Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:42
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Korekcia na akciách nekončí

28.06.2013 13:41  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Lepšie makroekonomické dáta posledných dní ako nezrealizované predaje domov, objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ceny domov podľa Case-Shillera alebo spotrebiteľská dôvera pomohli akciovému indexu SP500 zaznamenať najsilnejšiu trojdňovú rely od začiatku januára. Okrem dát pomohlo aj zastavenie poklesu na US dlhopisoch a tiež aj to, že posledný pokles bol pomerne agresívny a trh potrebovali už aj výdych z medvedích nálad.

Aktuálny pohyb nahor po prekonaní úrovne 1600 bodov ale považujeme len za medvediu pascu. Trh po FOMC zaznamenal pomerne slušný pokles a novým konsenzom väčšiny obchodníkov bolo, že uvidíme slušný pokles. Stačili ale lepšie makrodáta a medvede veľmi rýchlo opustili svoje pozície a dali priestor na rast. Ten by mohol pokračovať ešte do pásma 1640/50 bodov, odkiaľ očakávame nový pokles smerom nadol. Pri lepších makroekonomických dátach je totiž pravdepodobné, že Fed začne na jeseň s taperingom, výsledkom čoho budú vyššie úrokové sadzby. Dlhopisy doteraz neboli alternatívou voči akciám a spred medzi výnosom akcií a dlhopisov dosahoval dlhoročné maximá. Ak sa teraz situácia otočí, atraktívnejšie výnosy na dlhopisoch by mohli najbližšie týždne ešte tlačiť na likvidáciu akciových pozícií. Tiež aj slabé očakávania ohľadom nadchádzajúcej výsledkovej sezóny za 2Q majú potenciál spôsobiť akciám straty. Vzhľadom na pomer firiem, ktorý znižuje odhady ziskov k tým, ktoré zisky zvyšujú, nie sú očakávania príliš veľké.



Výhľad na akciový trh tak máme naďalej medvedí. Podobne to platí aj pre spoločnú menu. Situácia na periférii sa začína komplikovať a to v najnevhodnejšom čase očakávaní taperingu. Dlhopisov periférie sa preto investori rýchlo zbavujú a to aj napriek tomu, že ECB sa na zmenu menovej politiky tak skoro nechystá; a ak áno, tak jedine smerom k jej vyššiemu uvoľneniu. To, ako sa ďalej bude vyvíjať menová politika v eurozóne, bude záležať hlavne od toho, či sa potvrdia odhady ECB, že k obnove ekonomiky by malo prísť po šiestich kvartáloch recesie v druhej polovici roka. Pretože sa vďaka nulovým sadzbám Fedu a obrovským mesačným nákupom dlhopisov stala hlavnou financujúcou menou všetkých špekulácií dolár, pôsobí zmena v očakávaní jeho politiky ako magnet aj na ostatné aktíva. Aktuálne ich tlačí nadol.



Ak by tento vzťah neplatil, euro by ešte mohlo pokračovať v raste. Nadbytočná likvidita v eurozóne totiž rapídne klesá. Dôvodom je splácanie pôžičiek LTRO ako aj z iných facilít na dodávanie likvidity. Kým na začiatku roka 2012 bola nadbytočná likvidita v systéme na približne 800 mld. eur, aktuálne je to len 250 mld. eur, čo sú úrovne z roku 2011.



Od nadmernej likvidity sa očakávalo, že povedie k rastu objemu poskytnutých úverom, no medziročný rast úverov domácností dosahuje len mizivých 0,3%, kým korporácie dokonca splácajú svoj dlh tempom takmer 2% ročne.

Očakávania, že nadmerná likvidita povedie k vyššiemu objemu poskytnutých úverov ako aj k vyššej inflácii tak zlyhala. Zlyhali aj očakávania hyperinflácie a parabolického rastu cien zlata.



Rast zlata zastavilo práve to, že napriek bezprecedentným stimulom neprišla žiadna inflácia. Keď sa objavili indície, že Fed by predsa len mohol prísť so stiahnutím stimulov, nasledoval výpredaj zlata kvôli rastu výnosov na dlhopisoch. Ak totiž začnú rásť reálne výnosy na US dlhopisoch, zvykne to podľa dát UBS spôsobiť pokles cien zlata. Zlato totiž neprináša žiaden výnos, kým dlhopisy áno.



Veľmi zaujímavý pohľad na cenu zlata poskytla ešte na začiatku roka 2012 banka Goldman Sachs, ktorá ukázala cenu zlata v librách od roku 1265 v cenách z roku 2010. Graf ukazuje, že prudké rasty cien zlata sa často vyskytli, no pohyby z rokov 1980 a 2011 boli až extrémne prudké. To, či cena zlata obnoví ďalej svoj rast, bude záležať od mnohých faktorov. Jedno je ale jasné. Stále väčším rizikom je deflácia než inflácia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Korekce nebo začátek většího pádu? Ranní analýza 12.10.2018
    Po včerejších výprodejích na US akciových indexech přichází konsolidace. US akciové indexy stahují včerejší ztráty a očekáváme pohyb směrem do strany. Indexy DJIA a S&P500 se dostaly da D1 grafu pod klouzavý průměr s periodou 200, avšak dlouho zde nepobyly. Pod tento klouzavý průměr se dostaly již několikrát v průběhu letošního roku a vždy se cena dostala zpět. Avšak negativních fundamentů začíná přibývat a kormidla FEDu se otáčejí. Asijské akciové indexy po ránu lehce posilují, Hang Seng index znovu míří k hladině 26000 bodů.
  • Korekce negativního úvodu týdne se trhům zatím moc nedaří, převládá nejistota
    Během úterního obchodování se hlavní finanční trhy snaží setřást vliv překvapivého zvratu v čínsko-amerických obchodních jednáních. Jde jim to pouze částečně. Dopad byl znát zejména na akciích, a to především v Asii. Dnes se čínským indexům naopak daří ztráty lehce korigovat. Evropa však po mírně pozitivním úvodu sklouzává těsně do červeného. Americké dluhopisy se na rozdíl od včerejška prodávají a výnosy tedy mírně narůstají. V Evropě jsou ale změny výnosů minimální a spíše dolů.
  • Korekce opět nedorazila, průmysl v Číně stále nad 9 % a AUD prohloubil minima
    Korekce opět nedorazila, průmysl v Číně stále nad 9 % a AUD prohloubil minima - videokomentář X-Trade Brokers...
  • Korekce optimismu aneb trh si všiml dnešních špatných zpráv
    Dnešní vývoj na finančních trzích vyvolává otázku, zda investoři přestali přehlížet zprávy svědčící o prudké recesi a jejímu dopadu na firmy. Jejich pozornost, dosud upřenou hodně dopředu na odraz ekonomik zpět nahoru, dnes strhly zpět data a firemní výsledky.
  • Korekce poklesu USD pokračuje, GBP/USD klesá
    Jak jsme včera upozornili zde, dochází v současnosti k pokusu o korekci propadu USD, započatého ke konci ...
  • Korekce pokračuje – Euro je slabší, ropa klesá
    Evropské akciové trhy v polovině 8. týdne pokračovaly až do konce týdne v korekci. Hlavním důvodem poklesu byl růst napětí v obchodních vztazích mezi USA a EU a také firemní výsledkové zprávy. V únoru došlo také ke zpomalení tempa růstu evropské ekonomiky. Pod tlakem je těžební sektor, který vedl tento týden k poklesu cen ropy. Ropa tedy pokračuje v korekci v očekávání dalšího růstu stavu amerických zásob a tamní produkce. Ne jinak je na tom i automobilový sektor. Euro tento týden mírně oslabilo.
  • Korekce včerejšího pádu. Nižší výnosy a nouzové řešení pro rozpočet
    Po včerejším propadu se akciové trhy slušně zvedají a nahrazují aspoň část ztrát. Indexy DAX , CAC 40 nebo FTSE 100 rostou kolem procenta, zatímco AEX už přidává 1,2. Včerejší výprodej přilákal kupce, nárůst dluhopisových výnosů se přerušil a přehodnocuje se, jak velkou hrozbou jsou aktuální témata.
  • Korekce včerejšího propadu. Výnosy i akcie se zvedají
    Evropské akcie se na závěr týdne snaží setřást ztráty ze včerejšího obchodování. Klíčové indexy jsou slušně v plusu, když DAX přidává už přes procento a CAC 40 dokonce 1,9 pct. Co se týče amerických futures, ty jsou zatím jen lehce v zeleném. Dluhopisové výnosy v Evropě se v podstatě jen ustálily na nižších úrovních, zato americké výnosy se odrazily vzhůru a 10Y splatnost je už o 4 bazické body výš. Eurodolar se po včerejším nárůstu konsoliduje u 1,1840.
  • Korekce včerejška posílá dolů akcie i korunu
    Světové finanční trhy si včera připomněly upálení mistra Jana Husa nikoli pietou, ale naopak poměrně euforickým obchodováním. Optimismu určitě napomohlo, že v posledních pár dnech se akcelerace nákazy v zámoří přerušila a že přicházejí stále velmi dobrá data z ekonomiky. Konkrétně šlo o index ISM ve službách.
  • 🔽 Korekce zasáhla ropné trhy ⛽
    Ropa začala nový týden býčím gapem v reakci na nárůst napětí na Středním východě a také problémy těžby v Texasu. Býkům se však nepodařilo udržet rostoucí trend a včera začala mírná korekce, která dnes akceleruje. Nejbližší support leží na úrovni $59,45, kde se nachází spodní limita 1:1 struktury Overbalance. Oblast je navíc posílena úrovní 50 období klouzavého průměru na 38,2 % Fibo retracementem. Pokud by se zde kupcům podařilo zastavit poklesy, tak by uptrend na této komoditě mohl být zachráněn.
  • Korekcia na AUDUSD končí
    V Austrálii počas tohto týždňa, v stredu, uvidíme potenciálne vplyvné ekonomické dáta CPI tretieho kvartálu. Očakávania sa pohybujú v pásme 0,0-0,6% pričom...
  • Korekcia na trhu s ropou?
    Ceny ropy sa v posledných dňoch dostali pod predajný tlak. Spojené štáty rýchlo zvyšujú produkciu ropy, ktorá prvýkrát od roku 2020 dosiahla 12 miliónov barelov denne, čo je pozitívna správa, pretože ponuka ropy je na trhoch do značnej miery obmedzená. Na druhej strane, Fed pristúpil na svojom poslednom zasadnutí k zvýšeniu sadzieb o 75 bázických bodov, čo by malo viesť k miernemu utlmeniu dopytu po rope zo strany USA. Netreba ani zabúdať na negatívny vývoj pandemickej situácii v Číne, ktorá ochromila spotrebu ropy u najväčšieho importéra čierneho zlata na svete. Tieto faktory dostali ceny ropy pod tlak, pričom cena ropy Brent (OIL) sa priblížila k hladine 115 dolárov za barel.
  • Korekcia USDJPY muže pokračovať
    Silnejšie včerajšie dáta z USA podporili americký dolár a výnosy na dlhopisoch zaznamenali prudký rast, čím zvýšili úrokový diferenciál, ktorý...
  • Korekci ztrát koruně ztíží zprávy z regionu i vývoj na hlavních trzích
    Koruna se po včerejším oslabení snaží ztráty korigovat. Zatím je ale změna kurzu malá, česká měna se proti euru obc...
  • Korelace Bitcoinu se zlatem roste
    Bitcoin se drží nad 19 300 USD a Ethereum se obchoduje nad 1 340 USD. Podle analytiků Bank of America může Bitcoin sloužit jako „bezpečný přístav“ během recese a povzbudit investory s omezenou nabídkou. Globální ekonomické zpomalení se zdá být téměř nevyhnutelné s ohledem na prohlubující se krizi v Číně, stejně jako vysokou inflaci a jestřábí centrální banky v hlavních západních ekonomikách:
  • Korelace mezi eurem a evropskými akciemi (prozatím) narušena
    Jedna rychlá zajímavost ke vztahu evropské měny a evropských akcií. Zatímco v minulých měsících byla korelace mezi eur...
  • Korelace mezi případy koronaviru a zlatem
    Zlato je jedním z hlavních světových aktiv a známým bezpečným přístavem. Jeho cena má tendenci růst v době krize a vysoké volatility, jak bylo vidět v krizi koronaviru. V posledních měsících došlo k ohromující korelaci mezi počtem případů koronaviru na celém světě a vývojem ceny zlata, jak je patrné z následujících grafů.
  • Korelace mezi případy koronaviru a zlatem
    Zlato je jedním z hlavních světových aktiv a známým bezpečným přístavem. Jeho cena má tendenci růst v době krize a vys...
  • Korelace mezi případy koronaviru a zlatem
    Zlato je jedním z hlavních světových aktiv a známým bezpečným přístavem. Jeho cena má tendenci růst v době krize a vys...
  • Korelace na devizovém trhu? Nic neobvyklého
    Dnes se podíváme znovu na pár grafů. Korelace není ve světě devizového trhu nic neobvyklého a řada obchodníků si ji po letech intuitivně všimne. Měnové páry mohou korelovat vzájemně, nebo s různými druhy aktiv, jako jsou akcie a komodity. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější páry.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new