Úterý 03. prosince 2024 18:16
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Partner

Týdenní zpráva o koruně: Stabilní postoj ČNB

28.03.2014 16:30  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Končící týden vyznívá pro korunu zhruba neutrálně. Z předchozích ztrát česká měna ukrojila minimum. Během týdne se místy inspirovala posílením zbytku regionu, byla však tlačena zpět. Za forintem a zlotým tak výkonnostně zaostala. Domácí události s korunou nehýbaly.

Hlavním bodem v domácím kalendáři bylo jednání ČNB, které ale koruně nedalo důvod k reakci. Sazby i cíl pro měnový kurz zůstaly beze změny. Podle centrální banky je úroveň cíle na 27,0 nadále vhodně zvolena. ČNB předpokládá udržení současného kurzového režimu aspoň do začátku roku 2015. V případě potřeby volnějších podmínek by prodloužila trvání režimu, spíše než by hýbala s cílem. Tyto informace, které bankovní rada po jednání poskytla, jsou plně v souladu s dosavadními prohlášeními jejích členů, žádné překvapení tedy nepřinesly.

Centrální banka jednala také v Maďarsku. Zde došlo podle očekávání ke snížení sazeb o 10 bazických bodů. Ve hře je stále ještě mírná úprava sazeb, ty se ale už dostaly prakticky na dno. Blízkost konce současného cyklu později potvrdil i viceguvernér MNB. Vliv jednání na forint byl nevýrazný.

Začátkem týdne ještě trhy lehce znepokojila ukrajinská krize. Vysoký velitel NATO varoval, že Rusko hromadí vojska při hranicích s Ukrajinou a po přesunu jednotek může snadno otevřít druhou frontu v Podněstří. Později už nepřicházely zprávy, které by náladu na trzích příliš ovlivňovaly a téma tak ustoupilo do pozadí. Jde však spíše o přesun pozornost než o snížení bezpečnostních rizik.

Téma, které naopak láká čím dál více pozornosti, je politika ECB. Po minulém jednání to vypadalo, že banka na současnou nízkou inflaci nebude reagovat. V průběhu tohoto týdne ale zástupci ECB vrátili uvolnění politiky do hry. Jens Weidmann uvedl, že negativní sazby by mohly být vhodnější než jiné nástroje proti dopadu silného eura na inflaci. Ze hry podle něj není kvantitativní uvolňování politiky. Slovenský zástupce v ECB, Makúch, hovořil o deflačních rizicích v eurozóně, která jsou důvodem, proč banka připravuje dodatečná nestandardní opatření. Řada ze zástupců ECB je podle něj připravena učinit rozhodné kroky, pokud to bude třeba. Jednou z řady možností je dodávání likvidity; o QE Makúch mluvil jako o možnosti, ale nechtěl předpovídat budoucí postoj banky. O riziku nízké inflace po velmi dlouhou dobu pak mluvil další představitel ECB, Liikanen. Myšlenka negativní depozitní sazby podle něj už není kontroverzní.

Vzhledem k tomu, že o volnější politice mluví i jestřábí zástupci ECB, to vypadá, že v měnovém výboru klesá odpor k takovému kroku. Spolu s tím roste riziko, že banka měnovou politiku skutečně uvolní. Může se tak stát už na dubnovém jednání příští týden. Oproti začátku března přišly smíšené zprávy z ekonomiky, sazby na peněžním trhu dál stouply. Inflace v Německu dál klesla a to samé se čeká také od inflace v eurozóně - předběžná data vyjdou v pondělí. Euro je nyní na podobné úrovni jako před měsícem, ale pokud ECB nic neudělá, zřejmě zamíří znovu výrazně nad 1,3800. Tlak na banku tedy roste a pasivita se zdůvodňuje čím dál obtížněji.

Pravděpodobnosti stabilní a volnější politiky vidíme velice vyrovnaně, důležitým faktorem přitom bude ještě zmíněná březnová (jádrová) inflace. Stále je možné, že banka zůstane u současného nastavení, neboť potřebuje čas na shodu o alternativních nástrojích. Kvůli euru a výnosům by ale takové rozhodnutí měla doprovodit agresivní holubičí rétorikou, prakticky tedy silným náznakem, že se akce blíží.

Jestliže akce přijde už příští týden, euro se dostane pod tlak, který by mohl trvat i delší dobu. Kurz evropské měny vůči dolaru považujeme za nadhodnocený a spuštění mimořádných opatření ECB by mohlo být tím impulsem, který by ho posunul blíže k fundamentální hodnotě.

Z nových dat tento týden negativně překvapil čínský index nákupních manažerů. Přidal se PMI z Německa, jehož pokles byl překvapivě výrazný. Naproti tomu ale Francie hlásí výrazné zlepšení a index nákupních manažerů za průmysl v celé eurozóně díky tomu splnil očekávání. Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby na první pohled překonaly odhady, ale po očištění o dopravní prostředky z růstu téměř nic nezůstalo a data dál naznačují zpomalení průmyslové výroby po slušném únoru. Revize HDP za čtvrtý kvartál byla směrem vzhůru, a ačkoli za očekáváními růst těsně zaostal, nejde o špatnou zprávu. Značně vylepšen byl údaj o soukromé spotřebě a strukturu lze celkově hodnotit příznivě. Indexy spotřebitelské důvěry přinesly smíšené zprávy.

Euro bylo v posledních dnech vůči dolaru tlačeno dolů Ukrajinou, německými daty i slovy z ECB. Vždy se dokázalo vrátit na vyšší úroveň, v týdenní bilanci ale kurz přece jen klesá, za čímž vidíme hlavně nejistotu před ECB. Soudě podle posledního vývoje trh stále z většiny sází na politiku ECB beze změny, zřejmě i proto, že to letos zatím vycházelo.

V následujícím týdnu nás kromě jednání Evropské centrální banky čekají také klíčová data z americké ekonomiky. Trh práce by měl za březen vykázat další zlepšení a vrátit se k přírůstkům pracovních míst kolem 200 tisíc. Návrat na vyšší úrovně se čeká také od indexu ISM. V obou případech by mohl příznivě zapůsobit konec zimy.

... celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týdenní zpráva o koruně: Překvapivý pokles ekonomiky
    Volatilita kurzu koruny k euru se v novém režimu snížila, trh však není úplně bez pohybu. Tento týden dochází k posun...
  • Týdenní zpráva o koruně: Příprava na banky
    Tento týden přináší koruně posílení, ačkoli v jeho průběhu kurz testoval hranici 26,00. Pohyb hlavních trhů byl pro do...
  • Týdenní zpráva o koruně: QE možná i v eurozóně
    Po většinu týdne byla koruna mírně slabší oproti minulému pátku, v konečné bilanci ale pouze stagnuje. Okolní středoev...
  • Týdenní zpráva o koruně: Rozšíření EFSF nakonec schváleno
    Dluhová krize opět poutala hlavní pozornost trhů. Hned úvod týdne se nesl ve znamení naděje, že s novým plánem pro banky konečně přijde nějaká akce po spoustě slov. EFSF dostal zelenou k rozšíření, poté co změnu na dva pokusy ratifikovalo i Slovensko. Přes dílčí neúspěchy se světovým trhům tento týden dařilo – polepšily si akcie, euro a s nimi mírně i koruna. Trochu ji ale přibrzdila čísla z domácí ekonomiky...
  • Týdenní zpráva o koruně: Rozšíření EFSF nakonec schváleno
    Dluhová krize opět poutala hlavní pozornost trhů. Hned úvod týdne se nesl ve znamení naděje, že s novým plánem pro banky konečně přijde nějaká akce po spoustě slov. EFSF dostal zelenou k rozšíření, poté co změnu na dva pokusy ratifikovalo i Slovensko. Přes dílčí neúspěchy se světovým trhům tento týden dařilo – polepšily si akcie, euro a s nimi mírně i koruna. Trochu ji ale přibrzdila čísla z domácí ekonomiky.
  • Týdenní zpráva o koruně: Řecko pozitivní náladu nezkazilo
    Koruna zastavila krátkodobý negativní trend trvající zhruba od poloviny října a za tento týden své ztrát...
  • Týdenní zpráva o koruně: Slabý březen v zámoří
    Kurz koruny se za končící týden nakonec moc nezměnil, ačkoli na jeho začátku se přiblížil 26,00, k čemuž přispěla domá...
  • Týdenní zpráva o koruně: Slabý závěr roku, příznivý výhled do toho dalšího
    Koruna v první polovině týdne dál citelně oslabovala. Kurz se dostal až nad 27,70, pak se ale pohyb zastavil a česká ...
  • Týdenní zpráva o koruně: S novým rokem přišlo oslabení
    Pro korunu byl závěr loňského roku pozitivní. V tradičně méně aktivním období kolem svátků posílila na dosah hranice 25,00. Vstup do nového roku však přináší obrat a ztráty pro českou měnu. Přispěla k tomu domácí data, čísla z eurozóny i vývoj na hlavních trzích.
  • Týdenní zpráva o koruně: Stabilní postoj ČNB
    Končící týden vyznívá pro korunu zhruba neutrálně. Z předchozích ztrát česká měna ukrojila minimum. Během týdne se místy inspirovala posílením zbytku regionu, byla však tlačena zpět. Za forintem a zlotým tak výkonnostně zaostala. Domácí události s korunou nehýbaly.
  • Týdenní zpráva o koruně: Sýrie a příprava na Fed
    Ani tento týden nepřinesl koruně nakonec žádný posun kurzu. Za intradenními pohyby stály domácí zprávy i vývoj na hlavních trzích, ve výsledku ale česká měna zůstává na hladině odrážející lepší ekonomický výhled, ale zároveň i opatrnost ohledně kroků ČNB. Maďarský forint registruje lehké ztráty po prodloužení nestandardního programu MNB, zlotý naopak slušně posílil, když ustoupily obavy z penzijní reformy a politické zprávy ho nezasáhly.
  • Týdenní zpráva o koruně: Trhy se soustředí na měnovou politiku
    Koruna v průběhu týdne nepředvedla téměř nic. Její kurz k euru se velmi dlouho držel mírně nad 24,50 a až v závěru si česká měna polepšila. Stejně ale zůstává na podobné úrovni jako týden zpět. Z periferie eurozóny přišly negativní zprávy, vyšla série amerických dat, ale hlavní pozornost trhů se začala upírat na centrální banky...
  • Týdenní zpráva o koruně: Výprodeje po Fedu
    Za končící týden koruna registruje další ztráty, za kterými stojí především vnější faktory. Česká měna nakonec oslab...
  • Týdenní zpráva o koruně: Zklamání z regionu, naděje z Německa
    Koruna zakončuje další klidný týden, kdy se její kurz k euru příliš nevychyloval od 25,60. Stabilitě napomohla absen...
  • Týdenní zpráva o koruně: Znovu bez intervencí
    Koruna za tento týden posílila. První dny jí sice přinesly oslabení, když se zapojila nervozita před jednáním ČNB, jeho výsledek ale následně rozhodl, že koruna končí silnější a výkonnostně tak překonává zlotý s forintem. Vývoj těchto měn se tento týden obešel bez větších změn.
  • Týdenní zpráva o kryptoměnách: Bitcoin se přiblížil dvouletému minimu
    Shrnutí: Bitcoin už téměř smazal všechny své zisky z někdejšího býčího trhu a přiblížil se dvouletému minimu. Jistou úlevu přináší těžařům aspoň dlouho očekávané snížení hash rate.
  • Týdenní zpráva: Vyjednávání o brexitu naplno začínají
    Odlehčený kalendář zveřejňovaných čísel jak v USA, tak v eurozóně dá vyniknout politickým událostem. Na setkání Euroskupiny uvidíme, s jakou vervou se nový francouzský prezident E. Macron vrhne do reformování EU. Navíc hned v pondělí začne vyjednávání o brexitu. Předstihové indikátory by měly naznačit, jestli se silná hospodářská dynamika z prvního čtvrtletí přesunula i do toho druhého.
  • Týdenní zpráva z finančního trhu
    Finanční trhy budou ve zbytku roku spíše než ekonomický kalendář sledovat pandemickou situaci a vývoj na geopolitické scéně. Aktuální vlna covid-19 ekonomiky opět negativně ovlivní, i nadále ale platí, že průmyslové země na tom budou relativně lépe. Spíše než diskuse nad krátkodobějšími ekonomickými dopady současné vlny bude důležitější debata nad dlouhodobějším vývojem, kde, doufejme, proočkování povede ke zklidnění situace a návratu k normálu. Ten ale bude jiný, než před koronavirem. Aktuálně trhy straší zmutovaná forma viru ve Velké Británii. I ve zbytku roku bude trhy trápit geopolitika – v centru dění zůstává nekončící příběh brexitu (ani včerejší deadline nakonec deadlinem nebyl) či americký fiskální balíček.
  • Týdenní zpráva z finančního trhu: Americká ekonomika nepřetržitě tvoří nová pracovní místa
    Politika se nevytratí z hledáčku investorů ani v tomto týdnu, když v Itálii budou pokračovat jednání o nové vládě. Pozornost bude také na inflaci. Zatímco americký cenový růst vykáže zpomalování, evropská inflace podle všeho zrychlí. Obrázek zdravého hospodářského růstu v USA v pátek potvrdí zpráva z tamního trhu práce.
  • Týdenní zpráva z finančního trhu: Česká inflace na lokálním maximu, nezaměstnanost na minimu
    Americký ekonomický kalendář je v tomto týdnu spíše lehčí, pozornost trhů se bude ubírat k americkému Kongresu, kde bude probíhat diskuse nad balíčkem daňových změn. Z Evropy se dočkáme představení prognózy Evropské komise a prvního ohodnocení fiskální pozice evropských zemí pro rok 2018. Z dat očekáváme potvrzení předběžných PMI. Ta indikují růst ekonomiky eurozóny během Q4 17 o 0,6 % q/q. Česká inflace se v říjnu přiblížila horní hraně tolerančního pásma. V dalších měsících budou inflační tlaky mírně polevovat. K 2% cíli se inflace vrátí až koncem příštího roku. Česká nezaměstnanost zůstane rekordně nízká. Zářijová data z reálné ekonomiky potvrdí zrychlení ekonomické aktivity po slabých prázdninových měsících.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
RebelsFunding