Úterý 21. ledna 2025 11:53
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Dobré výsledky US trhu práce. Dobrá, či zlá správa? Ako pre koho.

02.11.2012 15:35  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Od včera vidíme na trhu trochu rozporuplnú náladu na trhoch. Je to spôsobené tým, že dôvod na opatrný optimizmus má Biely dom, čínski súdruhovia – naopak, na Brusel sa valia problémy rýchlejšie, ako sa stíhajú prepisovať optimistické vyhliadky a zvolávať summity. Vidíme teda rast akcií, pokles eura a libry, podobne je to s komoditami, avšak komoditným menám sa darí. Takže?

Začnime od konca. Grécko si opäť vymenilo miesto na výslní krízy so Španielskom. V dôsledku tlaku na úspory a privatizáciu vidíme, že grécki politici prešli od zjednávania s Trojkou (tá sa už tri mesiace nevie vyjadriť, ako Grécko pokročilo s reformami) k vydieraniu svojich koaličných partnerov. A to až tak, že sa môže rozpadnúť koalícia. Je úsmevné, kam sa dostala pozícia zástupcov občanov v parlamente. Keď nemôže politik byť populárny a rozhadzovať peniaze voličom a sponzorom na účet budúcich generácii, tak sa od vládnej politiky dištancuje a aby neprišiel o plat, ak zostane „nezávislým“ poslancom. Vládna koalícia v Grécku má 174 kresiel z 300. Teda môže si dovoliť stratiť 23 ľudí bez toho, aby stratila väčšinu. Prví odišli, ďalší to zvažujú. Toto by mohlo ešte viac zabrzdiť už aj tak chabé tempo reforiem. Najväčší problém však nie je grécka vláda, pretože aj keby sa udržala, tak to situáciu nemení. Grécky problém je tu s nami tretí rok, máme za sebou nejaké summity, pomoc, plány, revízie plánov, ďalšia pomoc, odpustenie dlhu, potom nejaké kúpenie času – aby sme zistili, že nejdeme správnym smerom. Grécko potrebuje ďalšie odpustenie dlhu a na rade sú vlády, ktoré mu ešte pred pár rokmi solidárne pomohli. Veritelia by mal voličom povedať, že z gréckeho projektu budú niesť straty. Teda, že očakávaný rast sa nedostavil (hoci nezamestnanosť, dane a dlh rastú na nové rekordy) a z „gréckej investície“ budú musieť priznať stratu. Toto nechce nikto, hlavne nie Nemecko, ktoré stále skúša plán B, ktorý však nebude stačiť. Ak však príde k druhému gréckemu haircutu, očakávajme skutočný politický boj na úrovni eurozóny. A je čoraz pravdepodobnejšie, že k tomu dôjde.

Budúci týždeň sa uskutočnia „voľby“ v Číne a voľby v USA. Čínske politbyro si môže blahoželať, tesne pred výmenou vedenia sa ekonomike darí lepšie ako veľmi zle. Čínske stimulačné projekty rozbiehajú ekonomiku a možno aj niekoľko kvartálov bude pokoj. To ocenili komoditné meny, AUD dostal oporu a na chvíľu mohol zabudnúť na nedávne obavy o spomalenie Číny. Ako to však už so stimulmi býva, ani tieto problém neriešia. Len kupujú čas. Realita si však nájde cestu, Španieli by vedeli rozprávať. Nehovoriac o tom, aký korupčný potenciál majú štátne stimuly.

Dnešné hlavné zverejnenie prišlo v podobe tvorby pracovných miest v USA. Výsledok na úrovni 171 tis. vs. Očakávania 125 tis. a septembrový údaj 148 tis. je veľmi dobrým výsledkom. Určite vzhľadom na očakávania. Posledný údaj bol revidovaný o 30 tis. nahor, októbrový stav je najlepší výsledok od februára 2012. Tretí rast po sebe, pričom napriek dobrému výsledku stúpla miera nezamestnanosti na 7.9%, čo naznačuje, že ľudia si hľadajú prácu (participujú na trhu práce). Pritom však stále ostala pod 8%, takže Biely dom si ťažko mohol želať lepší výsledok (v rámci možností). Realitný sektor pridal najviac pracovných miest od januára. Obama tak v čase, kedy opäť rozbieha svoju kampaň získava oporu – dokonca aj hurikán Sandy zahral v jeho prospech, pretože starosta New Yorku Bloomberg zmenil názor a chce, aby vláda bojovala s klimatickými zmenami. A to je Obamova agenda.

Skrátka a dobre, najväčšia ekonomika sveta vyzerá o niečo zdravšie. Po tom, ako prestal ekonomiku gniaviť padajúci realitný trh sa začína zrýchľovať ekonomická obnova. Trh práce totiž ťahá súkromný sektor a spotrebiteľská dôvera je o niečo lepšia, ako by sa dalo čakať v čase krízy. Ak si americká ekonomika udrží pozitívny rast aj v spomaľujúcom svete, bude to dobrá správa. Ale ešte predtým sa nový prezident bude musieť vysporiadať s fiškálnym útesom. Aj to rozhodne, či americké akcie prekonajú posledné vrcholy alebo nie. Včera sme videli slušný odraz, ale zatiaľ to vyzerá len ako korekcia v rámci klesajúceho trendu. Práve preto, že nás ešte čakajú veľké výzvy. Na americký trh práce sa totiž dá pozerať ako na poloplný alebo poloprázdny pohár. Netreba totiž zabúdať, že Fed sleduje trh práce a ak sa ten začne dostávať z najhoršieho von, ultra expanzívna menová politika Fedu by mala byť tiež upravená. Včera sa akcie z dobrých dát radovali, dnes už radšej vyberajú zisky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dobré a zlé EURo
    o tom ako francúzska a nemecká strana počas tohto týždňa jasne potvrdila svoj záujem o podporu EURa sa zdalo, že spoločná európska...
  • Dobré investice v roce 2023
    Vzhledem k tomu, že drahé kovy koncem roku nabíraly na síle, tzv. Main Street investoři zvýšili svou prognózu zlata a stříbra na nový rok. Data ukázala, že zlato zakončilo rok beze změny, zatímco stříbro posílilo téměř o 3 %. Spotové zlato začalo v loňském roce kolem 1 828 USD za unci a skončilo těsně nad 1 822 USD za unci, zatímco spotové stříbro otevřelo na 23,28 USD za unci a skončilo na 23,93 USD za unci.
  • Dobré i skvělé zprávy, ale co dál? Akcie dnes nemají jasný směr
    Stále vysoce podpůrný Fed, nový plán výdajů představený prezidentem Bidenem, velice dobré firemní výsledky, jimž vévodí velké technologické firmy. A také potvrzení, že americká ekonomika rychle roste, tažena vzedmutím spotřebitelských výdajů. Samé dobré zprávy... které trh stihl z velké většiny zahrnout do cen už v minulých měsících. Co bude dál? Po reportech od firem i z ekonomiky, jež potvrdily, že oživení v 1Q bylo opravdu silné, je třeba hledat nové zdroje růstu, které ale na obzoru zatím nevidíme.
  • Dobré správy pre japonskú infláciu
    Dnes ráno dorazili dve zaujímavé čísla, ktoré o niečo vylepšujú nie príliš optimistický výhľad pre japonskú infláciu. Tá sa dlhé roky hýbe okolo nuly a vláda spolu s centrálnou bankou sú s týmto stavom nespokojné, pretože absencia inflácie nedokáže sfukovať dlh v pomere k HDP. Hoci percentuálne zadlženie nerástlo v Japonsku tak rýchlo ako v USA, alebo v niektorých európskych krajinách, tak kvôli absencii inflácie vzrástol verejný dlh krajiny k HDP až nad 250% (inflácia totiž zvyšuje v pomere k HDP menovateľ, a týmpádom znižuje tento pomer).
  • Dobré správy z Európy, zlé z USA
    Pri včerajšom obchodovaní sa euro priklonilo k nášmu...
  • Dobré údaje o zaměstnanosti v USA trhy mírně uklidní
    Po středečním zklamání, které způsobila negativní zpráva ADP o počtu nových pracovních míst v USA za leden a propad akcií společnosti Meta (Facebook) v souvislosti s negativními podnikovými zprávami za 4. čtvrtletí, převládla minulý pátek pozitivní nálada. Optimismus však není patrný na všech trzích a ne pro všechny.
  • Dobré výsledky akciím ke štěstí nestačí. Fed dnes zůstane na své cestě
    Výsledky velkých techů začaly velice dobře, když Microsoft i Alphabet solidně překonaly očekávání. První společnosti to k růstu akcií ani tak nestačilo, zatímco ta druhá poskočila vzhůru díky většímu pozitivnímu překvapení i oznámenému zpětnému odkupu. A pouze smíšený je také dnes vývoj hlavních akciových trhů v Evropě. Londýn, Paříž a Frankfurt jsou mírně v plusu, zatímco Amsterdam, Milán a Madrid klesají.
  • Dobré výsledky firem upevňují pozitivní vývoj, ale koruna mírné zisky neudržela
    Pozitivní vývoj na hlavních trzích se během dneška upevňuje a notně k tomu přispěly výsledky amerických bank Morgan Stanley a Goldman Sachs. Konsolidaci technologického sektoru podpořil výhled Adobe. Nálada se však zvedala už předtím, akcie v Evropě i Americe silně rostou. Dluhopisové výnosy v USA míří lehce nahoru, zatímco u evropských jádrových dluhopisů sledujeme mírný pokles výnosů a zlato ani dnes neustupuje.
  • Dobré výsledky nejen amerických bank táhnou akcie vzhůru, dnešní data nejsou brzdou
    Růstová nálada na akciových trzích se během dne upevňuje a hlavní indexy se posouvají nahoru. DAX či CAC 40 už přidávají 1,3 procenta, FTSE 100 je +0,9 pct, AEX roste o 1,6 pct. V zámoří sledujeme na hlavních indexech růst okolo 1,3 procenta a podílejí se na něm všechny sektory. Nejlépe jsou ale na tom suroviny, technologie a zdravotnictví.
  • Dobré výsledky společnosti Meta podporují růst ceny akcií
    Výsledky přicházejí navzdory zklamání z prodeje reklamy, které vykázal konkurenční Alphabet. Oživení společnosti Meta lze přičíst růstu počtu uživatelů, oživení prodeje reklamy, opatřením na snižování nákladů a důvěře investorů v její ambice v oblasti umělé inteligence a metaverse. Na druhou stranu pokračující ztráty společnosti Reality Labs vyvolávají otázky ohledně dlouhodobé životaschopnosti segmentu metaverse. Celkově Meta Platforms dosáhla ve 4. čtvrtletí dobrých výsledků, které překonaly očekávání a posílily důvěru investorů. Výhled společnosti do budoucna zůstává pozitivní, ačkoli v segmentu metaverza přetrvávají problémy.
  • Do Brexitu zbývá 17 dní, co na to GBP/USD?
    Pouze 17 dní zbývá do začátku hlasování o tzv. Brexitu. V Británii probíhá nespočet panelových diskusí a průzkumů o tom, zda ostrované setrvají v EU nebo opustí společenství. Poslední průzkum od společnosti YouGov ukázal, že se zvyšuje náskok těch, kteří nechtějí zůstat, konkrétně jde o 41 procent (zůstat) proti 45 procentům (vystoupit). Rozdíl však zůstává malý, a tak budou rozhodovat nerozhodní.
  • Dobré zprávy došly, nálada spotřebitelů se v květnu letos poprvé zhoršila. Lidé začínají chápat, že ceny z doby před covidem se už nevrátí
    Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v květnu letos poprvé zhoršila, byť nepatrně. Dobré ekonomické zprávy totiž jaksi došly. Zejména v prvních třech měsících roku se inflace stabilizovala, takže se lidé osmělili k navýšení svých nákupů. A to i kvůli vyhlídce na letošní celoroční růst reálných mezd. To je významné zlepšení oproti rokům 2022 a 2023, kdy reálné mzdy klesaly. Příznivý efekt tohoto vývoje se však zatím letos vyčerpal a v květnu si lidé plněji uvědomili, že zlevňování potravin či energií má své meze a že cenová úroveň z doby před covidem je již nenávratně minulostí. Navíc se potýkali s citelnějším růstem cen v odvětví služeb. Přitom vnímali stále nepříliš utěšené vyhlídky české ekonomiky jako celku, které na důvěře nepřidávají.
  • Dobré zprávy pro AUD. Australský trh práce za sebou má skvělé čtvrtletí
    Dnes ráno to díky včerejším datům z USA docela zapadlo, ale ranní seance nabídla velmi zajímavá čísla z Austrálie, odkud přišly květnové statistiky z pracovního trhu. Ty překvapily nečekaně silným výsledkem, podle kterého australská zaměstnanost rostla v minulém měsíci o 42 tis. osob, což bylo vysoko nad většinovým konsenzem, který počítal s růstem zaměstnanosti o necelých 10 tis. Co více, dočkali jsme se také výrazně pozitivní revize výsledků z předchozího měsíce (46 tis.), což společně s březnovým údajem znamená, že za poslední tři měsíce australská ekonomika vytvořila téměř 150 tis. nových pracovních míst. Pozitivní výsledky se samozřejmě musely projevit také na míře nezaměstnanosti, která klesla z 5,7 % na 5,5 %. Trh přitom s žádnou změnou nepočítal.
  • Dobré zprávy pro Čínu a komodity. Čínské výnosy jsou nejníže od roku 2008
    Čínské akciové indexy zdá se již dosedly na dno a i když jejich další pád nelze vylučovat, to nejhorší ze splasknutí a...
  • Dobré zprávy pro dolar. Americký trh s bydlením začíná vypadat velmi dobře
    Rád bych se ještě v rychlosti vrátil ke včerejším výsledkům z amerického trhu s bydlením. Byly totiž extrémně zajímavé a ve stínu klidné včerejší seance by rozhodně neměly zapadnout. Obzvláště pak ne před důležitým pátečním vystoupením Janet Yellenové. Spojené státy včera zveřejnily výsledky prodejů nových domů a bylo to velké překvapení. Prodeje domů totiž v červenci výrazně ustřelily, když rostly z červnových 582 tis. na 654 tis., zatímco trh počítal se stagnací na 580 tis. Jedná se tedy o nárůst o více než 12 % a nejlepší výsledek od konce roku 2007.
  • Dobré zprávy pro ropu. OPEC snížil produkci více než se čekalo
    Leden byl prvním měsícem, kdy měla vstoupit v účinnost loňská dohoda členských a některých nečlenských zemí OPEC na snížení ropné produkce. Země se tehdy dohodly na tom, že ukončí cenovou válku a sníží kombinovanou produkci o 1,8 mld. barelů a podle všeho minimálně OPEC zatím dohodu plní. Ne sice na 100%, ale stále ve větším objemu, než se původně očekávalo. Podle čerstvých čísel Reuters klesla ropná produkce na 32,3 mil. barelů denně, což odpovídá zhruba 82 % původního plánu. S dalšími škrty lze přitom počítat také v tomto měsíci.
  • Dobré zprávy pro ropu, produkce OPEC je na čtyřletých minimech
    Cena americké ropy typu WTI od začátku roku vysoupala o 10 dolarů až na 55 dolarů za barel a rozhodně k tomu má dobrý důvod. Po prosincovém výprodeji začíná konečně reagovat na avizované snižování produkce, na kterém se loni dohodl OPEC společně s Ruskem. Rusko sice se snižováním produkce prozatím otálí, produkce OPEC ale prudce klesá.
  • Dobré zprávy pro ropu. Saúdská Arábie chystá další omezení ropných exportů
    Ze Sadské Arábie přišly dnes nad ránem zajímavé zprávy, podle kterých se země chystá v listopadu na výrazné snížení celkového objemu ropy alokované svým zákazníkům. Škrty v exportech státní ropné společnosti Aramco by měly podle agentury Bloomberg dosáhnout vysokých 560 tis. barelů za den. Celkové exporty tak budou podle Aramco i „navzdory velmi silné poptávce zákazníků“ sníženy z 7,7 na 7,14 mil. barelů. Cílem je snaha o ještě rychlejší snižování světových zásob ropy, jejichž vysoce nadprůměrná úroveň i nadále brání cenám ropy ve výraznějším růstu. Saudská Arábie přistoupila ke snížení produkce společně se zeměmi OPEC a Ruskem už loni, kdy se země dohodly na snížení produkce o 1,8 mln. barelů za den, což pomohlo cenám ropy odrazit se od hranice 50 dolarů.
  • Dobré zprávy z ekonomiky dolaru pomohly pouze zastavit oslabování
    Americká měna se dnes nevymanila z tlaku, který začal spolu s jednáním Fedu. Zprvu nevýrazné ztráty se dnes ráno rozro...
  • Dobré zprávy z Filadelfie zlepšují vyhlídky pro americký průmysl
    Průzkum průmyslové aktivity filadelfského Fedu překvapil výrazně pozitivně. Hlavní index skočil na 38,8 z předchozích 22 bodů, zatímco trh počítal s mírným poklesem na 18,5. Neutrální hodnotou indexu je nula.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex