Index S&P 500 se po oznámení (očekávaného) výsledku zasedání FOMC vydal vzhůru a ve čtvrtek uzavřel jen těsně pod 2 180. V pátek mírně korigoval, udržel se ale nad letní úrovní podpory okolo 2 163. K potvrzení býčího výhledu je potřeba prolomení slabé rezistence na spojnici klesajících maxim od srpnových rekordů a nad 50denním klouzavým průměrem, silnějším signálem by byl nový historický zavírací rekord, nejlépe nad psychologicky atraktivní hladinou 2 200.
Směrem dolů je pro index otevřené pásmo 2 120 až 2 160. Uzavření pod 2 120 by bylo silným medvědím signálem. Indikátory jako MACD (mírně rostoucí) nebo RSI (okolo neutrální hladiny 50) aktuálně na žádné drama neukazují, nezapomínejme ale, že nejlepším ukazatelem stavu trhu je nakonec jeho hlavní index, ne z něj odvozené indikátory.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) v týdnu dále klesal a vrátil se na úroveň okolo 12 bodů. Dokud zůstává pod 15, nevysílá žádný medvědí signál pro akcie. Rychlý zářijový růst indexu strachu připomínal červnový vývoj, tehdy v závěru měsíce přišel výprodej v obavách z výsledku britského referenda. Co by mohlo spustit další nárůst volatility tentokrát? Výsledková sezóna začíná zhruba za dva týdny.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Rozhodnutí Fedu nebylo zásadní v tom, že by něco řešilo, reakce trhu byla spíše dána úlevou z nenaplnění obav. Ceny akcií rostou a indikátory jsou spíše býčí. Nové historické maximum může spustit další psychologicky podmíněnou rally. V případě poklesu indexu pod 2 120, a upozorněme, že k tomu stačí zhruba 2% pokles, by znamenal změnu výhledu na krátkodobě pesimistický.
Investoři se začínají chystat na výsledkovou sezónu za třetí kvartál. Analytici v průměru v rámci indexu S&P 500 očekávají další pokles zisku na akcii, ale již jen o necelé procento. Vzhledem k tomu, že odhady trhu bývají zpravidla bezpečně překonány, je možné, že zisková recese v USA je na konci. Pro akciový trh, aktuálně vysoce nadprůměrně oceněný, by to mohla být důležitá vzpruha, již řadu kvartálů ceny akcií rostou prakticky jen díky tomu, že vůči ziskům relativně zdražují.
Další rally čeká na svůj fundament. Sazby v USA přitom podle Fedu mají ještě letos vystoupit o schůdek výše, když to ekonomika dovolí. Na konci září tak mohou se souvisejícími očekáváními (a také s cenami aktiv) zahýbat zpřesněný údaj o vývoji americké ekonomiky a řada dalších ekonomických dat.
Ing. Josef Košťál a Andrej Rády
Zdroj: Investičníweb.cz, StockCharts.com