Neděle 22. prosince 2024 09:36
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap trade smarter

Americká data podporují silnější dolar

22.04.2014 10:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Díky blížícím se velikonočním svátkům bylo obchodování na trhu eura s dolarem v průběhu minulého týdne spíše poklidné. Kurz bez výraznějšího trendu osciloval v pásmu mezi 1,3790 až 1,3870 EUR/USD. V celotýdenním hodnocení si dolar lehce polepšil, obdobný obrázek přináší pohled na dolarový index.

Zveřejněná makroekonomická data vyzněla z pohledu americké měny příznivě. Po dočasném zpomalení hospodářského růstu z velké části způsobeným nepříznivým počasím, přinesly březnové statistiky potvrzení návratu americké ekonomiky na dráhu oživení. Pozitivně překvapila silná průmyslová výroba a využití výrobních kapacit, které je nejvyšší od počátku krize. Pokračuje také zlepšování na trhu práce. Týdenní statistiky počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti ukazují na nejnižší hodnoty od konce roku 2007. To se samozřejmě promítá do vyšší ochoty Američanů utrácet, jak potvrdily silné maloobchodní tržby za březen.

Přes lepší americké růstové fundamenty ovšem euro stále drží relativně silné pozice, což již mezi evropskými centrálními bankéři stupňuje nevoli. Šéf ECB M. Draghi a jeho kolegové začínají verbálně intervenovat hrozbami, že dlouhodobé případné posilování evropské měny by si vyžádalo ze strany ECB akci směrem k uvolněnější měnové politice.

Co stojí za poptávkou po společné evropské měně, díky které zůstává kurz eura relativně vysoký? Vysvětlením může být pohled na toky, které zachycuje platební bilance Spojených států a eurozóny. Běžný účet americké platební bilance se dlouhodobě nachází zejména kvůli pasivní bilanci zahraničního obchodu v hlubokém schodku, který jenom v roce 2013 činil 379 mld. USD. Naopak eurozóna jako celek vloni vykázala na běžném účtu aktivum ve výši téměř 230 mld. EUR. I když je pravda, že eurozónu táhnou hlavně německé exporty. Euro ale podporují nejenom výše uvedené reálné toky, obnoveny byly díky zvýšenému zájmu portfoliových investorů i toky finanční. V čistém vyjádření vloni do evropských akcií a dluhopisů přiteklo téměř 148 mld. EUR. Pokud se podíváme pouze na toky ze zahraničí do eurozóny, do akcií vloni připlynulo 270 mld. EUR, do dluhopisů cca 100 mld. EUR. Po vleklé dluhové krizi let 2010 až 2012 byly ceny eurových instrumentů extrémně nízké. Výnosy dluhopisů zejména periferních dluhopisů v posledních měsících klesaly, Řecko se dokonce v minulém týdnu poprvé od krize vrátilo na trh, akciový index nejlepších evropských akcií Euro Stoxx 50 je od loňského července výše o téměř 18,5 %.

Ekonomický kalendář tohoto zkráceného pracovního týdne bude relativně chudý. Nepředpokládá se žádné veřejné vystoupení amerických centrálních bankéřů, z ekonomických dat nás bude zajímat výsledek objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za březen, které budou publikované ve čtvrtek. Data by měla potvrdit, že se americká ekonomika nachází na počátku nového investičního cyklu. Data z trhu práce (Jobless Claims) i statistiky z trhu realit by měly navázat na své předchozí výsledky. Z eurozóny se dočkáme měkkých indikátorů důvěry (PMI, Ifo, INSEE) za duben, které by měly poukázat na opatrný vstup do druhého čtvrtletí. Riziko představuje dopad ukrajinské krize do ekonomického sentimentu.

JAN VEJMĚLEK
Chief Economist and Head of Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování
    Koncem týdne se na trzích znovu dostaly ke slovu obavy z výraznějšího zpomalování hlavních ekonomik, a tedy i firemních zisků. Nálada sice uvadala už včera, ale teprve dnes ráno ji zasáhla nová data. Nejprve to byla slabší dynamika čínského maloobchodu a průmyslu, poté horší indexy nákupních manažerů z eurozóny. V obou případech dostáváme nové indicie o ztrátě tempa, a v případě Francie dokonce indexy naznačují pokles aktivity.
  • Americká data a Fed vyhnaly akciové indexy na maxima
    Na domácí půdě dnes byla v hlavní roli data spotřebitelské inflace. Index spotřebních cen v červnu vzrostl meziročně o 2,7 %, oproti květnu pak o 0,2 %. Podle ČNB odráží zvýšená inflace v letošním roce přetrvávající fundamentální cenové tlaky, vysokou dynamiku regulovaných cen a obnovený růst cen potravin. I ve zbytku roku se dle centrální banky bude inflace pohybovat v horní polovině tolerančního pásma, příští rok se sníží k 2% cíli.
  • Americká data byla lepší, než se čekalo, akcie ale zahajují 2Q poklesem
    Evropské trhy dnes klesaly pod tíhou další vlny obav z dopadů koronaviru. V čele ztrát stály banky poté, co banky ve Velké Británii oznámily, že po tlaku ze strany Bank of England letos zruší výplaty dividend. Německo mezitím uvažuje o prodloužení karanténních opatření až do konce Velikonoc.
  • Americká data na konci týdne přináší dolaru značné ztráty
    Dolaru se tento týden dařilo postupně posilovat. Jeho pohyb byl relativně pomalý vzhledem k novým informacím, zřejmě i...
  • Americká data nenadchla ani nezklamala, evropské akcie v červených číslech
    Evropské akciové indexy se vrací do červených čísel. Z korekce na evropských akciích tentokrát podezříváme především blížící se víkend, s ním spojené italské referendum a snahu některých obchodníků o hedžování, nebo rovnou uzavírání, rizikových pozic. Odpovídal by tomu i charakter dnešního obchodování, které probíhá jinak ve velkém klidu a na nízkých objemech, když většinu ztrát nabraly indexy okamžitě po otevření evropských burz.
  • Americká data nepřekvapila. DAX na silném supportu, zatímco CAD doplácí na výplach na ropě
    Páteční seance zatím pokračuje na akciovém trhu v podobném duchu jako předchozí dny. Platí to hlavně o Evropě, kde akciové indexy znovu ztrácí přibližně procento, díky čemuž svou pětidenní ztrátu navyšují ve většině případů na více než čtyři procenta. Amerika je a tom o něco lépe a tamní indexy si své pozice drží. I ty ale na týdenní bázi ztrácejí, i když pouze jedno až dvě procenta. Německý DAX se tak po odražení od horní hrany konsolidačního pásma rychle vrací k jeho spodní straně na úrovni říjnového minima, které by pro něj nyní mohlo představovat zajímavý support.
  • Americká data nepřekvapila, evropské akcie mezitím s přehledem likvidují včerejší ztráty
    Po včerejší korekci dnes akciové trhy získávají pevnější půdu pod nohama. Evropské burzy včerejší ztráty nejen že likvidují, ale dokonce své pozice proti středečnímu close ještě o něco vylepšují, když rostou ve většině případů o jedno až dvě procenta. Většinu zisků si přitom připsaly během dopolední seance a v průběhu odpoledne si své pozice už pouze udržují.
  • Americká data NFP dnes zklamala, dolar mírně oslabuje
    Růst počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor ve Spojených státech v září nečekaně zpomalil třetí měsíc v řadě. Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor minulý měsíc stoupl o 156 000 po vzestupně revidovaném nárůstu o 167 000 za srpen. Ekonomové očekávali, že američtí zaměstnavatelé v září vytvořili až 175 000 nových míst.
  • Americká data opět rozhýbala trhy
    Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA nečekaně stoupl na 360 000. Původní odhad ekonomů počítal s 342 0...
  • Americká data PMI srazila dolar k zemi; analýza ZLATA
    Aktivita v americkém sektoru služeb v lednu zpomalila na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Index nákupních manažerů vydáván Institutem pro...
  • Americká data pomohla dolaru k růstu, evropské akcie v zelených číslech
    Obchodování na finančních trzích se i koncem týdne zatím nese ve velmi poklidném režimu. Akciové indexy v Evropě si sv...
  • Americká data pomohla eurodolaru vzhůru, koruně se korigovat ztráty nedaří
    Koruna v průběhu dnešního obchodování zůstala na úrovni 26,00 za euro. Během dne se snažila korigovat včerejší ztrát...
  • Americká data pozitivně naladila trhy a pomohla dolaru
    Dnešní obchodování na hlavních trzích zejména odpoledne charakterizuje pozitivní nákupní nálada, která zvedá jak ceny ...
  • Americká data přinesla smíšenou náladu
    Obchodování na trhu eura s dolarem bylo včera velmi klidné, když se měnový pár pohyboval v úzkém pásmu mírně...
  • Americká data s trhy tentokrát nezatřásla. Koruna zmírnila své ztráty
    Hlavním bodem programu byla v závěru týdne americká data z trhu práce. Ta dopadla smíšeně a nedala důvod k podobnému tržnímu otřesu, jaký jsme viděli před měsícem. Zatímco mzdy za odhady zaostaly, růst zaměstnanosti konsensy výrazně předčil.
  • Americká data trhům náladu příliš nepokazila, eurodolar za dnešek klesá
    Koruna za dnešní den registruje opět pouze nevýraznou změnu kurzu. Z prostoru mírně pod 26,00 se postupně posu...
  • Americká data ukázala na výraznější zpomalení a horší spotřebu. Doléhá na trhy a posílá CZK na lednová minima
    Americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního roku pomaleji, než se pův...
  • Americká data začínají nenápadně překvapovat. Surprise index je po prudkém růstu nejvýše od letošního srpna
    Jeden rychlý postřeh k americkým datům. V nadcházejících dvou týdnech nás čeká řada fundamentů z USA a poté zasedání americké centrální banky. Z ocenění futures na úrokové sazby je zjevné, že je růst amerických sazeb již téměř stoprocentně započten v ceně dolaru. Další utahování měnové politiky nad rámec prosincového růstu sazeb trhy přitom zatím příliš nezajímá, protože je do něj podle většinového názoru ještě daleko. Reakce na nově příchozí data z USA je proto v poslední době velmi vlažná, což by se ale možná do dalších týdnů mohlo začít měnit. Listopad se totiž zatím trochu nenápadně nese v duchu velmi častých pozitivních překvapení, což koneckonců potvrdila i včerejší nečekaná revize amerického HDP, která zvýšila původní odhad za 3Q z 2,9 % na 3,2 %. Citelné zlepšení fundamentu lze velmi dobře vypozorovat hlavně na našem oblíbeném indikátoru z dílny Bloombergu, který mapuje jak výrazně data z USA překonávají většinový konsenzus. Takzvaný surprise index začal v minulých týdnech opět stoupat a aktuálně se přibližuje k velmi slušným úrovním z letošního srpna.
  • Americká data zklamala, Coeure se dopadu negativních sazeb neobává
    V pondělí byl v Evropě svátek, takže se obchodníci soustředili hlavně na dění v USA. První zajímavý report přišel v podobě chicagského Fed indexu za březen, který se dostal na -0,15b., zatímco trh počítal s výsledkem -0,1b. Přesto se jednalo o mírné zlepšení, když index rostl z únorových -0,29b. Vedle tohoto reportu jsme se pak dočkali výsledků z amerického trhu s bydlením, kde byly zveřejněny počty prodaných domů. Ty dosahovaly v březnu 5,21 mil. a podstřelily tak konsenzus 5,23 mil. Předchozí výsledek byl mírně revidován z 5,51 mil. na 5,48 mil. Březnový report lze považovat za zklamání, a to hlavně v souvislosti s výrazným snížením úroků na hypotéky, které u 30 letých fixací klesly z 5,1 % na 4,4 %. Navzdory zklamání byla ale reakce na většině trhů minimálí.
  • Americká data z trhu práce, analýza EUR/USD
    Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP report) dosáhl v srpnu na hodnotu 169 000, což...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex