Neděle 22. prosince 2024 06:48
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024

Americký realitní trh se zlepšuje třetí měsíc za sebou. Co čekat dál?

26.06.2012 16:30  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rezidenční segment amerického realitního trhu v dubnu klesal nejpomaleji za více než rok a přispěl k nadějím, že trh domů zpevňuje. Index S&P/Case Shiller cen nemovitostí ve 20 velkých amerických městech v dubnu meziročně klesl o 1,9 procenta, nejmělčeji od listopadu roku 2010, po březnových -2,59 procenta a při očekávání poklesu o 2,5 %. Meziměsíčně se ceny nemovitostí zlepšily o 0,67 procenta při očekávání růstu jen o 0,30 procenta. V absolutním vyjádření si v dubnu index polepšil ze 134,08 bodu na 135,80 bodu.

„Ceny domů se pozvolna zlepšují od poloviny loňského roku,“ tvrdí ekonom HSBC v New Yorku Ryan Wang, který v rámci konsensu Bloomberg dosáhl nejpřesnějšího odhadu. „Přetlak na straně nabídky zvolňuje, prodeje se zlepšily, což trh posunulo blíže k vyrovnanosti a stabilizaci cen,“ dodal. S&P/Case Shiller zohledňuje tříměsíční průměr, vedle dubnových transakcí tedy zohledňuje i zpětně únorový a březnový vývoj.

Atlanta zůstává jediným centrem s dvouciferným poklesem cen, meziročně o 17 procent. Phoenix naopak zaznamenal nejvyšší meziroční růst o 8,6 procenta. „Definitivně jsme zaznamenali růst části cen. Zatímco měsíční údaj sám o sobě o ničem nevypovídá, tříměsíční data filtrují sezónní nákupní výkyvy a v kombinaci s meziročním zlepšením jsou dobrým signálem,“ uvedl David Blitzer, šéf výboru S&P, který má na starosti konstrukci a vývoj indexu. „Je to již hodně dlouho, co jsme zaznamenali takto široké zlepšení,“ dodal.

V květnu na americkém realitním trhu bylo v nabídce 2,49 milionu existujících domů k prodeji, ukázala data Asociace zaměstnanců v realitách NAR. Průměr roku 2011 byl 2,93 milionu, průměr roku 2010 předtím 3,22 milionu. Stejný report ukázal na růst průměrné prodejní ceny stávajícího domu o 7,9 procenta na 182.600 USD. Je nejvyšší od června roku 2010, před rokem byla na úrovni 169.300 USD.

„Téměř nikdo na trhu již neočekává další pokles. Vše, co se nyní dozvídáme, ukazuje na lepší druhou polovinu roku,“ uvedl v rámci konferenčního hovoru CEO developera Ryland Group, Larry Nicholson. „Vracíme se k racionálním cenám,“ řekl.

Šéf Fedu Ben Bernanke nicméně v minulém týdnu indikoval, že pro Fed realitní trh problémem zůstává. Ekonomice se podle něj nedostává potřebného zázemí z realitního trhu. K podpoře vyšší ekonomické aktivity i trhu realit Fed oznámil, že bude dále prodlužovat průměrnou splatnost aktiv v bilanci ve snaze srážet dlouhodobou úrokovou míru. Dle dat Freddie Mac je sazba na 30letém fixním hypotečním úvěrů na průměrných 3,66 procenta, nejníže kam sahají data zpět do roku 1972. 

Odborný realitní server Zillow na základě vlastních indexů a ohlasu o zaměstnanců v realitách předpovídá obrat ze dna amerického realitního trhu v posledním čtvrtletí roku 2012. Část klíčových měst dle S&P/CS i Zillow již míří vzhůru. Zatímco S&P/CS zahrnuje i prodeje zabavených nemovitostí (nejčastěji kvůli neschopnosti splácet hypotéku), Zillow je očišťuje. "Trh nových i existujících domů ukazuje na meziroční zlepšení řádově mezi 5 a 10 procenty. Pokud tento vývoj bude pokračovat ve zbytku roku, přiblížíme se vyrovnané straně nabídky a poptávky," uvedl hlavní ekonom Zillow Stan Humphries. Skutečný obrat trhu charakterizuje jako akcelerující zlepšení ve třech až šesti po sobě jdoucích měsících na národní úrovni při žádném poklesu na lokální úrovni. Očekává nicméně, že tempo růstu cen nemovitostí mezi 2,5 až 5 procenty před prasknutím realitní bubliny se ztenčí na roční 1 až 3 procenta. Analýza Zillow očekává, že 19 z klíčových 30 amerických měst růst realitního trhu letos již vykázalo nebo ještě vykáže, další se výrazněji zlepší až v průběhu 1Q roku 2013.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, NAR)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký průmysl mírně zrychlil
    Průmyslová výroba v prosinci mírně zrychlila na 0,1 % meziměsíčně oproti revidované nule v listopadu. Trhy očekávaly zpomalení na -0,1 % meziměsíčně.
  • Americký průmysl na nule
    Průmyslová výroba v únoru klesla na nulu oproti revidovaným 0,3 % meziměsíčně v lednu. Trhy očekávaly růst 0,2 % meziměsíčně.
  • Americký průmysl stagnuje
    Průmyslová výroba v březnu rostla podle očekávání trhů o 0,4 % meziměsíčně jako v únoru po revizi dat.
  • Americký průmysl vzrostl
    Průmyslová výroba v únoru vzrostla o 0,1 % meziměsíčně oproti revidovanému poklesu o 0,5 % v lednu. Trhy očekávaly stagnaci průmyslu.
  • Americký průmysl zpomalil
    Průmyslová výroba v říjnu zpomalila na -0,1 % meziměsíčně oproti revidovaným 0,1 % v září. Trhy očekávaly zpomalení na 0,1 % meziměsíčně.
  • Americký průmysl zpomalil
    Průmyslová výroba v květnu zpomalila na 0,2 % oproti revidovaným 1,4 % v dubnu. Trhy očekávaly zpomalení na 0,4 %.
  • Americký průmysl zpomalil
    Průmyslová výroba v únoru podle očekávání trhů zpomalila na 0,5 % oproti 1,4 % v lednu.
  • Americký průmysl zrychlil
    Průmyslová výroba v červenci zrychlila na 0,6 % meziměsíčně oproti -0,2 % v červnu. Trhy očekávaly zrychlení 0,3 % meziměsíčně.
  • Americký předobchodní trh, 1. března: Ruské úřady omezují odchod zahraničních investorů z ruských aktiv
    Futures na americké akciové indexy vykazují v úterý pokles, neboť investoři nadále sledují vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Jestliže včera ještě existovala naděje, že se "vášně trochu uklidní" – trh reagoval na jednání mezi oběma zeměmi růstem – dnes je naopak patrný negativní trend. Po jednání bylo dosaženo pokroku a byly nastíněny pozice obou stran. Očekává se, že jednání budou v blízké budoucnosti pokračovat. Futures na index Dow klesly o 215 b., tj. o 0,6 %. Futures na index S&P 500 klesly o 0,7 % a futures na index Nasdaq 100 o 0,8 %.
  • Americký rast poháňaný sójou
    Piatkové čísla amerického HDP za tretí kvartál na prvý pohľad prekvapili pozitívne. Avšak iba na prvý pohľad. Kto chce rozumieť ekonomike a finančným trhom, musí ísť omnoho hlbšie ako sledovať titulné čísla ekonomickému rastu. Poďme sa pozrieť, čo nám čísla skutočne hovoria.
  • Americký ropný gigant Chevron byl ve čtvrtém čtvrtletí ztrátový
    Americký ropný gigant Chevron v loňském čtvrtém čtvrtletí bez zahrnutí mimořádných položek vykázal ztrátu 11 milionů dolarů (236 milionů Kč) po zisku 2,8 miliardy dolarů před rokem. Firma dnes uvedla, že po započítání mimořádných položek dosáhla ztráta 665 milionů dolarů. Na hospodářský výsledek podniku měly negativní dopad nízké marže u pohonných hmot, akviziční náklady a nepříznivý vývoj měnových kurzů.
  • Americký ropný obr ExxonMobil žaluje Evropskou unii, chce zarazit daň z mimořádných zisků. Tu chystá i Česko – Fialova vláda tak může čelit lavině žalob ze strany amerických bank a fondů
    Největší západní petrochemická společnost, americký ExxonMobil, podle dnešní zprávy Financial Times žaluje Evropskou unii. Chce zarazit daň z mimořádných zisků právě na petrochemické podniky, s níž Brusel letos přišel. Mimořádně zdanit petrochemické podniky, v prvé řadě Unipetrol, se s odkazem právě na bruselský krok chystá od příštího roku také česká vláda.
  • Americký růst HDP za první čtvrtletí zklamal
    Americká ekonomika šlape prudce na brzdu. V prvních třech měsících tohoto roku zaostal růst HDP výrazně za očekáváním a zpomalil na 1,1 % (mezikvartálně anualizovaně) z 2,6 % na konci minulého roku. Navzdory původním očekáváním nestojí za slabší růstovou dynamikou primárně nižší spotřeba domácností, ale především změna zásob, což je extrémně volatilní složka HDP, u které stále doznívá efekt narušených dodavatelských řetězců.
  • Americký růst i v 1. čtvrtletí (opět) velmi svižný
    Dnes odpoledne se opět ukáže, jak nám - tedy Evropě - americká ekonomika utíká. Bude totiž zveřejněn výsledek růstu amerického HDP za první kvartál a ten vykáže opět velmi svižný růst. Podle našich odhadů by mezikvartální růst měl činit 0,6 % (anualizovaně 2,4 %), což bude ostře kontrastovat se slabým výsledkem eurozóny (0,1 % mezikvartálně), který bude zveřejněn za pár dní. Aneb bude evidentní, že nůžky mezi výkonem Ameriky a eurozóny se opět o něco více rozevřou.
  • Americký senátor předpovídá explozivní růst bitcoinu a digitálních aktiv v roce 2025
    Americká senátorka Cynthia Lummisová označila rok 2025 za přelomový moment pro bitcoin a digitální aktiva. Podle ní se v tomto roce kryptoměny výrazně prosadí a zásadně změní globální finanční systém. Lummisová upozornila na probíhající snahy vytvořit jasný regulační rámec ve Spojených státech, což by mohlo přinést tolik potřebnou stabilitu a transparentnost pro toto odvětví.
  • Americký Senát oznámil dohodu. Bankrot odvrácen do 7. února, tvrdá jednání budou pokračovat
    Americké akcie nasadily k silnějšímu růstu poté, co lídr demokratické většiny v Senátu Harry Reid oznámil dosažení doh...
  • Americký senát požaduje od generálního ředitele právní odpovědi na stablecoiny
    Sherrod Brown, předseda bankovního výboru amerického Senátu, napsal dopis generálnímu řediteli Tether Holdings Limited, Jean-Louis van der Velde s prosbou o sdělení informací týkající se Tether stablecoinu (USDT).
  • Americký Senát schválil dluhový strop
    Investoři si oddechli, když včera Senát schválil zákon o pozastavení dluhového stropu USA a uvalení výdajových limitů do voleb v roce 2024. Tím skončilo drama, které hrozilo globální finanční krizí. Nyní nový zákon dostane prezident Joe Biden, který dosáhl dohody s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym jen pár dní před hrozícím defaultem USA.
  • Americký Senát zvažuje možnost zákazu bitcoinu
    Ve 4hodinovém časovém rámci je evidentní, že se bitcoin odchýlil pod vzestupnou trendovou linii, ale celkově se od posledního kolapsu pohyboval převážně v bočním trendu, což je přesně to, co jsme očekávali. Pamatujte, že obchodní strategie "kolapse-boční trend-kolaps" bude v roce 2022 při obchodování s BTC používána. Výsledkem je, že i přes překročení trendové linie je nyní vidět dlouhý "flat". Vše pak určí fundamentální kontext. Připomeňme, že se nedávno objevily zvěsti, že kryptoměnová burza Binance má problémy s likviditou. Jak tento příběh dopadne, není jasné.
  • Americký sen: 1 % nejbohatších vlastní 40 % majetku a 50 % všech cenných papírů
    Americký sen je stále naživu, hlavně pro 1 % nejbohatších v USA. Získat „místo n...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new