Týdenní ztráta indexu S&P 500 přišla poté, co akcie opět posunuly historická maxima. Denní graf je nadále v býčím nastavení, index je jen 1,2 % pod rekordem. Index S&P 500 se vrátil blíže 20dennímu klouzavému průměru, od kterého se v posledních týdnech vzdálil až o 60 bodů.
Hladiny podpory zůstávají beze změny. První support je na 3 200 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Další podpora je na 3 150, zásadní význam má support v pásmu 3 060 až 3 070.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za týden stoupl o pětinu. Je sice stále pod 200denním klouzavým průměrem, posunul se ale od spodní linie dlouhodobého rozpětí. Stále je však v pásmu 12-17, takže pro akcie zatím nevysílá prodejní signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Po delší době akciový trh zpomalil a vrátil část zisků. Index S&P 500 by mohl otestovat support na 3 200, který je 3 % pod aktuální hodnotou. Indikátory ukazují na překoupenost trhu, je tedy logické ubrat z nastaveného tempa. Případný další rychlý pokles by mohl akciové býky zaskočit, chleba by se ale lámal až okolo hladiny 3 000 bodů, tedy na úrovni korekce z historických maxim.
Na konci ledna zveřejňují hospodářské výsledky Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet. Vzhledem k jejich velké tržní kapitalizaci může reakce investorů na jejich hospodářská čísla a výhledy ovlivnit i výkonnost hlavních indexů.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz