Sobota 02. listopadu 2024 12:26
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
SAB Finance

Turecké riziko by časem měly zastínit znovu italské banky

19.07.2016 09:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V pondělí se snesla na hlavu tureckého prezidenta Erdogana vlna kritiky za zneužití potlačeného puče ke koncentraci moci a k vyřizování účtů se starými nepřáteli. Trhy ale jednají cynicky a spíše ocenily rychlé zažehnání nového zdroje geopolitické nestability. I když se Turecko dál zjevně odklání od Evropské unie a západu, investoři to zatím nečtou jako zásadní hrozbu pro ostatní evropské ekonomiky.

Za hlavní riziko pro relativně slušně rostoucí eurozónu budou asi v následujících týdnech dál považovat Brexit. Zásadní bude sledovat především to, do jaké míry vzniklá nejistota ovlivňuje investiční rozhodování podniků. První ochutnávku toho, jak moc podniky po Brexitu šlapou v investicích na brzdu dostaneme tento pátek s červencovými náladami v průmyslu v eurozóně (PMI).

Druhým zdrojem obav souvisejících s Brexitem je možný restart finanční nákazy ve slabších bankovních systémech eurozóny - především v Itálii a v Portugalsku. Ne že by Brexit sám byl zdrojem problémů italských bank. Poklesla s ním ale výrazně důvěra v EU a její schopnost aplikovat efektivně a smysluplně nová pravidla pro řízení bankovních krizí. Pokud zátěžové testy na konci měsíce (29. července) ukáží, že italské nebo portugalské banky potřebují nový kapitál, měly by tentokráte jako první své náklady nést soukromí investoři (držitelé akcií a dluhopisů).

Problém je, že značnou část italských bankovních dluhopisů drží v rukou domácnosti. Restrukturalizace bankovního dluhu u jedné banky tak lehce může vyvolat mezi domácnostmi paniku a vést k vyschnutí domácího italského trhu s bankovními dluhopisy, který je důležitým zdrojem financování pro všechny (i zdravější italské banky). Řím se proto ohledně aplikace nových pravidel dostává s Berlínem a s Bruselem do ostrého sporu. Celá věc navíc může mít i politickou dohru. Pokud by italské domácnosti na bankovních dluhopisech (drží jich 235 miliard eur a tvoří 15 % jejich jmění) nesly zásadnější ztráty, pravděpodobně se to výrazně podepíše na důvěře v italskou vládu před důležitým ústavním referendem (v říjnu tohoto roku). A v případě neúspěchu referenda by byly na spadnutí předčasné volby, ve kterých by asi výrazněji zabodovalo anti-evropské hnutí Pěti hvězd volající po odchodu z eurozóny. Hrozba dalšího drolení vnitřního trhu by se evropským podnikům rozhodně nelíbila.

Region

Stabilní rating se nakonec ukázal být pro zlotý velmi pozitivní zprávou, neboť vůči euru posílil na dvanáctidenní maxima. Další podporu zlotému dodala i data z trhu práce za červenec - jak zaměstnanost, tak mzdy rostly rychleji, než se čekalo, což jistě potěší centrální banku. Tendenci posilovat měl i forint.

Dnes se pozornost v regionu soustředí opět na Polsko, kde budou zveřejněna data z průmyslu a maloobchodu (opět za červenec). Pozornost přitáhnou zejména první zmíněná, i tak by však měl být dopad na obchodování spíše malý.

Dluhopisy

Výnosy bezpečných dluhopisů šly v pondělí směrem dolů. I když napětí z Turecka nehrálo na trzích nakonec zásadnější roli, rizik navázaných na post-Brexitovou EU je v zásobníku stále dost (viz úvodník). Dluhopisům navíc hraje do karet klesající cena ropy a poměrně váhavé výkony akciových trhů. Výnos desetiletého německého bundu se tak opatrně vrátil zpátky do záporných vod.

Komodity

Cena ropy Brent se dostala včera opět pod tlak. Ropě se patrně nelíbí zejména vyhlídky na další růst zásob produktů v USA (dnes zveřejní svá data API). Z poptávkové strany vyvolává otázky zejména potutelné oslabování juanu. Trh se na něj nicméně v současnosti příliš nesoustředí. Rizika však podle nás stále hovoří ve směru dalšího poklesu cen ropy.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Turecká lira si opět sáhla na minima
    Turecká lira je opět pod tlakem. USD/TRY začal nový týden více než 3% cenovým gapem po relativně klidném obchodování v minulém týdnu. Turecká měnová politika je hlavním zdrojem obav obchodníků. Prezident Erdogan nehodlá slevit ze svého neortodoxního přístupu, který tvrdí, že nižší úrokové sazby vedou k nižší inflaci. Zatím se zdá, že ani masivní propad liry s tureckým vedením nepohnul.
  • Turecká lira slabší kvůli odvolání šéfa centrální banky
    Turecká lira dnes ráno výrazně ztrácí v reakci na rozhodnutí prezidenta Erdogana odvolat šéfa centrální banky Murata Cetinkaya, který měl skončit ve své funkci až během příštího roku. Na jeho místo jmenoval viceguvernéra Murata Uysala, čímž znovu podryl již tak nízkou důvěru trhu v nezávislost turecké centrální banky. Erdogan podle tureckých médií odůvodnil rozhodnutí tím, že guvernérovi několikrát říkal, že má snížit úrokové sazby a pomoci tak turecké ekonomice a že by snížení sazeb pomohlo inflaci klesnout. Odvolání šéfa centrální banky je tak jasný signál, že chce Erdogan protlačit další snižování sazeb, které by tureckou liru samozřejmě dále oslabilo. Výhled pro tureckou liru tak zůstává negativní a je možná jen otázkou času, než se začne znovu mluvit o další etapě turecké měnové krize.
  • Turecká lira ztratila od září už 14 %, výprodej přitom nemusí být zdaleka u konce
    Na majors FX párech poslední dobou panuje docela klid a řada z nejobchodovanějších měnových párů se drží v relativně stabilním bočním trendu. Stačí se ale podívat na rozšířené majors a solidní trendy rozhodně není nouze. Jednoznačně nejzajímavější měnou je zatím v tomto směru turecká lira, která jen od začátku září ztratila na páru s dolarem více než 14 % a zdá se, že se nezadržitelně blíží ke hranici 4 TRY za USD.
  • Turecká loď se vrátila do sporných vod ve Středozemním moři
    Turecká průzkumná loď Oruç Reis se vrátila do sporných vod v oblasti řeckého ostrova Kastellorizo. Oznámil to dnes turecký ministr energetiky Fatih Dönmez. Loď začala v oblasti geologický průzkum za účelem objevit a zmapovat nové zásoby ropy a zemního plynu. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias označil práci lodě v oblasti za "nelegální aktivitu Turecka na řeckém pevninském šelfu".
  • Turecká měnová krize zlevňuje ropu
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu víceméně stagnovaly. Benzín Natural 95 zlevnil v průměru o tři haléře na litr na 33,32 koruny za litr. Cena nafty se pak snížila o dva haléře na litr na 32,45 koruny za litr. Pohonné hmoty budou v dalším týdnu mírně zlevňovat. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích a související klesající trend cen velkoobchodně prodávaného benzínu a nafty na rotterdamské palivové burze, jež je určující i pro ceny v ČR. Například severomořská typu Brent se včera propadla na své minimum za celé období od letošního dubna. Prodává se zhruba o deset dolarů na barel levněji než v květnu a v červnu, kdy dosáhla svých několikaletých maxim.
  • Turecka obchodní bilance
    Prozatímní údaje zveřejněné tureckým statistickým institutem ukázaly, že vývoz a dovoz se v listopadu zvýšily. Vývoz vzrostl o 11,2 procenta, zatímco dovoz meziročně vzrostl o 21,3 procenta. Deficit zahraničního obchodu země v listopadu dosáhl 6,32 mld. USD a meziročně se zvýšil o 52,4%.
  • Turecká výzkumná loď se vrací do sporných vod, Řecko se ohrazuje
    Turecké plavidlo Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum, informuje dnes BBC s odkazem na oznámení tureckých námořních sil. Řecko na zprávu reagovalo obviněním Ankary, že brání snahám o uvolnění napětí, které mezi oběma zeměmi panuje kvůli sporům ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východní části Středozemního moře, píše agentura AP.
  • Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův nečekaný úspěch i nejistota před druhým kolem prezidentské volby, zemi hrozí měnová krize
    Hlavní ukazatel tureckých akcií se dnes po otevření tamní burzy hluboce propadá, o sedm procent. Obchodování s nimi muselo být ráno na určitý čas kvůli značnému propadu pozastaveno. Už se s nimi nicméně opět obchoduje. Slábne ovšem také turecká měna, lira, a to navzdory tomu, že státní banky země intervenují ve jménu její podpory; tak, aby se kurs udržel na úrovni zhruba 19,65 liry za dolar.
  • Turecké Jaro-Léto
    Turecko, jeden z premiantů mezi rozvíjejícími se trhy – emerging markets, zažívá zajímavé politické nepokoje...
  • Turecké prezidentské volby: it’s NOT economy, stupid!
    Víkendové volby v Turecku skončily dle očekávání vítězstvím stávajícího prezidenta Recepa T. Erdogana, kterého po 20 letech u moci čeká (minimálně) další pětiletka. Při volební účasti 85 % a se ziskem 52,2 % hlasů se Erdoganovi podařilo mobilizovat voliče především ve venkovských oblastech, zatímco opoziční kandidát Kemal Kilicdaroglu uspěl ve velkých městech. Za zmínku stojí fakt, že opozice navzdory své porážce opanovala regiony, které jsou dohromady zodpovědné za zhruba 75 % tureckého HDP.
  • Turecko balancuje nad propastí
    Turecko balancuje na pokraji finanční a ekonomické krize. Nakonec do ní ale podle našeho názoru nespadne. Vyhráno však ještě nemá. Inflace se podle naší prognózy v následujících měsících vyhoupne nad 20-25 %, turecká lira oslabí až na 8,0 USD/TRY, přičemž tureckou ekonomiku čeká výrazné zpomalení. Předpokládáme, že na čtvrtečním zasedání centrální banka zvýší všechny čtyři úrokové sazby o 300 bb. Zároveň začne bankám opět poskytovat likviditu za týdenní repo sazbu, která by měla být o 150 bb vyšší než jednodenní zápůjční sazba, za kterou si banky mohou půjčovat nyní.
  • Turecko bouří, trhy krvácejí
    V polovině května došlo ke zvýšení ratingu tureckých státních dluhopisů a následovalo období optimismu, kdy investoři nadšeně sledovali rychle rostoucí akciový trh. Tomu je však konec. Kvůli domácím i světovým událostem je Turecko trýzněno neklidem trhu a volatilitou akcií i vlastní měny. Ve středu byly hlavní turecké akciové indexy oproti svým maximům z poloviny května o více než 15 procent níže a měnový pár eura a turecké liry se zvýšil o 6 procent, a to zhruba na hodnotu 2,50, což bezmála představuje víceletá maxima.
  • Turecko čekají o víkendu volby, které jsou klíčové i pro další vývoj na TRY
    Každý, kdo obchoduje tureckou liru, by měl být v nadcházejících dnech ve střehu. Zemi totiž o víkendu čekají parlament...
  • Turecko chce být distribučním centrem ruského plynu pro Evropu, řekl Erdogan
    Turecko se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy. Ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly. Při návratu ze summitu v Kazachstánu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve čtvrtek jednal v Astaně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informovala o tom dnes agentura AP.
  • Turecko chystá odvetná cla na Spojené státy
    Americký akciový trh zakončil včerejší obchodování v ziscích. Investoři využili levnějších cen akcií po výprodejích z minulých dnů a navyšovali své pozice, což tlačilo cenu titulů vzhůru. Dalším aspektem byla i korekce turecké liry po dvoudenním propadu. Turecko dnes ráno oznámilo, že jako odvetné opatření za zvýšení dovozních cel na tamní ocel a hliník do Spojených států, připravilo zvýšení dovozních cel na vybrané americké zboží. Týká se to především tabákových výrobků, aut a alkoholu. Současně také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Turecko bude bojkotovat americkou elektroniku a stavební materiály. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,5 %, index S&P 500 získal 0,6 % a technologický Nasdaq si připsal 0,7 % hodnoty. Dařilo se všem sektorům. Jejich zisky se pohybovaly v rozpětí od 0,2 % do 1 %. Nejlépe na tom byli výrobci luxusního zboží, naopak nejmenší zisky si připsala síťová odvětví.
  • Turecko intervenuje, meny V4 stabilné
    Pozornosť obchodníkov sa včera aj napriek výsledkom spoločnosti Apple sústreďovala na krajiny eme...
  • Turecko míří do finanční krize, ba i recese. Lira padá na historická minima a s ní slábne i česká koruna
    Turecká lira se dnes ráno během obchodování na asijských trzích propadla na rekordní minimum vůči dolaru, když se jednotka americké měny prodávala v jednu chvíli i za 7,24 liry. Turecká ekonomika míří do měnové a finanční krize, následně zřejmě i do recese.
  • Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály
    Katastrofická měnová politika potápí tureckou měnu stále níže. Lira přišla za poslední týden skoro o 10 % své hodnoty a od září poklesla o více než 40 %. Prezident Erdogan se zatím tváří, že mu propad měny nevadí, ačkoliv lira přichází o zbytky důvěry samotných Turků a zahraniční investoři nad ní už dávno zlomili hůl.
  • Turecko na hraně finanční krize
    Dvakrát do téže řeky nevstoupíš… Turecko pod vedením Erdoğana je bezpochyby jednou z mnoha výjimek z tohoto pravidla. Turecký prezident opět neodolal pokušení a výrazně zasáhl do chodu centrální banky, když před necelými dvěma týdny po pouhých pěti měsících vyměnil jejího guvernéra. Přitom na podzim to vypadalo nadějně. Na začátku listopadu Erdoğan odvolal svého zetě Albayraka z pozice ekonomického „superministra“ a vyměnil guvernéra centrální banky. Novým guvernérem se stal technokrat s dobrou pověstí Aqbal. Pod jeho vedením centrální banka implementovala ortodoxní politiku – přihlásila se rozhodně k režimu cílování inflace, zanechala intervencí na devizových trzích, uvolnila regulaci bank omezující likviditu trhu, a hlavně zvýšila úrokové sazby o 8,75 procentního bodu na 19 %. Právě tady patrně nový guvernér zasáhl neuralgický bod prezidenta Erdoğana. „Politické zvíře“ v něm považuje vysoké úrokové sazby za škodlivé pro ekonomický růst a tím pádem i pro podporu voličů. Jako muslim vnímá Erdoğan rozpor úrokových sazeb s většinovou tradicí islámského zvykového práva a možná i věří ve svou často opakovanou tezi o vysokých úrokových sazbách jako příčině vysoké inflace.
  • Turecko ničí ekonomická krize
    „Turecké hospodářství je v obří krizi a tamní lira se výrazně propadá. Díky tomu si zahraniční turisté budou moci užít dovolenou v Turecku s výraznou slevou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy