Úterý 03. prosince 2024 18:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter

Běžný účet platební bilance v říjnu potřetí v řadě v přebytku

14.12.2023 13:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Říjnový přebytek ve výši 19,84 mld. CZK (po 11,19 mld. CZK v září) byl oproti tržnímu konsenzu (7,5 mld. CZK) pozitivním překvapením. Ke kladné bilanci běžného účtu přispěl hlavně obchod se zbožím a službami. Ten byl částečně kompenzován schodkem primárních důchodů odrážejícím odliv dividend. Výraznou sestupnou revizi zaznamenal běžný účet za září (z 33,44 mld. CZK na 11,19 mld. CZK) a ještě ve větší míře a opačném směru pak údaj za srpen (z -26,30 mld. CZK na 6,94 mld. CZK). Přes meziměsíční vysokou volatilitu této statistiky byl úhrn za první tři čtvrtletí letošního roku poslední revizí zvýšen. Po sezónním očištění se podle našeho odhadu přebytek běžného účtu platební bilance od srpnového vrcholu snižoval. Na tom se podílel výraznější deficit primárních důchodů, který byl jen zčásti kompenzován narůstajícím saldem obchodu se zbožím.

V poměru k nominálnímu HDP zaznamená letos běžný účet platební bilance výrazné zlepšení. Letos je deficit bilance důchodů z přímých investic (v rámci primárních důchodů), který v sobě zahrnuje odliv dividend, relativně k nominálnímu HDP za prvních deset měsíců zhruba na úrovni roku 2020, tedy nejnižší za poslední tři roky. Nejlépe za poslední tři roky si přes obnovující se problémy v dodavatelských řetězcích v poměru k HDP prozatím vede i obchod se zbožím a službami. Celkově má v letošním roce běžný účet platební bilance s přebytkem ve výši 0,4 % za prvních deset měsíců nakročeno k výrazně lepšímu výsledku než vloni (-6 % HDP), což by mělo tlumit i fundamentální tlaky na oslabení české koruny.

Autor: Jaromír Gec, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Běžný účet platební bilance příjemně překvapil
    Běžný účet platební bilance vykázal za březen nepatrný schodek 0,5 mld. CZK, když tržní konsensus počítal s pasivem 9,5 mld. CZK. Našeho optimistického odhadu +12,9 mld. CZK dosaženo nebylo, což indikovalo již dříve oznámené zklamání, které přinesl březnový zahraniční obchod se zbožím. Zejména exportní strana doplatila na zavřené hranice a kolaps zahraniční poptávky kvůli vládami zaváděným opatřením proti šíření koronaviru.
  • Běžný účet platební bilance se snížil
    Běžný účet platební bilance se v únoru snížil na -5,84 mld. CZK oproti 7,74 mld. Trhy očekávaly pokles na -3,50 mld. CZK.
  • Běžný účet platební bilance se zlepšil
    Běžný účet platební bilance ve 4. čtvrtletí loňského roku klesl o 206,8 mld. dolarů oproti revidovanému poklesu -19 mld. USD ve 3Q 2022. Trhy očekávaly pokles o 213,7 mld. USD.
  • Běžný účet platební bilance sklouzl do deficitu
    Běžný účet platební bilance ČR za červen dosáhl deficitu 12,8 miliardy Kč. To bylo pod mediánem odhadů analytiků, který ukazoval na záporné saldo ve výši 3,9 mld. Kč. Ovšem po již zveřejněném výsledku obchodní bilance, která se v národní metodice ve stejném měsíci propadla do nečekaného deficitu, nešlo o velké překvapení. My jsme naopak očekávali hlubší saldo poblíž 21,0 mld. Kč.
  • Běžný účet platební bilance sklouzl hlouběji do deficitu
    Běžný účet platební bilance dosáhl v prosinci deficitu ve výši 14,4 mld. CZK, což bylo výrazně horší, než kolik ukazovaly odhady (v průměru kolem 8 mld. CZK). K horšímu výsledku přispěl slabší výsledek zahraničního obchodu ale zejména vyšší odliv důchodů, který dosáhl přes 24 mld. CZK. Samotný odliv dividend dosáhl výše 15,8 mld. CZK.
  • Běžný účet platební bilance ukázal lepší výsledek
    Běžný účet platební bilance ČR v září dosáhl deficitu 10 mld. CZK, tedy zhruba polovinu, než jsme my i finanční trhy předpokládali. Deficit byl ovlivněn především pasivem důchodové bilance. Naopak bilance zboží a služeb v metodice platební bilance vykázala přebytek 3,4 mld. CZK. Ve formě dividend do zahraničí odteklo 14,8 mld. CZK, což není nijak závratná částka. Na kapitálovém účtu kromě příjmů z rozpočtu EU (3,4 mld. CZK) v září přistály i prostředky z národního plánu obnovy určeného na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií Covid-19, a to ve výši 23,2 mld. CZK.
  • Běžný účet platební bilance v červenci překvapil méně výrazným deficitem
    Běžný účet platební bilance skončil v červenci v deficitu ve výši 24,2 mld. CZK. Tržní konsenzus i my jsme přitom očekávali ještě hlubší schodek. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda z 31,5 mld. CZK v červnu na -15 mld. CZK, což do značné míry odráželo podobný vývoj v bilanci zahraničního obchodu.
  • Běžný účet platební bilance v deficitu
    Běžný účet platební bilance skončil v květnu v deficitu 14,67 mld. korun oproti dubnovému přebytku 27,85 mld. CZK. Trhy očekávaly přebytek 9,5 mld. CZK.
  • Běžný účet platební bilance v deficitu, větší odliv kapitálu se nekonal
    Běžný účet platební bilance ČR v dubnu sklouzl do deficitu 9,2 mld Kč. To znamená výrazné meziroční zhoršení o 32 miliard Kč. Na druhou stranu s ohledem na již dříve zveřejněný deficit obchodní bilance se čekal ještě horší výsledek. Medián trhu činil 21 miliard a my jsme čekali deficit kolem 37 miliard. O velké nejistotě měsíčních odhadů platební bilance tentokrát napovídá velká revize předchozího údaje za březen. Ten byl vylepšen z deficitu 0,5 mld Kč do přebytku 22,5 mld Kč. Jinými slovy měsíční data o platební bilanci není radno přeceňovat.
  • Běžný účet platební bilance v lednu s přebytkem
    Běžný účet české platební bilance vykázal za leden přebytek ve výši 7,7 mld. Kč. Výsledek v podstatě odpovídal našemu předpokladu i tržnímu konsensu ve výši 7 mld. Kč. Z pohledu finančních trhů se tak nejedná o žádný kurzotvorný impuls, na který by koruna měla reagovat. Ta aktuálně posiluje díky šanci na diplomatický posun ve válce na Ukrajině, blíží se též zasedání bankovní rady ČNB na konci měsíce, kde uvidíme zvýšení úrokových sazeb a v neposlední řadě sama ČNB přímo či verbálně intervenuje ve prospěch silnější měny.
  • Běžný účet platební bilance zůstává v deficitu
    Běžný účet platební bilance ČR v červenci dosáhl deficitu 19,5 miliardy Kč. To byl hlubší deficit, než trhem očekávaných 14,7 mld. Kč. Oproti našemu odhadu deficitu 25 mld. Kč to byl naopak lepší výsledek.
  • Běžný účet podle očekávání vykázal mírný deficit
    Běžný účet platební bilance dosáhl v listopadu schodku 3,2 mld. Kč, čímž naplnil naše i tržní očekávání a téměř zopakoval říjnový výsledek (-2,6 mld. Kč). Oproti listopadu roku 2018 se saldo zhoršilo o téměř 9 mld. Kč. K celkovému výsledku tradičně kladně přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami (23,2 mld. Kč), ovšem i zde došlo meziročně k poklesu o zhruba 9 mld. Kč. Silný byl odliv důchodů z přímých investic, který činil 26,3 mld. Kč.
  • Běžný účet potvrdil téměř vyrovnanou bilanci
    Běžný účet v listopadu dosáhl deficitu 3,2 mld. korun. Pokračuje tak v trendu posledních měsíců, kdy se pohyboval lehce pod nulou. Přebytek bilance zboží a služeb podle očekávání postupně klesá, stále však zůstává vysoko nad nulou. Na druhé straně slábne odliv dividend do zahraničí, který v listopadu dosáhl 17,5 mld. Kč. To je nejnižší hodnota od dubna tohoto roku. To se podepisuje i na méně záporném saldu primárních důchodů. Kumulovaně je však odliv za posledních dvanáct měsíců lehce vyšší, než v předchozím roce. Mírný deficit ve výši 3,8 mld. CZK vykázala také bilance druhotných důchodů kvůli přesunu prostředků ze státního rozpočtu do rozpočtů Evropské unie. Těch do EU v listopadu směřovalo 1,4 mld. CZK.
  • Běžný účet prohloubil svůj schodek
    Běžný účet platební bilance v listopadu prohloubil svůj schodek na -39,30 mld. CZK oproti -34,76 mld. CZK v říjnu. Trhy naopak očekávaly snížení schodku na -26 mld. CZK.
  • Běžný účet překvapil výrazně menším deficitem
    Běžný účet platební bilance dosáhl v říjnu deficitu 3,7 mld. CZK, tedy výrazně méně, než trh očekával (16,8 mld. CZK). Za lepším výsledkem stál především zahraniční obchod, který v metodice platební bilance dosáhl deficitu pouze 0,1 mld. CZK. Výrazný nebyl ani odliv dividend, který v říjnu činil 4 mld. CZK. V prvotních a druhotných důchodech se pak pozitivně odrazilo aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do ČR (6,3 mld. CZK). Na kapitálovém účtu pak příjmy z rozpočtu EU dosáhly 3,5 mld. CZK.
  • Běžný účet se propadl
    Běžný účet platební bilance se v červnu propadl na -45,35 mld. korun oproti -22,77 mld. v květnu. Trhy očekávaly pokles na -25 mld. korun.
  • Běžný účet se propadl
    Běžný účet platební bilance v srpnu klesl na -80,63 mld. CZK oproti -24,18 mld. v červenci. Trhy očekávaly pokles na -32,8 mld. CZK.
  • Běžný účet se vrátil do přebytku, odliv dividend zůstává nízký
    Běžný účet platební bilance ČR v květnu vyrostl do přebytku 4,2 mld Kč po předchozím deficitu 9,2 mld Kč. V průměru se se čekal deficit kolem 4 miliard Kč. Meziročně se jedná o zhoršení o téměř 22 miliard Kč. Za tím stojí propad zahraničního obchodu, přičemž ještě většímu deficitu brání snížený odliv dividend.
  • Běžný účet skončil v deficitu
    Běžný účet platební bilance skončil v září v deficitu 8,7 mld. korun oproti srpnovému přebytku 18,54 mld. CZK. Trhy očekávaly přebytek 10,85 mld. korun.
  • Běžný účet skončil v první polovině roku přebytkový
    Běžný účet v červnu dosáhl přebytku 1,8 mld. Kč, což bylo o něco méně, než trh čekal. Navázal tak na obdobně úspěšný předchozí měsíc a za celou první polovinu roku skončil v přebytku 71,5 mld. Kč. Za posledních dvanáct měsíců ale zůstává lehce záporný. V červnu výrazně podpořil běžný účet přebytek bilance zboží a služeb, který dosáhl téměř 53 mld. Kč a byl tak nejvyšší v tomto roce. To naznačovala již statistika zahraničního obchodu, který výrazně pozitivně překvapila. Naopak negativně působil pro letošek rekordní odliv dividend ve výši 39,5 mld. Kč. To je zhruba stejně jako v předchozích pěti měsících. V meziročním srovnání se ale jedná o pokles přibližně o polovinu. Tomu napomáhá odložení či úplné zrušení výplaty dividend tuzemských firem do zahraničí. Červnová čísla ale ukazují, že se situace změnila a aktuální vývoj ekonomiky dovoluje firmám vyplácet svůj zisk svým majitelům. Celkově očekáváme, že v letošním roce skončí běžný účet platební bilance v deficitu 1,5 % HDP, zatímco v příštím roce by se měl vrátit k přebytku 2,2 % HDP.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani