Čtvrtek 19. prosince 2024 10:52
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding

Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoE, Norges Bank a Riksbank v centru pozornosti 🏛️

19.12.2024 08:41  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Futures naznačují nižší otevření hotovostní seance v Evropě
  • Japonský jen po komentáři Uedy ztrácí 1 % vůči USD
  • Později během dne se pozornost investorů zaměří na rozhodnutí ostatních centrálních bank

Začátek čtvrteční seance na mezinárodních trzích nabývá poměrně bouřlivého charakteru poté, co Fed včera učinil jestřábí obrat a dnes prezident BoJ Ueda naznačil, že na další zvýšení sazeb v Japonsku si budeme muset počkat do března/dubna příštího roku.

Dnes se pozornost investorů nadále upíná k rozhodnutím centrálních bank, protože do konce dne se dozvíme rozhodnutí několika z nich, a to Bank of England, Norges Bank a Riksbank. Dále se dozvíme údaje o HDP z USA za 3. čtvrtletí, údaje z polského trhu práce a údaje o zásobách zemního plynu v USA.

Podrobný kalendář dne:

09:30, Švédsko – rozhodnutí Riksbank. Prognóza: 2,5 % (snížení z 2,75 %).

10:00, Norsko – rozhodnutí Norges Bank. Prognóza: 5 % (zachována)

10:30, Polsko – meziroční údaje o mzdách. Prognóza: 10 % (snížení z 10,2 %)

13:00, Velká Británie – rozhodnutí BoE. Prognóza: 4,75 % (zachováno)

14:30, USA – údaje o HDP za Q3. Prognóza: 2,8 % (anualizovaně, pokles z 3 %).

14:30, Česká republika – rozhodnutí ČNB. Prognóza: 4 % (zachována)

14:30, USA – žádosti o dávky v nezaměstnanosti. Prognóza: 230 tisíc (pokles z 242 tisíc).

16:30, USA – zásoby zemního plynu. Prognóza: -123 bcf (zvýšení z -190 bcf).

 

 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Revize PMI ve službách, údaje ISM v USA
    Evropské indexy zahájily obchodování s malými změnami po smíšené asijsko-pacifické seanci. Německý DAX a francouzský CAC40 se obchodují beze změny, britský FTSE 100 získává 0,1 % a nizozemský AEX přidává 0,2 %. AUD a NZD jsou nejúspěšnějšími hlavními měnami, zatímco CHF a CAD nejvíce zaostávají.
  • Ekonomický kalendář: Richmond Fed index, zpráva API o ropě
    Futures na evropské indexy ukazují na vyšší otevření dnešní hotovostní seance. Pro většinu evropských indexů to bude první povánoční hotovostní obchodní seance. Na trzích je však patrný koncem roku útlum, přičemž obchodní rozpětí na devizovém trhu jsou poměrně úzká. Ropa se obchoduje mírně výše, protože situace na Blízkém východě a v Rudém moři zůstává napjatá.
  • Ekonomický kalendář: Ropa koriguje hurikánový ranní růst 🌬️
    Nálada na finančních trzích je na počátku nového týdne dobrá. Akcie vzrostly během asijské seance po pátečním projevu guvernéra Fedu Powella, který se přiklonil k holubicím. Řekl, že by už v brzké době mohlo být oznámeno utahování, nicméně v jeho projevu "tapering" neoznámil, což si býci vyložili jako pozitivní signál k dalšímu růstu. Ropa začala týden býčím cenovým gapem poté, co hurikán Ida začal decimovat Mexický záliv a v Louisianě narazil na pevninu. Naprostá většina ropné těžební kapacity i rafinérie jsou uzavřeny. Aktuálně se však již cena Brentu i WTI dostala pod páteční závěr. Evropské trhy otevřely v blízkosti nulového zhodnocení. Dnešní seance by mohla patřit mezi poklidnější. Kromě absence důležitého makra mají Britové bankovní prázdniny.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí Bank of Canada, další projev Powella
    Futures na evropské indexy ukazují na mírně nižší otevření dnešní peněžní seance na starém kontinentu. Děje se tak po včerejším poklesu obchodování na Wall Street a dnes v Asii.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí Bank of England, žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA a index CB v centru pozornosti trhu
    Včerejší snížení sazeb Fedu splnilo očekávání Wall Street; indexy se po včerejším převrácení obchodují nahoru. Powell sdělil, že Fed je odhodlán udržet silný trh práce, aniž by příliš agresivní politikou riskoval zpomalení. Základním scénářem podle Fedu je měkké přistání; odhady sazeb pro rok 2025 uvádějí 3,4 % oproti předchozím 4,1 %, což naznačuje poměrně agresivní snížení, a to na „neutrální“ úroveň a další snížení o 50 bb v letošním roce. Pokles výnosů podporuje příliv hotovosti na akciové trhy.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoC a projevy bankéřů
    Včerejší seance na Wall Street skončila ve smíšeném duchu. Index Nasdaq si jako jediný připsal zisk 0,18 %. Ostatní indexy se obchodovaly pod čarou, přičemž největší pokles patřil indexu Russell 2000, a to o 0,48 %. Futures kontrakty ukazují na další den poklesu na evropských trzích.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoC o sazbách a ropný report DoE
    Evropské trhy otevřely v blízkosti včerejšího závěru. DAX se však brzy ponořil mírně do červených čísel. Ekonomický kalendář je dopoledne prázdný. Na programu nejsou žádná důležitá zveřejnění. Odpoledne se však obchodníci dočkají rozhodnutí BoC o sazbách (v 16:00). Sazby zůstanou nezměněny, ale důležitý bude také výhled, a to hlavně s ohledem na nedávný jestřábí obrat guvernéra Fedu Powella a dobrá makrodata z Kanady. Obchodníci s ropou se zaměří na zveřejnění pravidelných zásob v USA v 16:30.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoC o sazbách v centru pozornosti
    Averze k riziku na trzích tento týden zjevně zesílila, když americké indexy včera již druhý den po sobě skončily o více než 1 % níže. Špatně si vedly také akcie z asijsko-pacifického regionu. Oznámení o uvolnění omezení Covid v Číně přineslo jen krátkou úlevu a omezilo se především na čínské akcie. Futures na evropské indexy rovněž naznačují mírně nižší otevření hotovostní seance na starém kontinentu. Zdá se, že obavy z recese sílí, když se akciím nedaří a ropa se obchoduje na úrovni nevídané od přelomu let 2021 a 2022.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BOE a konečné údaje o PMI v zemích eurozóny 📌
    Futures na evropské indexy naznačují pokračování růstu po včerejším optimistickém závěru seance na Wall Street. Jak DE30, tak EU50 a UK100 se obchodují v mírně kladných číslech.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoE a pokračování výsledkové sezóny
    Evropské akciové trhy otevřely do černých čísel, přestože asijská seance nebyla nijak hvězdná. Rozhodnutí Bank of England o sazbách je hlavní událostí dnešního makrokalendáře. Změna sazeb se nečeká, ale mohli bychom se dočkat nových informací okolo negativních úrokových sazeb. Odpoledne bude na programu zveřejnění pravidelných statistik žádostí o podporu z USA. Výsledková sezóna dnes pokračuje společnostmi jako Ford Motor, Gilead Sciences nebo Merck & Co.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoE o sazbách, ISM ve službách za říjen
    Trhy s futures ukazují na nižší otevření dnešní hotovostní seance poté, co jestřábí Powell včera poslal světové akciové trhy níže. Powell uvedl, že je předčasné uvažovat o zpomalení zvyšování sazeb a že konečná sazba bude vyšší, než se dříve myslelo. Tyto komentáře vyvolaly silný výprodej na Wall Street, který se později rozšířil i do asijského obchodování a pravděpodobně zatíží i evropské indexy.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoE o sazbách, výsledky amerických technologických megapodniků
    Futures na evropské indexy ukazují na nižší otevření dnešní seance na starém kontinentu. Stalo se tak poté, co FOMC na včerejším zasedání ponechal úrokové sazby beze změny, přičemž předseda Fedu Powell na tiskové konferenci po zasedání naznačil, že březnové snížení sazeb není základním scénářem. USD zachytil nabídku a zůstává dnes nejvýkonnější měnou G10, přičemž EUR/USD klesl pod hranici 1,08.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí BoE v centru pozornosti
    Včerejší seance na Wall Street poněkud zchladila býčí náladu investorů. Mírně slabší sentiment z USA má za následek smíšenou seanci na trzích APAC (s jediným výraznějším růstem obnoveným na čínském trhu), kde většina benchmarků ztrácí. Futures rovněž naznačují nižší otevření seance v Evropě. Na devizovém trhu se aktuálně nejlépe daří novozélandskému dolaru a americkému dolaru. Zvýšené poklesy jsou patrné především u švýcarského franku a japonského jenu.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí CBRT a zprávy o výsledcích za Q2!
    Dnešní makroekonomický kalendář bude naplněn čtením čtvrtletních výsledků. To však neznamená, že se nedozvíme některé důležité ekonomické údaje. V Polsku se dnes zaměříme na údaje o mzdách, zaměstnanosti a průmyslové výrobě. Kromě toho očekáváme rozhodnutí CBRT o úrokových sazbách a z USA údaje o podpoře v nezaměstnanosti a prodejích domů na sekundárním trhu. Dnešní kalendář doplní regionální zpráva Fedu z Filadelfie a údaje o zásobách zemního plynu.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí centrálních bank v centru pozornosti investorů
    Jestřábí vyznění včerejšího zasedání FOMC vedlo k výprodeji na americkém akciovém trhu. Nasdaq za den ztratil 1,53 % a samotný index S&P500 téměř 0,94 %. Nejlépe si během dne vedl index Dow Jones, který ztratil pouhých 0,22 %.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí ECB a inflace PPI v USA
    Asijské akcie se dnes dostaly pod tlak, protože horší než očekávané údaje o CPI z USA naznačují pozdější zahájení cyklu snižování sazeb. Vlna poklesů z Wall Street se tak přelila i na trhy APAC. Futures kontrakty v tuto chvíli ukazují na smíšené zahájení seance na starém kontinentu (futures na západoevropské regionální indexy vykazují mírné zisky).
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí ECB a makroekonomické údaje z USA
    Nejdůležitější místo v dnešním makroekonomickém kalendáři bude samozřejmě zaujímat rozhodnutí ECB a balíček makroekonomických údajů z USA, který bude zveřejněn jen 15 minut po něm. Vzhledem k tomu, že poslední údaje z ekonomiky eurozóny vykázaly velmi špatné výsledky, vidí investoři šance, že ECB ponechá sazby beze změny na úrovni 3,75 %, ačkoli Lagardeová na zářijovém zasedání avizovala jejich zvýšení o 25 bb. Anonymní zdroje agentury Reuters uvedly, že ECB v příštím roce stále očekává zvýšenou inflaci, což by potenciálně mohlo hovořit pro zvýšení sazeb.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí ECB, CBRT a zpráva o HDP v USA v centru pozornosti
    Trhy s futures ukazují na nižší otevření dnešní hotovostní seance v Evropě. Horší nálada v Asii, podpořená včerejším výprodejem na Wall Street, zvedá hlavní benchmarky do zón klíčové podpory. Index US100 včera opakovaně srazil testovanou bariéru 14 700 bodů a tyto poklesy pokračují i dnes.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí ECB, index cen výrobců v USA a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v centru pozornosti trhu
    Během dnešní seance se trhy zaměří na rozhodnutí ECB, kde Christine Lagardeová pravděpodobně opět nasadí „holubičí tón“, a na další údaje z USA, kde bude trh hledat potvrzení narativu o „téměř jistém“ prosincovém snížení sazeb v USA. Australský dolar výrazně posiluje po silném údaji o změně zaměstnanosti a překvapivém poklesu míry nezaměstnanosti na 3,9 % z předchozích 4,1 %; očekávalo se 4,2 %. Švédská inflace v souladu s očekáváním. Výnosy amerických desetiletých dluhopisů rostou o zhruba 2 bb na téměř 4,29 %, eurodolar však získává téměř 0,2 %.
  • Ekonomický kalendář: Rozhodnutí ECB o sazbách, zpráva o HDP USA za Q2
    Futures na evropské indexy ukazují na vyšší otevření dnešní seance na starém kontinentu. Výsledek včerejšího zasedání FOMC nebyl překvapivý - sazby ve Spojených státech byly podle očekávání zvýšeny o 25 bazických bodů a Powell byl opatrný a neposkytl žádné jasné forward guidance. Dnes se investoři dozvědí informace od další významné centrální banky - ve 14:15 oznámí rozhodnutí o sazbách Evropská centrální banka. Očekávání pro dnešní rozhodnutí ECB jsou stejná jako pro včerejší rozhodnutí FOMC - zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a důraz na závislost budoucího rozhodnutí na datech.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy