Sobota 02. listopadu 2024 17:22
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Nastroje

Čína již podle USA nemanipuluje s měnou

14.01.2020 09:27  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spojené státy již nepovažují Čínu za zemi, která manipuluje se svojí měnou. Americké ministerstvo financí v noci na dnešek zrušilo rozhodnutí z loňského srpna, ve kterém označilo Čínu za měnového manipulátora. Zpráva přichází krátce před podpisem předběžné obchodní dohody mezi USA a Čínou, která by měla zmírnit 18 měsíců trvající obchodní válku, upozornila agentura Reuters.

Rozhodnutí se široce očekávalo. Opožděná pravidelná pololetní zpráva ministerstv financí zvrátila neočekávané loňské rozhodnutí, kdy USA poprvé od roku 1994 označily nějakou zemi za měnového manipulátora.

Ministerstvo ve své nejnovější zprávě uvedlo, že v rámci první fáze obchodní dohody, která by měla být podepsána tento týden, Čína přijala "vynutitelné závazky, že se zdrží konkurenční devalvace", a slíbila zveřejňovat příslušné údaje o směnných kurzech a vnější bilanci.

Podle zdrojů Reuters označení Číny za měnového manipulátora nemělo pro Peking žádné skutečné důsledky. Odstranění označení je však pro čínské úředníky důležitým symbolem dobré vůle.

Čína ovšem zůstala na seznamu zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám. Na tomto seznamu zůstalo také dalších osm zemí - Německo, Irsko, Itálie, Japonsko, Malajsie, Singapur, Jižní Korea a Vietnam. Nově k těmto zemím přibylo Švýcarsko. Obzvlášť velké obavy ministerstvo vyjádřilo v případě Německa, které je čtvrtou největší ekonomikou světa a má nadále největší přebytek bilance běžného účtu na světě a sklouzává do recese.

Ministerstvo ve zprávě upozornilo, že pokračující růst amerického dolaru je znepokojující vzhledem k závěru Mezinárodního měnového fondu, že dolar je nadhodnocen. Reálně dolar zůstává asi osm procent nad svým 20letým průměrem a jeho trvalý růst by pravděpodobně prohloubil přetrvávající nerovnováhu obchodu a bilance běžného účtu USA.

Podle zákona z roku 1988 musí americké ministerstvo financí předkládat Kongresu každých šest měsíců zprávu o tom, zda některá ze zemí manipuluje se svojí měnou, aby získala výhody v obchodě se Spojenými státy. V případě pozitivního nálezu lze zavést obchodní sankce. Zákon z roku 2016 rozšířil kritéria, která ministerstvo financí při hodnocení používá.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Čína chce zlepšit vztahy se západní Evropou a vystoupit z mezinárodní izolace
    Čínští činitelé soudí, že ekonomický a diplomatický izolacionismus Číny dosáhl kritické úrovně, a vláda země se v současnosti usilovně zaměřuje na zlepšení vztahů nejen se západní Evropou, uvedl dnes list Financial Times. Nový směr zahraniční politiky se zrodil na 20. sjezdu Komunistické strany Číny, který se uskutečnil v říjnu loňského roku. Čínský prezident Si Ťin-pching, označovaný za nejmocnějšího politika Číny od dob Mao Ce-tunga, na něm obhájil svou pozici v čele strany na dalších pět let a do politbyra vybral výlučně jemu loajální členy strany. Evropská unie ale členské země vyzvala ke zpřísnění postoje vůči Číně.
  • Čína chystá odvetu vůči americkým clům
    Čína nemá jinou možnost, než zavést odvetná opatření v reakci na nová americká cla. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo obchodu, žádné bližší detaily neposkytlo. Mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang dodal, že podrobnosti budou zveřejněny ve vhodnou chvíli. Odpověď Číny tak zvyšuje riziko, že americký prezident Donald Trump brzy zavede cla na veškeré čínské zboží dovážené do USA.
  • Čína chystá opatření, aby stabilizovala ceny surovin
    Čínská vláda podnikne kroky ke stabilizaci cen surovin a posílí dohled nad trhem se surovinami. Reaguje tak na vzestup cen komodit, jako je ocel, neželezné kovy a petrochemické produkty. Informovalo o tom dnes čínské ministerstvo průmyslu.
  • Čína chystá opatření na podporu ekonomiky
    Čína letos zvýší výdaje na podporu ekonomiky, zaměřit se hodlá na další škrty daní a poplatků pro malé firmy. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na informace z čínského ministerstva financí. Nové stimuly včetně snížení daní a zvýšení výdajů na infrastrukturní projekty by vláda měla představit v březnu na výročním zasedání čínského parlamentu.
  • Čína chystá opatření na podporu ekonomiky
    Čína dnes signalizovala, že v brzké době přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, na kterou mají negativní dopad obchodní spory se Spojenými státy. Informovala o tom agentura Reuters.
  • Čína chystá velké energetické projekty
    Čína v brzké době zahájí výstavbu řady velkých energetických projektů, včetně jaderných a vodních elektráren...
  • Čína je letos největším kupujícím v Brazílii
    Čína možná při letošních olympijských hrách zůstává pozadu v počtu medailí, vítězí však v soutěži o brazilský majetek. Žádná jiná země neučinila letos v Brazílii tolik nákupů majetku jako Čína. Podle výpočtů agentury Bloomberg čínské firmy od počátku letošního roku oznámily nákupy v Brazílii za čtyři miliardy USD, což je nejvyšší údaj za srovnatelné období od roku 2010.
  • Čína je opět největším americkým věřitelem
    Čína uprostřed obchodního sporu se Spojenými státy vystřídala Japonsko na pozici největšího věřitele USA. Ty jí na konci června dlužily už 1,15 bilionu dolarů (25,6 bilionu Kč). Vyplývá to ze statistiky, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Obě asijské velmoci tak drží dvě třetiny objemu amerických státních dluhopisů, které jsou v zahraničních rukou.
  • Čína je podle vicepremiéra připravena řešit spor s USA jednáním
    Čína je ochotna řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci tohoto sporu. Uvedl to dnes čínský vicepremiér Liou Che. Dodal, že americké firmy jsou v Číně vítány a že s nimi bude dobře zacházeno.
  • Čína je prý otevřená bilaterální obchodní dohodě s Británií
    Čínský prezident Si Ťin-pching je otevřený bilaterální obchodní dohodě mezi Čínou a Británií. Prezident to...
  • Čína kritizuje Trumpa za hrozby sankcemi
    Čína dnes kritizovala hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedením tvrdých sankcí vůči obchodním partnerům Severní Koreje. Mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang podle agentury DPA před novináři tuto pohrůžku označil za nepřijatelnou a nespravedlivou.
  • Čína kvůli kanadským clům na elektromobily podala stížnost k WTO
    Čína podala ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost na Kanadu kvůli novým clům na dovoz elektromobilů, ocele a hliníku z Číny. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu, které cla označilo za obchodní protekcionismus narušující globální dodavatelské řetězce. Vyzvalo také Kanadu, aby opatření zrušila.
  • Čína kvůli koronaviru podpoří ekonomiku masivními objemy peněz
    Čínská centrální banka v pondělí napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu Kč), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru. Banka to dnes oznámila na svém webu. Čínské finanční trhy byly kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku několik dnů zavřené, v pondělí se ale po delší pauze znovu otevírají a vláda má obavy, aby kvůli omezení ekonomické aktivity nebyly narušeny peněžní toky.
  • Čína kvůli koronaviru varuje před hrozbou potravinové krize
    Pandemie způsobená koronavirem by mohla vyvolat šok v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty a spustit novou globální potravinovou krizi. Uvedl to dnes náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen. Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters.
  • Čína kvůli koronaviru vypustila v únoru o 25 procent méně emisí
    Epidemie virového onemocnění COVID-19, která pozastavila život v řadě čínských měst i továren, přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů. S odvoláním na analýzu, kterou dnes zveřejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentura AFP. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého (CO2), emise se však díky novému typu koronaviru v první polovině února snížily až o 25 procent, dokládá studie.
  • Čína kvůli podpoře ekonomiky snížila další klíčovou úrokovou sazbu
    Čínská centrální banka dnes překvapivě podnikla další opatření na podporu domácí ekonomiky. Snížila střednědobou úrokovou sazbu pro jednoleté úvěry (MLF) o 0,2 procentního bodu na 2,3 procenta. Přikročila tak k nejvýraznější redukci této sazby od dubna 2020, kdy se ekonomika dostala pod tlak kvůli koronavirové krizi, napsaly agentury AP a Bloomberg
  • Čína kvůli váznoucímu ekonomickému oživení znovu snížila úrokové sazby
    Čínská centrální banka dnes podle očekávání podruhé za tři měsíce snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb. Chce tak povzbudit váznoucí ekonomické oživení po pandemii covidu-19. Jiné sazby ale ponechala beze změn, což podle agentury Reuters překvapilo investory a vedlo k poklesu čínských akcií.
  • Čína letos čeká růst o 6,5 až 7 procent
    Čínskou ekonomiku čeká letos růst o 6,5 až sedm procent. Po celý rok ale bude přetrvávat tendence...
  • Čína letos podruhé snížila požadavek na povinné minimální rezervy bank
    Čínská centrální banka dnes oznámila, že sníží požadavek na povinné minimální rezervy bank o čtvrt procentního bodu, v letošním roce k tomuto kroku přistupuje podruhé. Smyslem je podpořit slábnoucí ekonomiku. Banky budou mít navíc k dispozici dlouhodobou likviditu v objemu 500 miliard jüanů (1,6 bilionu Kč). Přísná protipandemická politika zatemňuje ekonomické vyhlídky a naděje, že Čína v dohledné době postup vůči pandemii změní, napsala agentura Reuters.
  • Čína letos rozšíří zátěžové testy na více než 4000 bank
    Čína v letošním roce zahrne do zátěžových testů mnohem více domácích bank. Nově se budou týkat až 4024 bank, zatímco loni se jich testů zúčastnilo jen 1550. Důvodem jsou obavy z rostoucího zadlužení firem a finanční napětí v některých sektorech. Uvedla to dnes čínská centrální banka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new