Pondělí 06. ledna 2025 22:00
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap trade smarter

Ekonomika EU ve čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, vymanila se z dvojité recese

30.07.2021 15:39  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ekonomika Evropské unie se ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu. Vymanila se tak z dvojité recese, kterou způsobila pandemie covidu-19. Statistický úřad Eurostat dnes ve svém prvním rychlém odhadu oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) EU se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 1,9 procenta. Svižný růst vykázalo Německo, Itálie i Francie, k růstu se vrátila i česká ekonomika, i když v jejím případě růst výrazně zaostal za očekáváním.

V prvním čtvrtletí ekonomika EU klesla o 0,1 procenta po snížení o 0,4 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Po silném oživení v loňském třetím kvartálu se tak unijní ekonomika vrátila do recese, která se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

HDP samotné eurozóny se ve druhém čtvrtletí zvýšil o dvě procenta po poklesu o 0,3 procenta v prvních třech měsících roku. V meziročním srovnání HDP v EU vzrostl o 13,2 procenta a v eurozóně o 13,7 procenta.

Vývoj ekonomiky eurozóny tak překonal očekávání analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že HDP se proti prvnímu čtvrtletí zvýší o 1,5 procenta a meziročně o 13,2 procenta. Na ekonomickou aktivitu má příznivý vliv postupné uvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru.

Hospodářské vyhlídky však podle analytiků zůstávají nejisté, protože v řadě zemí v posledních týdnech roste počet případů nákazy koronavirem, a to v důsledku nakažlivější mutace delta. "Nadále předpokládáme, že třetí čtvrtletí bude ještě lepší. Rýsují se však rizika," uvedl hlavní evropský ekonom společnosti Pantheon Macro Claus Vistesen. "Nové případy nákazy virem jsou na vzestupu a údaje z Británie naznačují, že to brzdí ekonomickou aktivitu," dodal.

Dnešní odhady Eurostatu jsou založeny na neúplných údajích a úřad je později bude zpřesňovat. Eurostat v dnešní zprávě zveřejnil data z 11 členských zemí EU. Nejsilnější mezičtvrtletní hospodářský růst z těchto zemí vykázalo Portugalsko, kde se HDP zvýšil o 4,9 procenta. Nejhůře si naopak vedla Litva, kde HDP vykázal růst o 0,4 procenta. Následovala Česká republika s růstem o 0,6 procenta, kterému v prvním čtvrtletí předcházel pokles o 0,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters ale čekali, že česká ekonomika vykáže proti předchozímu čtvrtletí růst o dvě procenta.

Německo, které je největší ekonomikou v Evropě, vykázalo ve druhém čtvrtletí růst HDP o 1,5 procenta. Ve Francii činil růst 0,9 procenta, zatímco v Itálii dosáhl 2,7 procenta. Dobře si vedlo také Španělsko, kde HDP vykázal růst o 2,8 procenta.

Eurostat dnes zveřejnil také další zprávy o hospodářském vývoji v EU. Ty mimo jiné ukázaly, že míra nezaměstnanosti v EU v červnu klesla na 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. V samotné eurozóně se míra nezaměstnanosti snížila o tři desetiny bodu na 7,7 procenta. K růstu se ale vrátila inflace.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden zlepšil odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 4,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta. Loni se podle MMF ekonomika zemí používajících euro kvůli pandemii propadla o 6,5 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK, Pantheon Macro, Eurostat

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ekonomika eurozóny v příštím roce podle analytiků klesne, i kvůli inflaci
    Ekonomika eurozóny v příštím roce klesne, neboť hospodářskou aktivitu podkopává vysoká inflace a také přetrvávající rizika na energetickém trhu. Předpokládají to ekonomové, které oslovil britský list Financial Times (FT). Většina z nich se ale domnívá, že Evropa už překonala nejhorší část energetické krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu.
  • Ekonomika eurozóny v 1Q vzrostla o 0,5 %
    Ekonomika eurozóny stoupla na začátku roku podle přesněných údajů o něco méně, než se dosud uvádělo...
  • Ekonomika eurozóny zřejmě nabírá dech
    Ekonomika eurozóny zřejmě nabírá dech. Ukazuje to alespoň index aktivity, jehož předběžnou hodnotu...
  • Ekonomika EU se po recesi vrátila k růstu, ten předčil původní odhady
    Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí po dvojité recesi způsobené pandemií covidu-19 opět vzrostla. Hrubý domácí produkt (HDP) v 27 unijních zemích se proti prvním třem měsícům roku zvýšil o 2,1 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat v konečné zprávě. Růst je výraznější než 1,9 procenta, které úřad uváděl ve svém předchozím srpnovém odhadu.
  • Ekonomika EU se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese, potvrdil Eurostat
    Ekonomika Evropské unie se ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu, a vymanila se tak z dvojité recese, kterou způsobila pandemie nemoci covid-19. Hrubý domácí produkt (HDP) EU se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 1,9 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak předběžný údaj z konce minulého měsíce.
  • Ekonomika EU se vrátila k růstu, HDP se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,2 procenta
    Ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí po poklesu ze závěru loňského roku vrátila k růstu a hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 0,2 procenta. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který o desetinu procentního bodu snížil údaj o růstu HDP z dubnového rychlého odhadu. V posledním loňském kvartálu přitom zaznamenala EU hospodářský pokles o 0,1 procenta. Z recese se vzpamatovala i česká ekonomika, která podle dnešní zprávy vzrostla o 0,1 procenta.
  • Ekonomika EU v druhém čtvrtletí klesla o rekordních 11,9 procenta
    Ekonomika Evropské unie zaznamenala ve druhém čtvrtletí rekordní propad, za kterým jsou zejména opatření proti šíření nového koronaviru. Hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům snížil o 11,9 procenta, v meziročním srovnání pak o 14,4 procenta. Ukázal to rychlý odhad, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.
  • Ekonomika EU ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, Česká republika je v recesi
    Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt (HDP) se tak proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů nezměnil. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. Česká republika je ale v recesi, její ekonomika o 0,3 procenta klesla. Ze zemí, z kterých jsou data k dispozici, je v recesi už jen Maďarsko a Finsko.
  • Ekonomika EU ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, HDP eurozóny mírně vzrostl
    Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci podle sezonně přepočtených údajů stagnovala. Nulový růst je zpomalením proti třetímu kvartálu, kdy hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,3 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika je v recesi, ekonomika eurozóny mezičtvrtletně o 0,1 procenta vzrostla.
  • Ekonomika EU ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, o čtvrtletí dříve klesla
    Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle sezonně přepočtených údajů stagnovala, zaznamenala tak mírné zlepšení proti předchozímu čtvrtletí, kdy o 0,1 procenta klesla. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Meziročně pak hrubý domácí produkt (HDP) vykázal růst o 0,2 procenta po stagnaci ve třetím čtvrtletí.
  • Ekonomika EU ve druhém čtvrtletí stagnovala, meziročně její růst zpomalil
    Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů stagnovala, zatímco v prvních třech měsících roku vykázala proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) zpomalil růst na 0,4 procenta z 1,1 procenta v prvním čtvrtletí. To je horší vývoj, protože Eurostat v předběžné zprávě uváděl, že růst ve druhém čtvrtletí činil 0,5 procenta.
  • Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stagnovala mezičtvrtletně i meziročně
    Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených údajů stagnovala. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomika nerostla ani v meziročním srovnání, ačkoliv odhad zveřejněný v polovině listopadu uváděl růst o 0,1 procenta. Česká republika je s mezičtvrtletním poklesem o 0,5 procenta pátá nejhorší ze sedmadvaceti členských zemí unie.
  • Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,1 procenta, předtím stagnovala
    Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci i meziročně o 0,1 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Ve druhém čtvrtletí ekonomika proti předchozím třem měsícům stagnovala, meziročně ale vykazovala růst o 0,4 procenta.
  • Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta, potvrdil Eurostat
    Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,2 procenta, což je výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,7 procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce října. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí naopak o 0,4 procenta klesla.
  • Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 11,5 procenta
    Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla oproti předchozím třem měsícům o rekordních 11,5 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Zpřesnil tak svůj listopadový odhad, podle kterého růst činil 11,6 procenta. Ekonomika EU se výrazně zotavila z útlumu ve druhém kvartálu, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 11,3 procenta v důsledku negativních dopadů pandemie nemoci covid-19.
  • Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,1 procenta
    Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozím kvartálem o 2,1 procenta. V zemích platících eurem se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,2 procenta. Tempo růstu v obou regionech zůstalo stejné jako ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
  • Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí zrychlila růst na 2,1 procenta
    Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů proti předchozím třem měsícům o 2,1 procenta, což je nepatrně více než ve druhém čtvrtletí, kdy růst činil dvě procenta. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce října. Růst v eurozóně pak zrychlil na 2,2 z předchozích 2,1 procenta.
  • Ekonomika EU ve 4Q po zpřesnění dat vzrostla o 0,1 procenta
    Ekonomika Evropské unie loni ve čtvrtém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla o 0,1 procenta, zatímco ve třetím čtvrtletí o 0,1 procenta klesla. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Rychlý odhad zveřejněný na konci ledna ukazoval na stagnaci. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 procenta, což je o desetinu bodu lepší výsledek, než uváděl rychlý odhad.
  • Ekonomika EU ve 4Q stagnovala
    Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci stagnovala, a vedla si tak hůře, než se čekalo. V další zpřesněné zprávě to dnes na základě sezonně přepočtených dat oznámil statistický úřad Eurostat. Dosud uváděl, že hrubý domácí produkt (HDP) evropské sedmadvacítky se mezičtvrtletně o 0,1 procenta zvýšil. Růst české ekonomiky činil 0,2 procenta.
  • Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, je zpět v recesi
    Ekonomika Evropské unie v prvním čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta po poklesu o 0,5 procenta ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak, že unie se vrátila k hospodářské recesi, za kterou stojí hlavně uzávěry v souvislosti s pandemií. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,3 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024