Čtvrtek 19. prosince 2024 11:48
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Fintokei StartTrader

Ranní okénko - Cenové tlaky na straně nabídky dále polevují

17.10.2023 08:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,65

0,06%

5,3%

 

 

 

S&P 500

4373,6

1,06%

5,9%




USD/CZK

23,39

0,25%

9,3%

 

 


NASDAQ

13568,0

1,20%

12,5%




EUR/USD

 

1,054

-0,21%

-3,6%

 

 

 

DAX

15238,0

0,34%

-3,5%

 

 

 

USD/PLN

4,229

-1,86%

0,3%




PX

1355,46

0,68%

-3,7%




Ropa Brent

USD/barel

89,82

-0,37%

4,1%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1916

-0,18%

-4,0%











Aktualizováno

8:40

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní den bude tím nejnabitějším v tomto týdnu, když bude nejdříve v Německu zveřejněn výsledek průzkumu instituce ZEW týkající se hodnocení aktuální ekonomické situace včetně budoucích očekávání finančními analytiky. Současná ekonomická situace je hodnocena stále velmi negativně, kdy trh očekává nejhorší výsledek v rámci tohoto roku a není se čemu divit, jelikož všechny významné instituce predikují v letošním roce pokles německé ekonomiky jako jediné z vyspělých ekonomik. Budoucnost je sice vnímána pozitivněji, jelikož by v příštím roce mělo dojít k oživení největší evropské ekonomiky, ale bude opravdu velmi pozvolné. Rizika jsou značná, německá ekonomika stojí před velkými výzvami a je otázkou, jak se s nimi naši západní sousedé vypořádají, což vzhledem k provázanosti s naší ekonomikou budeme v České republice se zájmem pozorovat.

V odpoledních hodinách dorazí ze Spojených států amerických údaje o maloobchodních tržbách, které by i v září měly pokračovat v meziměsíčním růstu (o 0,3 %). Tento trend vidíme po celý rok 2023 s výjimkou února a března. Poté se dozvíme, jak se vyvíjela průmyslová výroba. Ta by po předchozích dvou růstech měla v meziměsíčním srovnání tentokrát stagnovat.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceny výrobců jsou jediným tuzemským údajem v rámci tohoto týdne a v meziměsíčním srovnání vzrostly napříč všemi zkoumanými kategoriemi (průmysl, zemědělství, stavebnictví a služby). Ceny průmyslových výrobců stouply o 0,3 % především ve spojitosti s rostoucími cenami koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziročně byly pak vyšší o 0,8 %, když vzrostly zejména ceny černého a hnědého uhlí (o 67,1 %), ostatních nekovových minerálních výrobků (o 9,1 %) a elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 4,4 %). Naopak se oproti minulému roku snížily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, základních kovů (o 16,2 %). Pokud bychom nezapočítávali ceny energií do cen průmyslových výrobců, tak došlo k poklesu o 0,2 %. V případě cen zemědělských výrobců jsme se dozvěděli, že v meziměsíčním srovnání ceny stouply poprvé po sedmi měsících, a to o 1,7 %, především kvůli téměř třetinovému nárůstu u brambor. Meziročně pokračuje trend dvouciferných poklesů, tentokrát o 13,4 %, což by se mělo promítnout pokračujícím tlakem na ceny potravin, a tím pádem jejich nižší podíl na inflaci.

Začátek nového týdne se na akciových trzích nesl v pozitivním duchu, když americký index S&P 500 si připsal více než 1 % za včerejší den. Evropské akcie si tak dobře nevedly, ale ani zisk ve výši 0,34 % pro německý DAX a 0,68 % pro pražský PX investory rozhodně neurazí. Koruna mírně posílila a zamířila blíže k hranici 24,60 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

SRN

ZEW index současné situace (říjen, v b.)

-81,0

-80,8

-79,4

 

 

 

 

11:00

SRN

ZEW index očekávání (říjen, v b.)

-5,0

-9,0

-11,4

 

 

 

 

14:30

USA

Maloobchodní tržby (září, v %, m/m)

-

0,3

0,6

 

 

 

 

15:15

USA

Průmyslová produkce (září, v %, m/m)

-

0,0

0,4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Johnson & Johnson, Bank Of America Corp, Goldman Sachs Group Inc, Prologis Inc

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: SRN průzkum ZEW; USA maloobchodní tržby, průmyslová výroba
ST: EUR CPI, USA nová výstavba, počet stavebních povolení
ČT: USA Leading index, týdenní údaje z trhu práce
PÁ: SRN PPI, EUR registrace nových aut

Autor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Lenka Kalivodová, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Britský parlament dnes zřejmě schválí brexit
    Poté co členské státy Evropské unie jednomyslně odsouhlasily podobu dohody o brexitu se zdá, že tato dostane zelenou i v britském parlamentu. Tamnímu premiérovi Borisi Johnsonovi se podařilo získat na svou stranu i radikálnější křídlo v rámci konzervativní strany a dnešní hlasování by tak mělo rozvodový taneček formálně završit.
  • Ranní okénko - Březnová data ucelí pohled na první kvartál
    Sada dat HDP ze závěru minulého týdne přinesla příjemné překvapení. Ekonomika ČR se v prvním čtvrtletí propadla o 0,3 % k/k a předčila tak konsensus tržního odhadu (-0,8 % k/k). Povzbudivá by měla být i várka tuzemských ekonomických dat za březen (průmysl a maloobchod) v tomto týdnu. Za poslední dobu jsme si zvykli na záporná čísla, teď už ale lze počítat až s dvouciferným růstem. Půjde však o statistický efekt nízké srovnávací základny z minulého roku, a ne o zlepšení situace. Přeci jen byla ekonomika v březnu nadále zužována restrikcemi.
  • Ranní okénko - Bude budoucnost německé ekonomiky nadále vnímána s optimismem?
    Dnes se dozvíme výsledky březnového průzkumu instituce ZEW ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání finančních analytiků. V posledních měsících se hodnocení přítomnosti a očekávání budoucnosti zásadně liší, když by se dalo říci, že současný stav je zahalen temnými mraky, především v souvislosti s nízkým růstem ekonomiky, nízkou zahraniční poptávkou, problémy tamního průmyslu, kde například automobilový sektor čelí velké konkurenci v elektromobilitě z Číny.
  • Ranní okénko - Bude dnešních 75bb Fedu posledních?
    Fed dnes s největší pravděpodobností zvýší úrokové sazby o 75bb, čímž se posunou do rozmezí 3,75-4,00 %. Tím ale Fed není u konce. Vysoká a neústupná inflace a odolnost trhu práce jsou argumenty pro pokračování ve zvyšování sazeb. Pokud Fed historie něco učí, tak to, že existuje riziko v předčasném otočení kormidla holubičím směrem.
  • Ranní okénko - Bude ekonomika USA růst i nadále nebo se objeví náznaky zpomalení?
    Dnešní den bude výhradně ve znamení zahraničních dat. Patrně tím nejdůležitějším bude zpřesněný odhad růstu americké ekonomiky ve druhém kvartále tohoto roku. Na začátku srpna propukla na akciových trzích hysterie v souvislosti s potenciální recesí americké ekonomiky. Důvodem byla zejména zveřejněná data z tamního trhu práce, kdy neočekávaně vzrostla nezaměstnanost, a především tvorba nových pracovních míst mimo zemědělský sektor byla výrazně nižší, než jaká byla predikce trhu.
  • Ranní okénko - Celková a jádrová inflace na rozcestí
    Následující dny nás čeká hned několik důležitých tuzemských dat včetně únorové míry inflace. Nudit nebude ani ekonomický kalendář eurozóny. K jednacímu stolu zasedne ECB a dorazí také údaje z průmyslu. Finanční trh bude nadále bedlivě sledovat růst dluhopisových státních výnosů, který se nevyhnul ani těm domácím.
  • Ranní okénko - Celková inflace v USA stoupla, jádrová jen mírně klesla. Co na to Fed?
    Tržby maloobchodních prodejců v ČR se v reálném vyjádření meziročně snižují bez přestání již rok a půl. Hlavním důvodem stále nízké spotřeby domácností je vysoká inflace, kterou nedokázalo kompenzovat tempo růstu nominálních mezd, a tak si zaměstnanci mohou za své peníze koupit méně statků. Zároveň vzhledem k nejistotě ohledně výše plateb za spotřebu energií či dopadů konsolidačního balíčku na rodinné rozpočty zůstávají Češi ostražití a odkládají zbytné nákupy. Očekáváme, že především z těchto důvodů i v listopadu maloobchodní tržby poklesly, a to zhruba o 2 %. Oživení v maloobchodním sektoru přijde v roce 2024 s tím, jak reálné mzdy domácností po více než dvou letech vzrostou.
  • Ranní okénko - Celní spor EU-USA pokračuje
    Letošní makroekonomický kalendář zakončíme pohledem na stav amerického trhu práce. V týdnu končícím 26. prosince by se na něm podle tržních odhadů mělo objevit 835 tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, tedy o přibližně 30 tisíc více než v týdnu předchozím. Pokračujících žádostí by pak mělo být evidováno 5,39 milionu, což by také představovalo mezitýdenní nárůst. Na americké poměry astronomické počty nezaměstnaných jsou pochopitelně způsobeny pandemií a jejich předchozí optimistický klesající trend se v poslední době pozastavil úměrně opětovnému zhoršování epidemické situace. Pro srovnání, koncem roku 2019 přibývalo nových žadatelů v jednom týdnu zhruba 220 tisíc, a pokračujících žádostí bylo 1,7 milionu.
  • Ranní okénko - Cena ropy na 130 USD/barel - reaguje na odříznutí od ruských dodávek
    Sankce proti Rusku dosahují dalšího milníku. Včera USA oznámily pozastavení ruských dovozů ropy a zemního plynu. Částečně se přidala i Velká Británie, která bude postupně snižovat odběr. Evropské státy, které jsou na dodávkách z Ruska více závislé, jako například Německo, se zatím nepřipojily. Tyto informace rozkolísaly cenu ropy.
  • Ranní okénko - Cena ropy opět roste, EU by mohla odříznout ropu a nechat plyn
    Dnes budou pokračovat jednání na úrovni EU ohledně možných omezení na ruské energie. Z nejbližšího okolí v rámci dne budou vycházet data ohledně stavební produkce a běžného účtu platební bilance v eurozóně. Prudké zvyšování sazeb má na pořadu dne maďarská centrální banka a spíše méně významná data dorazí ze Spojených států. Včera finanční trhy postrašil předseda Fedu Jerome Powell, když uvedl, že v případě potřeby je Fed připravený zvyšovat sazby i o 50 bb a přivést úroky na restriktivní úroveň. Posunul tak očekávání trhů směrem k mírně rychlejšímu zvyšování v rámci tohoto roku, ale ve výsledku neřekl nic, co by se alespoň částečně nečekalo.
  • Ranní okénko - Cenové tlaky ve výrobním sektoru sílí
    Týden zahájíme německým Ifo indexem pro měsíc únor. Trh ani RBI nepočítá s výraznějším pohybem jak v subindexu hodnocení aktuální situace, tak ani ve vpředhledící složce. Důvodem je, že index slučuje data ze sektoru služeb i průmyslu, jejichž protichůdný vývoj by měl konečný výsledek vybalancovat.
  • Ranní okénko - Cenový PCE index tažen nabídkovými i poptávkovými vlivy
    Závěru týdne budou dominovat data z USA. Dorazí dubnová statistika osobních příjmů a výdajů a cenový index PCE – centrální bankou preferovaný ukazatel inflace. Trh bude dále bedlivě sledovat dění v tamní politice. Prezident Biden předloží návrh rozpočtu na příští rok, který bude obsahovat rekordně vysoké výdaje. Nicméně finální verze rozpočtu je ještě vzdálena. Lze očekávat opozici mezi republikány. Evropský kalendář nabídne sentiment a inflační očekávání.
  • Ranní okénko - Ceny německých výrobců rekordně vzrostly
    Před necelou hodinou zveřejnil německý statistický úřad údaj o zářijovém vývoji cen výrobců. Ty překvapily výrazně větším zdražením. Meziměsíčně přidaly 2,3 % po srpnových 1,5 %, přičemž se čekal růst o 1,1 %. Meziročně jsou tak na 14,2 % z 12,0 %. Největší podíl měly ceny energií. Pro ČR je to signálem, že ceny importu v dohledné době nepoleví. Dále nás dnes čeká finální číslo pro zářijovou spotřebitelskou inflaci v eurozóně. Ta měla dosáhnout na meziročních 3,4 %, nejvýše od roku 2008. Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií a potravin, ale měla činit 1,9 %, což je ale také nejvíce od roku 2008. Nicméně nižší jádrová, než celková inflace naznačuje, že ve srovnání s vývojem v Česku hrají v eurozóně přímo v ekonomice „vytvořené“ poptávkové cenové tlaky prozatím menší roli a vyšší inflace odráží spíše externí s covidem spojené nákladové faktory, jako růst cen energií a pohonných hmot, zdražování výrobního materiálu, či reakce německé vlády (dočasné snížení sazby DPH a její následné navrácení na původní úroveň). Obě míry inflace (jádrová i celková) se přitom v eurozóně odrážely na začátku roku od podobně nízké úrovně poblíž nuly.
  • Ranní okénko - Ceny německých výrobců vyhnaly extrémně vysoko energie
    Ani dnešek toho z pohledu ekonomických dat moc nenabídne. V Německu byly dnes ráno zveřejněny ceny výrobců za říjen, které stejně jako v případě ČR překvapily výrazně silnějším nárůstem. Další údaje dorazí jen z regionu, kde polský statistický úřad vydá data o zaměstnanosti a růstu mezd. Jedná se o důležitý údaj, jelikož právě Polsko společně s Maďarskem a Českem zažívá zvýšené inflační tlaky, které utahující se trh práce může dále podporovat. Výhled vývoje inflace vypadá pro region obdobně: inflace se do konce roku či začátku 2022 zvýší, se zpomalováním počítáme až ve druhé polovině roku.
  • Ranní okénko - Ceny průmyslových výrobců napoví o dalším směřování německé ekonomiky
    Dnes bude v Německu zveřejněna statistika cen německých výrobců. Tento ukazatel v měsíci dubnu nečekaně mírně vzrostl ve srovnání s měsícem března. Mělo by se jednat ale pouze o odchylku od trendu a v květnu by se ceny německých výrobců měly navrátit na sestupnou dráhu. Trh očekává v průměru pokles o 0,7 %. Květnové srovnání letošního a minulého roku přinese další zvolnění nabídkových cenových tlaků, kdy ceny průmyslových výrobců by se měly dostat pod 2 %. To jsou zajisté dobré zprávy z pohledu snižování německé inflace potažmo inflace celé eurozóny.
  • Ranní okénko - Ceny průmyslových výrobců v eurozóně se rychle blíží k 20 %
    Ceny výrobců v eurozóně by měly za říjen vykázat další svižný růst. V meziročním srovnání se dostanou do blízkosti 19 %, aktuálně jsou na 16 %, již tak rekordní úrovni. Z eurozóny a posléze i z USA dorazí informace z trhu práce – v eurozóně se dozvíme míru nezaměstnanosti za říjnové období a na druhé straně oceánu vyjde týdenní statistika o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Finanční trh se od prvních zpráv o nové variantě Covidu v závěru minulého týdne již zklidnil. Česká koruna již stihla oproti euru sestoupit ze slabší úrovně okolo 25,70, kam ji obavy ze zhoršení pandemie vyhnaly. Aktuálně se obchoduje za 25,46 za euro, zhruba stejně jako v polovině uplynulého týdne. V posilování pokračovaly i měny regionu – polský zlotý a maďarský forint.
  • Ranní okénko - Ceny průmyslových výrobců v eurozóně zůstávají utlumené
    Dnešek nenabízí z české ekonomiky žádné události, dochází ovšem k posunu tabulky PES na třetí stupeň, což mimo jiné znamená otevření obchodů a služeb. Naši pozornost tak obrátíme k dění v eurozóně a USA.
  • Ranní okénko - Ceny ve výrobě v USA dokreslí pohled na inflační tlaky
    Dnes bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ECB a ceny průmyslových výrobců v USA, které doplní včera zveřejněnou statistiku cen spotřebitelských. Očekávané vzedmutí inflace dorazilo v plné síle a nárůstem o 0,8 % m/m překonalo tržní odhad (0,2 % m/m). Akciové trhy reagovaly korekcí dolů, výnosy amerických dluhopisů vzrostly a dolar posílil vůči euru i koruně. Průmyslová výroba v eurozóně zaostala za očekáváními.
  • Ranní okénko - Ceny v Německu klesají
    Dnes patrně nejzajímavější údaj dorazí z Německa, kde vychází výsledek listopadové inflace. Očekáván je pokles nejen v meziroční míře, ale i celkově v cenové hladině, kdy meziměsíčně by ceny měly poklesnout o 0,3 %. První příchozí data ze spolkových států naznačují, že výsledek za celé Německo bude pravděpodobně blízko tomuto odhadu. V meziročním srovnání by harmonizovaná míra inflace měla poklesnout z 3,0 % na 2,7 % (respektive z 3,8 % na 3,5 % u indexu CPI).
  • Ranní okénko - Ceny v průmyslu snižují dynamiku, zasedat bude maďarská centrální banka
    Dnes bude v Německu, stejně jako včera v Česku, zveřejněn index PPI, který napoví, jak se vyvíjí cenová hladina v průmyslovém sektoru našeho největšího exportního partnera. Po vysoké inflaci let 2021-2022 tam výrazný cenový propad na konci roku 2022 odstartoval sérii deflačních kroků zpět, které by se měly stabilizovat v tomto roce. Dynamika průmyslových cen je zatím v porovnání s předchozími lety značně snížená a z měsíce na měsíc dochází jen k nepatrným změnám.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex