Býci mohli chovat naděje na další růst cen akcií do úterý, kdy byly zveřejněny srpnové údaje o vývoji spotřebitelských cen v USA. Jejich růst byl vyšší, než trh odhadoval, což spustilo novou vlnu prodejů živených výhledem výraznějšího zpřísňování měnové politiky ze strany Fedu.
Důležitá hladina podpory indexu S&P 500 na 3 900 byla prolomena. Další významná je o 100 bodů níže, pod ní pak mohou medvědi doufat v útok na letošní minima těsně nad 3 670.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) ani během silných výprodejů na akciovém trhu nerostl nijak dramaticky. Pro akcie tak vysílá smíšený signál – jeho růst může "dohnat", co nestihl v uplynulém týdnu, případné prolomení linie 30 bodů by nicméně mohlo být již poněkolikáté letos znamením, že akcie čekají lepší dny a týdny.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 je nadále v medvědím trendu. Historicky je druhá polovina září pro akcie nejhorším obdobím za celý rok, v novém týdnu navíc zasedá FOMC, aby rozhodl o měnové politice. To bude nejspíše určující moment pro celý následující týden, případně i ty další.
Index navíc již od 8. dubna soustavně uzavírá pod 200denním klouzavým průměrem. Jde o nejdelší takové období od medvědího trendu během velké finanční krize. Říká se, a letošní obchodování to jen potvrzuje, že se pod ním pro býky jen málokdy děje něco pozitivního.
Josef Košťál a Andrej Rády