Úterý 21. ledna 2025 11:47
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

01.04.2020 11:02  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného koronavirem, které narušilo globální dodavatelské řetězce, a tím i výrobu. Příznivý není ani výhled a situace se zřejmě bude v příštích měsících dál zhoršovat, uvedla dnes organizace IHS Markit.

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor eurozóny klesl v březnu na 44,5 bodu z únorových 49,2 bodu. Ocitl se tak nejníže od poloviny roku 2012, kdy eurozónou zmítala dluhová krize. Dostal se zároveň hlouběji pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

Index výroby se propadl o 10,2 bodu na 38,5 bodu, nejníže od dubna 2009. Index nových objednávek pak sklouzl na 11leté minimum 37,5 bodu ze 49,4 bodu v únoru. Jeho měsíční pokles byl nejvýraznější za 23 let, kdy se tato hodnota sleduje.

Hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson upozornil, že pokles je mnohem vážnější, než se může zdát, protože index získal podporu v ukazateli, který měří zpoždění v dodavatelském řetězci. Zpoždění dodávek je obvykle považováno za známku rostoucí poptávky, nyní ale zpoždění svědčí o tom, že dodavatelské řetězce ničí zavřené továrny po celém světě.

Pod úroveň 50 bodů se propadly všechny dílčí indexy. Například index budoucí výroby, který je ukazatelem optimismu, klesl na rekordní minimum. Firmy se také chystají snižovat počet zaměstnanců nejrychleji za deset let.

Přerušení výroby, zákaz vycházení a růst nezaměstnanosti budou mít pravděpodobně nebývalý dopad na výdaje po celém světě, což zničí poptávku po široké škále produktů, dodal Williamson. "Výjimkou bude výroba potravin a léků, ale jinde by velké části zpracovatelského sektoru mohly zaznamenat takový pokles, jako nikdy předtím."

Podrobnější údaje z jednotlivých zemí ukázaly, že pokles výroby ve zpracovatelském průmyslu Německa byl nejvýraznější za téměř 11 let. Aktivita v italských továrnách klesla v březnu nejvíce od dubna 2009 a dílčí index výroby ve zpracovatelském průmyslu spadl na 27,8 bodu, nejníže od začátku měření v roce 1997. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Francie a Španělska klesla nejníže za sedm let.

Zdroj: Reuters, ČTK, IHS Markit

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v červnu výrazně zpomalila
    Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila, uvedla dnes v předběžné zprávě společnost S&P Global. Nečekané zpomalení aktivity v soukromém sektoru přitom registrují obě největší ekonomiky, tedy jak německá, tak i francouzská. Aktivita za celou eurozónu se přesto udržela v růstovém pásmu, kde je už čtvrtým měsícem. Poprvé od února ale klesla poptávka.
  • Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v srpnu prohloubila pokles
    Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v srpnu prohloubila pokles, v němž se ocitla už v červenci. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global. Hlavní příčinou je pokračující růst životních nákladů, který nutí spotřebitele omezovat výdaje. Na výrobní podniky nepříznivě působí i přetrvávající potíže v dodavatelských řetězcích. V Německu je pokles aktivity ještě výraznější.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se v únoru zvýšila nejvíce za tři roky, přispěl k tomu zejména růst výroby a nových zakázek. Poprvé za téměř dva roky také firmy najímaly nové zaměstnance. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila organizace IHS Markit. Růst výroby ale také způsobil nedostatek surovin a růst vstupních nákladů.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny klesla v červnu nejvíce od pandemie covidu-19
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se v červnu snížila rychleji, než se původně předpokládalo, a její pokles byl nejrychlejší od pandemie nemoci covid-19. Může za to zpřísňování měnové politiky Evropskou centrální bankou. Tovární aktivita se snížila ve všech čtyřech největších ekonomikách eurozóny. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila společnost S&P Global.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny pokračovala v srpnu v poklesu
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v srpnu sedmý měsíc za sebou klesla. Nadále se snižující poptávka přispívá k poklesu optimismu ohledně dalšího vývoje, ukázal průzkum společnosti IHS Markit. Údaje tak potvrzují, že Evropská centrální banka (ECB) na svém zasedání příští týden přistoupí k uvolnění měnové politiky.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny roste
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v dubnu pokračovala v růstu a dostala se na novou nejvyšší úroveň za šest let. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. Poptávka zůstává silná navzdory růstu cen, který byl rovněž nejvýraznější za šest let.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny roste
    Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny roste v srpnu nejrychleji za téměř šest a půl roku. Naproti tomu aktivita ve službách zvolnila a vykazuje nejslabší růst od začátku tohoto roku. Celkový index podnikatelské aktivity v zemích platících eurem tak zůstal téměř beze změny. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny roste nejrychleji za dva roky
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky, podpořilo ji zejména uvolnění některých protikoronavirových omezení. Hlavní podíl na růstu mělo Německo. Zvýšila se výroba, nové zakázky a důvěra v budoucí podnikání, firmy ale dál propouštěly. To naznačuje, že jsou skeptické k tomu, že se současné oživení podaří udržet. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila organizace IHS Markit.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny rostla nejvíce od poloviny roku 2018
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se v posledním měsíci loňského roku zvyšovala nejrychleji od května 2018. Vyplývá to z průzkumu, jehož konečné výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. Vývoj, který je nepatrně horší než podle rychlého odhadu, tak naznačuje, že ekonomika byla méně zasažená pandemií nemoci covid-19 než na začátku roku. Hnací silou přitom bylo opět Německo.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny se poprvé od loňska vrátila k růstu
    Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v červenci poprvé od začátku loňského roku vrátila k růstu, neboť po dalším uvolnění protikoronavirových restrikcí se začala zotavovat poptávka. Aktivita v průmyslu se dál zlepšila i v Británii, kde výroba rostla nejrychleji za tři roky. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace IHS Markit.
  • Aktivita v průmyslu eurozóny v dubnu rostla
    Podmínky ve zpracovatelském sektoru eurozóny se na začátku druhého čtvrtletí opět zlepšovaly. Továrny ale v dubnu...
  • Aktivita v průmyslu USA stoupla nejvýše za 14 měsíců
    Aktivita ve zpracovatelském průmyslu Spojených států v červnu oživila a dostala se nejvýše za více než rok díky uvolňování omezení, která měla zabránit šíření nemoci způsobené novým koronavirem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Rostoucí počet případů nemoci covid-19 však stále oživení ohrožuje.
  • Aktivita v průmyslu USA zpomalila růst
    Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v dubnu výrazně zvolnila a rostla nejpomalejším tempem...
  • Aktivita v průmyslu v Maďarsku i Polsku se vrátila k růstu
    Průmysl v Maďarsku i Polsku se v červenci vrátil k růstu, a překonal tak propad způsobený koronavirovou krizí. Ukázaly to dnes hodnoty indexů nákupních manažerů (PMI) pro jednotlivé země. V Polsku je navíc aktivita v růstovém pásmu poprvé od října 2018. Tento vývoj kontrastuje s vývojem v České republice, kde hodnota PMI zůstává v pásmu útlumu.
  • Aktivita v ruském sektoru služeb v listopadu opět vzrostla
    Aktivita v ruském sektoru služeb se v listopadu pátý měsíc za sebou zvýšila, index aktivity se ocitl nejvýše od ledna. Přispěl k tomu hlavně nárůst nových zakázek. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global.
  • Aktivita v ruském zpracovatelském průmyslu se navzdory válce vrátila k růstu
    Aktivita v ruském zpracovatelském průmyslu se navzdory válce s Ukrajinou v květnu vrátila k růstu, předtím se tři měsíce snižovala. Uvedla to dnes organizace S&P Global, která tato data sleduje za více zemí, včetně například Evropské unie či Spojených států. V případě Ruska minulý měsíc výrazně polevil tlak na růst cen, na poptávku ale dál velmi nepříznivě doléhají západní sankce.
  • Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
    Aktivita v sektoru služeb v únoru ve Spojených státech klesla, její index je nejníže od října 2013. Aktivita ve zpracovatelském sektoru pak spíše stagnovala. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Firmy se stále více obávají dopadů epidemie, kterou způsobuje nový koronavirus.
  • Aktivita v sektoru služeb USA stoupla na úroveň před pandemií
    Aktivita v americkém sektoru služeb v září čtvrtý měsíc za sebou oživila a dostala se na úroveň před pandemií nemoci covid-19. K oživení přispěly hlavně růst nových objednávek a zaměstnanosti, uvedl dnes Institut nákupních manažerů (ISM). V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se podílí více než dvěma třetinami.
  • Aktivita v sektoru služeb v USA stoupla
    Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v červenci vystoupilo na nejvyšší úroveň za deset let...
  • Aktivita v továrnách v eurozóně je vysoká
    Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v říjnu pokračovala v růstu a vystoupila na nejvyšší úroveň od února 2011. Firmy se potýkaly s růstem poptávky navzdory tomu, že zaměstnance nabíraly nejrychlejším tempem za 20 let. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank