Týdenní i denní grafy indexu S&P 500 jsou v býčím nastavení. Nejbližší support je na 3 700, tedy na zavírací ceně ze 4. ledna. Významným a důležitým supportem je zóna 3 550 až 3 600. V případě sestupu indexu pod ni by se výhled změnil na negativní. Na druhé straně rezistence teprve čeká na své určení.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatiliy VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) v pondělí vystřelil o 25 % výše těsně pod 30 bodů, v pátek ale opět zavíral jen lehce nad 20. To je i silná úroveň podpory (tedy inverzně rezistence pro další býčí vývoj na akciovém trhu).
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Růst cen akcí pokračoval i v prvním lednovém týdnu, a to navzdory divokému vývoji politického prostředí ve Washingtonu. Predikce pro rok 2021 jsou optimistické a vycházejí z předpokladu úspěšného zvládnutí pandemie díky očkování a pokračující vládní podpoře ekonomiky.
Růst na trzích trvá již devět měsíců, tedy od konce března 2020. Sledujeme série zelených týdenních svíček občas proložených nějakou tou červenou. Zahájení roku bylo možná až nečekaně optimistické, a tak lze předpokládat dříve či později sestup k některému z klouzavých průměrů s rizikem obratu trendu.
Začíná výsledková sezóna za čtvrtý kvartál, poslední tvrdě meziročně ovlivněná pandemií negativním směrem. V průběhu roku naopak analytici vyhlížejí prudké ožívání ziskovosti firem. Kolik z něj je již v cenách akcií zohledněno?
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz