Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:06
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Úvery európskym firmám rastú najrýchlejšie od roku 2011, stále ich však brzdia problémy bánk

29.12.2016 16:54  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ECB dnes zverejnila štatistiky vývoja úverovania v eurozóne. Úverovanie súkromnej nefinančnej sfére pokračuje v raste, v novembri dosiahlo medziročný rast na úrovni 2,1%, čo bolo najviac od roku 2011. K zrýchleniu rastu prispeli predovšetkým úvery firmám, ktorých medziročný rast sa vyšplhal na úroveň 1,8%, čo je druhá najvyššia úroveň od roku 2009.

Vývoj medziročnej zmeny úverovania súkromnej sfére eurozóny*

2016-12-29_ea-loans

Venovať sa chcem predovšetkým úverom nefinančným spoločnostiam. A to z toho dôvodu, že tieto sú podstatne viac citlivé na stav ekonomiky. Hypotéky, ktoré tvoria väčšinu úverov domácnostiam sú bankami preferované kvôli kvalitnejšej zábezpeke (nehnuteľnosť) ako aj kvôli reguláciám (v rámci Basel III pravidiel si banky musia odkladať viac kapitálu voči podnikateľským úverom ako voči hypotékam). A práve podnikateľské úvery sú jedným z hlavných zdrojov investícií, ktoré napomáhajú zvyšovať ekonomický rast.

Pozrime sa na ich vývoj po krajinách. Kvôli zníženiu medzimesačnej volatility počítam pre ich medziročnú zmenu s trojmesačným kĺzavým priemerom (teda za september a november) a porovnávam ju aj s hodnotami spred roka (aby som zistil, že o koľko sa situácia zlepšila/zhoršila).

Medziročná zmena úverov nefinančnej podnikovej sféry krajín eurozóny

2016-12-29_ea-nf-loans

Na prvom mieste je suverénne Luxembursko (to však je potrebné brať s rezervou, pretože v ňom umelo z daňových dôvodov sídli množstvo firiem), nasledujú ho Estónsko a Litva, ktoré potvrdzujú silný vývoj regiónu Pobaltia v posledných mesiacoch. Posledných päť miest v rebríčku okupujú problémové periférne ekonomiky, najhoršie sú na tom Cyprus, Slovinsko a Írsko. Oproti minulému roku došlo pri väčšine ekonomík k zlepšeniu prístupu k podnikateľským úverom. Výraznejšími poklesmi sa prezentovali len Holandsko a Cyprus, pri Holandsku sa navyše jedná skôr o korekciu prudkého rastu z uplynulého roku ako o ochladenie situácie na úverovom trhu.

Čiže v problémových krajinách aj naďalej klesá úverovanie podnikovej sféry, tieto krajiny tak trpia nízkymi investíciami a slabým rastom. Potvrdzuje sa teda negatívny vzťah medzi podnikateľskými úvermi a stavom bankového sektora. Korelačný graf nižšie pekne ukazuje, že banky v krajinách s vyšším percentom nebonitných úverov znižujú úvery podnikovej sfére. Naopak, keď už je objem nebonitných úverov povedzme menej ako 5-6%, tak rastu objemov podnikateľských úverov už nič nebráni.

2016-12-29_ea-nf-loans_npl

Aj naďalej sa teda potvrdzuje, že bankový systém je veľkou brzdou rastu eurozóny, predovšetkým jej periférnych ekonomík. Čiže európske vlády by sa aj naďalej mali snažiť o upratanie v bankových súvahách (napríklad obmedzením dividend, či zjednodušením legislatívy pre vysporiadanie nebonitných úverov, čo sú opatrenia, ktoré nestoja ani euro). Niektorým krajinám však nemusí pomôcť ani to, a to z toho dôvodu, že firmy sú v nich predĺžené a úvery pre nich ostanú menej dostupné aj v prípade lepšej kondície bankového sektora. Výrazne nad priemerom eurozóny je pomer úverov k HDP v Írsku a na Cypre (čiastočne to môže byť aj ich štatútom daňových rajov), nadpriemerné zadlženie firiem je badať aj Španielsku a Portugalsku.

Pomer úverov nefinančným spoločnostiam k HDP pre krajiny eurozóny

2016-12-29_nfc-debt

* Do úverov súkromnej nefinančnej sfére sa počítajú aj úvery fondom, poisťovniam či finančným sprostredkovateľom (teda finančným spoločnostiam, ktoré nie sú banky). Ich podiel nie je veľký a aj z toho dôvodu som ich do grafu nedával. Z času načas sa však aj pri nich vyskytnú väčšie trurbulencie, čo má za následok, že v grafe sa celková zmena úverov môže vyskytnúť mimo koridoru zmeny úverov pre domácnosti a firmy.

Klíčová slova: ECB | Euro | Banky | Graf | Volatility | Firmy | Irsko | HDP |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Útoky na Saudská ropná zařízení způsobily největší výpadek v historii, export by měl být prozatím zachován
    Ceny ropy si dnes procházejí obřím růstem v reakci na víkendové útoky na Saúdská ropná zařízení. K těm se přihlásili jemenští rebelové, kteří jsou v úzké spolupráci s Íránem. Prudký cenový růst na brentu a WTI se zdá být zcela opodstatněný, když útoky zasáhly produkci v objemu 5,7 mil. barelů za den. To je přibližně polovina celkové produkce Saúdské Arábie a 5 % celkové globální produkce. Jedná se zároveň o největší výpadek v historii. Saudi Aramco přes víkend uvedla, že bude mít více informací o rozsahu škod během 48 hodin, takže na tento důležitý report stále teprve čekáme a může přijít už během dnešní seance.
  • Útoky v Belgii trhy vylekaly jen krátkodobě, GBP ale výrazně ztrácí
    Úterní obchodování se zatím nese na finančních trzích v duchu jediného tématu, kterým je bohužel teroristický útok v B...
  • Útoky v Rudém moři jako další geopolitické riziko
    Napětí v globálních dodavatelských řetězcích znovu stoupá. I když covidové lockdowny dávno povolily, útoky jemenských Hútiů na obchodní lodě v Rudém moři znovu ukázaly na zranitelnost světové ekonomiky vůči poruchám v tzv. škrtících bodech. Výsledkem současných nepokojů je zdražení námořní dopravy z Asie do Evropy na přibližně čtyřnásobek.
  • Utrácí se za jiné věci než covid, chátrají mosty, miliardy na digitalizaci nejsou vidět. Nejvyšší kontrolní úřad tepe vládu a stát, někde je však jeho kritika sporná
    Nejvyšší kontrolní úřad ve své výroční zprávě za rok 2020 nekompromisně účtuje se státem a vládou. Kritice podrobuje celou řadu oblastí státní správy, v některých aspektech je ale jeho kritika sporná.
  • Útraty lidí v obchodech se nečekaně propadly druhým největším tempem v historii, lidé šetří hlavně na sportu a oblečení. Více své útraty seškrtali už jen na začátku pandemie, kdy ovšem podstatná část obchodů zavřela – na rozdíl od nynějška
    Energetická drahota a obecně inflace si letos v říjnu vybraly nečekaně velkou daň na tržbách tuzemských obchodníků. Maloobchodní tržby se totiž meziročně propadly o 9,4 procenta. Větší propad zaznamenaly od počátku milénia pouze jednou, a to v dubnu 2020. Tehdy však podstatná část kamenných obchodů kvůli první vlně pandemie covidu musela zavřít. Přesto se tržby maloobchodu v dubnu 2020 propadly jen nepatrně více než letos v říjnu, a sice meziročně o 9,8 procenta.
  • Úvahy o dělení ČEZ dělají z jeho akcií vysoce žádané zboží. Cena letí nahoru suverénně nejvíce ze všech akcií, co se v Praze obchodují
    Akcie společnosti ČEZ představují v měsíci květnu naprostého suveréna pražské burzy. Od začátku měsíce zhodnotily o zhruba 12,7 procenta. Dramaticky více než kterýkoli jiný titul, který se v Praze obchoduje (viz tabulka Bloombergu níže).
  • Úvěrové portfolio České spořitelny dosáhlo 1 bilion korun, čisté úrokové výnosy ERSTE výrazně rostou
    Pondělní ráno patřilo výsledkům ERSTE, které překonaly odhady trhu, a to díky růstu čistých úrokových výnosů. Jak se vyvíjí portfolia jednotlivých dceřinných spolešností nebo jaký je výhled managementu se dozvíte již nyní v dnešním videu.
  • Úvěrový impuls: Varovná znamení pro americkou ekonomiku
    Americká expanze, která začala v roce 2009, když si tehdejší guvernér Fedu Ben Bernanke povšiml první naděje, je jednou z nejdelších v historii. Pokud potrvá až do července 2018 (což je vysoce pravděpodobné), bude současná expanze trvat devět let. Přesto se objevují varovná znamení naznačující, že ekonomika ztrácí svou energii. Dva ze tří klíčových motorů americké ekonomiky jsou negativní: úvěrový impuls (který představuje tok nových úvěrů vytvořených soukromým sektorem v % HDP) a ziskový impuls (vypočítaný jako čistá přidaná hodnota mínus odměny zaměstnancům).
  • Úvěrový impuls značí nižší růst. Jsou akcie imunní vůči zpomalení?
    Po dalším dobrém výkonu světových akcií ve druhém čtvrtletí, kdy nejvíce vydělaly akcie Číny a rozvíjejících se trhů, se objevilo několik náznaků možného zpomalení ve čtvrtletí třetím. To je spojeno zejména s rizikem propadu globálního úvěrového impulsu, který začal v Číně, ale šíří se i do USA. Na akciových trzích se nyní objevily první trhliny, ztrácely např. australské či brazilské akcie.
  • Úvěrový trh v Evropě znovu překvapil a podepřel fundament na euru
    Evropská centrální banka dnes zveřejnila květnové peněžní statistiky a po slabším dubnovém výsledku se znovu ukazuje, ...
  • Úvery v eurozóne rastú najrýchlejšie od krízy. Euro je pod tlakom, kvôli Taliansku.
    ECB dnes zverejnila svoje štatistiky monetárneho vývoja. Tie na rozdiel od niektorých iných dát dodávajú dôvod pre optimizmus – rast úverov súkromnej sfére si siahol na nové predkrízové maximá. Nahor ho ťahal rast firemného dlhu , medziročne o 4,2%, rast dlhu domácností zase vzrástol na 3,1%, v oboch prípadoch sú to nové pokrízové maximá. Čiže, domáca spotreba a investície budú naďalej podporovať ekonomiku. S exportmi to je slabšie, čo sa podpisuje na viacerých horších číslach, exporty tovarov a služieb však našťastie tvoria len 28 % HDP.
  • Uvidíme veľký pohyb na EURUSD?
    Menový pár EURUSD sa už dlhší čas obchoduje v pásme 1,12-1,13. Tento týždeň môže dôjsť k vymaneniu sa z pásma, keďže máme pred sebou zasadanie ECB a NFP dáta – počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva.
  • Uvidíme výpredaj kanadského dolára?
    Po tom ako sme si predstavili najdôležitejší fak...
  • Uvidíme zajtra euro-paniku?
    Vo štvrtok bude jedno z tých dôležitejších zasadnutí Európskej centrálnej banky. Očakáva sa, že rozhodne čo ďalej s jej nákupmi v rámci programu PSPP (Program nákupu verejným sektorom), čo je obdoba kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Vplyv nebude iba na finančné trhy, ale pomocou dlhodobých úrokových sadzieb môže odštartovať zmenu aj na hypotekárnych sadzbách. Ale o tom nabudúce. Tu sa poďme pozrieť na to, čo môžeme od ECB zajtra očakávať.
  • Úvod do nového týdne akciím v zámoří příliš nevyšel
    Úvod do nového týdne akciím v zámoří příliš nevyšel. Wall Street závěr: Dow Jones -0,89 %; S&P 500 -0,91 %; Nasdaq -1,39 %. Ztrácely všechny tři hlavní indexy v čele s technologickým Nasdaq. Výprodej na technologiích připravily o další rekord Apple (-2,1 %). Posilovaly naopak akcie farmaceutických firem, v čele s výrobci vakcín, jež v pátek zažily krvavý propad, který tak alespoň z části vyrovnaly. Kromě toho se ještě dařilo sektoru necyklické spotřeby a těžařům zlata. Na nový rekord si intradenně sáhly akcie Pfizer (+4,6 %), jež oznámil akvizici Arena Pharmaceuticals se 100% prémií.
  • Úvod do platformy JForex – Dukascopy seminář
    Vůbec poprvé Dukascopy Europe IBS AS chystá uspořádat seminář v České republice pro své potenciální a stávající...
  • Úvodní nádech ani tentokrát nevydržel. Nad summitem visí otazník
    Úplný začátek týdne nebyl pro trhy špatný, ale nálada se opět kazí a znovu ze stejného důvodu - ukrajinská krize. Lehký nádech dokázalo zařídit oznámení summitu Biden - Putin, jenže ruská strana ho zatím nepotvrdila s tím, že žádné konkrétní plány pro summit nemá. Bohužel namísto směřování k diplomatickému řešení se situace dál vyostřuje, takže klid budou trhy v následujících dnech hledat těžko.
  • Úvodní nadšení z pomoci pro Španělsko nevydrželo dlouho, eurodolar míří zpět dolů
    Úvod týdne na trzích ovlivnila hlavně španělská žádost o finanční pomoc pro bank...
  • Úvodní růst akciím nevydržel. Koruna nehledí na slabá data
    Vstup do nového týdne byl pro hlavní trhy poměrně dobrý. Čína po prázdninové odmlce slušně rostla, evropské akcie také otevřely do plusu a americké futures ráno stoupaly. Kondice západních trhů se však v průběhu dopoledne už stihla zhoršit.
  • Úvodní růst je pryč. Večer nás čekají zprávy z Fedu
    Evropské akcie vstoupily do středečního obchodování docela dobře, ale úvodní růst postupně vyprchal a hlavní indexy nyní míří rychle do červeného. DAX už ztrácí přes půl procenta. Naopak se začíná dařit dluhopisům při poklesu 10Y výnosů na hlavních trzích zhruba o 1 až 2 bazické body. Zlato je dnes mírně v plusu. Eurodolar i po včerejšku pokračuje lehce vzhůru na 1,1365.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank