Chytnout ujíždějící vlak
Powell se však již nyní nachází ve slepé uličce, protože ať udělá cokoliv, jen těžko to pro něj bude pozitivní. První možností je, že podlehne tlaku a brutálně sníží úrokové sazby. Pondělí 5. srpna nám ukázalo, že situace na trzích se může kdykoliv otočit. Výsledková sezona za druhé čtvrtletí neustále potvrzuje změnu v chování amerického spotřebitele. Jestli chce Powell chytit ujíždějící vlak včasného snížení sazeb, bude muset jednat velmi rychle.
Problém však spočívá v tom, že tento krok dříve či později znovu rozhýbe americkou inflaci. Mimochodem, to lze nyní pozorovat na české inflaci. ČNB se v předchozích měsících radovala, že inflace je konečně pod 2 %. Červencová inflace však naopak znovu vystřelila na úroveň 2,2 %. Odborníci se shodují, že měnová politika se v reálné ekonomice projeví za 6 až 18 měsíců. První snížení sazeb se tak již v Česku projevuje. Stejnou situaci bychom viděli i v USA.
Musíme zmínit i další negativní účinek rychlého snižování sazeb, kterým by byl paradoxní pokles trhu. Trhy by měly strach z rychlé otočky Fedu. Rychlé snížení sazeb by si mohly vyložit tak, že nás brzy čeká ekonomická katastrofa.
Vzhůru do recese
Powell se může také rozhodnout nechat sazby do konce roku beze změny. Sám minulý týden tvrdil, že americká ekonomika pořád roste. Otázkou však je, na jak dlouho. Úrokové sazby se projevují se značným zpožděním. V podstatě je malý ekonomický zázrak, že USA nejsou v recesi. Tak velký zázrak to ale není, protože americká vláda má bianco šek na své zadlužení. Kdyby Amerika řešila svůj dluh, měli bychom recesi již dávno.
V každém případě otálení se zvyšováním sazeb povede k většímu strachu z recese a pomalému vzestupu americké nezaměstnanosti. To se jednoho dne projeví poklesem trhů. Powell tak dříve či později bude zodpovědný za pokles trhu. Ať se rozhodne jakkoliv, trhy vždy skončí v poklesu.
Závěr: Muž na odstřel
Bohužel pro Powella nemusí řešit pouze ekonomická rizika, ale i politická. Dnes je jasné, že ať usedne v Bílém domě kdokoliv, šetřit se nechystá. Další zvyšování amerického zadlužení se nutně projeví v nárůstu inflace. Politici svou rozhazovačnou politiku neopustí. Naopak určí viníka za to, že inflace pořád roste a není pod kontrolou. Tím viníkem bude Jerome Powell. Rozhodně tedy není co aktuálnímu guvernérovi americké centrální banky závidět.
Matěj Široký