Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:45
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Toxická dlhová slučka

08.10.2016 14:42  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Medzinárodný menový fond vo svojich posledných reportoch nepotešil ekonomických optimistov. Okrem negatívneho výhľadu na bankový sektor upozorňuje na rast dlhu, ktorý „môže naštartovať proces znižovania bilancií a ohroziť tak krehkú ekonomickú obnovu“.

O dlhu sme hovorili veľa, aj na našej konferencii. Považujeme ho za najdôležitejší faktor, ktorý v roku 2007 spustil finančnú a ekonomickú krízu. O dlhu budeme hovoriť veľa aj v našich nadchádzajúcich webinároch. MMF ukazuje, ako dôležitá téma to je.

Dlhová opica

MMF sa zmeral na globálny dlh nefinančného sektora (vláda, domácnosti, firmy), ktorý nedávno dosiahol nové historické maximá na úrovni 225% globálneho HDP. Od roku 2002, sa aj napriek odštartovanej dlhovej kríze a snahe ju riešiť, zvýšil o 25% na úroveň $152 biliónov.

Global debt

Najväčšou hrozbou sú podľa fondu záväzky súkromného sektora, ktoré tvoria z neho až 100 miliárd. Tie prinášajú vysoké riziká. Nadmerné úrovne dlhu sa viažu s nízkym ekonomickým rastom. No, čo je horšie, spoločnosti sa stanú citlivé na šoky, čo môže spôsobiť rýchle znižovanie ich bilancií.

Obchod sa nedá vytlačiť

Napriek rekordným hodnotám globálneho dlhu a rovnako aj rekordným hodnotám globálneho kvantitatívneho uvoľňovania svetová ekonomika nerastie, ako fond odhadoval. Centrálne banky môžu tlačiť peniaze, no to, čo nedokážu vytlačiť je medzinárodný obchod.

Medzinárodný obchod síce rastie, no odhaduje sa, že tento rok dosiahne rast iba 1,7%, čo je najmenej od začiatku krízy. Práve pokles rastu a obchodu môže byť jedným zo šokov, ktoré spôsobia znižovanie firemných bilancií. To by znamenalo rýchlu recesiu, ktorá je už teraz na spadnutie.

Pomôže fiškálna politika?

Podľa fondu sú dve možnosti ako sa zbaviť dlhu. Prvým je makroekonomické „odpákovanie“, druhým je „odpákovanie“ bilancií. Makroekonomické „opákovanie“ je možné cez ekonomický rast a infláciu. Bilančné „odpákovanie“ cez reštrukturalizáciu a odpisy dlhu. Vláda môže pomôcť v oboch.

Prvé je o tom, že vláda bude „stimulovať“, druhé je o tom, že vláda preberie časť súkromného dlhu.

Počúvajte, čo MMF hovorí

Má to ale jeden háčik. Obe riešenia sú v súčasnom pri ekonomickom  nastavení nereálne. Dlhy mnohých vlád už presahujú alebo čoskoro presiahnu 100%. Podľa skúseností sú to úrovne, ktoré začnú škodiť ekonomike a spomaľovať ekonomický rast.

Presun dlhu na vládu preto je len krátkodobé riešenie. MMF nám chce povedať niečo iné.

MMF nás potichu pripravuje, že jediným riešením sú peniaze z helikoptéry. Keď vlády budú míňať, koľko potrebujú (a potrebujú veľa), a ich dlh bude nakupovať centrálna banka.

Zdá sa, že nebude trvať dlho a globálna ekonomická paradigma sa zásadne zmení.

Zdroj: MMF, Zerohedge

Klíčová slova: HDP | Světová ekonomika | Rizika | Politika | Ekonomika | MMF | Banky | ČEZ | Fond | Banka | Firmy | Krize |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Toshiba Memory by letos v září mohla vstoupit na burzu
    Japonský výrobce čipů Toshiba Memory by mohl letos v září vstoupit na burzu. Nabídka akcií firmy, která je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND na světě, by mohla být letošní největší v Japonsku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
  • Totálna búrka
    Rozpršalo sa a začal fúkať vietor, búrka však zatiaľ neprišla. Ak by sa ale objavila, môže byť totálna, tvrdí bazilejská Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), často označovaná ako banka centrálnych bánk.
  • Toto budou třaskavé momenty roku 2017 pro Evropu
    Verdikt Britů o Brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem byla dvěma nečekanými třaskavinami roku 2016, které se budou prolínat rokem letošním a po kterých místo armageddonu nastal růst trhů. Mnohem víc (geo)politicky třaskavých momentů nabídne ale rok 2017. Které to jsou?
  • Toto je 5 nejlepších kryptoměn k investování v říjnu
    Pohybovat se v rozsáhlé krajině trhu s kryptoměnami v roce 2023 může připomínat procházení hustým lesem při hledání vzácného pokladu. Mezi ohromujícími 22 000 kryptoměnami, které se ucházejí o vaši pozornost, najdete jen pár, které lze označit jako potenciální klenoty. Tajná přísada? Hledejte projekty, které nejsou jen trendové, ale nabízejí také reálnou využitelnost a slibnou budoucí trajektorii.
  • Toto sú makroekonomické udalosti roka 2015:
    Rok 2015 bol na makroúrovni veselý. Mám dojem, že sa toho udialo najviac v posledných rokoch. Toto je môj výber najzau...
  • Toto sú makroekonomické udalosti roka 2016
    Rok 2016 začal na trhoch výpredajmi. Hlavným dôvodom boli obavy o stabilitu emerging ekonomík, ktoré v posledných rokoch rástli vo veľkej miere na dlh. Hlavné príčiny tejto nedôvery boli z môjho pohľadu tri: 1) problémy čínskej ekonomiky (vysoký dlh, prepad akcií, spomalenie rastu, odliv kapitálu?), ktorá je s odstupom najväčšou emerging ekonomikou; 2) prepad cien komodít (teda hlavného exportného artiklu emerging ekonomík); 3) vyššie sadzby v USA/silnejší dolár (t.j. predraženie obsluhy dolárového dlhu pre emerging ekonomiky).
  • Toto sú makroekonomické udalosti roka 2017
    Máme za sebou ďalší rok, a tak prišiel čas bilancovať najdôležitejšie makro udalosti na globálnej úrovni. Rok 2017 nebol ani zďaleka taký rušný ako tie minulé, čiže výrazných udalostí, o ktorých sa bude hovoriť ešte niekoľko rokov, sme sa nedočkali. Badať však určité zaujímavé trendy, ktoré môžu ovplyvniť vývoj ekonomiky a/alebo rozhodovanie centrálnych bánk v najbližších rokoch.
  • Továrenská aktivita expanduje, Británia však zažila spomalenie v júni
    Anglickým továrňam sa v júni nedarilo aj napriek všeobecnému nárastu dopytu po továrenských výrobkoch v euro zóne a Ázii. Britské továrne zaznamenali mierne spomalenie v dopyte a PMI index z výrobného sektora poklesol v júni na 54.3 z nadol revidovaných 56.6 v máji. To je pre tento index trojmesačné minimum. Výsledok nad 50 indikuje expanziu v sektore. Británii nepomohla ani slabšia libra, ktorá nedokázala naštartovať export objednávok v júni.
  • Továrna na zemní plyn v USA bude i nadále mimo provoz
    Ceny zemního plynu v Evropě stouply kvůli obavám o dovoz LNG z klíčového zařízení v USA a také kvůli začátku chladného počasí o dost potřebné dodávky těsně před zimou.
  • Továrna u Žatce společnosti Nexen Tire na výrobu pneumatik se asi letos nespustí
    Do stavby továrny bylo investováno téměř 23 miliard korun. Nyní má stavba zpoždění, i když zde měl Nexen Tire vyrábět pneumatiky už letos. Termín dokončení není znám a část zaměstnanců odchází.
  • Toyota a silný JPY
    Najväčší japonský výrobca&amp...
  • Toyota chce vyrábět katalyzátory v ČR
    Japonský výrobce katalyzátorů Cataler, který patří automobilové společnosti Toyota Motor chce expandovat do Evropy přes Českou republiku. Postaví zde novou továrnu.
  • Toyota je druhým rokem po sobě největším prodejcem aut na světě
    Tokio - Toyota opět předstihla Volkswagen a je druhým rokem po sobě největším prodejcem aut na světě. Japonská automobilka loni prodala 10,5 milionu vozů, což představuje meziroční nárůst 10,1 procenta. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. V číslech jsou zahrnuty i dceřiné značky Daihatsu Motors, která se specializuje na malé vozy, a výrobce užitkových vozů Hino Motors. Předtím si pozici světové jedničky držel pět let v řadě Volkswagen.
  • Toyota je třetím rokem po sobě největším prodejcem aut na světě
    Skupina Toyota Motor loni opět předstihla německý koncern Volkswagen a třetí rok za sebou zůstala největším prodejcem aut na světě. V tiskové zprávě o tom dnes informovala japonská automobilka, které se podařilo snížit dopad nedostatku čipů. Výsledky zahrnují i vozy automobilek Daihatsu Motor a Hino Motors, které patří do skupiny Toyota. Celosvětový prodej skupiny byl loni díky silné poptávce v Asii na stejné úrovni jako v předchozím roce. Toyota v roce 2022 prodala přibližně 10,48 milionu vozů, což znamená meziroční pokles o 0,1 procenta.
  • Toyota loni prodala celosvětově nejvíce aut, podruhé za sebou porazila VW
    Japonská automobilka Toyota Motor se v roce 2021 umístila na prvním místě v celosvětovém prodeji automobilů a podruhé za sebou porazila německý koncern Volkswagen. Přispělo k tomu zmírnění krize v dodávkách dílů v jihovýchodní Asii, napsala agentura Kjódó.
  • Toyota plánuje rozsáhlé investice do automobilů s plně elektrickým pohonem
    Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje do roku 2030 investovat čtyři biliony jenů (téměř 800 miliard Kč) do rozšíření nabídky automobilů s čistě elektrickým pohonem. Svůj roční prodej elektromobilů hodlá v tomto období zvýšit na 3,5 milionu. Oznámil to dnes podle agentury Reuters šéf podniku Akio Tojoda.
  • Toyota v uplynulém finančním roce vyrobila rekordních 9,13 milionu aut
    Japonská automobilka Toyota Motor v uplynulém finančním roce vyrobila rekordních 9,13 milionu vozů. Těsně tak překonala svůj cíl, který ale předtím snížila. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Zároveň varovala, že nadále pociťuje dopady dlouhodobého celosvětového nedostatku čipů. Toyota je z hlediska objemu prodeje největší automobilkou na světě.
  • Toyotě klesl čtvrtletní zisk o 86 procent, čeká slabší prodej aut
    Automobilce Toyota Motor klesl za čtvrté finanční čtvrtletí meziročně čistý zisk o 86 procent na 63,1 miliardy jenů (14,9 miliardy Kč). Největší výrobce aut v Japonsku dnes také uvedl, že kvůli dopadům pandemie na poptávku čeká v nynějším finančním roce snížení provozního zisku bezmála o 80 procent. Finanční rok v Japonsku končí v březnu.
  • TPA doporučuje firmám dobře zvážit výplaty podílů na zisku
    V těchto dnech proběhlo nebo bude v nejbližší době probíhat schvalování účetních závěrek společností nebo se konají valné hromady akciových společností. V obou případech společníci nebo akcionáři rozhodují o vyplácení podílů na zisku. Jaký vliv má na tento proces současná situace spojená s dopady pandemie nemoci Covid-19? Mohou firmy podíly na zisku vyplácet?
  • Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám
    Poslední dobou neuběhne ani den, kdy by některý ze známých či méně známých výrobců mikročipů neoznamoval horší než očekávané hospodářské výsledky, opatrné výhledy, nižší zájem odběratelů nebo přebytek čipů v distribučních kanálech. Posledním příkladem je známý výrobce počítačových a grafických čipů AMD. Kvůli poklesu zájmu o těžbu kryptoměn firma hlásí horší výsledky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI