Sobota 18. ledna 2025 06:11
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Hlavní změny na trhu s čipy - Čína omezuje přístup ke galliu a germaniu❗

31.07.2023 19:42  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Válka o polovodiče pokračuje a USA a Čína se předhánějí v zavádění vývozních omezení zaměřených především na odvětví nových technologií v obou zemích. Od 1. srpna (tj. od zítřka) vstoupí v Číně v platnost nová vývozní omezení, která ztíží přístup ke klíčovým prvkům pro trh s polovodiči - galliu a germaniu.

Co se změní?

Podle nových doporučení čínské vlády bude muset od nynějška každý vývozce těchto prvků získat zvláštní obchodní povolení pro přepravu těchto prvků, včetně údajů o druhé straně transakce (koncovém uživateli) a místě určení výroby prvků.

I když taková obchodní spojení budou stále možná, přístup na trh s klíčovými prvky bude výrazně zhoršen, což může ovlivnit marže společností v tomto odvětví i samotné příjmy.

Světový trh s polovodiči se diverzifikuje

Obchodní konflikt mezi USA a Čínou má rozsáhlé důsledky, z nichž jedním je pokračující geografická diverzifikace odvětví čipů. 

USA se nyní snaží podporovat podnikatele, aby své podniky umísťovali na území státu, k čemuž přispělo zavedení zákona CHIPS a zákona o vědě, který na trh s čipy přinese téměř 52 miliard dolarů, z čehož 39 miliard dolarů má tvořit fond na podporu společností, které budou koncentrovat inovace na území USA. 

V samotné eurozóně byly v této oblasti rovněž zavedeny balíčky pobídek pro inovace. Tyto pobídky v hodnotě 43 miliard EUR by měly zvýšit podíl EU na trhu polovodičů na 20 % (do roku 2030). Čínská omezení vývozu galia a germania znepokojují EU, která nyní tlačí na evropské společnosti, aby zvýšily výrobu dalších komponent, včetně těch, které se týkají hliníku a zinku.

 

Co je gallium a germanium?

Zdroj: Tellimer Research

Oba prvky jsou klíčovými součástmi při výrobě chytrých telefonů, notebooků, solárních panelů a vojenské infrastruktury. Germanium má především protiradiační vlastnosti, což z něj činí důležitou součástku pro kosmický průmysl. Prvek také vykazuje dobrou elektrickou a tepelnou vodivost v integrovaných obvodech. Samotné galium se používá mimo jiné v energeticky náročných polovodičích používaných v oblasti LED instalací. 

Oba prvky jsou v EU a USA oficiálně uznávány jako klíčové prvky pro celosvětovou výrobu čipů. Podle oficiálních údajů CRMA se Čína podílí 80 % na dodávkách galia, respektive 60 % na dodávkách germania (v Evropě je pouze jedno zařízení schopné vyrábět gallium s odpovídající chemickou čistotou).

Čína je klíčovým trhem

Podle Asociace polovodičového průmyslu (Semiconductor Industry Association) připadl v loňském roce na Čínu objem objednávek na trhu s polovodiči v hodnotě 180 miliard USD, což představuje téměř třetinu hodnoty celosvětového obchodu s polovodiči (574,1 miliardy USD). Další obchodní omezení silně ovlivňují společnosti v tomto odvětví, které mají velký podíl svých příjmů z Číny. V USA se jedná především o společnosti Nvidia (NVDA.US), Qualcomm (QCOM.US) a Intel (INTC.US). Zdroj: FactSet

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hlavní události tohoto týdne budou pravděpodobně limitovat korunu v potenciálním růstu
    Jednoznačně největší pozornost investorů byla během uplynulého týdne zaměřena na historické zasedání FOMC. Americká centrální banka na něm oficiálně oznámila ukončení programu kvantitativního uvolňování, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Další příznivá makrodata z USA, která stála v ostrém kontrastu s nejnovějšími údaji z eurozóny, pomohla dolaru posílit vůči euru zpět na letošní maximum. Švédská centrální banka během týdne oznámila, že v obavách z růstu deflačních tlaků v eurozóně snižuje úrokové sazby na nulu.
  • Hlavní úroková sazba začátkem roku překoná 4 %
    Bankovní rada ČNB neotálí a na pozadí vzedmutých inflačních tlaků pokračuje v rychlém utahování měnové politiky. K očekávanému zvýšení hlavní úrokové sazby o 75bps přihodila ještě dalších 25 bps. Na 2,75 % se tak hlavní úroková sazba dlouho neohřála a nově činí 3,75 %. Podle ČNB cyklus zvyšování sazeb není u konce. Na dalším měnověpolitickém zasedání (v únoru) se repo sazba dostane nad 4 %. Pět členů hlasovalo ve prospěch dnešního rozhodnutí, dva byli pro stabilitu.
  • Hlavní zámořské indexy doháněly úvodní ztráty
    Americké indexy včera musely v průběhu obchodní seance dohánět úvodní propad. Přestože pak až do závěru posilovaly, tak nedokázaly úvodní ztrátu dohnat a včerejší den uzavřely se ztrátou. Nejvíce oslabovaly technologické tituly. Společnosti ze seznamu Mag7 ztrácely okolo 1 %. Propadly se akcie Dell a HP, které odepsaly okolo 10 % poté, co investory zklamaly svými výsledky, které nenaznačily brzký obrat trendu v oblasti osobních počítačů. CrowdStrike oslabil o 4 % poté, co prezentoval slabší než očekávaný výhled. Zajímavou zprávu včera přinesl také CEO společnosti Autodesk, který informoval, že společnost se intenzivně zaměří na snižování nákladů v divizích marketingu a obchodu. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 -0,38 %, Nasdaq 100 -0,85 % a Dow Jones -0,31 %.
  • Hlavní zámořské indexy dotahovaly slabý úvod
    Americké indexy včera musely dohánět slabý úvod obchodní seance, kdy v úvodní hodině obchodování ztrácel index Nasdaq 100 2 % a index S&P 500 odepisoval 1,7 %. Prudký propad zaznamenaly akcie společnosti Boeing (BA), které odepsaly přes 2 %. Index S&P 500 zaznamenal třetí den poklesu v řadě a bude tedy zajímavé sledovat, zda na poslední den roku investoři připraví obrat trendu nebo posunou akcie opět o něco níže. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 -1,07 %, Nasdaq 100 -1,28 % a Dow Jones -0,97 %.
  • Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem
    Americké indexy si v závěru minulého týdne prošly volatilní obchodní seancí. Největší růst mezi akciemi z indexu S&P 500 v pátek zaznamenaly akcie společnosti Intuitive Surgical (ISRG), které rostly přes 9 %. Za růstem stojí výsledky společnosti, které dokázaly překonat odhady analytiků téměř ve všech sledovaných metrikách. V reakci na výsledky také zvýšila společnost svou cílovou cenu ze 490 USD na 495 USD. Společnost dokázala překvapit hlavně ziskem na akcii ve výši 1,78 USD, trh čekal 1,54 USD. Tržby dosáhly hodnoty 2,01 mld. USD, trh čekal 1,97 mld. USD. Celosvětově pak počet zákroků s využitím technologie od Intuitive Surgical rostl o 17 %, zatímco trh čekal jen 15,5 %. Hlavní akciové indexy uzavřely páteční den následovně: S&P 500 -0,71 %, Nasdaq 100 -0,93 % a Dow Jones -0,93 %.
  • Hlavní zámořské indexy pokračovaly v poklesu
    Hlavní zámořské indexy včera pokračovaly v poklesu. Ze sektorů se nedařilo především utilitám, které ztratily 3,3 %. Naopak sektor energií byl jako jediný v zeleném a přidal dokonce 1,8 %. Výrazně se i včera dařilo akciím ropné společnosti Exxon Mobil, která přidala 2,9 % a tento týden je již o 16,8 % výše, oproti konci minulého měsíce. Jednotlivé indexy uzavřely následovně: S&P 500 -1 %, DJIA -1,1 %, Nasdaq Composite -0,4 %.
  • Hlavní zámořské indexy posilovaly
    Hlavní americké indexy včera dokázaly posílit, překvapivě ale zaostávaly technologické akcie a index Nasdaq 100, který byl tažen dolů zejména tržní reakcí na úterní výsledky ASML. Na druhé straně ale silný výkon akcií Nvidia dokázal index podržet alespoň v drobném zisku. Akcie Morgan Stanley (MS) dokázaly přidat přes 6,5 %. Silně oslabily akcie společnosti Novavax (NVAX), které odepsaly přes 19 %. Akcie United Airlines (UAL) včera dokázaly přidat přes 12 % poté, co společnost oznámila své výsledky za uplynulé čtvrtletí. Společnost dokázala překonat odhady zisku na akcii. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,47 %, Nasdaq 100 +0,07 % a Dow Jones +0,79 %.
  • Hlavní zámořské indexy silně posilovaly
    Zámořské indexy včera silně posilovaly v reakci na americká inflační data. V úvodu výsledkové sezóny jsme již tradičně sledovaly hlavně banky. Goldman Sachs překvapil výsledky, které překonaly odhady analytiků a dokázal přidat 6 %. Překvapit pak dokázala i druhá velká banka, kterou je Wells Fargo, která přidala 6,8 %. Dobré výsledky prezentovala také banka JPMorgan, ale nedokázala překonat očekávání trhu natolik, aby akcie skokově rostly, a tak přidala oproti předchozím bankám pouze 2 %. Tesla dokázala přidat přes 8 %, Meta: +3,8 %, Alphabet: +3,2 %, Nvidia: +3,5 %, Microsoft: +2,6 % a Apple: +1,9 %. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +1,94 %, Nasdaq 100 +2,31 % a Dow Jones +1,65 %.
  • Hlavní zámořské indexy solidně posilovaly
    Nejvíce včera přidal index Nasdaq 100, který byl tažen zejména akciemi Nvidie, které přidaly přes 3 %. Pozadu ale nezůstaly ani další technologičtí hráči. Microsoft: +1,4 %, Netflix: +1 % nebo Amazon: +2 %. V průběhu obchodní seance začal silně růst také Bitcoin, který v závěru obchodování rostl o 3 %. Na jeho růst reagovaly i další společnosti s expozicí na tuto kryptoměnu. Coinbase přidal přes 6 %, Microstrategy přidalo takřka 9 %. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,60 %, Nasdaq 100 +1,24 % a Dow Jones +0,69 %.
  • Hlavní zámořské indexy včera ztrácely
    Včera hlavní zámořské indexy ztrácely. Konkrétně S&P 500 -1,8 %, Dow Jones -1,7 % a Nasdaq -2,1 %. Ani jeden ze sektorů v USA neuzavřel obchodní seanci v pozitivních hodnotách. Nejméně se dařilo financím s -4,2 %. Velké banky Bank of Americe, JP Morgan Chase a Wells Fargo ztratily včera přes 5 %, podobně jako investiční skupina Blacskstone (-7,1 %). Špatně na tom byly i materiály (-2,5 %) a komunikace (-2,2 %). Naopak se dařilo akciím společnosti General Electric, která na investorské konferenci potvrdila celoroční výhled skupiny a akcentovala zvyšování marže v letecké divizi (GE +5,3 %).
  • Hlavní zprávy o akciích, které je třeba sledovat tento týden (05.02.2024)
    Výsledková sezóna na Wall Street je v plném proudu. Investoři se již dočkali zpráv od největších amerických technologických společností, které byly hlavními tahouny rallye na akciovém trhu v roce 2023. To však neznamená, že už nezbývají žádné další zajímavé společnosti, které by mohly reportovat. Ve výsledkovém kalendáři tohoto týdne lze najít 4 členy indexu Dow Jones - Amgen (AMGN.US), Caterpillar (CAT.US), McDonald's (MCD.US) a Walt Disney (DIS.US), z nichž dvě reportují dnes. Mezi hlavními událostmi týdne lze nalézt také reporty společností jako Alibaba Group (BABA.US), Arm Holdings (ARM.US), Ford Motor (F.US) nebo PepsiCo (PEP.US). Kalendář nejzajímavějších výsledkových zpráv z Wall Street naplánovaných na tento týden naleznete v tabulce níže.
  • Hlavní zprávy o akciích, které je třeba sledovat tento týden (26.02.2024)
    Výsledková sezóna na Wall Street za 4. čtvrtletí 2023 se pomalu chýlí ke konci. Většina velkých amerických společností již výsledky reportovala a zbývající proud zisků tvoří převážně menší, méně známé společnosti. Ve výsledkovém kalendáři však stále najdeme jména, která budou mnohým znít povědomě. Mezi hlavními událostmi tohoto týdne najdeme např:
  • Hlavní zprávy o akciích, které je třeba tento týden sledovat (07.08.2023)
    Většina největších amerických společností již oznámila své finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. To však neznamená, že výsledková sezóna na Wall Street za 2. čtvrtletí roku 2023 již skončila - tento týden má ohlásit výsledky hospodaření řada menších, ale stále známých společností. Níže uvádíme seznam nejvýznamnějších společností z Wall Street, které mají tento týden představit své hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí.
  • Hlavní zprávy o akciích, které je třeba tento týden sledovat (22.07.2024)
    Začal nový týden, na který mnoho investorů na Wall Street čekalo. Obchodníkům budou v nadcházejících dnech nabídnuty první zprávy od amerických velkých technologických společností. Vrcholem tohoto týdne je úterý, kdy po skončení americké burzovní seance zveřejní své finanční výsledky za 2. čtvrtletí společnosti Alphabet a Tesla. Tento týden však bude reportovat výsledky i řada dalších známých společností, včetně 7 členů indexu Dow Jones.
  • Hlavní zprávy o akciích, které je třeba tento týden sledovat (23.10.2023)
    Výsledková sezóna na Wall Street za 3. čtvrtletí 2023 nabírá na obrátkách a z hlediska plánovaných zpráv vstupujeme do jednoho z nejzajímavějších týdnů. Investorům budou nabídnuty výsledkové zprávy předních amerických technologických společností včetně mnoha megakapitál. Kromě toho bude v příštích dnech reportovat výsledky celkem 12 členů indexu Dow Jones, což představuje více než 30 % váhy indexu. Kromě nich mají tento týden reportovat také americké obranné společnosti – RTX Corp (RTX.US) a Northrop Grumman (NOC.US) – a americké ropné společnosti – ExxonMobil (XOM.US) a Phillips 66 (PSX.US).
  • Hlavnou príčinou mimoriadne silného rastu US akcií v januári je daňová reforma. Čo bude ďalej?
    Aj napriek miernej korekcii z posledných dvoch dní, zažívajú americké akcie mimoriadne úspešný mesiac. Index S&P 500 aktuálne rastie o 6,7%. Keby rástol takýmto tempom každý mesiac, tak by sa za rok viac než zdvojnásobil. Naposledy rástol index takto rýchlo v októbri 2015.
  • Hlavným problémom bánk nie sú zlé úvery, ale ECB
    Na tlačovej konferencii po štvrtkovom zasadnutí ECB sa jej guvernér Draghi vyjadroval aj k cenám bankových akcií. Tie sú v eurozóne v súčasnosti ešte nižšie, než ako boli v roku 2009 po finančnej kríze. Lacné bankové akcie podľa neho zvyšujú cenu kapitálu pre banky (keď sú lacné musia ich totiž banky vydať viac, aby získali želané množstvo vlastných zdrojov, ako keď sú drahé, a týmpádom klesá podiel jednotlivých akcií na zisku).
  • Hledaní bezpečí oslabuje měny rozvojových zemí, euro ztráty otočilo
    Nejzajímavější pohyby se i dnes odehrávaly na trzích s měnami rozvojových zemí. Turecká lira i přes snahu centrální banky o stabilizaci pokračovala ve slábnoucím trendu z konce minulého týdne, když po většinu dne koketovala s hranicí 7 lir za dolar představující přibližně 7% denní pokles. Nervozita se přenesla nejen na obchodování s ostatními měnami rozvojových zemí, ale také na euro, evropské akciové trhy a do určité míry také na českou korunu.
  • Hledání cesty k paralelní BTC ekonomiky 
    Texas Slim’s Beef Initiative poskytuje model pro adopci BTC, aby bitcoiny propojil s obchodníky v přímé výměně peer-to-peer. Druhá konference Beef Initiative společnosti Texas Slim se nedávno uskutečnila v Crawfordu v Coloradu. Konvergence pohybů směrem k místní nabídce potravin a využití primární kryptoměny vytvořila atmosféru intrik a vzrušení.
  • Hledání nové rovnováhy
    Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank V roce 2016 se komodity přehouply zpátky do výnosů, a aby tento ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding