Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Bude-li ropa pokračovat ve svém snížení?

13.03.2014 17:00  Autor: MAYZUS  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Za poslední 3 dní kotace WTI ztratili přes 3 dolary USA. Po nastartování týdnu nad bodem 102,00 USD, ke konci týdne kotace ropy klesli na úroveň 97 dolaru za barel.

Ve čtvrtek kotací ropa snažili se stoupat, maximum dne byl zafixován poblíž bodu 98,25 USD. Ale s připojením amerických investorů situace se změnila – momentálně ropa ztrácí kolem 0,2% a obchody se uzavírají poblíž bodu 97,50 USD.

Hned několik faktoru přivedli ke korekci na ropném trhu.

Za prvé, skončení topného období v USA. Táto zima, byla nejchladnější za posledních 20 let. Proto byla vysoka poptávka na destiláty, které se používají na vytopení domů. S koncem zimy poptávka na destiláty klesne a s ní půjde dolů i cena na ropu.

Období od března do května je historický nejslabším pro kotace ropy. Oživení poptávky na ropu a na ropné výrobky můžeme očekávat koncem května, kdy v USA bude otevřena auto sezona, která přivede k větší spotřebě benzinu.

Poslední data od Americké ropné univerzity (EIA) byly smíšena pro kotace WTI. Na jednu stranu, zásoby benzinu klesli na 5,230 milionu barelů, což bylo lepší předpovědi expertů, které očekávali snížení na pouhých 2,033 milionů barelů.

Na druhou stranu, zásoby syrové ropy vyrostli na rekordní 6,180 milionů barelů, když experty předpovídali růst ukazatelé pouze na 2,150 milionů barelů.

Druhý faktor, který potlačuje cenu WTI – je záměr Ministerstva energetiky USA otevřít strategický zásoby (SPR) ropy.

Včera vyšlo najevo, že USA chystají se provést testový prodej ropy ze svých strategických zásob o velikosti 5 milionů barelů, což činí 1/4 denní spotřeby ropy v USA.

Podle dat publikovaných koncem roku, celkový objem strategických zásob ropy činí přibližně 700 milionů barelů.

Poslední podobný testový prodej strategických zásob byl proveden v roce 1990 na fónu invazi Iráku do Kuvajtu a začátkem války v Perském zálivu. V tu dobu bylo realizováno 3,9 milionů barelů.

Oficiální verze provedení testového prodeje – je uspokojeni poptávky rafinerie země po ukončení periody z technického servisu, a takže kontrola možnosti USA na případ destabilizace světového trhu ropy.

Předsedá Ministerstva energetiky USA, zdůraznil, že prodej SPR byl naplánován dříve, a nemá nic společného s momentální situací na Ukrajině.

Však, podle názoru expertů, reálným důvodem prodejů ropy je pokus vlády USA vyvinout tlak na Rusko.

Ve svém nedávném prohlášení bývalý hlava FED Alan Grinspen prohlásil, že „USA nemá reálnou možnost zabránit Rusku v jeho činnostech. Jedinou možnosti je vyvíjení tlaku na finanční trh RF, což může přivést k vážným komplikacím v ekonomice Ruska“

Pouze zveřejněny zprávy vlády USA o záměru provádění testového prodeje přivedlo ke snížení cen na ropy více, než na 1%.

Zvětšení objemu ropy, cestou prodeje strategických zásob USA, přelomí kotace ropy.

Další dynamiku ropy pokračují ovlivňovat i další geopolitický faktory. Mezi rizikové faktory patři obnovení exportního dodávání ze strany Iránu. Vláda Iránu plánuje v nejbližší době zvětšit objemy těžby ropy do 4 milionu barelů denně z momentálních 1,2 – 2,2 milionů barelů.

Z technického hlediska, ropa vypadá jako lokálně přeprodana. Technický indikátory dali signál k nákupu. Nejbližší cíli na odskok jsou poblíž bodů $98.25, $99.00, $100.40.

V případě průboje úrovně 97 dolarů za barel, ropa může pokračovat ve snížení do dalších bodů: $95.80 a $95.00.

Oil+chart
Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Tato informace je analytickým přehledem kapitálových a FX trhů. Uvedený materiál a obsažené informace jsou investičním výzkumem a nesmí být považovány za poskytování rad k investování pro potřeby práva Investičních Firem 144(I)/2007 Kyperské republiky nebo za jakoukoliv jinou osobní radu, která se vztahuje na určité typy transakcí s určitým typem finančních nástrojů.
Klíčová slova: Kotace | Ropa | Investování | USD | Poptávka | USA | Finanční trh | Indikátory | Rusko | FX | Fed | Dolary | Trh | ROCE | EIA | Ropy | Cena | WTI | Zprávy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bude Fed pokračovat ve zpřísňování kurzu vzhledem k aktuálním údajům o inflaci?
    Účastníci trhu nadále reagují na býčí tržní sentiment, který vznikl díky zprávě CPI zveřejněné ve čtvrtek. Inflace dosáhla meziročně 6,5 %, což byl šestý měsíc v řadě, kdy inflace klesla z maxima 9,1 % v červnu.
  • Bude Fed schopen kontrolovat inflaci?
    Hlavní součástí včerejšího oslabení dolaru byla zpráva z Číny naznačující, že jejich výrobní sektor silně roste. Právě výrobní sektor je důležitou součástí hospodářského oživení Číny po masivním omezení ekonomiky. Dalším faktorem vyvíjejícím medvědí tlak na dolar byla síla eura. Společně tyto fundamentální události vedly k poklesu dolaru o 0,39 %.
  • Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká českou ekonomiku v příštím roce?
    V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Jedná se o zásadní příčinu toho, proč se „rekonvalescence“ české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje. Vždyť nebýt čipového hladomoru, klíčového důvodu propadu automobilové výroby, letošní meziroční vzestup tuzemského průmyslu by byl více dvojnásobný. Takto ale bude příznivou zprávou i to, pokud průmysl letos vzroste o desetinu. Samozřejmě, v běžných časech by byl desetiprocentní nárůst heroickým výkonem, připomínajícím Čínu v jejích nejlepších letech. Jenže meziroční srovnání je letos kriticky poznamenáno loňským dramatickým propadem, takže opravdovým úspěchem by letos byl teprve meziroční nárůst výkonu průmyslu o dvacet a více procent.
  • ❗Bude inflace v USA dále "přechodně" růst?
    Dubnová inflace v USA byla o mnoho vyšší, než očekával trh. Meziročně dosáhla na 4,2 %. Jednalo se o nejvyšší výsledek od poloviny roku 2008. Akciový trh se ocitl pod tlakem. Obavy však vyprchaly po vyjádření představitelů Fedu, kteří zopakovali svoji tezi o tom, že cenový růst je pouze dočasný. Nicméně za květen se čeká další akcelerace - tentokrát na 4,7 % y/y. Otázkou je, jak moc bude muset ještě inflace vyrůst, aby trh přestal Fedu věřit.
  • Bude Japonsko znovu intervenovat na trhu?
    Pár USD/JPY minulý týden zaznamenal nejsilnější pokles od listopadu 2022, když se propadl o více než 4 %. Mnoho obchodníků předpokládá, že na prudkém poklesu dolaru vůči jenu měla svůj podíl japonská vláda, která dvakrát vstoupila na trh s úmyslem podpořit svou měnu, a nevylučují, že úřady brzy zopakují scénář z roku 2022, kdy provedly tři měnové intervence po sobě.
  • Bude jednou ČNB tancovat tak, jak vláda píská?
    Takzvanou fiskální dominancí se myslí stav, kdy centrální banka přímo, či nepřímo ztrácí svou nezávislost a její politika se stává „otrokem“ politiky fiskální. Jde o jakousi měkčí verzi naprosto přímočarého a doslovného tištění peněz, které financuje vládní výdaje utržené ze řetězu. V současném kontextu se o fiskální dominanci hovoří zejména ve vztahu k relativně vysokému vládnímu zadlužení mnoha zemí a hrozbě, kterou v této souvislosti může představovat růst sazeb. Míříme ale skutečně ke stavu, kdy třeba i taková ČNB bude tancovat tak, jak vláda píská?
  • Bude Joe Biden oznámen jako oficiální kandidát Demokratické strany?
    V nejbližší době se očekává oznámení, že Joe Biden bude oficiálním kandidátem Demokratické strany v prezidentských volbách v USA. Mezitím se objevuje stále více informací, které naznačují, že Biden může na poslední chvíli odstoupit. Televize NBC přinesla informace, podle kterých by se Bidenova rodina měla připravovat na odstoupení Joea Bidena z prezidentského klání. Tuto informaci již Bílý dům popřel.
  • Bude ke konci týdne dost páry na dojezd?
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy se vezou na vlně chuti...
  • Bude kvůli povodňovým škodám třeba navýšit schodek státního rozpočtu? Zatím se tak naštěstí nezdá, i proto, že zasažená města jako Opava či Ostrava hospodaří přebytkově, přičemž miliardy na účtech má i celý Moravskoslezský kraj
    Mohou mít nyní hrozící povodně zásadní dopad na českou ekonomiku a třeba i státní rozpočet? To je zatím, samozřejmě, předčasná otázka. Jednak je třeba doufat v co nejmenší škody, jednak je těžko odhadovat dopady děje, jehož celkovou intenzitu a rozsah působení ještě ani plně neznáme.
  • Bude-li ropa pokračovat ve svém snížení?
    Za poslední 3 dní kotace WTI ztratili přes 3 dolary USA. Po nastartování týdnu nad bodem 102,00 USD, ke konci týdne ko...
  • Budeme moci sledovat akvizici Credit Suisse?
    Akcie švýcarské banky Credit Suisse, nečekaně vzrostly kvůli zprávám o možném převzetí této společnosti americkou firmou State Street. Uskuteční se však tento obchod?
  • Budeme tankovať lacnejšie?
    Ceny ropy Brent sa od polovice apríla viac ako zdvojnásobili vďaka dohode krajín OPEC + o znížení produkcie, ako aj vďaka postupnému oživeniu dopytu po rope vďaka uvoľňovaniu blokovacích opatrení. V stredu (tj. 15. Júla) však budú členovia krajín OPEC + rokovať o ďalšom postupe, pričom najpravdepodobnejším scenárom je postupné znižovanie škrtov ťažby ropy.
  • Bude Meta Platforms čelit velkému "čínskému problému" ? 🔌
    Akcie Meta Platforms, gigantu sociálních médií se sídlem v Menlo Parku, který ovládá Mark Zuckerberg, mají za sebou v roce 2022 dosud nejhorší rok na burze. Během něj, kdy krize v reklamním sektoru zatížila náladu investorů i finanční výsledky společnosti; rostoucí výdaje na budování technologie virtuálních světů jen zhoršily již tak rozjitřenou náladu akcionářů. V roce 2023 bude společnost čelit dalším výzvám, protože podle Zuckerbergova vyjádření se nakonec hodlá přeměnit Meta na společnost zaměřenou na nové technologie a zařízení, které umožňují interakci ve virtuální realitě. Problémem je, že téměř 100 % zařízení společnosti, jako jsou například náhlavní soupravy Oculus VR, se vyrábí v Číně, která je v konfliktu s USA a ... pravděpodobně i se Zuckerbergem. To by se pro společnost Meta mohlo ukázat jako velmi nákladné.
  • Budeme v najbližších 20-tich rokoch musieť zdvojnásobiť svoje úspory?
    „Zlaté časy“ výnosnosti akciových trhov máme za sebou. Aspoň to tvrdí najnovší výskum McKinsey Global Inst...
  • Budeme v najbližších 20-tich rokoch musieť zdvojnásobiť svoje životné úspory?
    „Zlaté časy“ výnosnosti akciových trhov máme za sebou. Aspoň to tvrdí najnovší výskum McKinsey Global Inst...
  • Budeme v roce 2024 utrácet za nákupy více než vloni?
    Obchodníci v České republice zaznamenali v letech 2022 a 2023 meziroční pokles tržeb, a to o 3,9 %, resp. 4,2 %. Propad tržeb během uplynulého roku byl nejvýraznější minimálně od začátku milénia. Otázkou zůstává, jaký bude z pohledu obchodníků a spotřebitelů rok 2024. Dobrou zprávou je, že nálada mezi spotřebiteli se už několik měsíců v řadě zlepšuje a březnový indikátor spotřebitelské důvěry dosáhl nejvyšší hodnoty od jara 2021. V nejnovější analýze se Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, podívala na důvody poklesu loňských tržeb maloobchodu, na to, jak Češi nakupovali v nákupních centrech, zda se spotřebitelé vrátili do kamenných obchodů, ale především na to, co má vliv na utrácení Čechů v roce 2024.
  • Bude mít Ethereum hodnotu 10 000 dolarů dříve než Bitcoin 100 000 dolarů
    Ethereum a Bitcoin jsou rozhodně největší hvězdy kryptotrhu. Tyto dvě měny s celkovou tržní kapitalizací 1,4 bilionu dolarů ovládají více než polovinu kryptotrhu ve výši ceny 2,4 bilionu dolarů.
  • Bude mít FC Liverpool vlastního krypto sponzora?
    Už nějakou dobu svět digitálních aktiv spolupracuje se sportem a díky několika sponzorským projektům se tak utvrzuje vzájemná důvěra a vznikají tak i nové projekty. S trochou nadsázky můžeme říci, že sportovnímu týmu, který nějakým způsobem nepracuje s NFT nebo některou z kryptoburz, chybí vlak zisků a popularity.
  • Bude mít Kazatomprom - největší producent uranu prospěch ze spolupráce s Čínou?
    Největší světový producent uranu, kazašská společnost Kazatomprom (KAP.UK), kótovaná na londýnské burze cenných papírů, minulý týden oznámila, že první várka jaderného paliva AFA 3G TM byla odeslána ze závodu na výrobu jaderného paliva Ulba do Číny. Akcie společnosti si vedou o něco lépe než průměr indexu FTSE:
  • Bude nová předpověď ceny BTC Edwarda Snowdena opět přesná?
    V pondělí Edward Snowden svým fanouškům na Twitteru sdělil „poprvé po nějaké době začínám pociťovat touhu vrátit se” s cenou bitcoinu pohybující se okolo 16 500 dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024