Čtvrtek 09. ledna 2025 05:05
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna

Autostat: Prodej aut v Rusku se v červnu meziročně zvýšil téměř o 152 procent

05.07.2023 19:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prodej nových aut v Rusku se v červnu zvýšil meziročně o 151,8 procenta na 82.407 vozů, což je nejvíce od loňského března. Ruský automobilový trh tak pokračoval v oživení po prudkém propadu v roce 2022. Uvedla to dnes analytická společnost Autostat, která vychází z údajů od své partnerské konzultační společnosti PPK.

Za šest měsíců roku se v Rusku prodalo 401.600 nových aut. To bylo o 14 procent více než za leden až červen loni. Ruský automobilový trh tak poprvé od roku 2021 opět roste.

Ruský automobilový průmysl byl silně závislý na investicích, vybavení a dílech ze zahraničí. Výrazně ho zasáhly dopady západních sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině. Prodej nových automobilů se loni propadl o 59 procent a mnoho zahraničních automobilek se z ruského trhu stáhlo, upozornila agentura Reuters.

Pozici jedničky na ruském trhu si udržela domácí značka Lada, kterou vlastní společnost Avtovaz. Za první pololetí se podíl této značky na trhu zvýšil na 33,5 procenta z 20,8 procenta loni. Avtovaz oznámil, že prodej v červnu vzrostl meziročně téměř čtyřnásobně.

Šest z deseti největších značek podle podílu na trhu vlastní čínské automobilky, jako je Haval, Chery a Geely. Čínské firmy zaplňují vakuum po odcházejících západních společnostech. Z dalších zahraničních automobilek se v první desítce umístily ještě Kia, Hyundai a Toyota. Jejich prodej i podíl na trhu za první pololetí však prudce klesly.

Zdroj: Reuters, ČTK, Autostat

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Automobilový sektor v ohrození
    Akciové indexy v Európe a v USA majú za sebou negatívny týždeň vďaka pokračujúcej neistote týkajúcej sa koronavírusu. Bezpečné prístavy, ako sú drahé kovy zaznamenali nárast, pričom cena sa priblížila k úrovni 1650 dolárov za uncu. Spomínaná neistota podnietila investorov, aby presúvali svoje peniaze do bezpečných prístavov, čo spôsobilo pokles výnosov na dlhopisoch, pričom výnosy na 30-ročných amerických dlhopisoch sa dostali na historické minimá.
  • Automobily poslaly zahraniční obchod do hlubokého deficitu
    Dubnová bilance zahraničního obchodu skončila se schodkem téměř 27 miliard korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje zhoršení o 43 miliard. Hlavním důvodem bylo výrazné zhoršení salda motorových vozidel, které meziročně propadlo o 36 miliard. Vývoz aut klesl o 70 mld. CZK. To se, vzhledem k tomu, že výroba automobilů klesla meziročně o více než 80 %, dalo očekávat. Výraznému poklesu se ale nevyhnuly ani ostatní kategorie zahraničního obchodu. Zhoršení bilance v rozmezí 3-5 miliard zaznamenal i obchod s počítači, elektrickými přístroji, plastovými výrobky či textiliemi. Od ještě většího deficitu bilanci naopak zachránil vývoj cen na světových komoditních trzích. Vliv měla i nižší poptávka po komoditách z důvodu výpadku výroby u řady průmyslových podniků. Deficit s ropou a zemním plynem byl tak o 6,5 mld. CZK nižší, o necelých 5 miliard byla nižší i bilance se základními kovy.
  • Automobily Tesla přidány na seznam veřejných zakázek čínské provincie
    Tesla má za sebou skvělý začátek tohoto měsíce. Od začátku července si společnost připsala již více než 21 %. Nedávné zisky akcií Tesly jsou částečně způsobeny zlepšením počtu dodaných vozů ve 2. čtvrtletí, který činil 443 900 kusů. To znamená návrat k pozitivnímu mezičtvrtletnímu růstu (+15 %), který je však stále slabší než loni (-8 % r/r). Tesla je tak stále na cestě k tomu, aby zaznamenala svůj první rok s poklesem objednávek. Nicméně díky překonání očekávání investorů byla zpráva o nově prodaných vozech přijata pozitivně.
  • Automobily v Česku zdraží o dalších minimálně 15 procent, nejen kvůli chybějícím kabelům z Ukrajiny
    V pandemii fabriky na auta zavřely, případně omezily výrobu. Přišel čipový hladomor. Nyní zase kvůli válce na Ukrajině nejsou kabelové svazky. Autoprůmysl čelí „kabelovému hladomoru“.
  • Automotive a sázka na “nejistotu”
    Průmyslová výroba v posledních měsících začala klopýtat a jediným světlým bodem zůstává produkce automobilů. Meziroční dynamika zvolnila z necelých 3 % na 1,2 %, což by samo o sobě asi nevypadlo nijak špatně. Problém je v tom, že ji zásadním způsobem pomohl právě sektor automotive, který meziročně rostl po sezónním očištění o 30 %. Kromě automotivu, farmaceutické produkce a výroby elektrických zařízení všechna ostatní klíčová odvětví včetně strojírenství meziročně klesala.
  • Automotive výrazně pomohl k lepšímu výsledku průmyslu
    Průmyslová produkce v Česku rostla úctyhodným meziročním tempem a proti loňskému srpnu stoupla o 7,2 % (bez kalendářního očištění o 10,3 %). Potvrzuje se tak naše domněnka, že měsíční výsledky budou dále rozkolísané, zejména v důsledku vývoje v automobilovém sektoru. Ten samotný díky nízké srovnávací základně přidal k růstu přes 6 procentních bodů a byl hlavním důvodem úspěchu.
  • Automotive – analýza trendů
    Globální automobilový průmysl je mnohem náročnější než si mnoho lidí, včetně vrcholových managerů, uvědomuje. Na první pohled, což často mate, je výkon i potenciál trhu silný. Celosvětový prodej dosáhl v roce 2016 rekordních 88 milionů vozů, což představuje nárůst o 4,8 procenta oproti předchozímu roku a zisky pro dodavatele a výrobce automobilů (také známé jako výrobci originálních zařízení nebo OEM) dosáhly 10 letého maxima. Nicméně, viděno prostřednictvím focusu na dvě kruciální kritéria, výkonnost, průmysl je ve vážných potížích.
  • Autoprůmysl táhl v březnu export i průmyslovou výrobu
    „Růst vývozu automobilů opět pomohl českému exportu, a zahraniční obchod České republiky tak již potřetí za sebou skončil v přebytku. Podle aktuálních dat dosáhla v březnu bilance zahraničního obchodu přebytku 15,9 mld. Kč. V únoru byl přitom zahraniční obchod opět díky exportu aut v přebytku 14,3 mld. Kč. Nesmíme však zapomínat, že porovnáme s loňským obdobím, kdy byl autoprůmysl v hlubokém útlumu zejména vinou zpřetrhání dodavatelských řetězců a nedostatku čipů.
  • Autor knihy Bohatý táta, chudý táta říká, že se blíží sleva BTC
    Robert Kiyosaki, autor knihy Bohatý táta, chudý táta říká, že plánuje nákup bitcoinů za výrazně zlevněné ceny.
  • Autor knihy ,,Bohatý táta, chudý táta” varuje před velkým propadem trhu
    Autor knihy ,,Bohatý táta, chudý táta” , Robert Kiyosaki varuje před propadem trhu a říká, že potenciálním východiskem jsou Bitcoiny, Ethereum, Solana a zlato.
  • Autostat: Prodej osobních aut v Rusku v červenci vzrostl o 168,8 procenta
    Prodej osobních automobilů v Rusku v červenci vzrostl o 168,8 procenta na 95.654. Částečně se tak zotavil z loňského propadu, uvedla dnes analytická agentura Autostat. Zpráva přichází krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyzval státní orgány, aby přestaly používat auta zahraniční výroby a daly přednost domácím vozů.
  • Avalanche získává téměř 15 % navzdory 3% korekci Bitcoinu
    Pád bitcoinu do blízkosti 70 000 USD způsobil pullback mezi většinou altcoinů, ale zatím se tato úroveň brání a akcie Microstrategy (MSTR.US) odolávají poklesu, což naznačuje, že trh neočekává hlubší korekci kryptotrhu. Kryptoměna Avalanche se obchoduje na nejvyšších úrovních za téměř 2 roky a šplhá na úrovně, které nebyly k vidění od jara 2022.
  • Avast a CME dnešními hvězdami pražského parketu
    Evropské akcie navázaly na vývoj v Asii i svoji včerejší seanci a odepisují další dvě desetiny procenta. Nejhůře se daří informačním technologiím (-1,9 %), kde se největší měrou na tomto výsledku podepsaly akcie německé softwarové společnosti SAP, které reagovaly na horší hospodářské výsledky propadem o více jak 5,5 %. Druhým nejhorším sektorem jsou těžaři a zpracovatelé komodit (-1,1 %), kde varování ohledně zisku vydal německý producent cementu HeidelbergCement a jeho akcie padají o 8,5 %.
  • Avast: Akcionáři na valné hromadě schválili dividendu ve výši 11,2 centů
    Akcionáři Avastu schválil na včerejší valné hromadě finální dividendu ve výši 0,112 USD (2,4 CZK) na jednu akcii ze zisku minulého roku.
  • Avast: Akcionáři Nortonu schválili akvizici Avastu
    Včera na valné hromadě schválili akcionáři společnosti NortonLifeLock akvizici celého Avastu.
  • Avast: Akcionáři schválili fúzi s Nortonem
    Na včerejší valné hromadě podle očekávání schválili akcionáři Avastu fúzi se společností NortonLifeLock.
  • Avast a NortonLifeLock se spojí, vznikne společný gigant
    Česká nadnárodní antivirová společnost Avast se spojí s firmou NortonLifeLock z USA. Z oznámení obou společností vyplývá, že za spojení hodlá americká kybernetická firma zaplatit 8,1 až 8,6 miliardy dolarů (asi 175,6 až 186,4 miliardy Kč). Generální ředitel Avastu Ondřej Vlček dnes zdůraznil, že jde o fúzi, nikoliv o akvizici jedné z firem - po spojení podle něj půjde o jednu z dvaceti největších softwarových společností na světě. Uvedl, že fúze by měla být dokončena nejdříve za devět až deset měsíců a nová společná firma ponese jméno, o kterém zatím nebylo rozhodnuto.
  • Avast a velmi dobré výsledky
    Výrobce antivirových programů Avast konečně představil poprvé své výsledky hospodaření od květnového vstupu na burzy v Londýně a také v Praze.
  • Avast (AVST.UK) pomohl indexu PX k masivnímu růstu
    Hlavní index pražské burzy PX (CZKCASH) se svým růstem dnes výrazně oddělil od dění v západní Evropě, kde indexy krátce před závěrem předvádějí výrazné ztráty. PX přidal 3,29 % a uzavřel na úrovni 1 197,16 bodů. Index navýšil své nejvyšší úrovně od roku 2011. Obchodované objemy dosáhly na masivních 1,2 mld. korun.
  • Avast: Celoroční výsledky obchodování neovlivní
    Dnes ráno oznámil Avast výsledky za minulý rok. Celkové tržby vzrostly o 5,4 % v meziročním srovnání na 941,1 mil. USD. Upravený zisk na úrovni EBITDA činil 517,6 mil. USD, což představuje růst o 4,5 %. Zisk na akcii je ve srovnání s předchozím rokem vyšší o 7,8 % a dosáhl 0,37 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna