Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:46
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter

Ruský zákaz vývozu motorové nafty zřejmě nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde přebytečnou naftu skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

23.09.2023 08:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu.

Cena ropy Brent v posledních třech dnech klesla. Ani ta tedy není ruským krokem výrazněji rozkolísána. Znatelnější reakce je sice patrná u zemního plynu, který včera na burze v Nizozemsku, určující ceny v zemích EU, zdražil o necelá tři procenta na zhruba měsíční maximum. Jenže ani to nevypovídá o nějakém šoku.

Klíčovým důvodem zatím jen mírné reakce trhů je to, že podle řady expertů není ruský zákaz udržitelný příliš dlouho. Poradenská společnost FGE, která se zaměřuje právě na analýzu trhu s naftou, předpokládá, že Rusko svůj zákaz neudrží déle než dva týdny, dost možná ani tak dlouho ne.

Společnost FGE soudí, že jakmile Rusko doplní své zásoby nafty, bude v jeho nejvlastnějším ekonomickém zájmu, aby vývoz dieselového paliva zase rychle obnovilo. Protože pokud by tak neučinilo, rafinérie v zemi by musely začít pozastavovat svoji činnost. Což by nakonec vedlo přesně k tomu, co se zákazem vývozu nyní Kreml snaží podle společnosti FGE odvrátit – tedy k nedostatku paliv a dalšímu zvýšení inflace. Návrat rafinérií k plné produkci by po jejich odstavení nebylo technicky možné uskutečnit „přes noc“.

Skladovací kapacity v Rusku nejsou nekonečné, takže pozastavení činnosti rafinérií by v jistý okamžik bylo jedinou možností, jak se při zákazu vývozu se vznikajícím přebytkem nafty vyrovnat.

Nynější zákaz vývozu nafty je tudíž spíše vyvolán právě snahou doplnit zásoby než možným záměrem použít právě i ji jako zbraň a omezením její dostupnosti na světovém trhu zesílit zejména na Západě inflační tlaky a podnítit tam tak nespokojenost obyvatelstva. Ruské zásoby nafty jsou vyčerpané kvůli aktuálnímu vrcholu sezóny zemědělských sklizní a kvůli válce na Ukrajině a nutnosti zajistit pohon vojenských vozidel a dalších zařízení.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ruský ropný gigant Rosněfť se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty
    Společnost Rosněfť, která je největším producentem ropy v Rusku, se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty 156 miliard rublů (54,1 miliardy Kč). Ve stejném období loni vykázala čistý zisk 131 miliardy rublů. Firma dnes uvedla, že její hospodaření negativně ovlivnilo šíření koronaviru, které mělo dopad na poptávku po ropě. Vliv ale měl i pokles rublu.
  • Ruský rubl klesá, v Moskvě nastává panika
    Ruský rubl se dnes propadl o 20 %, po zásahu ruské národní banky klesl o dalších 10 %. Rubl minulý týden vzrostl ze 74 na 90 za dolar, z 85 se vyšplhal na 100 za euro, přičemž se aktuálně obchoduje za 94.
  • Ruský rubl letos posiluje nejvíce ze všech měn. Daří se také stříbru, zlatu a bitcoinu
    Ze všech významnějších měn světa letos v prvním pololetí zpevnil vůči americkému dolaru nejvíce ruský rubl, a to o 4,3 procenta. Drtivá většina ostatních měn vůči dolaru oslabovala. Euro ztratilo takřka tři procenta, česká koruna 4,3 procenta, a švýcarský frank dokonce 6,4 procenta (viz graf Bloombergu níže).
  • Ruský rubl oslabuje k historickému minimu vůči dolaru. Ruské měně škodí zvyšující se Bidenova šance na triumf v klání o Bílý dům
    Ruský rubl se citelně propadá ve své hodnotě a vůči americkému dolaru oslabuje do blízkosti historického minima. Dolar se dnes prodával i za více než 80,8 rublu. Ruské měně bezprostředně škodí karanténní uzavírky napříč Evropou, které sice ještě nedosahují svého jarního rozsahu, nicméně výrazně podvazují poptávku po ropě. Ta představuje klíčový ruský vývozní artikl. Cena ropy Brent se dnes propadla pod 37 dolarů za barel, nejníže od letošního května.
  • Ruský rubl si před dnešním zasedáním centrální banky polepšil
    Na středoevropských devizových trzích včera panovalo klidné obchodování s tendencí měn mírně posilovat. Nejvýrazněji posílil maďarský forint...
  • Ruský soud nařídil přerušení provozu ropovodu CPC z Kazachstánu
    Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit činnost. Rozhodnutí soud odůvodnil možností poškození životního prostředí. Zpráva přispívá k celosvětovým obavám o dodávky ropy, upozornila agentura Reuters. CPC přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře a patří k největším ropovodům na světě. Přepravuje přibližně jedno procento světové ropy.
  • Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko
    Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.
  • Ruský soud zakázal v zemi provoz sociálních sítí Facebook a Instagram
    Ruský soud v zemi zakázal sociální sítě Facebook a Instagram. Americkou společnost Meta Platforms, pod kterou tyto sítě spadají, pak soud za toleranci násilí označil za "extremistickou organizaci". Služba WhatsApp může v zemi fungovat dále. Informovala o tom agentura Reuters. Meta Platforms se k věci zatím nevyjádřila.
  • Ruský trh je v panice.
    Konec roku 2013 a začátek roku 2014 můžeme popsat, jako každodenní snahu trhu zvládnout nečekané situace a zprávy z rů...
  • Ruský trh je v panice.
    Konec roku 2013 a začátek roku 2014 můžeme popsat, jako každodenní snahu trhu zvládnout nečekané situace a zprávy z rů...
  • Rusnok: Až tři čtvrtiny úvěrů budou po konci odkladu bez problémů
    Guvernér České národní banky Jiří Rusnok očekává bezproblémový návrat ke splácení u dvou třetin až tři čtvrtin úvěrů, jejichž splácení bylo odloženo v rámci úvěrového moratoria. Zároveň očekává mírný nárůst nesplácených úvěrů na zhruba pět až šest procent ze současných zhruba dvou až tří procent. To ale nepředstavuje žádný problém pro udržení stability českého finančního systému, řekl Rusnok v rozhovoru pro magazín Forbes. Guvernér dodal, že v moratoriu bylo řádově 12 až 14 procent úvěrů.
  • Rusnok: Česká ekonomika se přehřívá, není to ale nic fatálního
    Česká ekonomika se do jisté míry přehřívá, ale není to nic fatálního. Utažení měnové politiky může, ale také nemusí přijít ještě letos, řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok na dnešní konferenci ve Zlíně. Centrální banka by se ráda odpoutala od ultra nízkých úrokových sazeb, ale pro rozhodnutí o jejich případném zvýšení by chtěl mít guvernér dostatek informací, a rád by si proto počkal na příští prognózu.
  • Rusnok: Další růst sazeb může přijít hned příště. Prognóza čeká slabší korunu a nižší růst ekonomiky
    Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,25 %...
  • Rusnok nevylučuje sazby nad 5 %. Příští rok by se měla inflace vrátit k normálu
    Řecko oznámilo, že do konce března splatí poslední záchranné půjčky od Mezinárodního měnového fondu a od následujícího roku hodlá mít primární přebytek, který však nebere v úvahu platby úroků. Pokud se Řecku povede splatit poslední tranši půjček v březnu, tak to bude o dva roky dříve, než se původně zavázalo.
  • Rusnokova bankovní rada se dnes naposled pokusí přibrzdit inflační kolotoč, který ČNB pomáhala roztáčet. Hypotéky mohou zdražit až k 10 %
    Fundamentálním problémem současné světové ekonomiky je to, že centrální banky v uplynulých letech vytvářením „bilionů z ničeho“ roztočily kolotoč inflace a spekulace, který teď neumí zastavit.
  • Rusnok podpořil korunu, akcie obrátily vzhůru
    Nová data z české ekonomiky vyšla o něco horší, než se čekalo. HDP v prvním čtvrtletí spadl o 3,6 procenta mezikvartálně. Překvapení není velké, ale rozhodně nedává prostor pro nějaké vylepšování poměrně chmurných prognóz pro letošní rok.
  • Rusnok po pauze předpokládá pohyb sazeb nahoru
    Bankovní rada dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Shodlo se na tom šest ze sedmi jejích členů. Jeden pak hlasoval pro zvýšení o čtvrt procentního bodu. Rizika prognózy byla vyhodnocena jako vyrovnaná. Celkově se nám vyznění tiskové konference zdálo mírně jestřábí a koruna po něm dokonce o něco posílila. Nejdůležitější podle nás dnes bylo sdělení, že po pauze ČNB očekává pohyb sazeb směrem nahoru. Na druhé straně guvernér v případě nepříznivého vývoje nevyloučil ani snižování sazeb. My se stále domníváme, že ještě k jednomu zvýšení sazeb by ve druhé polovině letošního roku mohlo dojít.
  • Rusnok překvapivě lehce jestřábí
    Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Pro rozhodnutí hlasovalo šest členů, jeden byl pro zvýšení sazeb. Podle guvernéra nelze v budoucnu vyloučit pohyb oběma směry. Domácí ekonomiku zhodnotil pozitivně, zatímco přetrvávají rizika ze zahraničí. Trochu překvapivě si však nedělá vrásky z nedávné otočky v rétorice amerického Fedu. Na druhou stranu riziky zůstávají vývoj v eurozóně a hrozba obchodních válek. Brexit však z výčtu rizik zmizel. Podle nás překvapivě lehce jestřábí vystoupení guvernéra Rusnoka trh vyhodnotil spíše stabilitou koruny, což je oproti předchozím oslabením změna. Podle nás tak bankovní radě zůstávají otevřené dveře k ještě jednomu zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině tohoto roku, pokud dojde k vyjasnění zahraničních podmínek, i když si myslíme, že si to zpomalující tuzemská ekonomika již nezaslouží.
  • Rusnok se loučí dalším razantním zvýšením, základní sazba na 7 %
    Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o dalším prudkém zvýšení sazeb o 125 bazických bodů. Základní sazba se tak dostala z 5,75 % na rovných 7 %. Trh před zasedáním začal sázet na možný hike i o 150bb a ve výsledku tak centrální banka oznámením nezaskočila. Koruna po rozhodnutí mírně oslabila, dále se ale drží v úzkém pásmu okolo 24,70 EUR/CZK.
  • Rusnok tlumí nadšení z dat. Koruna lehce slábne
    Pro českou měnu je začátek úterního obchodování mírně negativní a její kurz k euru ustupuje na 26,11. Efekt dalších velmi dobrých dat z domácí ekonomiky tlumí komentář guvernéra ČNB. Není důvod spěchat, počkal bych na novou prognózu, říká Jiří Rusnok a ochlazuje spekulace o velmi brzkém dalším zvýšení sazeb ČNB.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank