou muset počkat, jaké kroky Trump uskuteční. "Doporučuji nepanikařit, v klidu vyhodnocovat a vytvořit rozumnou, silnou protistranu," řekl. Dodal, že Trump je pragmatický člověk, který ví, že pokud by cla zavedl, snížila by se za několik měsíců prosperita USA, protože dovoz by dramaticky zdražil.
V Německu se budou 23. února konat předčasné parlamentní volby. Jak oživit slábnoucí růst největší evropské ekonomiky, to je teď jedním z hlavních témat volební kampaně.
Jandura řekl, že německý zahraniční obchod byl vždy "spolehlivou kotvou" pro ekonomiku, ale nyní si zpomalení tohoto odvětví vybere svoji daň na trhu práce. Podle průzkumu 30 procent podniků plánuje propouštění. Zakázky klesají, investice se snižují a počty insolvencí jsou na vzestupu. Podle průzkumu BGA 36 procent společností v odvětví loni investovalo méně než v předchozím roce.
"Bez obratu v hospodářské politice, bez jasné změny politiky už od 23. února nebudeme schopni tyto těžkosti dlouho zvládat," řekl Jandura. Vyzval k investicím do infrastruktury, příznivým podmínkám pro podnikání, snížení byrokracie a snížení nákladů na energie a pracovní sílu.
"Ekonomický motor zahraničního obchodu se už nejenže zadrhává, ale znatelně selhává," řekl Jandura. "Uvázli jsme v tunelu, ale bez světla."
Německo je největším obchodním partnerem České republiky a nejdůležitějším vývozním trhem, ačkoliv jeho význam podle ekonoma firmy Cyrrus Víta Hradila mírně klesá. Zatímco ještě v roce 2015 směřovalo zhruba 32 procent českého zboží právě do Německa, před koncem loňského roku šlo přibližně o 30 procent, což je zhruba 1,4 bilionu korun ročně. Před druhým v pořadí, Slovenskem, si Německo drží přibližně trojnásobný náskok, což ilustruje, jak nepostradatelný trh pro Česko nadále představuje.
Nedávná studie spolkové agentury pro hospodářský rozvoj Germany Trade & Investment (GTAI) zveřejněná agenturou DPA ukázala, že Spojené státy loni nahradily Čínu na pozici největšího obchodního partnera Německa. Podle předběžných údajů loni vzrostl vývoz a dovoz mezi Německem a Spojenými státy zhruba na 255 miliard eur (6,4 bilionu Kč), což bylo o osm miliard eur více, než činil obchod s Čínou. Na dalších místech skončily Nizozemsko, Francie a Polsko.
V případě obnovení celních sporů mezi dvěma nejdůležitějšími hospodářskými partnery hrozí, že se Německo ocitne mezi frontami. Stále není jasné, do jaké míry se Spojené státy pod Trumpovým vedením zaměří ve své obchodní politice na EU, a tedy i na Německo. Podle GTAI také hrozí eskalace americko-čínského obchodního konfliktu a s tím by mohl přijít i tlak na Německo.
Ještě v roce 2022 činila hodnota obchodu Německa s Čínou téměř 300 miliard eur. Obzvláště markantní je nyní propad vývozu do Číny, který se loni snížil o 6,4 procenta. Zvláště silně byl zasažen vývoz motorových vozidel, jejich dílů a dalších dopravních prostředků do Číny. Podle GTAI jsou jedním z důvodů přetrvávající problémy čínské ekonomiky, zatímco Spojené státy těžily z investičních programů a silné ekonomiky. Jako celek se německý zahraniční obchod loni snížil zhruba o dvě procenta.
Zdroj: Reuters, ČTK, BGA
Čtěte více
-
Němečtí poradci kritizují opatření ECB
Hospodářští poradci německé vlády snížili odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,2 procenta z předchozích 1,9 procenta. Své rozhodnutí zdůvodnili krizí v zahraničí a nepříznivým vývojem v Evropě. Další zpomalení růstu na jedno procento čekají příští rok. Skupina rovněž kritizovala program nákupu aktiv Evropské centrální banky. -
Němečtí poslanci budou schvalovat státní rozpočet na rok 2013
Poslanci Spolkového sněmu budou dnes hlasovat o návrhu státního rozpočtu Německa na příští rok. -
Němečtí poslanci podpořili pomoc Kypru
Němečtí poslanci dnes velkou většinou schválili mezinárodní záchranný úvěr pro bankrotem ohrožený Kypr... -
Němečtí soudci žádají prověření kroků ECB
Německý ústavní soud se obrátil na Evropský soudní dvůr s žádostí, aby prověřil, zda může Evropská... -
Němečtí spotřebitelé dál věří ekonomice
Spotřebitelská důvěra v Německu zůstává na dobré úrovni navzdory uprchlické krizi a hrozbě teroristických útoků... -
Němečtí spotřebitelé důvěřují své ekonomice
Nálada mezi německými spotřebiteli se dále zlepšuje a ocitla se nejvýše od srpna 2007. Spotřebitelé... -
Němečtí spotřebitelé optimističtí i přes zpomalující ekonomiku
Němečtí spotřebitelé zůstávají optimističtí navzdory zpomalující ekonomice. Na základě svého průzkumu to dnes uvedla společnost GfK. Svůj index spotřebitelské důvěry na březen proto ponechala v souladu s očekáváním na únorové hodnotě 10,8 bodu. -
Němečtí spotřebitelé se bojí ukrajinské krize
Spotřebitelská nálada v Německu se nadále drží na nejlepší úrovni za posledních sedm let. Spotřebitelé jsou... -
Němečtí výrobci mají obavu z dopadů brexitu
Více než třetina německých výrobců se obává, že případný odchod Británie z Evropské unie bude mít... -
Němečtí výrobci varují před obrovským pádem ve svém odvětví
Za 44 let od zahájení provozu německé společnosti Beckhoff Automation nezažil majitel firmy Hans Beckhoff podle svých slov takovou ekonomickou krizi, jako je ta současná, píše server BBC. "Obvykle můžete očekávat krizi jednou za zhruba pět až osm let," řek Beckhoff. "Tentokrát je to hrozivý pád, opravdu hluboký," dodal. -
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči vlajkovému programu nákupu dluhopisů Evropské centrální banky (ECB) s Evropským parlamentem. Píše o tom podle agentury Reuters list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. -
Nemocný McCain se asi nezúčastní hlasování o daňové reformě
Nemocný republikánský senátor John McCain se pravděpodobně nezúčastní úterního důležitého hlasování o daňové reformě. Až do ledna bude mimo Washington, informovala agentura Reuters. McCain trpící rakovinou mozku se mezitím vrátil domů do Arizony poté, co byl v uplynulých dnech hospitalizován s nespecifikovanou virovou nákazou. -
Neomezené QE euforicky nakoplo emerging markets
Americká centrální banka (Fed) během svého měnového zasedání nepřistoupila ke snížení objemu kvantitativního... -
Nepokoje v JAR vyvolaly nedostatek benzinu i potravin, lidé stojí fronty
V jihoafrickém Durbanu se dnes tvořily fronty u benzinových pump a obchodů. Hlavní rafinerie přerušila kvůli několikadenním nepokojům provoz a začíná se projevovat nedostatek pohonných hmot. Lidé protestují od minulého týdne kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Protesty ale přerostly v rabování a nepokoje, při kterých už přišlo o život přes 70 lidí, dalších asi 1200 jich skončilo ve vazbě, informují zahraniční tiskové agentury. -
Nepříjemný týden pro euro skončil
Od minulého týdne se čekalo, že přinese naději pro eurozónu a euru pomůže skončit sestupný trend. -
Nepříznivý vývoj jednání v USA pomáhá dolaru
Americký dolar na forexových trzích ve světě dnes převážně zpevňoval a k jeho růstu přispěl hlavně nepříznivý... -
Neregulovaní brokeři zaplňují mezeru v Belgii
V tomto srpnovém článku jsme informovali, že belgická vláda schválila legislativu, díky níž nemohou brokeři od 18. srpna 2016 nabízet občanům Belgie investiční nástroje typu CFD a binární opce. Tyto produkty jsou takzvané over the counter (OTC), jsou tedy obchodovány mimoburzovně bez centralizované burzy. -
Nervozita EUR/USD
Očekává se ponechání sazeb na současné úrovni, ale investoři jsou ochotni riskovat. -
Nervozita před víkendovým summitem narůstá
Nervozita na finančních trzích před víkendovým evropským summitem stále narůstá. -
Nervozita roste – ropa nezná dno
Zatímco na měnových trzích panuje stále ještě klid před bouří, na ostatních trzích je již návrat volatility...