Sobota 18. ledna 2025 06:09
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Geopolitika a její vliv na trhy

22.05.2018 11:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Geopolitika se opět dostává do centra pozornosti, je proto logické, že i investoři budou řešit její dopady na již zralý globální ekonomický cyklus a na ještě více rozšířený tržní cyklus většiny akciových a dluhopisových indexů. „Na jedné straně geopolitika vysvětluje nedávné období tržní volatility, ale může být zavádějící. Podle mého názoru to dokazuje nepochopení toho, co hnalo nahoru výnosy v posledních letech,“ uvádí ve svém komentáři Paras Anand, hlavní ředitel pro oblast akcií v Evropě, Fidelity International.

Pro ty, co připouští, že nadměrně uvolněná měnová politika do značné míry podporuje cenu aktiv, by největší obavou nemělo být ekonomické zpomalení, které je částečně způsobené rostoucím geopolitickým napětím nebo obchodní válkou mezi USA a Čínou. Ve skutečnosti je to optimistická vize ekonomiky (a míry cenové inflace), která nadále převyšuje očekávání zahrnutá v trhu s dluhopisy.

Jestřábí rétorika ohledně dovozních tarifů, které navrhuje Trumpova vláda, směřuje hlavně na Čínu, ale potenciálně zahrnuje i Evropu a další obchodní partnery. Podle Parase Ananda je těžké nevěřit, že to je pouze politicky řízené. V kontextu širokého amerického hospodářství a z pohledu celkové výkonnosti americké ekonomiky by úspěšná obnova v sektorech, které jsou nejvíce ovlivněny zahraničním "dumpingem", sotva něčím pohnula. Ve střednědobém horizontu, s volbami na obzoru, si bude Trump chtít zajistit hlasy voličů z řad dělníků, protože právě u nich je vysoké riziko, že změní své preference. Důvodem je i to, že zatím nejúspěšnějším Trumpovým politickým krokem byla daňová reforma, ze které však spíš benefitovala „Wall Street“ než obyčejní lidé. V posledních letech mnozí zjišťují, že 30 let globalizace je mnohem složitější a bolestivější, než by se mohlo zdát, zatímco kladení důrazu na národní zájmy se ukazuje jako důležitý krok vítězné strategie.

Paras Anand poukazuje na řadu geopolitických událostí, ke kterým došlo v posledních letech, kdy pokračoval ekonomický růst. Skutečnost, že globální finanční systém je mnohem lépe kapitalizován a je méně propojený, bude podle něho omezovat rozsah ekonomických šoků, vyvolaných těmito geopolitickými událostmi v porovnání s tím, jak tomu bylo v období bezprostředně po finanční krizi.

„Tento mírný výhled na geopolitické prostředí by však neměl nikoho přesvědčit, aby se stal nadšeným nákupčím na trzích. Pokud mám pravdu, že ekonomické důsledky nedávných událostí budou menší, než se lidé domnívají, pro centrální banky bude těžké, aby nereagovaly omezováním likvidity a následně větší diferenciací mezi cenami aktiv,“ upozorňuje Paras Anand.

„Při tomto scénáři očekávejme spíše nejistou dobu než zlepšování celé ekonomiky. Přebytečná likvidita v systému znamená, že je malá pravděpodobnost, že bychom zažili prodloužený medvědí trh. Volatilita, která trvá od počátku roku 2018, může pokračovat. Jak jsme viděli na nedávných příkladech Facebooku, WPP a na vysoké úrovni dopadů aktivity společností v mnoha sektorech trhu, akcie jsou spíše posouvány konkrétními událostmi než širším geopolitickým nebo makroekonomickým prostředím. V tržním prostředí to tak obvykle bývá, ale je snadné na to zapomenout, když je dlouhou dobu patrný pravý opak,“ shrnuje Paras Anand, hlavní ředitel pro oblast akcií v Evropě, Fidelity International.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Geopolitické napětí může urychlit přijetí bitcoinu vládami
    Světová politika prochází nezvratnými procesy přerozdělování oblastí ekonomického vlivu. To ovlivňuje fluktuace mnoha finančních nástrojů a nutí investory hledat nové způsoby ochrany kapitálu. Byli jsme svědky nesmělé impulzivní snahy trhu obrátit se ke kryptoměnám jako k ochraně před potenciálními inflačními ztrátami. Investoři se ale rozhodli pro tradičnější aktiva.
  • Geopolitické napětí ovlivňuje ceny
    Zvýšené napětí mezi USA a Čínou nadále dominuje celosvětovému oceňování aktiv. Rétorika naznačuje, že USA budou dále tlačit na Čínu, zatímco Čína se zavázala k odvetným opatřením. Celkový dopad byl nervózní, nerizikové obchodní chování zdůraznilo slabost EM a obnovené obavy z normalizace měnové politiky.
  • Geopolitické napětí roste
    Americké akcie včera zažily nejhorší výprodej v roce 2022 - Dow Jones ztratil 1,8 %, zatímco S&P500 2,1 %. Důvod je jasný, eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a rostoucí pravděpodobnost ozbrojeného střetu. Jak už jsme tento týden psali, historicky geopolitické napětí americké akciové indexy spíše poškodilo krátkodobě a vytvářelo “příležitosti k nákupu” (propady trhů v průměrné délce tří týdnů s průměrným návratem zpět také okolo tří týdnů).
  • Geopolitické napětí v západní Evropě může způsobit otřesy na akciovém trhu
    Makroekonomický kalendář byl minulý týden prázdný. Jedinou důležitou zprávou byla americká inflace. Znamenalo to začátek řady událostí, které by mohly výrazně ovlivnit globální trhy. Za prvé, americký Fed dnes uspořádá mimořádné zasedání, v jehož průběhu by mohlo být oznámeno zvýšení sazeb. V pátek a o víkendu navíc v západní Evropě narůstalo napětí. Mnoho zemí začalo odvolávat své diplomaty na Ukrajině a doporučilo svým občanům, aby zemi opustili do 48 hodin. V neděli vyšlo najevo, že ukrajinský vzdušný prostor by mohl být uzavřen kvůli hrozbě války. Aerolinky začínají rušit lety na Ukrajinu. Americká a evropská média především vyvolávají napětí a říkají, že Rusko může na Ukrajinu kdykoliv zaútočit. Prezident Zelenskij požádal o důkaz údajné ruské invaze. Obecně to vypadá spíše jako masová hysterie živená západními médii.
  • Geopolitické potíže a agresivní postoj Fedu k další podpoře USD. Očekává se pokles GBP/USD, zatímco USD/JPY bude růst.
    Konec září byl pro globální trhy naprostou katastrofou. Obchodníci doufali, že americká centrální banka alespoň zmírní tempo zvyšování sazeb. Ale to se nestalo. Představitelé Fedu a jeho předseda naopak zopakovali, že další zvyšování sazeb považují za svou prioritu s cílem zpomalit cválající inflaci.
  • Geopolitické riziko je späť. USDJPY útočí na support okolo 110
    Hlavnou témou dnešného obchodovania je geopolitické riziko. Americký minister zahraničných vecí odletel do Moskvy diskutovať situáciu v Sýrii a časť trhov je nervózna, čo z toho vzhľadom na doterajšiu neohrabanosť Trumpovej administratívy vzíde. Tilerson zvolil pred médiami konfrontačný tón – povedal, že USA sa postavia každému, kto bude páchať zločiny proti ľudskosti. A nejedná sa len o Sýriu – Trump na twittri (ako inak) pohrozil Severnej Kórei a napísal aj to, že keď Čína nechce byť súčasťou riešenia, tak to USA vyriešia aj bez nej.
  • Geopolitický faktor; přehled vývoje USD, EUR a GBP
    Dominantními tématy na trzích zůstávají blížící se termín zasedání Fedu, které zahájí cyklus utahování měnové politiky, a také geopolitické napětí kolem Ukrajiny, které se stupňuje s ne zcela jasným cílem, který má však zcela jasné důsledky.
  • Geopolitický vír událostí: Čeká nás konec večírku
    V době, kdy se Federální rezerva (FED) odhodlala k velkému kroku nahrazení kvantitativního uvolňování kvantitativním utahováním a kdy se geopolitická rétorika mezi USA, Severní Koreou a Íránem zintenzivňuje, není místo pro falešný pocit, že je vše v pořádku. Naneštěstí se svět nechává uchlácholit falešným pocitem bezpečí a ignoruje hrozící rizika. FED dělá obrovskou chybu ve své „politice naděje“, že se inflace bude chovat dle akademicky vyvrácené Phillipsovy křivky. Naší hlavní obavou je skutečnost, že ekonomický ukazatel úvěrového impulsu se hroutí.
  • Geopolitika a Fed tento týden podporují růst dolaru. Euro se dostalo na nová minima
    Trhy začaly brzy zohledňovat diplomatické řešení problémů na Ukrajině, v Ruské federaci a v rámci NATO. Naděje se vkládaly do summitu prezidentů Spojených států a Ruska, který oznámila hlava Francie – ty se však nenaplnily. Kreml ani Washington možnost setkání nepotvrdily, přitom Vladimir Putin v pondělí uznal LLR a DLR za nezávislé státy. Příslušné dokumenty byly podepsány bezprostředně po prezidentově televizním projevu v Kremlu.
  • Geopolitika a inflace tlačí zlato nahoru
    Poslední růst cen zlata ovlivňují ještě další dva faktory. Inflace dál roste. Zprávy ukazují, že se pohybuje ve spirále. Geopolitické napětí přetrvává. Spojené státy v průběhu americké seance oznámily, že Rusko dál rozmisťuje vojenské jednotky poblíž ukrajinských hranic. Mírný vítr do plachet poskytlo zlatu oslabení amerického dolaru. Dolarový index klesl o 0,19 % a obchoduje se na úrovni 96,85:
  • Geopolitika a možný růst zlata na maxima z roku 2020
    Zlato se od 31. 1. 2022 metodicky pohybuje směrem k vysokým cenám a během dvou týdnů získalo více než 100 USD za unci. Pokud bude tento trend pokračovat, půjde o obrat o 180° oproti poklesu ceny, ke kterému došlo v roce 2021. V loňském roce se ceny zlata nezměnily, přestože inflační tlaky vzrostly. Rok 2021 zaznamenal nejprudší roční pokles zlata od roku 2015.
  • Geopolitika a ropa
    Podle agentury Bloomberg Intelligence může geopolitická situace na Ukrajině vyvolat globální recesi, která povede k poklesu cen ropy.
  • Geopolitika EU zůstává rušivým faktorem
    Mimo asijský trh a zejména Čínu čelily finanční trhy minulý týden těžkým časům. EU a USA uzavíraly v záporných číslech, protože rostoucí obavy související s globálním hospodářským růstem dál zatěžovaly rychle rostoucí technologické společnosti. Rizika související s brexitem a italským rozpočtem udržovala aktiva EU pod tlakem. Konflikty mezi EU a Itálií by však měly mít na jednotnou měnu tíživý dopad, protože ty už situací trpěly předtím. Na trhu s ropou se konečně projevují známky zlepšení, odrazila se poté, co od října čelila vážným ztrátám. Fáze oživení cen ropy pro příští rok je stále pravděpodobnější.
  • Geopolitika je pro ropu důležitější než OPEC
    Brent se před pár dny obchodoval mírně nad 80 dolary za barel. V kontextu inflace se to nemusí zdát málo, ale zdaleka to není vrcholy posledních dvou let, kdy to často stálo 90 nebo dokonce 100 dolarů za barel. V poslední době jsou investoři skeptičtí ohledně síly poptávky ve dvou hlavních motorech globální ekonomiky: v USA a Číně. Zároveň však kartel OPEC+ udržuje dobrovolné omezování produkce, což vede k uměle vyváženému trhu nebo dokonce mírnému deficitu, který udržuje relativně vysoké ceny ropy. Ukazuje se však, že rozhodnutí OPEC+ ohledně budoucnosti dohody o dobrovolných škrtech není tak důležité jako geopolitika. Právě poslední eskalace na Blízkém východě vedla k výraznému oživení cen ropy. Zvýší rozhodnutí OPEC+ ceny dále?
  • Geopolitika opět udává cestu
    Finanční trhy minulý týden pod tíhou turecké krize vesměs ztrácely. Nejvíce se to dotklo rozvíjejících se trhů, ať už akcií nebo měn. Situace v Turecku má svůj vrchol pravděpodobně za sebou. Nicméně jak USA, tak i Turecko připravují další odvetné sankce, které se tento nebo příští týden negativně projeví i na trhu. V Turecku mají však od úterý po zbytek týdne svátky, což by mohlo euru a koruně poskytnout chvilku klidu.
  • Geopolitika opět v centru pozornosti
    Víkendový útok Íránu na Izrael znovu připomněl, jak napjatá je současná geopolitická situace. V rámci íránsko-izraelského konfliktu došlo vůbec poprvé k přímému útoku Íránu na Izrael, jenž se židovskému státu podařilo i díky spojenecké podpoře odrazit. Bezprostřední tržní reakce byla až překvapivě nevýznamná, jak u cen ropy, tak například amerických státních dluhopisů, které jsou typickým bezpečným přístavem v geopoliticky vypjatých momentech.
  • Geopolitika podpoří dolar!
    V posledních měsících jsem pravidelně uváděl, že od amerického dolaru očekávám výrazný růst. Upřímně: posuny časových rámců jsou důsledkem toho, že trh příliš dlouho stagnoval. V případě britské libry trvala tato pauza měsíc a půl. Euro začalo klesat bez takto dlouhé odmlky, ale mohlo to dělat trochu rychleji. Nicméně oba instrumenty si podle aktuálního rozložení vln zachovávají medvědí vyhlídky.
  • Georgeová z Fedu: Po zvýšení sazeb bude klíčovou otázkou jejich udržení.
    Těsně po silných údajích o dávkách v nezaměstnanosti promluvila o měnové politice a ekonomice USA šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová:
  • George Soros (známy investor) a pohľad na budúcnosť Európy
    Eurozónu podľa známeho finančníka a filantropa čaká "takmer neodvratne" nová recesi...
  • George Soros (známy investor) a pohľad na euro
    "Ak chce Nemecko začať politiku fiškálneho sprísňovania bude to dobré pre samotné Nem...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank