Úterý 21. ledna 2025 13:30
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Černé pondělí pro Anglii: vypadla na euru s Islandem a ještě přišla o rating AAA

28.06.2016 09:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Agentury S&P a Fitch jakoby tušily, jak bídný výkon podá Anglie v osmifinále s Islandem a ještě před včerejším zápasem jí snížily exkluzivní rating AAA. Škarohlídi pak věští, že angličtí fanoušci sepisují na Facebooku petice za opakování nepovedeného zápasu.

Dost však pokleslého humoru na úkor hrdého Albionu - situace na finančních trzích a uvnitř EU je poměrně vážná na to, aby si z ní šlo dělat pouze legraci. Divoká jízda totiž pokračovala i včera, když na tapetě byla samozřejmě opět britská libra a britské banky. S nimi se ovšem vezly i ostatní akciové trhy a třeba i měny ve střední Evropě a výprodeje byly dokonce tak silné, že pohnuly i s českou korunou, která oslabila na devítiměsíční minima.

Nicméně zatímco politologové budou v médiích hlavního proudu stále dokola rozebírat, zdali Britské “NE? je hlasem proti globálním elitám, Bruselu, imigraci či komu vlastně, tak trhy se musí dívat pragmaticky dopředu. A zde je třeba si uvědomit, že snížení ratingu Velké Británie je jen dalším analytickým plácnutím do vody, které nebude mít na její schopnost splácet dluhy žádný vliv. Konec konců s britským vládním dluhem se stalo přesně to samé, co se stalo poté, když agentura S&P v roce 2011 obdobně snížila Spojeným státům rating AAA, výnosy totiž dále poklesly a dluh poškozené země na trhu zdražil!

Pro vývoj v následujících několika dnech bude opravdu důležitý výsledek nadcházejícího summitu EU, který bude ještě dnes (nikoliv až zítra) za účasti britského premiéra. Pro zklidnění situace je přitom důležité, že ani jedna ze stran nechce situaci “hrotit?. Předseda Evropské rady Tusk sice včera na adresu vyřazené Anglie poslal jeden škodolibý tweet, ale jinak se možná EU dočká věcné debaty jak s Brexitem naložit. Britský premiér Cameron v parlamentu uvedl, že bude teprve ustavena pracovní vládní skupina, která bude připravovat podklady pro budoucího premiéra, jenž může (ale možná také nemusí) aktivovat článek 50. o vystoupení země z EU. Na druhé straně včerejší schůzka lídrů velké trojky v EU - německé kancléřky Merkelové, francouzského prezidenta Hollanda a italského premiéra Renziho ukázala, že zde nebude snaha dostat Velkou Británii z Unie tak rychle jako Anglii z fotbalového Eura.

A to je možná dobrý základ pro to, aby se trhy zjitřené politikou alespoň trochu zklidnily.

Region

Začátek nového týdne byl v případě forintu i zlotého sice o poznání klidnější než minulý pátek, nicméně nervózní obchodování je na regionálních měnách patrné i nadále. Týká se dokonce i koruny, která vůči euru potutelně oslabuje a včera se dostala na nejslabší úrovně od října loňského roku.

Politické faktory budou pro další vývoj na regionálních měnových trzích i nadále tím hlavním faktorem. Pokud by dnešní jednání EU dokázalo trhy zklidnit, tak by se to patrně projevilo i v regionu. Zvýšená míra nejistoty nicméně prostor pro významnější odmazání ztrát výrazně omezuje. Politice může tento týden jakžtakž konkurovat snad jen zasedání ČNB, to se nicméně odehraje až ve čtvrtek.

Dluhopisy

Výnosy německých desetiletých dluhopisů ve včerejším ovzduší eskalujícího napětí šly znovu dolů a sklouzly pod -0,10 %. Uvidíme, zdali se podaří dnes a zítra během summitu EU napětí trochu zmírnit. Zatím se ovšem zdá, že na stole zůstane dál řada vážných otazníků udržujících trhy v nejistotě a to by se zatím bundům mělo líbit.

Komodity

Cena ropy Brent se sice včera večer krátkodobě propadla pod 47 USD/barel, nicméně dnes ráno se pohybuje kolem 48 USD/barel. Ropě může dnes ráno pomáhat přece jen stabilnější nálada na asijských akciových trzích a zprávy o možné stávce pracovníků ropného průmyslu v Norsku.

Kromě dění kolem Brexitu budou dnes trhy zajímat i data o zásobách ropy v USA za minulý týden od API. Ta sice v poslední době vysílala falešné signály, nicméně trhy na ně přesto (například minulý týden) reagovaly.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čepro loni snížilo čistý zisk o 738 milionů korun na 873 milionů
    Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal čistý zisk 873 milionů korun, což je meziročně o 738 milionů méně. Zhruba o 13 procent klesly také celkové tržby na 78,1 miliardy korun. Do hospodaření se mimo jiné promítly situace na energetickém trhu a dopady ruské agrese na Ukrajině. Vyplývá to z výroční zprávy Čepra za rok 2023. Čepro letos dokončilo nákup sítě čerpacích stanic Robin Oil, v loňských výsledcích se akvizice ještě neprojevila.
  • Čepro loni zvýšilo zisk před zdaněním na rekordních 2,04 mld. Kč
    Státní distributor paliv Čepro loni i přes koronavirou pandemii zvýšil meziročně zisk před zdaněním o 30 procent na rekordních 2,04 miliardy korun. Firma o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Důvodem je podle ní zvolená obchodní strategie. Údaje o tržbách ani čistém zisku společnost ve zprávě nesdělila.
  • Čepro uzavřelo smlouvu na biolíh od Agrofertu za 700 milionů korun
    Státní distributor paliv Čepro počátkem března uzavřel rámcovou smlouvu na dodávku biolihu za 700 milionů korun se společností Ethanol Energy, která spadá pod koncern Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Surovina poslouží jako biosložka k přimíchávání do benzinu. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek. Přimíchávání biosložek do pohonných hmot plánuje nynější vláda zrušit.
  • Čepro zvýšilo zisk po zdanění na 1,99 miliardy, stoupl prodej paliv
    Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal zisk před zdanění 1,99 miliardy korun, informovalo dnes Čepro v tiskové zprávě. Meziročně jde o lehký pokles, předloni měla firma podle výroční zprávy zisk přes 2,06 miliardy Kč. V loňském hospodaření se projevil například zvýšený prodej paliv, který stoupl o deset procent. Údaje o tržbách společnost nesdělila.
  • Černá labuť je tu, jmenuje koronavirus
    Tak je to oficiální. Obávaná „černá labuť“ je tu, po dvanácti letech uplynuvších od světové finanční krize. V konečném důsledku může i tato černá labuť připravit o práci třeba statisíce Čechů.
  • Černá labuť mává křídly
    Euro k dolaru konečně pokořilo hranici 1,30 k dolaru, dnešní minimum bylo na 1,2946. Dnes proběhl poměrně silný výprodej na komoditách. Zlato oslabilo z ranních 1640 dolarů za unci až na 1 564. Poměrně slušný, téměř stodolarový pohyb. Obdobný vývoj byl i na stříbru, které z 31 dolarů za unci oslabilo až na 28,5. Výprodeje opět akcelerovaly po zavření evropských trhů. V dalších dnech by se situace mohla stabilizovat a mohlo by přijít nějaké rallye. Výjimečně tentokrát za výprodeji nestály italské bondy. I když desetileté výnosy se pohybují poblíž nebezpečné hranice 6,8 %. Akcie oslabily "jen" o 1-2 %, což je překvapivé vzhledem k tomu, co se dělo na ostatních trzích. Doufejme, že nás nic dramatičtějšího již čekat nebude. Koruna k euru na 25,64, k dolaru pak vyklesala až nad 19,80, kde se vyrojily prodejní objednávky.
  • Černá nula pro tuzemskou ekonomiku
    Český statistický úřad dnes zveřejní bleskový odhad HDP za poslední čtvrtletí roku 2023. Náš nowcast ukazuje na mírný mezikvartální růst o 0,2 %. To je sice zlepšení oproti bídnému třetímu kvartálu (-0,6 %), ale celkově jde vlastně o pokračování stagnačního scénáře. Za celý minulý rok česká ekonomika podle nás poklesla o 0,4 %. Ani čtvrtý rok v řadě se tak jako jediná z členských zemí EU ještě nevrátila na svou před-pandemickou úroveň. Dnešní odhad ještě nenabídne detailní pohled do struktury HDP.
  • Černému pátku dominuje nakupování online přes mobilní aplikace
    Předvánoční nákupní sezóna se zintenzivnila na Černý pátek („Black Friday“), který letos připadl na 29. listopadu, a mnoho prodejců prodloužilo své slevy na několik dní nebo dokonce týdnů. Podle údajů z USA opět roste také preference nakupování přes internet, přičemž dominují zejména nákupy přes mobilní zařízení. Zároveň klesá zájem o návštěvy kamenných obchodů, které musí hledat nové způsoby, jak zákazníky zaujmout.
  • Černé pondělí číslo 2?
    Saudská Arábie výrazně snížila cenu ropy pro své odběratele a pravděpodobně zahájila cenovou válku s Ruskem poté, co v pátek zkolabovala jednání OPEC+. WTI se prodává oproti pátku o 30 % níže! Kolaps na cenách ropy je pak katalyzátorem výprodejů na indexech, které dnes ráno prudce klesají. Futures na S&P 500 klesají o 5 % a ještě větší ztráty si připisují indexy v Evropě. Zopakují dnes trhy historické černé pondělí?
  • Černé pondělí na Wall Street
    „Černé pondělí na Wall Street“. Tato nechvalně známá formule vystihuje včerejší seanci asi nejlépe. Jednalo se opět o největší propad letošního roku. Nedařilo se napříč všemi sektory, propadům vévodil opět technologický sektor (Nasdaq Composite -4,68 %). Cyklická spotřeba nebo průmysl si však nevedly o mnoho lépe (Dow Jones -2,74 %), širší index S&P 500 pak odepsal -3,87 %, propadl do medvědího trhu a přepsal nová letošní minima. „Index strachu“ VIX atakuje letošní březnová maxima a jen za dnešek posílil o +24 %.
  • Černí koně očima analytiků Patrie dnes bránili propadu pražské burzy
    Mírně ztrátové bylo středeční obchodování pro index pražské burzy PX , který oslabil o 0,2 procenta. Výraznějšímu poklesu celého trhu bránily tituly skupiny Unipetrol před čtvrtečními hospdoářskými výsledky za třetí čtvrtletí roku a banky Erste. Na úterním Investičním dni s Patrií analytici Patria Finance právě o těchto dvou titulech hovořili jako o černých koních z pohledu atraktivity a růstového potenciálu jednotlivých titulů na domácím burzovním trhu.
  • Černý den pro Francii, Slovensko i euro. Agentura Moody’s zhoršuje oběma zemím rating, Francie má poprvé v historii celkové ratingové hodnocení horší než Česko, vadí Le Penová a Fico
    Světově významná ratingová agentura Moody’s včera večer nevídaně pilně úřadovala. V jeden den zhoršila nečekaně rating Francii, druhé největší ekonomice eurozóny, a také Slovensku.
  • Černý kůň mezi spořicími účty. Saxo účet zhodnocením až 6,42 % poráží konkurenci
    Saxo Bank se zapojuje do boje o vklady klientů. Na svém investičním účtu nabízí atraktivní úrokové sazby pro volné finanční prostředky, které generují vysoké úroky i v době, kdy nejsou investovány. Nabízí tak to nejlepší z obou světů spoření a investování v rámci jednoho účtu. Výše úroků až 6,42 % u korunového VIP účtu přitom směle konkuruje všem nabídkám tradičních spořicích účtů na českém trhu. Peníze lze navíc kdykoli vybrat nebo investovat do jiných produktů, aniž by došlo ke ztrátě získaných úroků.
  • Černý kyberpátek, kdy Bitcoin klesl pod 12 000 dolarů a ztratil 1/3 hodnoty za 5 dnů
    Cena digitální měny Bitcoin klesla z 20 000 dolarů pod 12 000 dolarů, tedy asi 260 700 korun. Tato kryptoměna přišla o 30 % své hodnoty a zaznamenala nejhorší čas od dubna 2013. Za celý týden oslabila o 25 %.
  • Černý pátek udělal z Jeffa Bezose jediného člověka s majetkem větším než 100 miliard dolarů
    Jeff Bezos je nejbohatším mužem na Zemi. Majetek v celkové hodnotě více než 100 miliard dolarů vlastnil v 90. letech jen Bill Gates.
  • Černý scénář ekonomů pro následující měsíce: Bankovní krize, sociální nepokoje, chvíle klidu a opět krize...
    Po bankrotu Řecka, opuštění eurozóny a runu na italské banky přijde s 65% pravdě...
  • Černý scénář se naplňuje. Válka, sankce a strach ze stagflace
    Je asi poměrně jasné, že ruský útok na Ukrajinu způsobil finančním trhům pořádný šok. Podle nás většina hráčů s tímto scénářem nepočítala a tomu odpovídá první reakce. Je však se třeba podívat znovu o krok dál. Následovat budou sankce západních zemí, jejichž podobu zatím neznáme. Očekávání většinou míří do finanční oblasti, platebních systémů atp. Spolu s tím se ale dostáváme také k odpojení od ruských dodávek energií. Navíc lze spekulovat také o sankcích na úrovni přístupu k datům atp. Zapojení nečekaných oblastí by efekt sankcí určitě zvýraznilo.
  • Černý vstup do nového roku začala čínská burza
    Vánoční týden byl akciovým trhům nakloněn. Od pondělí 21.12.2015 docházelo až do Štědrého večera k posilování akciovýc...
  • Čerpací stanice nezohlednily letní propad cen ropy, pohonné hmoty zdražují
    Pohonné hmoty v Česku mírně zdražují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Pohonné hmoty cenově víceméně stagnují od poloviny července, přičemž ovšem na trhu s ropou mezitím nastal propad, kdy barel Brentu zlevnil v řádu několika dolarů. Tento pokles tuzemské čerpací stanici do svých cen převážně nepromítly, a to ani přesto, že koruna vůči dolaru je nyní oproti prázdninovým kursovým hodnotám silnější. Čerpadláři tak svoji neochotu jít s cenou dolů tedy nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.
  • Čerpací stanice přestaly nafukovat své marže, benzín i nafta zlevní
    Pohonné hmoty se aktuálně prodávají za zhruba stejnou cenu jako před týdnem. Benzín zlevnil o dva haléře na 32,55 koruny za litr, kdežto nafta o haléř zdražila na 32,05 koruny za litr. Utichly mediální zvěsti o možném neblahém dopadu útoku na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny září, takže tuzemské čerpací stanice přišly o argument pro zvyšování své marže. Své marže tak přestaly nafukovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex