Středa 25. prosince 2024 16:55
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Na konci roku dlouhé sbohem jednomu z největších experimentů historie

27.12.2013 18:29  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Začínáme dávat dlouhé sbohem kvantitativnímu uvolňování, které bylo jedním z největších experimentů v ekonomické historii. Z amerického trhu práce přicházela v posledních měsících silná data a Fed se tak rozhodl pro zvolnění v nákupech aktiv. Ke stabilizaci jeho rozvahy dojde v roce 2014, zmenšovat se bude ale až za několik let. QE je někým považováno za zachránce globální ekonomiky, jinými za irelevantní nástroj či dokonce drogu finančního systému a základ budoucí inflace. Ekonomové ale budou jeho efekty studovat ještě dlouhé roky.

Když před pěti lety došlo k pádu Lehman Brothers, centrální banky okamžitě zaplavily systém likviditou. Fed si byl vědom toho, že jeho neochota učinit stejný krok v letech 1931–1933 vyvolala obrovské problémy v bankovním sektoru a následný prudký pokles peněžní nabídky, který pravděpodobně vyvolal Velkou recesi. Pokud má bankovní systém zvýšit objem likvidních aktiv, může tak učinit pouze s pomocí centrální banky. Jinak dochází jen k tomu, že růst těchto likvidních aktiv vyvažuje růst krátkodobých závazků. Bernanke naštěstí chápal, že poptávka po likvidních aktivech vyžaduje růst báze a tím zabránil další Velké depresi. Z hlediska moderní monetární politiky šlo o významný úspěch.

Příběh kvantitativního uvolňování pokračoval v roce 2009 tím, co bylo nazýváno QE1. Podařilo se snížit rizikové spready a odstranit špatná aktiva z rozvah bank. I tento krok byl úspěšný, do systému se vrátila důvěra. Objevila se ale varování, že další poskytování likvidity by vyvolalo škody, včetně morálního hazardu a rychlého růstu inflace. K němu ovšem nedošlo, protože širší peněžní agregáty růst báze nenásledovaly. Došlo ke kolapsu peněžních multiplikátorů podobně jako v předchozích deseti letech v Japonsku. Nenastal ani růst inflačních očekávání.

V roce 2010 se objevil další problém. Vládní rozpočty se v důsledku recese prudce zvýšily, přidal se i efekt záměrného uvolnění politiky. Významné světové ekonomiky navíc začaly opět zpomalovat. Centrální banky se pokusily o snížení dlouhodobých sazeb, protože ty krátkodobé už byly u nuly. Fed rozjel QE2 s tím, že by měl zafungovat efekt portfolia a investoři by se měli více orientovat na riziková aktiva a tím snížit rizikové prémie.

Tento krok už kritizovala řada ekonomů. Podle některých byl plánovaný krok neúčinný, jiní tvrdili, že povede k fiskální dominanci a inflační krizi, nebo ke vzniku bublin. Ukázalo se, že většina těchto varování byla opět lichá. Přišla Operace Twist a poté QE3 spojené se závazkem pokračovat v nákupech až do doby, kdy se významně zlepší situace na trhu práce. Bernanke byl rozhodnut posunout ekonomiku k oživení v době, kdy probíhalo fiskální utahování. Tyto programy měly významný vliv na ceny aktiv, sentiment se odvíjel od každého detailu jednotlivých prohlášení Fedu.

Dnes víme, že růst cen aktiv pomohl udržet poptávku v době, kdy toho bylo nejvíce třeba. Stejně tak víme, že průvodním jevem byla velká redistribuce bohatství, která nebyla zamýšlena a stále budí kontroverzi. Někteří v této souvislosti hovoří o finanční represi, kdy dlužníci získávají na úkor věřitelů. K tomu se přidávají možné bubliny na některých trzích, včetně trhu s korporátními dluhopisy a rozvíjejících se trhů.

Fed nyní vyhlásil vítězství, protože se domnívá, že došlo k významnému a udržitelnému zlepšení na americkém trhu práce. Bez QE by k tomu došlo jen těžko, jeho pozitivní efekt ale nyní slábne. Velký počet členů FOMC se domnívá, že honba za výnosy na americkém trhu s korporátními dluhopisy už zašla příliš daleko. Když se v létě začalo hovořit o zmírnění tempa nákupů dluhopisů, na trhy to mělo silný dopad. Zejména problémy na rozvíjejících se trzích byly silným varováním, že exit nebude bezbolestný. Na druhou stranu poslední vývoj ukazuje, že snižování tempa nákupů už může být v cenách odraženo. Někteří investoři se dokonce domnívají, že jeho vliv bude minimální a býčí trh ukončí až zvyšování sazeb.

Konečný verdikt ohledně QE ještě neznáme. V prvních fázích bylo nenahraditelné, poté efektivní a nakonec se začaly objevovat některé negativní dopady, zatímco přínosy se zmenšovaly. Fed nehodlá svou rozvahu snižovat ještě po několik let, Mark Carney z BoE před nedávnem řekl, že jeho centrální banka bude možná už permanentně fungovat s větší rozvahou než před krizí. Na veřejnosti centrální bankéři stále tvrdí, že exit půjde lehce. Po technické stránce je to možná pravda, politická stránka věci ale může být jiná. Ukáže se to ve chvíli, kdy bude muset dojít ke krokům, jako je prodej vládních dluhopisů. Fiskální dominance ještě může svou nevzhlednou hlavu pozvednout.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Náklady na obsluhu dlhu ako indikátor recesie
    Niekedy v júni som v poste Kam až môžu porásť úrokové sadzby? Príliš vysoko to nebude načal tému vzťahu obsluhy celkov...
  • Náklady na pojištění typického vozu stagnují
    Náklady na pojištění typického vozu v červenci nepatrně poklesly. Provozovatelé nové Škody Octavie 1,6 TDI, 85 kW a dalších běžných vozidel, které zastupuje Broker Consulting POVIndex, tak za zákonné pojištění zaplatili v průměru stejně, jako v předchozím měsíci. Konkrétně se hodnota Indexu v červenci snížila z červnových 7 162 korun na 7 158 korun. Nejlevnější zákonné pojištění vozidla si řidiči mohli sjednat v březnu či dubnu, kdy se náklady na pojištění vozu pohybovaly pod sedmi tisíci korunami. Nejste spokojení se současným pojištěním? Poradíme, v jakých případech je možné pojistnou smlouvu vypovědět.
  • Náklady na rostoucí krátkodobá rizika drobným investorům přináší zisk jejich delší časový horizont
    ZKRACUJÍCÍ SE HORIZONTY: Warren Buffett je známý tím, že jeho oblíbená doba držení akcií je navždy, ale to samé se nedá říci o mnoha jiných investorech. Podle analýzy společnosti eToro (viz graf) činila průměrná doba držení amerických akcií v loňském roce pouze 10 měsíců.
  • Náklady na transakce Ethereum (ETH) klesají – co se děje?
    Transakce Ethereum (ETH) se údajně od léta 2021, kdy rychle rostl zájem o DeFi a NFT, výrazně zlevnily.
  • Náklady na výchovu dítěte v ČR kvůli inflaci za rok stouply o 200 tisíc korun, nyní činí 1,8 milionu korun
    Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,8 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže). To je o zhruba 200 tisíc korun více než před rokem. Tento nárůst odpovídá přibližně 13 procentům a odráží citelnou inflaci, která Česko v posledním zhruba roce zasáhla.
  • Náklady na výchovu dítěte v ČR kvůli inflaci za rok stouply o 200 tisíc korun, nyní činí 1,8 milionu korun
    Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,8 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže). To je o zhruba 200 tisíc korun více než před rokem. Tento nárůst odpovídá přibližně 13 procentům a odráží citelnou inflaci, která Česko v posledním zhruba roce zasáhla.
  • Náklady na výrobu stoupají
    Ceny českých průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně zdražily 4,2 % po předchozích 2,2 %. Meziročně se jejich dynamika vyhoupla na 24,7 % z 21,3 %. Ještě silnější nárůst zaznamenaly ceny německých výrobců (+4,9 % m/m a 30,9 % r/r). V obou případech bylo meziměsíční zdražení výrazně nad mediánem odhadů. V případě německých výrobních cen se oproti únoru počítalo s nárůstem o 2,7 %, cen tuzemských výrobců o 1,9 %. Pozadu zůstal i náš odhad o 3,6 %.
  • Naklání se Spojené státy přes okraj fiskálního útesu?
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank Pokud se americký Kongres a prezident Obama do konce roku neshodn...
  • Na kolik by státní kasu vyšlo „druhé rouškovné“ neboli „respirátorovné“? Třeba i na 23 miliard, vyplácet se bude zřejmě, až se volby přiblíží
    Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vypustila balonek takzvaného „druhého rouškovného.“ V rámci toho prvního dostali důchodci koncem loňského roku na ruku 5000 korun. Státní rozpočet to vyšlo na 15 miliard korun, což je mimochodem více, než jej v souhrnu stály kompenzační bonusy pro OSVČ. To ilustruje priority vlády.
  • Na komodity působí geopolitické starosti a silná ekonomická data
    Růstová série na globálních akciových trzích pokračuje a to především v sektoru energetiky a základních materiálů, které rostou díky silné rally, kterou zažívají cyklické komodity.
  • Na konferencii o tradingu v Bratislave vystúpia svetovo uznávaní špičkoví odborníci
    Trading (obchodovanie na burze) je fenoménom doby. Cieľom traderov je zisk, prostriedkom na jeho dosiahnutie ich vlastné schopnosti a zručnosti.
  • Na konferenci v Praze se bude mluvit o vlivu blockchainu na trh práce
    19. května v Praze proběhne největší konference věnovaná kryptoměnám a technologii blochchain ve Východní Evropě: Blockchain & Bitcoin Conference Prague. Jedním z témat konference se stane optimalizace trhu práce pomocí blochchainu.
  • Nakopne ECB korunu?
    Česká měna zahajovala minulý týden na hodnotě EUR/CZK 25,95, tedy nejslabší od konce listopadu 2018. V průběhu týdne postupně posilovala a to jak vlivem vesměs pozitivních zpráv z domova (slušné PMI, růst mezd, maloobchodu i průmyslu), tak i ze Spojeného království. Tamním poslancům se totiž podařilo dosáhnout dílčích vítězství proti premiéru Johnsonovi, když prozatím alespoň zdánlivě snížili pravděpodobnost divokého brexitu. Toto uklidnění ovšem není trvalé a navíc zprávy z německé ekonomiky byly spíše horšího vyznění. Koruna tak stihla posílit pouze do blízkosti EUR/CZK 25,86.
  • Na koruně minulý týden dozníval efekt verbálních intervencí
    Kurz koruny atakoval ve druhé polovině minulého pracovního týdne úroveň 26,10 CZK/EUR, když na počátku týdne...
  • Na korunu i region doléhá růst výnosů a ochlazení optimismu ve světě
    Nadšení, které jsme sledovali na trzích včera a jemuž daly záminku příznivé zprávy z Itálie, je pryč. Evropské akcie se podobně jako Asie noří do červeného. Ztrácí také periferní dluhopisy, ale vedle nich se prodávají také ty jádrové, respektive bezpečné. Eurodolar se po včerejším propadu, který nabral na intenzitě v americkém obchodování, lehce zvedá na 1,1490.
  • Nakousnuté jablko je nejhodnotnější značkou na světě. Huawei obsadil 97. místo
    „Na území Spojených států vznikla řada silných technologických společností, které hrají významnou roli v americké ekonomice. Hospodářství Evropské unie se více spoléhá na automobilový průmysl, v rámci kterého vzniká řada nových technologií. Společnosti jako Apple, Google či Microsoft nám však chybí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Na krachu Thomase Cooka někteří vydělali miliardy. Podle papeže Františka je to ale nemravné
    Krach takřka 180let staré cestovky Thomas Cook je ránou pro její akcionáře a také věřitele, byť jejich pohledávky budou částečně uspokojeny z nuceně rozprodaného majetku. Tíživá je situace pochopitelně také pro více než dvacet tisíc zaměstnanců cestovky a statisíce jejích nynějších klientů. Nicméně některé firmy na krachu také dobře vydělají.
  • Na kryptotrhu prevláda strach. Bitcoin prerazil pod kľúčovú podporu
    Počas dnešnej seansy, populárny „Index strachu a chamtivosti“ ukázal hodnotu 12 bodov, čo potvrdzuje, že momentálne máme do činenia s extrémne negatívnym sentimentom a averzia voči riziku na trhu s kryptomenami zostáva vysoká aj po totálnom kolapse kryptomeny Luna.
  • Na ktorých menách sa oplatí špekulovať na trend a na ktorých na návrat k priemeru?
    Tá časť obchodníkov, ktorá sa zaujíma o držanie pozícií na dlhšie obdobie, stojí pred dilemou. Short alebo long? Pri a...
  • Nákup akcií se slevou zajistí vyšší zisky
    Určitě znáte ten pocit, když nakoupíte akcie a jejich cena se nepohybuje výše dle vašich představ, či dokonce klesá. Co se vám v takových chvílích honí hlavou? Kdybych jen chvíli počkal, pak bych koupil levněji; kdybych jen koupil méně akcií, také bych teď dokoupil levněji; kdybych? a tak dál. Nic si z toho nedělejte, stává se to většině investorů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje