Pondělí 20. ledna 2025 22:58
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Riziko rozpadu eurozóny je späť. Tentokrát sú dôvody politické.

05.12.2016 10:51  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk (je to taký súhrn viacerých predošlých postov k Taliansku)

Tentokrát sa prieskumy nemýlili, talianske referendum bolo neúspešné. Pre Taliansko je to zlá správa. Ani nie kvôli tomu, že Renzi odstúpil, ale kvôli tomu, že politický systém ostane naďalej málo funkčný a bude cez neho problematické pretlačiť nutné reformy. Kým Taliansko nebolo v eurozóne, tak slabšia konkurencieschopnosť nebola takým problémom, pretože ju krajina riešila mega-deficitmi,  infláciu a devalváciou meny.

Odkedy má euro, tak to robiť nemôže a keďže opatrenia na zlepšenie konkurencieschopnosti cez parlament, kde musia prejsť v oboch komorách (ktoré sa volia rozdielnym spôsobom) v rovnakom znení, neprechádzajú, talianska ekonomika stagnuje. Od roku 1999 rástlo HDP v priemere ročne o 0,3% čiže na taký medziročný rast HDP, ako malo v druhom kvartáli Slovensko, by Taliansko potrebovalo niečo cez 10 rokov.

Vývoj talianskeho reálneho HDP (rok 2010=100)

ita-gdp

O to, kto potrebné reformy presadí, nejde (Taliansko je na tom zle v medzinárodných rebríčkoch konkurencieschopnosti napr. pri vymožiteľnosti práva, administratívnych nákladoch, kvalite verejných inštitúcií či trhu práce). Ide o to, že pokiaľ nebudú presadené, tak Taliansko bude mať naďalej problém v eurozóne rásť. Keď niekto chce investovať v eurozóne (pokojne aj talianska firma), tak Taliansko rozhodne nie je prvou voľbou a bez reforiem ani nebude.

Pri pokračovaní stagnácie hrozí pokračovanie narastania preferencií euroskeptických síl (Hnutie 5 hviezd, Liga Severu –  spolu majú podľa posledných prieskumov spolu viac ako 40%), ktoré v prípade víťazstva môžu vyhlásiť referendum o vystúpení Talianska z EÚ. Podobné ako v Británii. A pokiaľ by to prešlo, tak by to mohol byť podstatne väčší prúser ako BrExit. Kvôli tomu, že Taliansko by pravdepodobne opustilo aj eurozónu.

Eurozóna by sa tak vrátila do obdobia dlhovej krízy, kedy sa obávala o obrovské straty svojich bánk. Na scénu by sa vrátilo to, čo Draghi nazýval redenominačné riziko – krajina, ktorá by vystúpila z eurozóny, by zarábala v novej mene, subjektom zo zvyšku eurozóny by však dlžila v eurách. Pokiaľ by povedzme líra oslabila po vystúpení z eurozóny o polovicu, tak za každé euro dlhu by po novom dlžili talianske subjekty veriteľom v eurozóne 2 líry (domácich bánk by sa to netýkalo, na líry by sa prekonvertovali záväzky aj pohľadávky). A tak by sa stal taliansky eurový dlh neobsluhovateľný. Talianske ekonomické subjekty mali v druhom kvartáli externý dlh vo výške 2,15 bil. eur, z ktorého je drvivá väčšina splatná v eurách (ca. 860 mld. pripadá na vládu).

Štruktúra talianskeho externého dlhu podľa sektora ku Q2 2016 (v mld. EUR, zdroj: Bank of Italy)

ita-ext-debt

Taliansko síce má externé aktíva v objeme zhruba 2,6 mld. eur, tie sa však s externým dlhom nedajú sčítať. Väčšina z externých aktív je vo forme úspor domácností a zahraničných investícií firiem. Vláda ich má minimum, keby napríklad vláda po vystúpení z eurozóny chcela vyplatiť svoj eurový dlh likvidáciu talianskych externých eurových aktív, tak by musela zhabať úspory domácností, alebo zahraničné investície firiem, čo v žiadnom prípade neurobí, to radšej na externé záväzky zbankrotuje. V prípade najhoršieho možného scenára – vystúpenia Talianska z eurozóny, teda hrozia európskym bankám stámiliónové straty (tým sa dá zabrániť v prípade extrémne kreatívneho riešenia medzi ECB a Bank of Italy, o tom viac o ňom napíšem, pokiaľ by sa situácia pritvrdila).

Ešte sme však od toho scenára ďaleko. Najskôr musia euroskeptické sily vyhrať voľby (či už predčasné alebo riadne), vyhlásiť referendum o členstve v EÚ, to musí prejsť a k vystúpeniu z EÚ by sa muselo nabaliť aj vystúpenie z eurozóny. Taliansko je tak trochu v začarovanom kruhu – bez funkčného politického systému reformy neprejdú, bez reforiem bude Taliansko bez možnosti devalvovať menu stagnovať a to bude nahrávať euroskeptickým silám. Čiže vyššie načrtnutý vývoj sa rozhodne vylúčiť nedá.

Vyzerá to, že riziko rozpadu eurozóny je späť. Kým v rokoch 2011-2012 to išlo po ekonomickej linke, dnes to ide predovšetkým po politickej. A kým dlhovú krízu dokázala vyriešiť ECB tým, že zagarantovala štátne dlhopisy a de facto aj medzibankový dlh, teda znížením ekonomickej nedôvery, tak na politickú nedôveru je už prikrátka.

Klíčová slova: Brexit | HDP | Aktiva | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Měny | Riziko | EUR | ČEZ | Investovat | Lira | Volby | Referendum | HNonline.sk | EU |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Riziko má zelenú
    Výnosy na 2-ročných USD bondoch na historickom dne 0,4796%...USDJPY pri 15-ročných minimách...
  • Riziko narastá
    Výnosy na benchmarkových 10-ročných USD vl&aa...
  • Riziko na ústupu v reakci na neuskutečněnou alianci BHP Billiton a Rio Tinto.
    Hranice 1170 byla jednoznačně prolomena, a než se trh posune kamkoli dále, velmi pra...
  • Riziko na vzestupu; řecký premiér věří v uzavření dohod o PSI a jednání s Trojkou do pátku
    Asijské měnové trhy zaznamenaly v úterý mírné oživení sentimentu, my al...
  • Riziko neschopnosti společností splácet za loňský rok celosvětově kleslo. Potvrzuje to Atlas rizika zemí od Allianz Trade
    V roce 2023 riziko neschopnosti společností splácet své závazky kleslo v celém světě. Dokazuje to první vydání Atlasu rizik zemí, který se zakládá na modelu hodnocení rizik, jenž každé čtvrtletí s aktualizovaným ekonomickým vývojem vydává společnost Allianz Trade. Za loňský rok společnost zvýšila rating 21 zemím, přičemž došlo ke snížení pouze u 4 z 83 sledovaných zemí. Analytici však varují před faktory, které v letošním roce mohou naopak vést k početnějšímu snížení ratingů.
  • Riziko odvolania Trumpa na trhoch stále pretrváva
    Včerajšok nám opäť (hoci len nakrátko) pripomenul, že jedným z hlavných rizík pre trhy je aktuálne politická situácia v USA. Konkrétne prípadne nedovládnutie Trumpa, s ktorým by pravdepodobne padli aj plány na výrazné zníženie daní a vysoké investície do infraštruktúry.
  • Riziko překonání plánovaného deficitu rozpočtu ve výši 252 mld. roste
    Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního dubna se schodkem 153,1 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 46,9 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Duben většinou bývá měsícem, kdy se schodek prohlubuje o něco výrazněji, když na příjmové straně nedochází k platbě záloh na DPPO a navíc u DPPO i DPFO probíhá u části poplatníků vyrovnání na základně podaného přiznání. V dubnu byl také přerušen letošní trend meziročního nárůstu měsíčního inkasa DPH, které ve srovnání s rokem 2023 pokleslo o více než 9 %, což naznačuje zmírnění oživování spotřebitelské poptávky.
  • Riziko rastie
    Nemecké CDS prekonali UK po prvýkrát&a...
  • Riziko recese hýbe světem komodit
    V prvním červnovém týdnu zvýšily hedgeové fondy sázky na růst cen komodit ve 24 hlavních kontraktech futures o 57 % na 401 tisíc lotů. Existuje však řada významných rozdílů mezi třemi hlavními sektory, na něž působí dopady obchodní války, rizika recese, pohyby dolaru a zpoždění výsadby plodin.
  • Riziko recese podle ekonomů roste
    Bývalý generální ředitel Goldman Sachs Blankfein věří, že ekonomika je ohrožena možnou recesí. V rozhovoru pro program CBS Face the Nation Blankfein řekl, že podniky a spotřebitelé by měli být na tuto možnost připraveni. Fed má ty správné nástroje pro boj s inflací, ale jeho kroky budou nějakou dobu trvat. Jeho komentáře se shodovaly s tím, že Goldman Sachs snížil svou prognózu růstu v USA pro roky 2022 a 2023 na 2,4 % a 1,6 %, z 2,6 % a 2,2 %.
  • Riziko ruského útoku na Ukrajinu oslabuje korunu
    Česká koruna minulý týden prudce oslabila. Většinu jejího oslabení lze připsat rizikovému sentimentu poté, co trh začal na základě zpráv z USA předpokládat, že v nejbližších dnech hrozí reálné riziko vojenské agrese Ruska proti Ukrajině.
  • Riziko sa začína zhmotňovať
    V piatkovej analýze sme sa zamýšľali nad možnosťou, že rizi...
  • Riziko se uvolňuje, opatření centrálních bank jsou považována za nevýznamná
    31/8/2010, Mads Kofoed, stratég trhu, Saxo BankKomentář ? Riziko se opět uvolnilo a dává...
  • Riziko se valí ze všech stran
    Obchodování všech typů aktiv dominuje nejistota s vyšší volatilitou. Obavy z jestřábího Powella, který vede Federální rezervní systém, a zpomalování růstu vyvolaly výprodej akciových indexů a poslaly americké dluhopisy dolů. K nerizikovému sentimentu přispělo oznámení prezidenta Trumpa (a odpovídající tweety), hrozící zavedením obchodních tarifů na dovozy oceli a hliníku již tento týden. Dolar oslabil proti většině měn G-10 i navzdory nejistotě ohledně jednání o brexitu, italským všeobecným volbám a německému volebnímu hlasování o SPD. A jak bychom mohli zapomenout na oznámení prezidenta Putina o "neporazitelných" jaderných zbraních. S riziky šířícími se do všech směrů je těžké přijmout skutečnost, že globální ekonomický výhled zůstává optimistický. Tedy pokud nějaký šok nezmaří současné „skvělé“ podmínky.
  • Riziková aktiva pod tlakem rostoucích sazeb
    Hlavní akciové trhy minulý týden zažily nejhorší chvíle od raných fází COVIDu. Americký index S&P 500 propadl o 5,8 %, zatímco evropské akcie se propadly o 4,6 % (Stoxx 600). Dramatický pokles se ale nevyhnul například ani ropě, která se v pátek mezidenně obchodovala v rozmezí 121 a 111 USD za barel. Takové obchodování lze označit různými přívlastky, ale slovo “klidné” by rozhodně nebylo jedním z nich. A celkem brutální výplach zažívá třeba i Bitcoin, jehož cena se propadla pod 20 tisíc USD.
  • RIZIKOVÁ AKTIVA VŠESTRANNĚ POKLESLA
    Riziková aktiva ve čtvrtek výrazně sklouzla, následujíc pokles amerického a evropského trhu s nemovitostmi způsobený o...
  • Riziková aktiva získávají na atraktivitě, korekce na trzích stále pokračuje
    Riziková aktiva získávají na atraktivitě, korekce na trzích stále pokračuje...
  • Riziková aktiva ztrácejí kvůli strachu z koronaviru, ropa WTI pod 53 dolary
    Čínský koronavirus zůstává hlavním tématem na finančních trzích také na počátku pondělní seance. S rostoucím počtem mrtvých a nakažených klesají riziková aktiva jako akcie nebo ropa. Japonský Nikkei (JAP225) zakončil dnešní seanci s dvouprocentní ztrátou. Ropa WTI (OIL.WTI) už dnes klesá o dalších 2,3 % a krátce po deváté hodině se obchodovala pod úrovní 53 dolarů za barel.
  • Riziková nálada na Wall Street se zhoršuje - PacWest s 25% medvědím gapem📉
    Na trhu je patrná značná averze k riziku, zároveň se však vracejí medvědi i na trh drahých kovů, zejména na stříbro. Opět se objevuje nejistota ohledně bankovního sektoru. Poslední údaje ukázaly 10% odliv vkladů z PacWest Bank (PACW.US), což vyvolalo 25% pokles na začátku seance. Obchodování společnosti bylo pozastaveno, ale po obnovení vidíme mírný růst. V tuto chvíli se ztráta omezila na 21 %.
  • Riziková prirážka gréckych 10- ročných dlhopisov na maximách
    Spread medzi nemeckými 10- ročnými dlhopismi a rovnakými gréckymi dosahuje nové historické maximá: 9...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna