Úterý 21. ledna 2025 13:17
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Průzkum Mastercard: Polovina Čechů se stala terčem kyberpodvodníků

17.04.2024 13:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Nejčastěji se setkávají s podvodnými e-maily a SMS. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu technologické a platební společnosti Mastercard. Díky neustálému zlepšování technologických řešení a zavádění generativní umělé inteligence se daří podvodům stále častěji předcházet. V současné době Mastercard rychle, bezpečně a spolehlivě zajišťuje více než 143 miliard bezhotovostních transakcí, které ročně přes její síť projdou.

15 procent účastníků průzkumu přiznává, že už se někdy skutečně stali obětí útoku kybernetických podvodníků. Dalších 31 procent respondentů uvádí, že osobně znají někoho, kdo tímto způsobem přišel o peníze. Vedle podvodných e-mailů a SMS se Češi nejčastěji setkávají s tím, že se někdo snažil zjistit údaje k jejich platební kartě. Často taky na internetu narazili na falešnou platební bránu. Desetina respondentů pak zaplatila na internetu za zboží, které jim vůbec nedorazilo.

S jakými situacemi jste se setkal/a?

Dostal/a jsem podvodný e-mail

28 %

Dostal/a jsem podvodnou SMS

22 %

Někdo se ode mě pokusil získat údaje k platební kartě

18 %

Narazil/a jsem na podvodnou platební bránu

17 %

Eshop si vzal peníze, ale nezaslal zboží

11 %

Někdo volal a vydával se za bankéře, policistu nebo finančního poradce

6 %

Narazil/a jsem na podvodnou aplikaci

5 %


„Rozvoj moderních technologií je bohužel příležitostí i pro zločince. Bezpečnost proto musí být součástí každého digitálního produktu a služby. Náš přístup spočívá v kombinaci technologií a znalostí v ucelené službě, která vyhodnocuje a chrání před riziky a zároveň zajišťuje důvěru, a to nejen v oblasti plateb,“
vysvětluje Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Od roku 2018 investovala společnost Mastercard do kybernetické bezpečnosti 7 miliard dolarů. Podílela se také na startu více než 20 startupů zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Každých 10 dní vyhodnocuje stav kybernetické bezpečnosti každé finanční instituce a 14 milionů jejich obchodníků. V letech 2022 až 2023 zabránila technologie Safety Net společnosti Mastercard potenciálním ztrátám zákazníků v důsledku pokusů o globální podvody a kybernetické útoky ve výši 20 miliard dolarů, což je rekordní částka v její historii.

Řešení Decision Intelligence v současnosti hodnotí a bezpečně ověřuje v průměru zhruba 4 tisíce transakcí každou sekundu. Další zvýšení bezpečnosti přineslo nedávné zavedení ještě pokročilejší varianty Decision Intelligence Pro, která využívá generativní umělou inteligenci. Díky tomu se daří zvýšit úspěšnost detekce podvodů v průměru o 20 procent a v některých případech až o 300 procent.

Díky desítkám akvizic a vlastnímu vývoji nástrojů pro kybernetickou ochranu se společnost Mastercard etablovala jako globální lídr v oblasti poskytování bezpečnostních řešení nejen pro bankovní sektor, ale i pro všechny firmy, které působí v současném propojeném světě.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průzkum Fidelity International: Evropské firmy jsou po Brexitu méně ochotny investovat ve Spojeném království
    Analytici Fidelity International v každoročním průzkumu Analyst Survey 2017* zaznamenali zlepšování ekonomických ukazatelů napříč odvětvími a regiony, přetrvává síla vyspělých trhů. V Evropě jsou ale analytici opatrnější než např. v případě USA. Ačkoli dle průzkumu není celkově nijak patrný významný vliv politického rizika, nejistota kolem Brexitu snižuje ochotu firem činit strategická investiční rozhodnutí ve Spojeném království.
  • Průzkum Fidelity International: Korporátní sentiment klesá, ale recese bezprostředně nehrozí
    Podle nejnovějšího analytického průzkumu Fidelity International klesl globální korporátní sentiment na úrovně, jaké nebyly od roku 2016 zaznamenány. Společnosti bojují se slabší spotřebou a rostoucími náklady.
  • Průzkum Fidelity International ukazuje nedostatek odhodlání investorů pro spravedlivou transformaci
    Společnost Fidelity International ("Fidelity") zveřejnila klíčové závěry svého průzkumu o "spravedlivé transformaci", který hodnotí povědomí investorů o tomto tématu, ale i jejich chuť investovat do této oblasti. Spravedlivá transformace je jednou z klíčových priorit společnosti Fidelity v oblasti udržitelného rozvoje a v souladu se svou strategií firma ve spolupráci s Coalition Greenwich zjišťovala názory více než 120 institucionálních investorů a finančních zprostředkovatelů, aby této důležité problematice do hloubky porozuměla.
  • Průzkum: Firmy nejvíce trápí rušení objednávek, menší poptávka a cestovní omezení
    Jihomoravské firmy se v současné době nejvíce potýkají s rušením zakázek, menším množstvím objednávek a byznys jim komplikují i cestovní omezení. Zásadní či částečné omezení každodenního provozu v souvislosti s epidemií koronaviru v následujících dvanácti měsících očekává 82 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu, který mezi členskými firmami realizovala Regionální hospodářská komora Brno (RHK Brno).
  • Průzkum Home Creditu: Nevhodný dárek pod stromečkem? Češi situaci příliš neřeší
    Vánoce jsou tradičně spojeny s nadílkou dárků. Jenže co když se Ježíšek netrefí? 36 procent respondentů si v takovém okamžiku nechá své zklamání pro sebe. Činorodých 13 procent dárek přijme bez komentáře, ale po svátcích začnou usilovat o jeho výměnu. Pětina lidí pak věří v dobré úmysly a tvrdí, že žádný dárek nemůže být nevhodný, protože měl udělat radost. Zjistil to průzkum agentury IPSOS pro společnost Home Credit.
  • Průzkum: Inflace ovlivňuje 9 z 10 Čechů, chránit svoje finance plánují dvě třetiny lidí
    Téměř 90 % Čechů už zaznamenalo dopady rostoucí inflace, která v dubnu vystoupala na meziroční hodnotu 14,2 %. Nejvíce si lidé všímají růstu cen běžného zboží a ztráty hodnoty svých úspor. Vyplývá to z průzkumu společnosti ČSOB Asset Management. Dvě třetiny dotázaných proto plánují využít investice a další produkty, aby své finance před inflací ochránili.
  • Průzkum: Jen devět procent Britů považuje brexit za úspěch
    Jen devět procent lidí v Británii považuje vystoupení Británie z Evropské unie nyní za úspěch. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila společnost YouGov. Téměř dvě třetiny dotázaných, 62 procent, pokládají brexit za neúspěch. Ostatní respondenti odpověděli slovem "nevím", nebo nepovažují brexit ani za úspěch, ani za neúspěch.
  • Průzkum: koruna je pro Čechy stále nejdůvěryhodnější měna
    Pro naprostou většinu obyvatel Česka zůstávají nejdůvěryhodnějším platidlem klasické měny – v čele je česká koruna, která je nejdůvěryhodnější měnou pro 73 procent Čechů, následována s odstupem eurem (11 %) a americkým dolarem (8 %). Bitcoin je nejdůvěryhodnější měnou pro 5 % respondentů. Tomu odpovídá i porozumění kryptoměnám, když přes 70 % obyvatel Česka přiznává, že vůbec, anebo jen částečně rozumí tomu, jak bitcoin funguje. Vyplývá to z červencového výzkumu průzkumu agentury Ipsos pro brokera TopForex.
  • Průzkum, který PlanB provedl ukázal, že pouhých 24% nevěří, že BTC překročí hranici 50 000 dolarů
    Analytik a trader, jménem PlanB svým průzkumem ukazuje, že 24% tázaných očekává, že Bitcoin v příštích 12 měsících nepřekročí hranici 50 000 USD.
  • Průzkum: Manažeři autoprůmyslu čekají do roku 2035 samořízení i létající vozy
    Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.
  • Průzkum Morgan Stanley poukazuje na pozitivní náladu britských investorů
    Podle průzkumu provedeného společností Morgan Stanley se značný počet institucionálních investorů dívá na britská aktiva příznivě i přes současné tržní podmínky. Marina Zavolock a její tým stratégů identifikovali dva hlavní faktory, které by mohly podpořit větší investice:
  • Průzkum: Nemovitosti zdraží až o 19 % kvůli vzrůstající ceně stavebnin
    Nemovitosti zdraží až o 19 procent kvůli vzrůstající ceně stavebnin a chybějícím pracovníkům. Nejvíce zdražují ocel, dřevo, plasty a izolační materiály. Realizace projektů pro nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny se některým developerům již přitom nevyplatí. Vyplývá to z aktuální studie developerských společností H2/2021 zpracované CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
  • Průzkum NY FEDu ukazuje na vyšší inflaci ve střednědobém horizontu
    Datové centrum Federální rezervní banky v New Yorku dnes zveřejnilo průzkum spotřebitelských očekávání za duben 2024. Podle něj se očekávání růstu cen zboží a služeb v ekonomice v krátkodobém i střednědobém horizontu zvýšila. Navíc očekávání ohledně cen bydlení dosáhla nejvyšších hodnot od července 2022. Spolu s růstem cen respondenti odhadují i zvýšení svých výdajů.
  • Průzkum Partners Banky: Většina Čechů zdědí nemovitost, počítat s tím ale nechtějí
    Dědictví je přirozenou součástí finančního života, která může zásadně ovlivnit rodinný rozpočet. Průzkum Partners Banky však ukázal, že 83 % Čechů dědictví nijak nezohledňuje v rámci svého finančního plánování. A to i přesto, že 6 z 10 lidí – budoucích dědiců – uvádí, že by dědictví pozitivně ovlivnilo jejich finanční zabezpečení. Téměř polovina české generace Z ví, že v budoucnu bude po svých příbuzných dědit či si již dědickým řízením prošla. Nejčastější formou dědictví je podle průzkumu nemovitost, v pozůstalostech se objevuje až v 70 procentech.
  • Průzkum: Pětině Čechů na konci měsíce chybí peníze
    20 % Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2 tisíc korun. 69 % dotazovaných přebývají v průměru 4 tisíce korun. Zjistil to průzkum NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radka Jáče, GI CEE
    Ekonomická aktivita v eurozóně letos v květnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu rostla nejrychleji od února 2018. Zrychlení růstu bylo taženo sektorem služeb, kde se situace zlepšuje díky uvolňování restrikcí souvisejících s pandemií. Růst aktivity v sektoru služeb je nyní nejsilnější od června roku 2018. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu se jen nepatrně zmírnil ze svého historického maxima vykázaného v dubnu a zůstává tak velmi silný. Pokrok ve vakcinaci a pozitivní vývoj na poli pandemie může v nejbližších měsících vést k dalšímu zrychlení růstu v sektoru služeb. Na aktivitu v průmyslu dopadá zpožďování dodávek a nedostatek některých potřebných komponent, což v tomto sektoru dle průzkumu PMI zároveň vede k historicky rekordnímu růstu cenových tlaků.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Dubnový průzkum PMI naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně zrychlila svůj růst, když souhrnný indikátor PMI vzrostl na devítiměsíční maximum. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI zrychlil na svou historicky nejvyšší úroveň.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Průzkum PMI pro eurozónu pro letošní říjen vykresluje dvourychlostní ekonomiku, kdy se průmyslu nadále daří, zatímco sektor služeb je zasažen restrikcemi spojenými s koronavirem.
  • Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Ekonomická aktivita v eurozóně letos v červnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu dále zrychlila svůj růst, přičemž tempo růstu bylo nejsilnější za uplynulých 15 let.
  • Průzkum PMI hlásí nižší poptávku i pokles zaměstnanosti
    Indikátor PMI v srpnu zůstal na červencové úrovni 46,8 bodu. Provozní podmínky se tak zhoršily nejvyšším tempem podruhé za více než dva roky. Nepříznivou zprávou je, že došlo k nejprudšímu poklesu zakázek za více než dva roky. Zhoršila se jak domácí poptávka, tak ta zahraniční. Z průzkumu je patrné, že zákazníci již váhají se zadáváním nových zakázek nebo je dokonce ruší. Firmy situaci řeší nižším objemem výroby, ale i rychlým snižováním zaměstnanosti. Na druhou stranu dobrou zprávou je, že problémy se subdodávkami výrazně polevily a zpoždění termínů dodávek bylo nejmenší za poslední dva roky. S tím jde ruku v ruce i výrazný pokles tlaku na růst cen vstupních surovin. Silně zpomalil i růst cen výstupů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex