Úterý 03. prosince 2024 19:52
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Brent opět dobyl 50 USD hladinu. Překoná 4 týdenní chop?

06.10.2015 18:28  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Situace na ropě nebyla v posledních týdnech příliš zajímavá. Benchmarky Brent i WTI se držely v relativně úzkém pásu několika dolarů. To se se srpnovým propadem a následným až 29 % růstem během 5 seancí nejde srovnávat. Pohyb do strany však nemůže trvat věčně. Dnes odpoledne se Brent dostal dokonce nad 51 dolarů za barel poprvé od začátku září. Dařilo se také americké WTI, která také vystoupala nad své obvyklé cenové rozpětí z posledních týdnů - nad 48 dolarů za barel. Ropa je v tomto měsíci zatím úspěšnou komoditou, když oba ropné benchmarky rostou o více než 4 %.

Ropě pomáhá geopolitická situace i důvěra velkých hráčů

Ropě pomáhá příznivá situace na komoditních trzích, která se projevuje také na růstu komoditních akciových titulů. Růstu hraje do karet nižší riziková averze a také pravděpodobné odložení zvýšení úrokových sazeb v USA. Důležitým faktorem specifickým pro ropu je nárůst geopolitického rizika v souvislosti s bezpečností situací na Blízkém a Středním východě. Starosti dělá hlavně situace v Sýrii, kde vedle sebe operují americká a ruská armáda. Přestože Sýrie nebyla ani před válkou významným producentem ropy, tak konflikt hrozí stále rozšířením, které by se významných producentů ropy už dotklo. Nemluvě o roli Ruska, které je na špici světových těžařů a exportérů ropy. Ropě v posledních týdnech přáli také velcí obchodníci, kteří začali opět spekulovat na její růst. Net-long pozice velkých obchodníků rostou na ropě už 6 týdnů v řadě a dosahují na tříměsíční maxima. Podpora velkých hráčů je signálem, že by ceny ropy nemusely dále propadat. Jak ale už ukázaly jarní měsíce (i situace na počátku roku), i velcí hráči se mohou mýlit (viz graf). Na vývoji v posledních týdnech je zřetelné, že zatímco dlouhé pozice výrazně rostou, tak cena zatím zaostává.

cc

Určitým pozitivním signálem pro ceny ropy je postupné vyprazdňování tankerů, které v posledních měsících sloužily jako plovoucí zásobárny ropy čekající na svého kupce. Dle Bloombergu klesl od července počet plných tankerů íránské ropy z 10 na 4. Přestože Írán je ve specifické situaci, stále pod ropným embargem, tak se předpokládá, že i další velcí producenti své tankerové zásoby postupně udávají na trzích. Hlavní fundament na ropě zůstává už dlouhé měsíce stejný. Ropný trh se potýká s nadprodukcí, kterou nestíhá poptávka absorbovat. Pokles cen naopak nutí jednotlivé země hledat rezervy v těžbě, aby maximalizovaly ropné příjmy. Zvláště v posledních měsících se k trendu vyšší těžby přidala také produkce v Severním moři. Aktuálně se drží na nejvyšších hodnotách od června 2012 Vyšší těžbu nad limity vykazuje i organizace OPEC. Dle dat Bloombergu sice těžba v posledním srovnání klesla, stále se ovšem drží významně nad kvótou 30 mil. barelů ropy denně.

crops

Objevují se ale také signály, které by mohly růsty cen podpořit. Ve Spojených státech se zatím jakž takž drží těžba z břidličných vrstev, která patří mezi nejdražší způsoby dobývání ropy. Počet sledovaných vrtů v USA se už od května drží poblíž současných úrovní. V posledních týdnech se zavírání vrtů obnovilo, stále se pohybuje nad 600 aktivních vrtů. Dle údajů EIA klesla meziročně v září v USA těžba o 120 tisíc barelů. Trh jistě očekával výše, ovšem nutno přiznat, že nízké ceny zanechávají v americké těžbě čím dál větší rýhu. Ze svých červnových maxim už těžba v USA klesla o 500 tisíc barelů. Hlubinná a břidličná těžba jsou na prvním místě v omezování kapacit.

pvus

Ceny ropy ovlivňují také zásoby v USA, které sice v posledních měsících sezónně poklesly, ovšem stále se drží přibližně 100 mil. barelů nad pětiletým průměrem. V následujících měsících by zásoby měly růst, přičemž důležité bude sledovat tempo. Pokles americké produkce by měl nárůst zásob zbrzdit.

zrusa

Nemuselo by se také vyplatit brát na lehkou váhu dnešní slova šéfa Royal Dutch Shell Bena Van Beurdena z londýnské konference těžařů, který už vidí první signály obraty na trhu s ropou, a to přestože se společnost stále chystá na dlouhé období nižších cen. Ano, jedná se o zainteresovaného muže z ropného průmyslu, ale je pravdou, že situace na ropě už nevypadá tak beznadějně, jako v posledních měsících. Z období, kdy přicházel jeden negativní signál za druhým, se na ropě začínají objevovat zprávy, které růst cen ropy podporují. To neznamená, že ropa je na začátku býčího trendu, ale mohl by se vytvořit dobrý základ, který by měl ceny podržet. Pokud by se navíc zintenzivnily geopolitické problémy, další růst by byl velmi pravděpodobný. A to až do doby, než by se americkým těžařům vyplatilo sundat pečeti z "dočasně" uzavřených těžebních zařízení. Nejvíce se spekuluje o ceně 60 dolarů, která by měla být dostatečnou pro ziskovou břidličnou těžbu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Breakout strategie s Bollinger Bands a Admiral Keltner indikátory
    Breakout strategie s Bollinger Bands a Admiral Keltner indikátory je strategie na volatilitu. Vlastně to začíná s neobvyklým nedostatkem volatility na trhu, který obchodujete. Jinými slovy, trh obchoduje s mnohem menší volatilitou, než byste usoudili z historických dat.
  • BREKING: Britský výrobní PMI dopadl lépe, než se čekalo
    Výrobní sektor dopadl o něco lépe, než se čekalo, nicméně index se stále nachází hluboko pod středovou úrovní 50. Aktivita ve výrobním sektoru britské ekonomiky stále výrazně slábne. Dnešní výsledek se navíc nachází hluboko pod zářijovou úrovní. Libra v reakci na výsledek mírně posílila, ale do značné míry pohyb vypovídá o relativně slabém americkém dolaru na počátku tohoto týdne. Zítra čekáme na výsledky zasedání FOMC.
  • BRENT bojuje proti klesající trendové linii a vykazuje známky zlepšení
    Futures kontrakty na ropu BRENT zažívají novou býčí vlnu a po výrazném odrazu od úrovně podpory 72,73 se opět setkávají se střednědobou klesající trendovou linií poblíž úrovně 74,00. Z technického hlediska se oscilátor MACD pohybuje horizontálně stále pod svými spouštěcími a nulovými liniemi; stochastický oscilátor však stoupá nad úroveň 80, což potvrzuje růstové momentum na trhu. Cena navíc stojí nad 20denním a 50denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA). Pokud dojde k prudšímu býčímu pohybu, může komodita znovu otestovat rezistenci 80,00 a významný 200denní SMA na úrovni 81,06, který se jí v předchozích dnech nepodařilo překonat. Úspěšný výstup nad ni by mohl podpořit pozitivní scénář a zasáhnout další úrovně 82,66 a 84,50. Na opačné straně by ústup pod klesající trendovou linii mohl medvědy zavést do blízkosti předchozího koryta 72,73 a kulatého čísla 70,00. Větší tlak směrem dolů by mohl otevřít cestu k 17měsíčnímu minimu 68,48.
  • ⛽ Brent bojuje v blízkosti $67,00
    Brent (OIL) začal tento týden překonáním úrovně $70. Jednalo se o nejvyšší úroveň od počátku minulého roku. Cenu vyprovokoval k růstu útok na saúdskou ropnou infrastrukturu a rozhodnutí OPEC+ o zachování stávajících kvót. Cena už během dvou dnů klesla o více než 5 %. Data zásob API včera ukázala nečekaně výrazný vzestup zásob o 12,8 mil. barelů (oček. -0,8 mb.). Dnešní zásoby DoE, na programu v 16:30, tak budou pod drobnohledem.
  • Brent edges lower toward $80 per barrel ahead of the OPEC+ meeting
    Oil prices dipped on Monday, with Brent approaching $80 a barrel, as investors anticipated an OPEC+ meeting later in the week for an anticipated agreement to limit supplies into 2024.
  • Brent: growth did not last long
    At the beginning of the week, Brent crude oil prices were likely to start growing due to the temporary weak US Dollar;...
  • Brent navyšuje osmiměsíční maxima, silné momentum na ropě pokračuje
    Po překonání padesátidolarové hranice je ropa Brent k nezastavení. Ve středu v poledne se dostala nad hladinu 52 dolar...
  • ⛽Brent na 10měsíčních maximech nad 95 USD
    Ropa pokračuje ve svém růstu vyvolaném akcemi OPEC+, zejména prodloužením omezení dodávek ze Saúdské Arábie a Ruska. Obě země před 2 týdny oznámily, že do konce roku prodlouží omezení výroby a vývozu, čímž trhy zaskočily, protože se všeobecně očekávalo prodloužení o 1 měsíc.
  • Brent: oil is correcting from record lows
    Brent crude oil is trading near its record lows, however yesterday it grew slightly. Some support to the price of oil ...
  • Brent: oil price at record low
    Brent crude oil is in a strong downward trend, hitting new record lows. The price is affected partly by US dollar whic...
  • Brent prudce vzrostl nad 88 USD a může pokračovat v růstu
    V úterý ceny ropy poprvé od října 2014 přesáhly 88 dolarů za barel. Obavy investorů z narušení ropného dodavatelského řetězce kvůli situaci na Blízkém východě odstartovaly růst cen ropy. Futures na ropu Brent vzrostly na 87,5 USD za barel, WTI se vyšplhala na 84,85 USD za barel. Dříve Brent přesáhl 88 dolarů a WTI prudce vzrostl nad 85 dolarů za barel.
  • Brent přešlapuje na místě, zemní plyn prudce roste, měď se stabilizovala a palladium září
    Na většině finančních trhů teď určuje směr hlavně rostoucí riziko, způsobené zhoršeným výhledem růstu světové ekonomiky. V centru pozornosti jsou přetrvávající obavy o schopnost amerického prezidenta dohodnout se s Kongresem na řešení fiskálního útesu. Pokud se nedohodnou do 1. ledna, tak hrozí, že se ekonomika vrátí do recese. A to nejen ta americká, ale i ostatní ekonomiky po celém světě. Během uplynulého týdne propadl širší index amerických akcií S&P 500 na svá tříměsíční minima a dolar naopak proti ostatním měnám posílil.
  • ⛽ Brent rastie k hladine $60 za barel
    Brent (OIL) dnes vzrástla nad úroveň 59,50 USD, pretože ropa zostáva v pozornosti investorov. Ropa Brent sa dostala nad klesajúci trojuholníkový vzor, vďaka pozitívnemu sentimentu na trhoch. Silnú dynamiku ďalej podporili správy, podľa ktorých je OPEC + naďalej odhodlaný znižovať prebytok ropy na trhu. Zatiaľ čo Brent v poslednej dobe zaostáva za WTI, v súčasnosti sa obchoduje tiež na ročných maximách.
  • ⛽ Brent sa dostala nad hladinu $60 📈
    ZCN22-ZCZ21 kukurica jul minus decembra dostala nad hranicu 60 dolárov za barel. Ceny ropy zažívajú najlepší začiatok roka za posledných 30 rokov a už v roku 2021 zaznamenali nárast o takmer 20%. Zatiaľ čo pred 30 rokmi boli zisky ťahané vojnou v Perzskom zálive, ceny tentoraz podporuje slabý USD a nižšia ponuka zo strany OPEC +. Očakávania rýchlejšej ako očakávanej obnovy dopytu slúžia ako ďalší faktor rastu. Vrchol od januára 2020 možno nájsť nad hladinou 70 dolárov za barel a sezónne vzorce naznačujú, že lokálne maximum sa dosiahne v druhej polovici februára. Indikátor RSI je na najvyššej úrovni od roku 2018.
  • Brent se dostal nad 80 dolarů za barel, akcie opět lehce v plusu
    Čtvrteční seance si dnes zatím podle očekávání žádná velká překvapení nepřipravila. Nově příchozích fundamentů je málo a nálada na trzích tak zůstává i nadále opatrně optimistická. To vše navzdory dění v Itálii, kde se pomalu formuje populistická vláda, jejíž dopad na politickou mapu Evropy a na finanční trhy může být v delším horizontu poměrně významný. Dnes ale evropští obchodníci zůstávají v klidu, díky čemuž si většina indexů připisuje mírné zisky. Platí to paradoxně také o akciích v Itálii, které po včerejší více než dvouprocentní korekci zatím o pár desetin procenta rostou.
  • Brent se drží na 52 dolarech při čekání na zasedání OPEC+
    Cena futures ropy se dnes vrací k předchozím ziskům po včerejším uzavření ve ztrátě způsobené nerozhodnosti Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich partnerů (OPEC+) ohledně snížení produkce v únoru. Futures Brent splatné v březnu zaznamenaly nárůst o 1.82% ve 13:00 SEČ mírně nad 52 dolarů, což je stejný nárůst, jaký zaznamenala ropa WTI, americký benchmark, ve stejnou dobu, obchodující se za více než 48 dolarů.
  • Brent se po přiblížení k 70 USD dostává k důležité resistenci. Klíčovou roli ale sehrává fundament
    Ropa má za sebou úctyhodný býčí trend, díky kterému se v případě severomořského brentu vyhoupla na hranici 70 dolarů za barel. Pro příznivce fibo úrovní tato hranice znamená důležitou bariéru, protože se nachází téměř přesně na 50 % návratu mimořádně silného medvědího trendu, kterým si ropa procházela od poloviny roku 2014 do začátku roku 2016, kdy si sáhla krátce až na cenu 28 dolarů za barel.
  • BRENT se za několik seancí obchoduje do strany
    Futures kontrakty na ropu BRENT se po prolomení 50denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) na začátku února vracejí zpět. Zdá se však, že oživení je prozatím pozastaveno, neboť 200denní SMA omezuje růst ceny. Vzhledem k tomu, že ukazatele RSI i MACD jsou vychýleny směrem vzhůru, mohli by býci zaútočit na cenu 82,66. Další růst by se pak mohl zastavit kolem úrovně 84,47.
  • Brent ve stabilně rostoucím trendu
    Futures kontrakt na ropu Brent se od konce června pohybují ve stabilně rostoucím trendu a překračují 50- a 200denní jednoduché klouzavé průměry (SMA) i klesající trendovou linii, která spojuje jejich nižší maxima od září 2022. Ukazatele momenta aktuálně naznačují, že býčí síly mají navrch. Konkrétně ukazatel RSI se ustálil na hranici 70 překoupených bodů, zatímco ukazatel MACD posiluje nad nulou i nad červenou signální linií na nejvyšší úrovni od dubna. Pokud by se nedávný růst rozšířil, mohli by se býci zaměřit na dubnový vrchol na úrovni 86,75. Další růst by se pak mohl zastavit u maxima na úrovni 98,00. Případně, pokud odraz oslabí a cena se obrátí směrem dolů, mohla by jako počáteční support posloužit předchozí rezistence 77,00. Při sklouznutí pod tuto úroveň by ropa mohla klesnout k 73,80. Ještě níže by mohla ochranu před poklesem poskytnout překážka 71,78, která se během května a června třikrát silně udržela.
  • Brent v širokém medvědím kanálu
    Futures kontrakty na ropu Brent prodloužily svou horizontální trajektorii v rámci širokého medvědího kanálu o další týden a pohybovaly se mezi cenou 70,89, resp. 72,86. Indexy RSI a MACD se snaží vstoupit do býčí oblasti, ačkoli vzhledem k jejich předchozím neúspěšným pokusům a s přihlédnutím k posilujícím překoupeným signálům přicházejícím ze stochastického oscilátoru by obchodníci mohli zůstat stranou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Saxo Bank
TopForex
DeGiro
reklama
Swissquote Bank