Po dvoutýdenním rychlém poklesu přišel obrat a rally na nový rekord. Býci jsou opět na koni a je otázka, co by je mělo zastavit.
Význam hladiny podpory na 3 200 narostl, její případné prolomení by proto bylo o to výraznějším nepříznivým signálem. Páteční pokles a obratová denní svíčka by přitom mohla index S&P 500 začít vracet k této hladině. Nabízí se pak možnost obchodování v pásmu 3 200 až 3 350. Další, velice důležitý support je na 3 060 až 3 070.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se od úterý drží pod 17 a od čtvrtka zhruba na 200denním klouzavém průměru. Při dalším poklesu by vyslal pro akcie jasně býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 předvedl po dvou ztrátových týdnech rázný obrat. Rok 2020 by mohl být ve znamení podobné volatility. Býčím signálem by bylo další posunutí historického maxima a uzavření nad tím stávajícím, index by ale také mohl na nějakou dobu zakotvit v pásmu 3 200 až 3 350.
Výsledková sezóna vstupuje do závěrečné třetiny, většina velkých firem ale své výsledky již na trh poslala. Ostře sledovaná zůstává aktivita Fedu na krátkodobém finančním trhu, která od podzimu nepochybně je podporou pro ceny rizikových aktiv.
Zprávy o šíření koronaviru a počtu obětí jsou denně na monitorech obchodníků, zásadní podle všeho bude, jak výrazně zasáhnou omezení hospodářské aktivity a problémy v některých dodavatelských řetězcích růst čínské, potažmo světové ekonomiky.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz