Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:36
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Ekonomický kalendář: Spotřebitelské nálady v eurozóně a USA

20.12.2023 10:14  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Evropské indexy otevírají výše, UK100 posiluje o více než 1 %
  • Nižší inflace PPI v Německu a nižší inflace CPI ze Spojeného království.
  • Pozornost trhu se přesouvá na údaje o spotřebitelském sentimentu z eurozóny a USA

Dnešní makrokalendář je poměrně chudý, nejsou naplánovány žádné příliš významné publikace. Po německých údajích o inflaci PPI a CPI ze Spojeného království se trhy ujistily, že inflace bude i nadále klesat, a oba údaje přinesly značné překvapení, a to rozsahem poklesu. Nyní trhy čekají zejména na čtení spotřebitelského sentimentu z ekonomik eurozóny a USA, obě v 16:00. Ty vrhnou více světla na to, zda spotřebitelské nálady nakonec budou cenou za výrazný pokles inflace.

Podrobný makrokalendář:

16:00 – Eurozóna, spotřebitelský sentiment, rýchly odhad (-16,3 oproti předchozím -16,9)

  • Jádrový index CPI: očekává se 2,9 % r/r; dříve 3,1 % r/r

16:00 – USA, spotřebitelský sentiment podle Conference Board (prognóza 104,5 oproti předchozím 102)

  • Prodeje domů v USA: 3,78 milionu oproti předchozím 3,79 milionu (-0,4 % oproti předchozím -4,3 %)

16:30 –​​​​​​​ USA, zásoby ropy podle EIA

  • Zásoby ropy: -2,3 milionu barelů oproti předchozím -4,25 milionu barelů.
  • Zásoby benzínu: 1,35 mil. barelů oproti předchozím 0,4 mil. barelů
  • Zásoby destilátů: 0,69 milionu barelů oproti předchozím 1,49 milionu barelů

20:30 –​​​​​​​ Japonsko, zápis ze zasedání Bank of Japan

Projev centrálních bankéřů:

  • 16:00 –​​​​​​​ Člen ECB, Lane
  • 19:00 – Člen Fedu, Goolsbee

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Schází se NATO a na programu jsou maloobchodní prodeje z USA
    Evropské trhy otevřely v blízkosti včerejšího závěru. Do popředí se po včerejším dopadu raket do Polska dostává geopolitika. Velvyslanci NATO dnes ráno (od 10:00) pořádají mimořádné zasedání a očekává se, že Polsko může požádat o spuštění článku 4, který zahajuje společné konzultace členů NATO o záležitostech, jako je bezpečnost a vnější hrozby. Obchodníci by dnes měli věnovat pozornost novinovým titulkům, protože mohou být zdrojem zvýšené volatility na trzích.
  • Ekonomický kalendář: Situace mezi Ruskem a Ukrajinou zůstává pod drobnohledem
    Evropské trhy otevřely hluboce do negativního teritoria. Futures na německý DAX propadly přibližně o 300 bodů pod páteční závěrečnou cenu. Nálada se zhoršila v pátek večer poté, co americké tajné služby informovaly, že by k napadení Ukrajiny Ruskem mohlo dojít už v následujících dnech. Rozhovory mezi ruskými a západními politiky probíhají takřka na denní bázi, žádných hmatatelných výsledků jsme se však zatím nedočkali. Ekonomický kalendář je dnes prázdný. Hlavním market moverem by však i nadále měl být vývoj situace okolo možné invaze Ruska na Ukrajinu. Investoři by měli být připraveni na volatilní seanci. Ceny mohou prudce reagovat na nové zprávy a novinové titulky.
  • Ekonomický kalendář: Slabší start zajímavého týdne
    Evropské akciové trhy se na začátku nového týdne obchodují níže. Na finančních trzích lze pozorovat negativní náladu, kryptoměny, akcie, ropa a základní kovy se obchodují níže. Nejvýkonnější měnou G10 dnes ráno je americký dolar, následovaný eurem. Nejvíce zaostávají CHF, NZD a JPY.
  • Ekonomický kalendář: Služby ISM, druhý projev Powella
    Evropské futures trhy dnes poukazují na nižší otevření obchodní seance na starém kontinentu. Futures se během asijské seance obchodovaly výše, ale krátce před zahájením evropské seance začaly mazat zisky. Očekává se, že dnes proběhne další kolo jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli, což je jedna z událostí, které mohou ovlivnit trh. Kromě toho budou obchodníkům nabídnuta data z Evropy a Spojených států. Většina zpráv z Evropy však bude revize údajů PMI sekotru služeb za únor, a proto by neměly mít velký dopad. ISM sektoru služeb v USA v 16:00 může vyvolat krátkodobou volatilitu. V neposlední řadě se Powell dnes objeví v Kongresu. Obsah projevu bude stejný jako včera, proto je nepravděpodobné, že by událost měla zásadní dopad na trh.
  • Ekonomický kalendář: Služby ISM, Projevy členů Fedu
    Futures trhy dnes ukazují na ploché otevření evropských indexů. Americké futures se obchodují beze změny, což zdůrazňuje, že nejistota se netýká pouze evropských investorů. Dnešní den je nabitý ekonomickými zprávami, ale bohužel většina z nich budou revize březnových údajů PMI a je nepravděpodobné, že by vyvolaly nějaké větší pohyby na trzích. Vydání nevýrobního ISM v USA v 16:00 může mít za následek krátkodobou volatilitu.
  • Ekonomický kalendář: Směřujeme ke klidnému konci týdne?
    Dnes se investoři setkají s několika zajímavými zprávami. V kalendáři však chybí události, které by mohly vyvolat vyšší volatilitu na světových trzích. Publikace budou druhořadé nebo důležité, ale pouze pro určitý region. Ranní obchodování s futures naznačuje nižší otevření hotovostní seance v Evropě. Aktuálně se index DE30 pohybuje o 0,15 % níže.
  • Ekonomický kalendář: Sněmovna reprezentantů bude schvalovat ekonomický stimul
    Akciové trhy včera ignorovaly katastrofické výsledky žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA a pokračovaly v růstu. Dnešní seance však začala poklesem do negativního teritoria. Kalendář máme relativně prázdný. Hlavní roli by měly hrát schvalování stimulu americkou Sněmovnou reprezentantů a už standardně novinky okolo šíření koronaviru. Z tradičních fundamentů se těšíme hlavně na data z USA, kde bude odpoledne zveřejněna spotřebitelská inflace, spotřebitelský sentiment University of Michigan a také počet aktivních ropných vrtů Baker Hughes. Obchodníci by neměli zapomenout, že je opět pátek a přes určité uklidnění situace na trzích v posledních seancích představují otevřené pozice přes víkend zvýšené riziko.
  • Ekonomický kalendář: Snížení ratingu Fitch, zpráva o zaměstnanosti ADP v centru pozornosti
    Trhy s futures ukazují na nižší otevření dnešní evropské hotovostní seance. Futures na EuroStoxx se v době tisku pohybují přibližně o 0,8 % níže. Děje se tak v souvislosti s nárůstem averze k riziku po snížení úvěrového ratingu USA agenturou Fitch. Agentura Fitch snížila úvěrový rating USA z AAA na AA+ poté, co jej v květnu zařadila do negativního režimu. Tato zpráva bude pravděpodobně i dnes pokračovat v titulcích novin.
  • Ekonomický kalendář: splní super týden očekávání trhů? Rozhodnutí Fedu, BoJ a BoE, výsledky amerických BigTech společností 🔎
    Finanční trhy otevírají v optimistické náladě na začátku velmi důležitého týdne, v němž se mimo jiné dozvíme rozhodnutí o úrokových sazbách Fedu, BoE a BoJ. Nudit se nebudou ani investoři na akciových trzích, kteří se dočkají čtvrtletních výsledků společností BigTech, včetně Amazonu, Mety, Applu a Microsoftu.
  • Ekonomický kalendář: Spotřebitelská inflace v USA pod drobnohledem
    Výprodej na akciových trzích pokračuje, ale v mírnějším tempu, než jakého jsme byli svědky včera na Wall Street. Německý DAX krátce po otevření propadl, ale rychle se zbavil největších ztrát po začátku standardní obchodní seance. Hlavním tématem na trzích je prudký růst výnosů. Nicméně členové Fedu se neúnavně snaží mírnit obavy. Dnešní kalendář nenabízí data 1. kategorie. Zajímavé bude až odpoledne se statistikami spotřebitelské inflace a osobních příjmů a výdajů, které budou zveřejněny ve 14:30. Vývoj spotřebitelské inflace sleduje pozorně Fed, takže zvláště tyto výsledky mohou přinést tržní reakci. Na videokonferenci se dnes potkají ministři financí G20 s centrálními bankéři, ale nečeká se žádné důležité rozhodnutí pro finanční trhy. Je také dobré zmínit, že dnes je poslední seance měsíce, takže mohou nastat výraznější pohyby související s úpravou portfolií fondů.
  • Ekonomický kalendář: Spotřebitelské nálady v USA z USA, kanadské údaje z trhu práce
    Závěrečná seance rekordního týdne pro akciové trhy pravděpodobně přinese mírně nižší volatilitu při absenci výsledků významných amerických společností a poměrně lehkém makro kalendáři. Investoři očekávají mírně slabší údaje z Kanady, kde se předpokládá mírné zvýšení míry nezaměstnanosti a nižší změna zaměstnanosti. Očekává se, že sentiment v americké ekonomice bude o něco lepší než v říjnu a inflační očekávání se nezmění. Ve světle obou těchto zpráv, které dnes budou „dominovat“ makro kalendáři, lze očekávat vyšší volatilitu na páru USD/CAD.
  • Ekonomický kalendář: S projevem vystoupí Powell a odpoledne nás čekají americké maloobchodní prodeje
    Evropské trhy otevřely úterní seanci výrazně do pozitivního teritoria. Německý DAX přidával takřka 2,5 % a dostal se zpět nad úroveň 12 200 bodů. Dnes jsou na programu dvě důležité události - maloobchodní prodeje v USA a vystoupení guvernéra Fedu Powella v Kongresu. Maloobchod ukáže rychlost rozvolňování americké ekonomiky. Powell by měl poskytnout náhled na poslední vývoj americké ekonomiky. Spekuluje se, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo by dnes měl potkat vrcholné představitele čínské administrativy. Čas schůzky však zůstává neznámý.
  • Ekonomický kalendář: Srpnová zpráva o indexu spotřebitelských cen v USA v centru pozornosti na Wall Street
    Globální investoři dnes čekají na zveřejnění zprávy o inflaci CPI ze Spojených států, i když její zveřejnění může na trh přinést nejistotu - zejména vzhledem k převládající náladě a skutečnosti, že investoři, poněkud vystrašení oslabujícím trhem práce, by rádi viděli, aby Federální rezervní systém co nejdříve snížil sazby. Reakce by mohla být tím větší, čím více se bude údaj lišit od konsenzu. V tomto případě by růst inflace mohl investory vyděsit a způsobit pokles očekávaného rozsahu uvolňování měnové politiky Fedu (a posílení dolaru a pravděpodobný růst USD/JPY).
  • Ekonomický kalendář: stabilní a klidné poslední zasedání roku? 🔎
    Poslední obchodní seance roku bude pravděpodobně klidná. Objemy na trhu jsou v posledním prosincovém týdnu nižší kvůli sváteční sezóně v mnoha zemích. Dnes budou burzy otevřeny v plném rozsahu s výjimkou zkrácené seance ve Velké Británii. V dnešním makrokalendáři nejsou naplánovány žádné významné zprávy.
  • Ekonomický kalendář: Statistiky NFP jsou hlavní událostí dne!
    Evropské trhy by dle futures měly otevřít standardní obchodní seanci do negativního teritoria. Hlavní událostí dne jsou statistiky z amerického trhu práce NFP, které jsou na programu ve 14:30. Dobrá čísla mohou Fed ujistit v rychlém tempu utahování měnové politiky. Guvernér Powell v minulosti zmínil, že silný trh práce je jedním z faktorů, který podporuje utahování. Růst zaměstnanosti by měl být nižší než v červenci, nicméně růst mezd by měl naopak mírně akcelerovat na meziroční bázi. Kromě těchto dat se ještě dočkáme indexu cen výrobců z eurozóny PPI (11:00) a v 16. hodin se budeme zajímat o výsledky továrních objednávek z USA.
  • Ekonomický kalendář: Stimul v USA je středobodem zájmu investorů
    Ekonomický kalendář je dnes takřka prázdný a hlavní role tak zůstává dalším fundamentům. Více prostoru se tak dostává novinovým titulkům a dalším zprávám. Pozornost investorů směřuje hlavně do USA, kde se schvaluje nový fiskální stimul. Sněmovna reprezentantů schválila nový rozšířený stimul, který dovoluje zvýšit částku podporu v nouzi Američanům z $600 na $2,000. Nová legislativa míří do Senátu, který by měl začít rozhodovat již dnes. Schválení v Senátu však není vůbec jistou záležitostí. Republikáni zvýšené příspěvky spíše nepodporují, takže budoucnost zákona je ve hvězdách.
  • Ekonomický kalendář: Svátek v USA přináší změnu obchodních hodin + výsledková sezóna v tomto týdnu
    Evropa začala pondělní seanci v pozitivním teritoriu. Optimismus se přenesl z asijské seance, kde převažoval růst. Stojí za zmínku, že na globálních trzích dnes bude nižší kvůli státnímu svátku v USA. Akciové a dluhopisové trhy dnes zůstanou zavřené a obchodování futures dnes bude zkráceno - viz info níže. Standardních makrodat dnes bude pomálu a neměly by dění na trzích příliš ovlivnit.
  • Ekonomický kalendář: Svátky v USA a Kanadě snižují likviditu
    Evropské akciové indexy zahájily první seanci nového týdne býčím cenovým gapem To přichází po poměrně optimistické asijské seanci, během níž indexy z regionu, zejména v Číně, posilovaly. Hlavní indexy z pevninské Číny se tento týden obchodovaly přibližně o 2 % výše. Zajímavé je, že se neobjevily žádné zprávy, které by tyto pohyby vysvětlovaly. O víkendu se totiž objevily některé zprávy, podle kterých setkání nejvyšších amerických a čínských diplomatů nebylo zdaleka tak povzbudivé a mělo by náladu spíše zhoršit než zlepšit.
  • Ekonomický kalendář: Šíření viru znervózňuje trhy
    Z pohledu absence důležitých fundamentů máme před sebou klasické pondělí. Výrobní index z oblasti New Yorku je pouze malou výjimkou. Trhy jsou čím dál více nervóznější kvůli opětovnému nárůstu počtu infekcí Covid-19. Ztráty německého DAXu se krátce po otevření vyšplhaly ke 2,5 %. V závěru minulého týdne se spekulovalo, že by dnes měl proběhnout videohovor mezi Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise von der Leyen. Dle médií by se měl Boris Johnson snažit o co nejrychlejší podpis dohody o Brexitu. V dalším průběhu týdne můžeme očekávat několik zajímavých událostí. Guverér Fedu Powell vystoupí v úterý a ve středu v Kongresu se svým pravidelným půlročním projevem a ještě v úterý budou zveřejněny maloobchodní prodeje v USA. A Bank of England by měla na svém zasedání ve čtvrtek oznámit nový stimul ve výši 150 miliard GBP.
  • Ekonomický kalendář: Tento týden data z US trhu práce
    Dnešní makrokalendář je doslova prázdný. Kvůli svátku Memorial Day zůstanou trhy v USA zavřené. V makrokalendáři nejsou naplánovány žádné klíčové publikace ani projevy centrální banky. Navzdory možné dohodě o dluhovém stropu bude volatilita trhu pravděpodobně omezená a přenesena do zítřka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new