Sobota 21. prosince 2024 19:05
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter

Odkaz pre Yellenovú: môže byť už príliš neskoro...

07.01.2016 15:29  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Známy skeptik a stratég zo spoločnosti Sociele Generale, Albert Edwards, ktorý svojho času označil bývalého guvernéra Fedu Alana Greenspana za „ekonomického vojnového zločinca“, tentokrát vyjadril svoj kritický názor na súčasnú guvernérku Fedu Yelenovú a jej rozhodnutie o prvom zvýšení sadzieb v USA od roku 2006. Podľa Edwardsa začalo zvyšovanie US sadzieb príliš neskoro a Fed pod taktovkou Yelenovej bude čoskoro čeliť „fiasku“ ako Fed za Greenspana v dôsledku vypuknutia finančnej krízy v roku 2008.

Menová politika Fedu podľa viacerých skeptikov smeruje k vytvoreniu ďalšej masívnej finančnej bubliny. Na rozdiel od poslednému cyklu uťahovania menovej politiky, ktorý prebiehal medzi rokmi 2004-2006, tentokrát je US trh s korporátnymi dlhopismi už teraz značne „prehriaty“ a môže stačiť naozaj veľmi málo k tomu, aby sa úplne zrútil. Túto hypotézu odôvodňuje aj nasledujúcich 7 grafov.

Prvý z nich demonštruje prudký rast bankových úverov v dôsledku politiky veľmi nízkych úrokových sadzieb, z ktorých prevažná väčšina išla na financovanie spätnej kúpy akcií.

Vlna recesie z roku 2001 spôsobená prasknutím Dotcom bubliny viedla Fed k tomu, že v snahe o stabilizáciu trhu udržiaval uvoľnenú menovú politiku príliš dlho. V júni 2004, kedy sa rozhodol pristúpiť k cyklu uťahovania MP, zadlženosť US domácností už rapídne rástla, čo nakoniec znamenalo kolaps celej ekonomiky. Súčasná situácia na trhu od tej predchádzajúcej príliš nelíši, nakoľko tempo rastu úverov dosiahlo historický vrchol a odkaz pre Yellenovú je teda z tohto pohľadu zrejmý – je už príliš neskoro.

Ďalšie grafy nám napovedajú viac o tom, v akom štádiu ekonomického cyklu sa US ekonomika práve nachádza. Ten nasledujúci veľmi pekne poukazuje na zlyhanie stratégie Fedu - ukazovateľ úspory US domácností (pomer disponibilného príjmu US domácností a ich spotreby) zostáva naďalej okolo úrovne 5%, a to aj napriek tomu, že Fed docielil navýšenie čistej hodnoty aktív US domácností (household net wealth), ktorá zahŕňa aj ceny domov a to späť k úrovni historického maxima. Na margo toho by však Fed mal očakávať omnoho väčší pokles úspor na podporu rastu HDP, no ten však nenastal.

Tretí graf sa zameriava na problematiku objemu čistého dlhu US korporátneho sektora v porovnaní so ziskami spoločností z tohto sektora. Ako vidíme, korporátny dlh v súčasnosti výrazne prevyšuje celkové zisky US spoločností. A to má podľa Edwardsa so 100%-nou určitosťou na svedomí práve príliš uvoľnená menová politika Fedu. Ben Bernanke, predchodca Yellenovej na poste guvernéra Fedu, dáva ešte aj dnes túto skutočnosť za vinu globálnym a najmä čínskym nadbytočným finančným rezervám, ktoré v rokoch 2004 až 2008 spôsobili boom, ktorý „zabil“ posledný cyklus normalizácie úročenia v USA. Bernanke tvrdí, že Fed nemohol spraviť nič čo by tomu zabránilo. Otázka teraz znie, koho bude obviňovať Yellenová?

Nasledujúci graf zase veľmi jasne ilustruje, že prakticky každý výrazný nárast US korporátneho dlhu bol v priebehu posledných dvoch dekád v súvislosti so spätným odkupovaním akcií.

Hlavným problém prílišnej zadlženosti je však to, že navyšovanie dlhov US korporácií nevytvára dodatočný operačný cash flow. Pri tejto problematike je kľúčovou metrikou ukazovateľ EV/EBITDA, ktorý stanovuje hodnotu spoločností a na pre ich vzájomné porovnanie má vyššiu výpovednú hodnotu než pomer P/E (price-to-earnings). Podľa ukazovateľa EV/EBITDA môžeme vidieť, že ohodnotenie akciového trhu momentálne opäť dosahuje historické maximá. Inými slovami to teda znamená, že je v podstate náročné nájsť lacné akcie.

Ďalším varovným signálom je situácia na trhu s junk dlhopismi. Pre tých, ktorý si boli už dlhšie vedomí rizika narastajúcej bubliny US korporátneho dlhu asi nie sú súčasné problémy na dlhopisovom trhu až takým prekvapením. Existuje totižto istá hranica toho, aké zhoršenie bilancie korporácií sú dlhopisoví investori ochotní tolerovať. Následkom politiky „lacných peňazí“ Fedu sme preto v druhej polovici minulého roka sledovali výrazné rozširovanie spreadov na junk dlhopisoch a tento nárast nebol len z dôvodu problémov v energetickom sektore ako mnohí tvrdili. Spready sa totižto značne rozširovali aj v prípadoch, ktoré energetický sektor nezahŕňajú.

Na základe týchto skutočností teda možno konštatovať, že súčasná situácia na dlhopisovom trhu svedčí jednak o tom, že „párty“ sa skončila a dlhopisoví investori, ktorí sú opatrnejší, si to uvedomujú a dlhopisov sa zbavujú, zatiaľ čo akcioví investori sú natoľko obalamutení, že si vôbec neuvedomili, že hudba dohrala a stále krúžia okolo tanečného parketu tak ako tomu bolo v roku 1999 alebo 2007. Druhým alarmujúcim faktom o súčasnom stave dlhopisového trhu je to, že US korporátny sektor je nadbytočne zadlžený, no príjmy ani zisky spoločností nerastú, ale práve naopak - spoločnosti sú v ziskovej recesií.

Najlepšie to dokumentuje výška medziročnej zmeny US nominálneho predaja a stavu zásob, ktoré boli počas celého roka v kontrakcií. Tento pokles mohol byť síce spočiatku podmienený počasím, no neskôr išlo o kombináciu zvyšujúcich sa nákladov na pracovnú silu a nízku cenovú elasticitu, ktorá viedla k poklesu ziskových marží spoločností.

Azda najväčší otáznik visí v súvislosti s Fedom nad jeho mandátom plnej zamestnanosti a stabilných cien a tým, či by mala byť „finančná stabilita“ v USA jeho explicitným mandátom. Niektorí z členov Fedu ako je napríklad Kocherlakota veria, že Fed by sa mal na finančnú stabilitu krajiny zameriavať len do takej miery, ktorá bude mať vplyv na jeho schopnosť dosiahnuť súčasné inflačné ciele a mieru nezamestnanosti. Namiesto toho, že „krátkozraký“ Fed sa snaží všetkých presvedčiť, že jeho kroky vedú k udržateľnej obnove US ekonomiky, skeptici sú presvedčení o pravom opaku. Podľa nich súčasná situácia smeruje k ďalšej recesií a americká ekonomika „sedí“ na časovanej dlhovej bombe, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť. V neprospech Fedu hovorí aj hlavný indikátor jadrovej inflácie, ktorý Fed sleduje (PCE deflátor). Ten zostáva v blízkosti 1%, čo je v kontraste s jadrovou infláciou CPI, ktorá v novembri dosiahla úroveň 2%.

Fed môže mať teda ozajstné problémy s dosiahnutím svojho duálneho mandátu, nevraviac o jeho „nepísanom“ cieli finančnej stability. Yellenová spolu s celou posádkou Fedu sa tak môže veľmi ľahko ocitnúť v rovnakej situácií ako svojho času Greenspan a podľa mnohých si za to Fed bude opäť môcť sám. Pokiaľ však akciové trhy budú rásť, čo mu nie z malej časti dopomáhajú práve centrálne banky vrátane Fedu, v podstate nikto sa nebude znepokojovať a každý, kto sa odváži vztýčiť varovný prst, bude označovaný za „blázna“. Každý však spozornie v momente, keď Fed stratí kontrolu a nebude sa môcť ďalej opierať o svoju skrytú, no zjavnú manipuláciu cien aktív. Vtedy už ale bude neskoro.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Odhodlání centrálních bankéřů intervenovat korunu dočasně oslabilo
    Koruna vstoupila do nového týdne na oslabující vlně, v celodenním hodnocení nakonec kurz významnější pohyb...
  • Odchádza kapitál z drahých kovov do kryptomien? Nevyzerá to tak
    Kryptomeny rastú a drahé kovy klesajú. Mnohí si tieto dve udalosti spojili a tvrdia, že dochádza k rotácii z jednej skupiny aktív, ktorá je hedžingom voči politike centrálnych bánk, do druhej.
  • "Odcházení" kancléřky Merkelové dneškem začalo. Co její konec bude znamenat, a to i pro českou ekonomiku?
    Éra Angely Merkelové na vrcholu německé politiky se chýlí ke konci. Na prosincovém zasedání CDU, kde se bude nové stranické vedení volit, už se kancléřka nebude ucházet o post šéfky partaje. V jejím čele stojí od dubna 2000. CDU je z kancléřčina rozhodnutí v šoku.
  • Odchod ČEZ z Bulharska se odsouvá
    Tuzemská společnost ČEZ se na Balkáně dostala do nečekané situace. Touto dobou už měla mít prodanou svou bulharskou divizi za 8,8 miliardy korun. Prodej se zatím neuskutečnil.
  • Odchod Grécka
    Podľa denníka Spiegel Grécko prišlo s možnosťou...
  • Odchod periferie z eurozóny by pomohl jí i jádru, výsledkem by byla mnohem silnější eurozóna
    Odchod z eurozóny by slabším zemím měnové unie prospěl. Namísto nekonečného procesu utahování a úsporných opatření by jim přinesl nominální devalvaci a růst. Opuštění eurozóny slabšími zeměmi by ale prospělo i jejímu silnějšímu jádru. Tyto země si namísto neustálého získávání času záchrannými programy mohou vybrat ze dvou alternativ. První z nich by bylo hodit slabé země přes palubu a neposkytovat jim další finance. Pak by se ale krize rozšířila i do samého jádra a je jasné, že tato možnost zvažována není. Druhou alternativou je poskytovat periferii stálou podporu.
  • Odchod Řecka zpět k drachmě - Co by znamenal pro zbytek eurozóny?
    Účet za opuštění eurozóny ze strany Řecka by pro ostatní členské země dosáhl 400...
  • Od indexu DAX ku zeleným investíciám
    Po predchádzajúcom súhlase klienta sme sa rozhodli tento malý príbeh zverejniť. Je to už rok, odkedy FXstreetCZ, prvý nezávislý česko-slovenský server venovaný obchodovaniu na forexe a 3cAnalysis, britský tím poskytujúci nezávislé technické analýzy, začali spolupracovať. Na základe tejto aktivity sa aj Marcela stala jedným z klientov. Analýzy využíva už pol roka. Pri doterajšom obchodovaní sa zamerala na index DAX, ale pomaly objavuje aj ďalšie európske a americké indexy. Nakoľko analýzy poskytované klientom sú v anglickom jazyku, Marcela často oslovuje 3cAnalysis vo veci pomoci s prekladom. Táto aktivita postupne viedla k tomu, že sme sa navzájom lepšie spoznali s klientom. V septemberi 2019, EREVITA, slovenská spoločnosť špecializujúca sa na identifikovanie investičných príležitostí s revolučným potenciálom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, tiež vytvorila partnerstvo s 3cAnalysis. Od toho momentu Marcela rovnako venuje pozornosť aj tejto oblasti. Ako sme sa dozvedeli, spoločne s manželom, majú záujem o investovanie do akcií, a tak postupne študujú dostupné informácie na BLOGU webstránky EREVITA. Podľa jej slov sú čoskoro pripravení niektoré z týchto príležitostí využiť aj pre svoju strednodobú investíciu.
  • Od invaze Česko Rusku za plyn a ropu poslalo 10krát více peněz, než kolik vybralo v historicky rekordní sbírce na Ukrajinu. Nejúčinnější „sbírkou“ je odstřižení od ruských energií
    Podle zpráv z minulého týdne Češi vybrali na pomoc Ukrajině zhruba 2,7 miliardy korun. Jedná se o rekordní výtěžek jednorázové humanitární akce. Jde o úctyhodný výsledek semknutí tuzemské veřejnosti.
  • Odkaz G-20: Eurozóna si musí pomôcť najprv sama
    Odkaz G-20: Eurozóna si musí pomôcť najprv samaZasadnutie G-...
  • Odklad cel na část čínského zboží poslal akciové trhy nahoru
    Hlavní americké akciové indexy míří v první polovině newyorského obchodování prudce nahoru, průběžné intradenní přírůstky dosáhl i více než 2 %. Optimismus vyvolalo sdělení, že administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odloží do prosince cla na některé čínské zboží, která měla začít platit 1. září. O více než 4 % stouply akcie Apple a Caterpillar.
  • Odklad řešení problémů v Evropě i USA. ECB přijde s novou podporou
    V některých důležitých tržních tématech došlo k posunu, ale bohužel pouze časovému. Americká Sněmovna reprezentantů schválila financování vlády na další týden a čas navíc Kongresmani využijí k jednání o komplexnějším výdajovém zákonu zahrnujícím i nový epidemický fiskální balík.
  • Od kolébky k diplomu: finanční zajištění budoucnosti dětí
    Většina rodičů touží po tom, aby jejich děti měly co nejlepší start do dospělého života. Investice do vzdělání je často považována za jeden z nejlepších způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout. Avšak s rostoucími náklady na vzdělávání je nezbytné být připraven finančně. Jak tedy zajistit, aby měly vaše děti dostatečné prostředky na pokračování ve studiu, aniž by to příliš zatížilo vaši kapsu a vy i vaše děti jste mohli vést život podle vlastních představ?
  • Od koruny k euru: Od pokusu o Česko-Slovenskou měnovou unii uběhlo 25 let
    Před 25 lety bylo stvrzeno rozdělení Československa na dvě republiky, československým parlamentem byl schválen ústavní zákon o zániku federace a nástupnictví dvou samostatných republik. Jedna z mála důležitých stránek měla zůstat oběma státům společná, byť jen dočasně, a to měna.
  • Odkud se bere poptávka po zlatě?
    Cena zlata se v tomto týdnu propadla pod důležitý support 1 078 USD a klesla až na nejnižší úrovně od roku 2010. Zlato si v poslední době neprochází zrovna úspěšným obdobím, když mu vítr z plachet bere hlavně silný dolar a spekulace na růst amerických úrokových sazeb. Přestože se z pohledu na cenu zlata může zdát, že tento drahý kov již nikoho příliš nezajímá, opak je pravdou. Poptávka po zlatě zůstává robustní. O zlatu se často tvrdí, že je především investičním kovem, což je rozhodně pravda v porovnání s ostatními kovy. I tak je ale největším zdrojem poptávky neinvestiční sektor. Například v třetím čtvrtletí letošního roku dosahovala celková poptávka po zlatě 1 120,9 tun z čehož jen 229,7 tun šlo za investičním zlatem (slitky, mince, ETF). Centrální banky nakoupily za stejné období 175 tun, zatímco šperkařský a technologický sektor odsály dohromady z trhu 716,2 tun.
  • Odliv dividend a slabší export tlačí běžný účet do deficitu
    Běžný účet platební bilance v srpnu pokračuje mírným deficitem, ve kterém pravděpodobně zůstane i po zbytek roku. Za záporným saldem opět stojí nižší přebytek zahraničního obchodu a stále silný odliv dividend do zahraničí (25,3 mld. Kč). Meziročně je tak celkové saldo běžného účtu téměř stejné.
  • Odliv dividend poslal v srpnu běžný účet platební bilance do rekordního deficitu
    Běžný účet platební bilance skončil v srpnu v deficitu ve výši 80,63 mld. CZK. Výrazně tak byl překonán i náš na trhu nejpesimističtější odhad. Jedná se o vůbec nejvýraznější schodek běžného účtu minimálně od roku 2004, od kdy máme měsíční data k dispozici. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu k prohloubení salda z -11,3 mld. CZK v červenci na -57,6 mld. CZK.
  • Odliv dividend se zvyšuje
    Slabší zahraniční obchod spolu se sílícím odlivem dividend snižuje přebytek běžného účtu platební bilance reprezentující vnější bilanci ČR. Po loňském mimořádném výsledku se opět bilance ČR vrací k normálu. Zatímco loni běžný účet platební bilance vykázal za prvních osm měsíců roku přebytek ve výši 139 mld. korun, letos už jen 41 mld. Důvodem jsou nejenom vyšší dovozy do ČR, ale i odliv dividend, který po loňském útlumu opět zesiluje.
  • Odliv dividend stahuje Česko „do rekordního mínusu“ nejvíce, hrozba měnové krize se ale zatím nenaplňuje
    Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji příliš nerozptylují. Přesto koruna mnohem spíše rekordně sílí, než by čelila měnové krizi. Co za tím vězí?
  • Odliv dividend svedl platební bilanci k nule
    Běžný účet platební bilance skončil v březnu jen velice mírným přebytkem 0,2 mld. CZK, což pro trh, který čekal téměř 20 mld., je velké zklamání. Přesto si běžný účet polepšil meziročně o 11,5 mld. CZK poté, co v březnu minulého roku byl ve výrazném deficitu. Za kladnou bilancí v letošním březnu stál zejména obchod se zbožím a službami, který vykázal přebytek 39,7 miliard korun. Přebytek mírně vylepšilo i kladné saldo převodů z rozpočtu EU ve výši 0,3 mld. CZK. Na druhou stranu pak působily výplaty dividend do zahraničí, které dosáhly výše 30,6 miliardy korun. Letos by podle našeho výhledu měl zahraniční obchod vykázat o něco větší přebytek než minulý rok. To by se mělo pozitivně odrazit i v přebytku platební bilance, který by měl letos skončit přibližně stejně jako loni.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024