Úterý 07. ledna 2025 02:27
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new

Trhy drží pod tlakem hrozící fiskální útes, koruna však nereaguje, v klidu ji nechává i domácí politika

21.12.2012 10:00  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V centru pozornosti zůstává otázka amerického rozpočtu a toto téma momentálně drží trhy pod tlakem. Boehnerův kompromisní plán B nenašel dostatečnou podporu ani mezi republikány a hlasování o něm tak bylo odloženo. Další hlasování může přijít až po Vánocích. Času ubývá a roste riziko, že včas nepřijde shoda na tom, jak zabránit fiskálnímu útesu. Poptávka po riziku se zhoršuje, akcie v Evropě otevírají níž, eurodolar v první reakci spadl pod 1,3200 USD/EUR. Po korekci se nyní obchoduje na 1,3210.

Na programu je dnes několik zajímavých dat ze zámoří jako objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a finální údaj o spotřebitelské důvěře podle Michiganské university. Těsně před svátky a s nedořešeným fiskálním útesem zřejmě na trhu nebude ochota k budování nových pozic. Opatrnost by měla převažovat a data by tedy měla mít velmi omezený vliv.

Negativní vývoj ve světě nijak zvlášť nerozházel středoevropské měny. Forint sice ztrácí, ale mohl ho ovlivnit další propad domácího maloobchodu. Zlotý s korunou se prakticky nehýbou. Česká měna se k euru stále nachází u 25,20. Z domácí ekonomiky žádná data nechodí a nejsou tu ani příspěvky k měnové politice.

O nové zprávy se starají hlavně politici: Koalice čelí dalšímu oslabení pozic po odvolání předsedkyně LIDEM z ministerstva obrany. O hlasování o nedůvěře zatím mluví jen VV, ale sociální demokraté s komunisty určitě šance na úspěch takového hlasování také zváží. Koruna však politické rozmíšky ani tentokrát neřeší.

V regionu se dnes čekají další polská data - maloobchod a nezaměstnanost. Ta pravděpodobně upevní názor trhu, že polská centrální banka bude pokračovat v uvolňování politiky, přičemž další snížení sazeb je v plánu na leden. S tím se však počítá už nyní, takže vliv na zlotý by měl být opět malý.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy dnes 6/1/2021: Volby do amerického Senátu vrcholí, Ropa WTI testuje 50 dolarů
    Na akciové trhy včera dorazilo mírné uklidnění, nicméně s probíhajícími volbami do amerického Senátu může být zaděláno klidně na další korekci. Důvodem je aktuální vedení obou demokratických kandidátů ve státě Gergia, který bude klíčový v případě rozdělení Senátu. Pokud oba dva zvítězí, bude Senát a celá legislativa USA spadat pod demokratickou stranu. Ropa mezitím testuje 50 dolarů.
  • Trhy dnes 7/1/2021: Dění v Kapitolu nezastavilo růst akciových indexů na nová rekordní maxima
    Včerejší obchodování na finančních trzích proběhlo bez větších odchylek od normálu, ovšem dění v politickém systému v USA nikoliv. Řada příznivců Donalda Trumpa totiž ve večerních hodinách, když měl být oficiálně potvrzen výsledek prezidentských voleb, vnikla do Kapitolu a násilí pokračovalo ještě několik hodin poté. Vývoj na finančních trzích však nebyl nijak ovlivněn a akciové indexy rostly na nová historická maxima.
  • Trhy dnes 8/1/2021: Trump možná bude čelit druhému impeachmentu, Nasdaq je na 13 000 bodech
    Ani během včerejší obchodní seance se nic nezměnilo a akciové trhy zůstávají velmi pozitivně naladěny s dalším navýšením historických maxim u akciových indexů po celém světě. Dařilo se také bitcoinu, který poprvé překonal úroveň 40 000 USD. Demokraté se mezitím snaží opět vyvolat impeachment Donalda Trumpa, ovšem tentokrát by se nejspíše přidala i řada republikánů. Trump mezitím uznal poprvé svou porážku.
  • Trhy dnes 8/12/2020: Brexit dostává libru znovu pod tlak, rizika zvyšují i sankce USA na Čínu
    "Brexit se včera opět dostal do středobodu všeho dění na finančních trzích a hned začátkem seance dostal pod tlak libru a také ostatní devizové trhy. Rostoucí rizika potvrzují i nové sankce USA na představitele v Číně, což dostalo zlato nad 1850 dolarů za trojskou unci. Akciové indexy zůstávají v pohybu do strany bez větších výkyvů na jednu nebo druhou stranu."
  • Trhy dopoledne jen přešlapují a přejí si slabá makrodata
    Bankéři z Fedu se drží jestřábího postoje a nedávají tak investorům možnost stavět na nadějích, které se rozšířily začátkem týdne. Přicházející makrodata jsou tím, co může s výhledem měnové politiky hýbat, ale zatím v nich nevidíme impuls k podstatné změně. Ten by přitom musel být velmi silný a nikoli pouze jeden. Ve stejném duchu se ostatně včera vyjádřila Loretta Mesterová z Fedu.
  • Trhy dopoledne přešlapují na místě. Trump chce obnovit stimul
    Nový týden začal pro evropské trhy nevýrazně. Akcie se obchodují kolem pátečních hodnot bez jasného směru a to samé sledujeme na dluhopisech. Eurodolar se po zaváhání sune opět nahoru a obchoduje se na 1,1315. Podobný vývoj vykazuje britská libra k dolaru, zatímco japonský jen balancuje kolem 112,00. Jasný směr dnes dopoledne nemá ropa, zlato mírně klesá.
  • Trhy dopoledne vstřebávají ruskou eskalaci a smíšené výsledky
    Dnešní dopolední obchodování je pro většinu evropských akciových indexů lehce zelené, poté co úvodní propad byl rychle nahrazen. Také americké futures se obchodují v plusu, ovšem o mohutném návratu po včerejším strmém pádu se mluvit nedá.
  • Trhy doufají v částečný smír v obchodní válce USA a Číny
    Evropské akcie dnes dopoledne znatelně posílily, stejně jako termínové kontrakty na americké akcie, poté, co Čína oživila naději, že dojde k žádoucímu posunu v její obchodní válce s USA. Ta už trvá více než rok a půl a žádná ze stran zatím nebyla s to učinit zásadní ústupek, který by pomohl ustavit alespoň částečný smír.
  • Trhy doufají v dohodu mezi USA a Mexikem
    Americké indexy byly schopny odolat slabší výkonosti evropských indexů, které jsme byli svědky po včerejším zasedání ECB. NASDAQ rostl o 0.7 %, zatímco S&P500 přidal 0,6 %. Celkově se tak americké indexy zatím docela drží, když jim v růstu pomohl hlavně projev Jerome Powella ze začátku tohoto týdne. ECB se ve svém výhledu k Fedu nepřidala, když signalizovala, že na sazbách prozatím nic měnit nehodlá. Co se Asie týká, poslední obchodní senace tohoto týdne pro tamní indexy skončila úspěšně. Japonský Nikkej rostl o 0,6 % a australský akciový index přidal 0,7 %.
  • Trhy druhým dnem v řadě korigují vysoké ztráty, pomáhá i silnější čínská měna
    Akciové trhy dnes pokračují v korekci, kterou zahájily minulý pátek. Stabilizací si konečně prochází také trh s evrops...
  • Trhy drží v dobré náladě Trump, ale odpoledne se opět dostane ke slovu Británie
    K uvolnění napětí na trzích přispěl vývoj kolem zatčené finanční šéfky Huaweie. Jednak ji Kanada propustila na kauci a navíc Donald Trump prohlásil, že by v této kauze zaintervenoval, pokud by měla ohrožovat obchodní dohodu s Čínou. Krom toho americká strana znovu uvedla, že se Čína chystá snížit cla na americká auta, jen ještě musí oznámit konkrétní načasování a potvrdit záměr na papíře. Trump rovněž oznámil, že Čína začala nakupovat „obrovské množství“ americké sóji, jenže obchodníci na komoditních trzích nic takového nesledují.
  • Trhy drží v náladě víra v obchodní dohodu. Akcie rostou, eurodolar na svém
    Rozjezdem do nového týdne hlavní trhy navazují na svůj pozitivní vývoj z pátku. Akcie v Asii zamířily vzhůru a inspirují na úvod také Evropu, rostoucí řádově o půl procenta. Naproti tomu z dluhopisů se investoři při vyšší poptávce po výnosu a riziku stahují. Platí to především pro evropské trhy, zatímco u amerických dluhopisů sledujeme menší pokles výnosů. Hlavní měnové páry zůstávají v klidu při kurzu eurodolaru u 1,1160.
  • Trhy dusí i dnes riziko slabší ekonomiky a brexit na náladě nepřidá. Výnosy opět začaly klesat
    Na finančních trzích je během dneška znát nervozitu z toho, jak moc brát vážně nedávné indikace slabšího hospodářského růstu. Akcie v Evropě se po smíšeném dopoledni nacházejí už jednotně v záporu, kolem nuly pak balancuje Wall Street. Výnosy tzv. bezpečných státních dluhopisů měly nejprve tendenci růst, ale obrátily dolů a značný pokles sledujeme hlavně na amerických krátkých splatnostech. Periferie eurozóny je na tom ale hůř - zdejší dluhopisy se převážně prodávají a výnosy rostou. Eurodolar se po pátečním sešupu začal zvedat, ale nedostal se příliš vysoko, aktuálně se drží na 1,1315.
  • Trhy excelují: Japonský Nikkei, americký Nasdaq a nejnověji i zlato dosahují historických maxim
    Cena zlata dosáhla 5. března nového historického milníku a překonala předchozí rekord z prosince loňského roku. V posledních dnech jsme však byli svědky i dalších "historických maxim" v podobě amerického technologického indexu Nasdaq Composite nebo japonského indexu Nikkei 225.
  • Trhy hledají nové drivery růstu.
    Včerejší obchodní seance byla uzavřena v červené zóně, indexy konsoliduji se na dosažených úrovních a nemůžou jít dopř...
  • Trhy hledají nové drivery růstu.
    Včerejší obchodní seance byla uzavřena v červené zóně, indexy konsoliduji se na dosažených úrovních a nemůžou jít dopř...
  • Trhy hledí na ECB a Itálii a euro pokračuje vzhůru. Je tu ale také Fed...
    Dnešní ráno přináší další zisky společné evropské měně, která se vůči dolaru dostává na 1,1820. Pomáhá mu pokles nervozity z Itálie - to naznačují i nižší italské výnosy nebo solidní růst akcií v Milánu. Zároveň euru dál prospívají i stoupající sázky, že ECB příští týden oznámí konec QE, po kterém by s odstupem měl následovat růst úrokových sazeb.
  • Trhy i ekonomika se po teroristických útocích obvykle velmi rychle vzpamatují
    Dnes ráno jsme byli svědky vlny teroristických útoků, které se tentokrát odehrály v Bruselu. Panika zachvátila nejen h...
  • Trhy ignorují revize evropských PMI
    Dnes ráno byly zveřejněny revize evropských indexů PMI ve zpracovatelském průmyslu za březen. Španělské údaje byly poměrně výrazně překonány, ale údaje z ostatních zemí, jako je Francie a Německo, byly revidovány a přiblížily se rychlým odhadům. V důsledku toho na ně na trhu nedošlo k žádné výraznější reakci. EUR/USD se dnes obchoduje převážně beze změny, zatímco evropské akciové trhy se dnes obchodují mírně výše.
  • Trhy ignorují výsledky výrobních PMI v Evropě
    Dnes ráno byly zveřejněny konečné výsledky výrobních PMI indexů ze zemí eurozóny. Reporty vykázaly pouze malou odchylku od očekávání a předběžných hodnot. Trh na ně takřka nereagoval. EURUSD se obchoduje mírně nad hranicí 1,0660, zatímco DE30 se obchoduje lehce nad 15 800 body.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna