Sobota 23. listopadu 2024 11:05
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap zlato
reklama
CapXmaster srovnani

Měď: Rudý býk

27.09.2011 13:23  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Máte měděné okapy? Tak se raději jděte podívat, jestli jsou stále na střeše. Cena tohoto kovu totiž v posledních letech nedá mnohým spát, a nejsou to bohužel jen spekulanti. Na propojenost světa zločinu s komoditními trhy upozorňuje třeba policie v Londýně, podle níž se zdražováním mědi úzce koreluje rostoucí počet krádeží kabelů, okapů, bojlerů nebo klimatizací. Stejně spolehlivě prý měď dokáže předvídat vývoj světové ekonomiky.

Důvodů k tomu je hned několik. Jednak měď skvěle vodí elektřinu i teplo, takže jsou z ní dráty a trubky všeho druhu protkávající celý svět. Zadruhé, třeba průměrné auto obsahuje 25 kg mědi, jsou z ní také kabely a kontakty v elektronice od počítačů po mobily. Její všudypřítomnost znamená, že rostoucí poptávka by měla být předstihovým indikátorem růstu průmyslové výroby i stavebnictví. Už v zárodku finanční krize se cena mědi dostala pod tlak a obrat přišel na konci roku 2008, několik měsíců před začátkem zotavovací rally na světových burzách. Nyní se cena rudého kovu propadla na desetiměsíční minima, což mnohým dělá vrásky na čele.

Na vývoj v rozvinutých ekonomikách Západu už dnes měď tolik nereaguje. Zato Čína, která díky svému stavebnímu a industriálnímu boomu spotřebovává 40-50 % světové produkce, dokáže s cenou komodity pořádně zamávat. A ještě nějaký čas to tak bude. Poptávka po mědi má do roku 2020 vzrůst o víc jak 40 % na 27 mil. tun.

Do hry dále vstupuje, už tradičně, rostoucí omezení na straně nabídky. V severní a jižní Americe, stejně jako v Austrálii už příliš nových větších ložisek nenajdeme. Roční těžba v chilském dole Escondida, největším na světě, dosáhla vrcholu před čtyřmi lety na 1,5 mil tun. Jediným novým kandidátem, který by se tomuto číslu mohl aspoň přiblížit, je Oju Tolgoj v Mongolsku, který by měl začít s komerčním provozem v roce 2013 a jeho vlastník Rio Tinto bude rád, když se dostane na polovinu Escondidy. Nabídka tak bude stále závislejší na menších dolech s hlubšími ložisky a méně kvalitnější rudou. Ty se navíc budou nacházet v zemích jako Kongo a Afghánistán, které se prvotřídním investičním ratingem většinou pochlubit nemohou.

Vzestup cen věstí i další faktory. Je stále těžší a nákladnější rudu dobývat v již otevřených dolech. Také se začíná projevovat nedostatek prostředků, které největší těžařské firmy na průzkum a produkci vydávají, jelikož při těžbě uhlí nebo železa zdaleka takové překážky nevyvstávají.

Nepomohou ani náhražky, jelikož dobré vlastnosti mědi se nedají snadno replikovat. Kde to šlo, již substituty nalezeny byly. Instalatéři si oblíbili umělou hmotu a Číňané přišli s klimatizací s většími, hliníkovými výměníky tepla. Hliník se dá teoreticky používat i při vedení elektřiny, ale k dosažení stejného efektu je třeba nasadit mnohem víc kovu.

V krátkém období tak mohou ceny mědi stagnovat či klesat, ale jejich nízká úroveň nepochybně přiměje mnohé čínské obchodníky k doplnění zásob, které nyní příliš velké nejsou. V dlouhém období se většina analytiků shodne, že měď už drahá zůstane. Tak co, jsou tam ještě?

(Zdroj: Economist)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Měď klesá už sedmou seanci v řadě – nejdéle za poslední 2 roky
    Ceny mědi korigují vysoký březnový růst. Dnes v Londýně klesají o 1,2 %, a to už sedmou seanci v řadě až na hladinu 48...
  • Měď klesla od svého březnového rekordu o 30 %
    Měď ztratila jednoho ze svých nejmocnějších podporovatelů poté, co Goldman Sachs snížil své krátkodobé cenové prognózy v očekávání prudkého poklesu spotřebitelských výdajů a průmyslové aktivity v důsledku prohlubující se energetické krize v eurozóně.
  • 📉Měď maže předchozí zisky❗
    Cena mědi dnes navýšila historické rekordy. Dostala se až nad úroveň $10 700 za tunu. Za poslední rok tak tento kov vzrostl na více než dvojnásobek! V březnu minulého roku cena klesla pod $5 000. Důvodem posledního vzestupu jsou mimo jiné obavy z nedostatku mědi na trhu. Globální ekonomika se vzpamatovává z koronavirové krize, navíc tlak na zelenou energii slibuje silnější poptávku.
  • MĚĎ na nejvyšších úrovních za 11 měsíců 💥
    Měď poprvé od dubna 2023 stoupla nad 9 000 USD za tunu. Investoři oceňují riziko těžby a zastavení výroby v bojujících čínských hutích tváří v tvář rostoucí míře zpracování mědi.
  • Měď odolává navzdory slabé Číně
    Nedávná konsolidace mědi následuje po předčasném nárůstu na rekordní hodnoty v minulém měsíci. Ten byl způsoben spekulanty na londýnském a newyorském trhu s futures. Tato rally odradila poptávku fyzických kupců, zejména v Číně, která je největším spotřebitelem mědi a kde nedávné údaje naznačují oslabení. Navzdory neúspěchům se sektor průmyslových kovů letos zvýšil přibližně o 9 %, přičemž nejlépe se daří mědi a cínu.
  • Měď prochází nejlepším růstovým týdnem od roku 1986
    Cena mědi na londýnské burze v průběhu dnešního dne překonala hranici 6.000 USD za tunu a míří tak k nejlepšímu týdennímu výsledku vůbec. Za prudkým nárůstem ceny tohoto kovu stojí masivní zájem spekulantů v Číně a očekávání, že nově zvolený americký prezident dostojí svému slovu a zaměří se na obnovu „chátrající“ americké infrastruktury. Měď posílila v průběhu dne až o 7,6% na 6.025,50 dolarů za tunu (největší intradenní posílení od roku 2009) s mezitýdenním nárůstem ceny o 19%, největším od roku 1986.
  • Měď prolomila konsolidační pásmo a výrazně ztrácí
    Ceny mědi od začátku týdne výrazně ztrácí a pokud se dnes situace nezmění, budou za sebou mít nejhorší týden od minulého srpna. To vše navzdory signálům ze začátku týdne, podle kterých je obchodní dohoda mezi USA a Čínou na spadnutí. Už příští týden by totiž měla podle agentury Bloomberg do Číny dorazit početná americká delegace, vedená ministrem financí Mnuchinem, která má dát dohromady finální podobu americko-čínské obchodní dohody.
  • Měď překonala 10 tisíc dolarů za tunu a je nevýše za 10 let
    Nejdůležitější průmyslová komodita se po deseti letech dostala nad 10 000 dolarů a potvrzuje mnoha investory dlouho očekávaný supercyklus průmyslových komodit. Konec pandemie a obnovení průmyslové výroby způsobuje ohromný nárůst poptávky, a to především z Číny, ale i dalších rozvinutějších ekonomik, kterou nedokáže dorovnat aktuální nabídka na trhu.
  • Měď roste díky sázkám na Čínu
    Cena mědi v pondělí vzrostla o více než 1,5 %, protože optimismus ohledně možného oživení v Číně spolu se slabším dolarem a narušením dodávek v Panamě dodaly býkům trochu paliva.
  • Měď roste na čtyřměsíční maximum ❗
    Přestože ceny energií už nenavyšují maxima, tak jejich stále vysoké úrovně jsou problémem pro energeticky náročné sektory - mimo jiné pro slévárny a tavící pece. Společnost Nyrstar, jeden z největších světových producentů zinku, včera oznámila, že svoji produkci v Evropě sníží na polovinu kvůli vysokým cenám energií a emisních povolenek. Na nižší tempo výroby přeřadila také spousta tavících pecí v Číně. Cena zinku včera vyskočila o 5 % a dosáhla na nejvyšší úrovně od roku 2007. Tento kov se dnes již obchoduje s 3% ziskem. Situace je podobná na hliníku, který se obchoduje nejvýše od roku 2008.
  • Měď se odrazila od důležitého supportu. Další vývoj bude záležet na výstupu z G20
    Strach ze zpomalení světové a hlavně čínské ekonomiky v reakci na obchodní válku se netýká jen obchodníků na trhu s akciemi. Zpomalení Číny může mít mnohem větší dopad na komoditní trh v čele s průmyslovými kovy. Jedním z takových kovů je měď, která si od dubna do června prošla výraznou korekcí.
  • Měď testuje hlavní podporu
    Cena mědi se stáhla na nejnižší úroveň od začátku ledna v důsledku obav o poptávku a silnějšího dolaru. Čerstvé údaje ukázaly, že zásoby mědi v čínských skladech SHFE se od 20. ledna v pátek zvýšily o 61,8 % na 226 509 tun, zatímco dolar minulý týden po rozhodnutích hlavních centrálních bank posílil. Na druhé straně důl Las Bambas v Peru na začátku tohoto měsíce oficiálně zastavil těžbu. Tento důl na měď představuje 2 % tohoto kovu na světě a od začátku prosince pracuje v omezeném režimu poté, co Kongres odvolal a zatkl prezidenta Castilla. Zároveň největší evropský producent mědi Aurubis (NDA.DE) vykázal v posledním čtvrtletí téměř 24% ztrátu v důsledku vysokých cen energií a inflace.
  • Medveděv: Moskva v případě embarga G7 na vývoz do Ruska zruší obilnou dohodu
    Pokud skupina sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 přikročí k zákazu exportu do Ruska, Moskva na to zareaguje zrušením dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Uvedl to dnes podle agentury Reuters bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.
  • Medvědi kontrolují trhy, výprodej technologických akcií pokračuje a situace na ropě je napjatá
    Nejistota se v tomto týdnu vrátila na finanční trhy. Zatím nejvíce dopadá na technologické akcie, ale ušetřeny nezůstávají ani ostatní sektory. Akciové indexy se tak rychle vracejí k říjnovým minimům. Rally po volbách do amerického Kongresu tak byla spíše krátkou epizodou, než že by se jednalo o počátky dalšího růstu. Přestože dnešní dopoledne přineslo do Evropy pozitivní korekci, tak evropské akcie se stále pohybují poblíž minim od počátku minulého roku. Trhy stále nejsou v klidu a další vlna výprodejů tak může být hned za rohem.
  • Medvědi mizí z amerických akcií, posilují v komoditách. Jistý růst, nebo pád?
    Investoři masově snížili krátké pozice vůči americkým akciím na nejnižší úrovně od roku 2007. Obecně by to bylo signál...
  • Medvědi na EUR/GBP mají situaci pod kontrolou
    Neúspěšný pokus býků dostat EUR/GBP nad 100denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) na začátku listopadu vyústil ve zdlouhavý výprodej, který dostal další impuls po Trumpově vítězství. K tomu, že se EUR/GBP obchoduje na nejnižší úrovni od března 2022, přispělo i pokračující holubičí chování ECB spolu s negativními zprávami z Německa.
  • Medvědí nálada na trhu se zlatem
    Na trhu se zlatem je hodně špatné nálady, protože ceny skončily předchozí týden na nejnižší úrovni od dubna 2020. Pro mnoho analytiků by prolomení pod 1 675 USD znamenalo konec tříletého vzestupného trendu zlata.
  • Medvědi na měnovém trhu EUR/JPY mají opět navrch
    Měnový pár EUR/JPY dnes klesá a testuje podporu 100denního klouzavého průměru (SMA) a oblast 163,37-163,49. Rally z minima z poloviny září se zastavila na vzestupné trendové linii ze 7. března 2022, přičemž 200denní SMA se rovněž ukázal jako silná rezistence. Množství slovních intervencí japonských vládních představitelů, které byly vyvolány nedávnou silnou rally na EUR/JPY, a silné detaily předběžné zprávy o HDP za třetí čtvrtletí roku 2024 umožnily medvědům na EUR/JPY získat zpět převahu.
  • Medvědi na páru AUD/USD zůstávají a mají trh pod kontrolou
    AUD/USD se dnes obchoduje do strany, mírně nad úrovní 0,6547. Medvědí trend z vrcholu z 30. září zůstává pevně na místě a je docela zajímavé, že býkům na AUD/USD se doposud nepodařilo zinscenovat vzestup a dočasně přerušit probíhající výprodej. Trh se soustředí na prezidentské volby v USA, i když údaje z USA z tohoto týdne by také mohly podstatně ovlivnit výkon dolaru.
  • Medvědí obrat páru USD/JPY.
    Pár USD/JPY se prolomil z krátkodobého býčího kanálu, ve kterém se nacházel od konce července. Cena se zatím vrátila o téměř 38 % růstu od červencových minim. Spolu se skutečností, že pár USD/JPY také poskytuje varovné signály medvědí divergence RSI ve vyšších časových rámcích, věříme, že je větší šance na větší pullback. Očekává se, že pár USD/JPY bude po tomto propadu z býčího kanálu pokračovat níže. Očekáváme, že cena dosáhne hladiny 140 a v následujících dnech, s největší pravděpodobností někdy příští týden, bude pokračovat níže k úrovním 137-136. Věříme, že včera bylo dosaženo důležitého maxima na úrovni 145,91. Velmi pravděpodobný je alespoň pullback k úrovním 137-136, protože RSI se obrací níže z překoupených úrovní a také kvůli signálům medvědí divergence.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Purple ebook obchodování ropy