Úterý 21. ledna 2025 08:26
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Oběti globalizace spojte se!

24.11.2016 14:30  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Od volby nového amerického prezidenta uplynulo již více než 14 dní, emoce vyvolané překvapivým vítězstvím Donalda Trumpa však slábnou jen pomalu. Pozoruhodné je, že horké hlavy poražených chladnou pomalu nejen ve Spojených státech, kde někteří kybernetici radí Hillary Clintonové napadnout volby kvůli údajné manipulaci, ale i u nás – viz např. diskusi u kulatého stolu ČRo+ 20.11.2016.

Zastánci "obětí globalizace" 

Proč se protivné strany častují při výměně názorů i velmi expresivními výrazy a reprezentanty protistrany dehonestují nesmyslnými nálepkami (poražení jsou v tom přirozeně aktivnější než vítězové)? Proč to, soudě podle některých levicově-liberálních komentářů, vypadá, že 8. listopadu Zlo zvítězilo nad Dobrem a konec světa je na dohled – viz třeba text Aarona Sorkina ve Vanity Fair?
Prvotní příčinou hlubokého a velmi emotivně prožívaného rozdělení amerických voličů i fanoušků obou soupeřících stran ve vyspělých západních zemích, nemůže být pouze tradiční střetnutí demokratů s liberály, ani to, se do čela těchto stran ve volbách postavili jako ztělesněné protipóly známá, zkušená a uhlazeně působící členka demokratické elity a prostořeký, temperamentní a názorově občas nekonzistentní republikánský infant-terrible bez politické zkušenosti.

Americké volební a povolební drama má zjevně nějaký společný jmenovatel s tím, co se paralelně odehrává – v místně modifikované podobě – i v mnoha dalších zemích Západu. Aniž bych chtěl hodnotit či osobně porovnávat, Donalda Trumpa vynesly až navrchol síly příbuzné těm, které v Maďarsku podporují Viktora Orbána, v Polsku Jarosława Kaczyńského, v Česku Miloše Zemana a v Británii Theresu Mayovou.

Tím, co uvedené politiky spojuje, nejsou jejich osobní povahové vlastnosti, dominantní ideologické směřování, vzdělání, původ, rasa ani náboženství. Hlavním svorníkem této nehomogenní skupiny je fakt, že se všichni svým způsobem zastali „obětí globalizace“ ve svých zemích. Koho mám na mysli, když hovořím o „obětech globalizace“?

Revitalizace mainstreamu 

Více méně všichni tušíme, co proces světové globalizace znamená. Ne vždy si však dostatečně zřetelně uvědomujeme, jak silný tlak – ekonomický i kulturní - během relativně velmi krátké doby vytváří globalizace na část populace zemí, které jsou jí zasaženy. Pokud vládnoucí elity těchto zemí dlouhá léta jen pasivně surfují na vlnách globalizačních změn a zapomínají na to, že ne všichni jejich spoluobčané si globalizaci užívají, neboť je tím či oním způsobem utiskuje (ať už v ekonomickém či kulturním ohledu), pohár nespokojenosti nakonec přeteče. „Oběti globalizace“ pomohou ve volbách do čela země politikům, kteří lépe než dosavadní sebejistí a bohorovní rutinéři dokážou vnímat a využít „znamení doby“.

Z dosud řečeného, podle mého názoru, vyplývá následující. Nástup nových, nonkonformních národních lídrů slibuje přinést změny, které mohou být z pohledu dlouhodobých vitálních zájmů západní společnosti pozitivní i negativní. V ideálním případě nový lídr revitalizuje dosavadní mainstream, extrémní hroty jeho předvolebního programu se po převzetí vládní zodpovědnosti obrousí a šířka příkopu rozdělujícího před volbami voliče zúží. V opačném případě se nový lídr „utrhne ze řetězu“, negativa z jeho programu se začnou posazovat na úkor pozitiv, dosavadní mainstream zůstane hluchý k potřebě změny, příkop mezi voliči se bude rozšiřovat a země upadat jak na poli domácím, tak mezinárodním.

Obliba globalizace 

Buď jak buď, volby, které vygenerovaly překvapivého a ne zcela „comme-il-faut“ vítěze, bychom spíše než jako zákeřnou ránu osudu nebo naopak jako dar z nebes měli vnímat jako budíček pět minut po dvanácté pro politický mainstream, aby si konečně promnul oči, pozorně se rozhlédli kolem sebe a poté, na základě poctivé sebereflexe, přišel na politické kolbiště s koncepty schopnými rozumně reagovat na skutečné problémy všech vrstev společnosti.

Jako přílepek k předchozímu zamyšlení a odměna pro ty, kdo dočetli až sem, bych na závěr rád stručně okomentoval graf, který nedávno otiskl týdeník The Economist. Graf zřetelně indikuje, že globalizace je populárnější v zemích, jejichž výchozí životní úroveň je nižší a mj. díky globalizaci se zvedá rychleji než ve vyspělých západních zemích. Odpověď na druhou možnou otázku je už méně nabíledni. Proč je popularita globalizace významně různá i ve vyspělých západních zemích se srovnatelným tempem růstu životní úrovně? Proč je nižší v USA či Británii než v Německu; ve Francii než ve Švédsku či Finsku? V kontextu mé předchozí úvahy se nabízí hledat odpověď v tom, že vlády Německa, Švédska či Finska dokázaly negativní globalizační dopady akomodovat lépe než vlády Francie, USA či Británie. Zřejmě i proto již brzy vystřídá v Bílém domě Baracka Obamu Donald Trump, Fran„ois Hollande je nejméně populárním francouzským prezidentem, a Angela Merkelová má slušnou šanci, stát se příští rok počtvrté německou kancléřkou.

kupka

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí
    Obchodování na Wall Street se nese v záporném duchu, i když evropské akcie se pořád snaží držet rekordů. Nejnovější výsledky byly sice většinou pozitivní, v USA už ale nestačily ale na nové obavy z propadu čínských technologií ani na pokles cen ropy. Ta padá druhý den za sebou.
  • 🔻 Obavy z vírusu strašia trhy 🩸
    OIL klesá o 5%, DE30 klesá o 600 bodov, americký dolár sa prudko zotavuje, volatilita sa prejavuje takmer všade. Čo spôsobilo paniku v závere roka a mali by sme sa báť?
  • Obavy z výsledku britského referenda slábnou - víkend naznačil možný obrat
    Pozornost globálních investorů se od minulého týdne upírá ke čtvrtečnímu referendu v Británii. Víkendové průzkumy naznačily možný názorový obrat doposud nerozhodnutých 10% britských voličů. Obavy z negativního výsledku referenda slábnou. Ve vleku víkendových událostí posilují v průběhu pondělní seance jak americké, tak asijské akciové tituly. Britská libra posílila vůči dolaru o 1,5% na 1,46 a euro posílilo na 1,1367. Zářijový futures na E-mini S&P 500 přidával 1,18%, mini Dow Jones 1,12% a e-mini Nasdaq 100 1,21%. Japonský Nikkei 225 posiloval v pondělním obchodování o 2,5%, jihokorejský Kospi o 1,5% a hongkongský Hang Seng o 1%.
  • Obce a kraje hospodaří s rekordními přebytky. Proč je to špatně?
    Dle včera zveřejněných dat hospodařily obce a kraje v loňském roce s historicky nejvyšším kladným saldem. Navzdory nepříznivé makroekonomické situaci vzrostl přebytek územních samosprávných celků na 72 mld. Kč, oproti minulému roku více než dvojnásobně. Zatímco celkové příjmy územních rozpočtů meziročně vzrostly o 13,2 %, výdaje se zvýšily jen o 8,3 %. Obce a kraje se díky tomu nacházejí v nejlepší finanční kondici od vzniku České republiky.
  • Občané Salvadoru nakupují mnohem více bitcoinů než kolik vybírají dolarů
    Občané Salvadoru stále více vyměňují své úspory v USD za BTC. Tento vývoj sdílel na Twitteru prezident Nayib Bukele na základě údajů získaných z interní peněženkové služby Salvadoru, Chivo.
  • Obdarujte svojí něžnější polovičku
    Slaví Vaše něžnější polovička narozeniny a Vy nevíte čím jí obdarovat? Prošel jste už všechny obchody, ale stále váhát...
  • Období levných peněz je u konce. Zvýšení úrokových sazeb zdraží úvěry pro firmy a podnikatele.
    Bankovní rada ČNB plánuje druhé zvýšení úrokových sazeb, což se odrazí na výši tržních sazeb na mezibankovním trhu a následně i ceny úvěrů pro společnosti a podnikatele.
  • Období výhodného spoření se chýlí ke konci
    Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje skrze vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k ukládání volných finančních prostředků u ČNB na úkor jejich nabízení formou dluhových produktů široké veřejnosti.
  • Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru
    Už ranní data z Číny připomněla, že nastupuje období několika měsíců, kdy budeme vídat vyšší cenové statistiky. Trhy to nevzaly úplně tragicky, ale vyšší než očekávaný růst výrobních cen je ani nepotěšil. Podobné to je také odpoledne, kdy v podobném duchu vyšly také údaje ze Spojených států.
  • Obecný přehled: James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari
    Minulý týden byl pro světové trhy velmi pozitivní. Indexy FTSE100, S&P500 a CAC 40 zaznamenaly růst. Nerozhodnost...
  • Obchod dňa - AUDUSD (21.06.2022)
    Austrálsky dolár bol počas dnešnej ázijskej seansy veľmi aktívny vďaka dvom udalostiam – prejavu guvernéra RBA - Loweho a zverejneniu zápisnice RBA. Zápisca RBA ukázala, že banka vidí potrebu ďalšieho zvyšovania sadzieb na boj proti inflácii a normalizáciu menových podmienok v Austrálii. Predstavenstvo RBA však poznamenalo, že zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov na každom zostávajúcom zasadnutí v tomto roku by znamenalo rýchle sprísnenie politiky. Trh očakával, že sadzby sa dostanú na 4% do konca tohto roka! Tieto očakávania boli oslabené počas prejavu guvernéra Loweho, ktorý povedal, že zvýšenie sadzieb na 4 % do konca roka 2022 je dosť nepravdepodobný scenár. Napriek tomu povedal, že na júlové zasadnutie sa zvažuje zvýšenie sadzieb o 25 alebo 50 bázických bodov.
  • Obchod dňa - EURUSD (07.04.2023)
    Hoci makrodáta z americkej ekonomiky ukazujú spomalenie, v skutočnosti sú v súlade s tým, čo Federálny rezervný systém očakával. Postoj šéfa St Louis Fedu Bullarda a komentáre generálneho riaditeľa JP Morgan Jaimieho Dimona môžu doláru pomôcť. Bullard naznačil, že podľa neho je potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky a boj s infláciou bude tvrdší. Bankár, známy svojím jastrabím postojom, sa vyjadril, že prísnejšie úverové podmienky samy osebe recesiu nevyvolajú a je stále otázne, či banky výrazne obmedzia poskytovanie úverov. Trhy vnímali jastrabí komentár ako dôkaz, že americká ekonomika má ďaleko od veľkého kolapsu. Podľa Bullarda existuje viac ako 80-percentná šanca, že banková kríza bude postupne slabnúť.
  • Obchod dňa - EURUSD (13.01.2022)
    Napriek jastrabím komentárom členov Fedu ohľadom nedávneho zvyšovania sadzieb, americký dolár tento týždeň voči euru oslabuje. Stále viac členov centrálnej banky USA hovorí, že štyri zvýšenia sadzieb môžu byť vhodné v tomto roku, pričom sa objavuje konsenzus, že marec bude vhodným časom na zvýšenie o prvých 25 bázických bodov. Na druhej strane sa očakávalo, že znižovanie súvahy začne krátko po, alebo dokonca súčasne s prvým zvýšením sadzieb. Medzitým predseda Fedu Powell v utorok povedal, že takýto krok s väčšou pravdepodobnosťou príde skôr v druhej polovici roka ako v prvej. To mohlo ubrať páru USD. Investori budú počuť Lael Brainardovú dnes o 16:00, keď sa objaví v americkom Senáte na potvrdení nominácie podpredsedníčky Fedu. Vo vopred zverejnenom texte vystúpenia Brainard uviedol, že inflácia je vysoká a jednou z najdôležitejších úloh Fedu je vrátiť ju späť k cieľu.
  • Obchod dňa - EURUSD (17.02.2021)
    EURUSD sa tento týždeň obchoduje pod tlakom, pretože výnosy z USA naďalej rastú a podporujú USD. 10-ročný výnos v USA dosiahol 1,3% a za posledných 6 mesiacov sa viac ako zdvojnásobil. EURUSD sa v prvej polovici februára pohyboval vyššie, ale pokrok bol zastavený v zóne odporu, ktorá sa vyznačovala 50% Fibo úrovňou januárového poklesu (1,2150). Hlavný menový pár dosahuje pokles pod podporu 1,2080 a blíži sa ku zóne krátkodobej podpory v rozmedzí od 23,6% retracementu do hladiny 1,2060. Dvojica môže dnes zaznamenať zvýšenú volatilitu o 14:30 a o 20:00, keď budú zverejnené údaje o maloobchodnom predaji v USA a FOMC minutes.
  • Obchod dňa - Gold (29.06.2023) 🧈
    Cena zlata je už takmer dva mesiace pod tlakom smerom nadol. V súčasnosti sa cena blíži k úrovniam z polovice marca 2023, keď sa zlato obchodovalo pod úrovňou 1900 USD za uncu. Pokles sa zrýchlil počas minulotýždňovej výpovede predsedu Fedu Powella pred bankovým výborom Senátu. Powell zdôraznil, že súčasný cyklus sa ešte neskončil a v roku 2023 by investori mali očakávať ešte dve zvýšenia sadzieb o 25 bázických bodov. Vo včerajšom prejave Powell svoj postoj potvrdil.
  • Obchod dňa - JAP225 (07.06.2021)
    Dnešné obchodovanie na ázijských akciových trhoch bolo zmiešané a indexy z tohto regiónu nevykazovali žiadny spoločný smer. Japonskému Nikkeimu (JAP225) sa podarilo obchodovanie vyššie, hoci mimo denných maxim.
  • Obchod dňa - STRIEBRO (01.02.2021)
    Po týždni otvorilo striebro s obrovským cenovým gapom. Drahý kov dnes vzrástol o 10% a v súčasnosti sa obchoduje mierne pod hladinou 30 dolárov za uncu. Zisky prichádzajú po tom, ako býčie stávky na striebro povzbudila komunita Reddit, rovnaká, ktorá nedávno poslala akcie spoločnosti GameStop do neba. Rally navyše podporujú víkendové správy mnohých predajcov drahých kovov, ktorí tvrdia, že dostupné zásoby fyzického striebra sú takmer vyčerpané. Striebru sa dnes podarilo dostať cenu nad najvyššie úrovne v roku 2020 a to do oblasti 29,80 USD. Stiebro sa na týchto cenách obchodovalo naposledy vo februári 2013! Nárast zaznamenali aj ďalšie drahé kovy, keď zlato sa obchodovalo o 1,2% vyššie a platina zaznamenala nárast o 5%.
  • Obchod dňa - ZLATO(18.05.2023)
    Pokles zlata sa nezastavil na 38,2 Fibonacciho retracemente z 10. marca vzostupnej vlny, keď zlaté prúty začali rásť na vlne bankovej krízy, ale cena je stále veľmi blízko tejto úrovne. Index relatívnej sily (RSI) klesol pod 30 bodov, čo signalizuje stav prepredania. Práve na tejto úrovni je dopyt v posledných mesiacoch aktívny. Nedávne makrodáta z americkej ekonomiky vyšli dosť zmiešané, ale celkový trend poukazuje na spomalenie ekonomiky, o ktorom nedávno okrem iného hovorila Loretta Mester z Clevelandského Fedu.
  • Obchod dne: AUDJPY
    OECD udržuje negativní výhled pro australskou ekonomiku. AUDJPY prorazil spodní limitu trojúhelníkové formace. Pár prorazil pod úroveň 50 MA.
  • Obchod dne - DE30 (11.05.2023)
    Indikátor MACD naznačuje oslabení býčího momentu a došlo k divergenci, což naznačuje možný obrat trendu nebo konsolidaci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding